Има един чудесен филм, озаглавен "Случаят е приключен, забравете". Това заглавие много пасва на българския сериал с горските заменки, наричан "грабежът на века". Скандалите около неравностойните сделки, при които държавата е давала на частни лица безценни горски масиви край морски и планински курорти, а е получавала срещу тях пущинаци, гърмяха няколко години. "Зелени" организации изчислиха, че общественият интерес е ощетен с милиарди левове. Оказа се, че 1 кв. м от държавния лес до плажа е бил оценяван по 8 лева - по-евтино от парче балатум. Европейската комисия започна наказателна процедура и над България надвисна опасност от колосални санкции. Под вътрешен и външен натиск парламентът наложи мораториум върху горските замени.
Но както гласи мъдрата нашенска поговорка, "Всяко чудо за три дни", после отшумява и се забравя. Изглежда, че точно
на това разчитат замесените в "грабежа на века".
В него хит бяха сделките със златни горски терени край морето. Над 8000 дка държавни гори във Варненско и Бургаско са били заменени за 50 511 дка частни терена в не особено атрактивни райони във вътрешността на страната, сочат данните на горската агенция за 2007-2009 г. Всъщност точно това е периодът, в който са направени най-много сделки "кон за кокошка". В мандата на кабинета "Станишев" са заменени над 33 000 дка, като поне една четвърт от терените са с променен статут. При повечето сделки държавните имоти са били оценявани смехотворно ниско, а стойността на частните е била безсрамно надувана. Загубите на държавата от неизгодни замени възлизат на милиарди, твърдят природозащитниците. А има и огромни щети за околната среда, защото частниците, придобили ценни горски масиви, са секли, за да строят хотели и луксозни вили.
Въпреки че за далаверата се знаеше от години, държавата се стресна чак когато Брюксел се зае с разследване и замириса на колосални санкции. Европейската комисия бе сезирана от природозащитници за скандалните сделки още през 2008 г. Еврочиновниците буквално
се сащисаха от мащабите и наглостта на аферата
"Заменки". Минаха години, през които в Брюкел се запознаваха с детайлите, за да могат да сглобят общата картина и да решат какво да правят. След продължителна размяна на кореспонденция с властите в София през 2011 г. ЕК най-сетне започна същинско разследване. То се фокусира върху сделките, сключвани в периода 2007-2009 г. Защо в този период? Защото допреди 2007 г. България не бе член на ЕС, а пък през 2009 г. под напора на общественото възмущение парламентът наложи мораториум върху заменките.
През септември 2014 г. ЕК приключи с разследването и нареди България да анулира проблемните замени, ако не иска съдебни разправии, тежки глоби и наказателни лихви. Още на следващия месец бе приготвен списък с 1185 имота, които да бъдат оценени, за да се изчислят точно щетите и размерът на недопустимото държавно подпомагане.
Разследването на ЕК срещу България е за непозволена държавна помощ, като "обвинението" е, че държавата е облагодетелствала незаконно частни лица, като им е давала скъпи гори от обществения фонд срещу техни евтини имоти. По правилата на ЕС обаче наказателни процедури се водят само когато недопустимата държавна помощ, т.е. облагата, е над 200 000 евро и от нея се е възползвала фирма. В случая с горските замени незаконната облага е разликата между пазарната цена на имота и оценката, по която държавата го е заменила. По тази причина, макар че скандалните заменки са стотици, под лупата на Еврокомисията попаднаха само 132 по-едри. А според агроминистерството ни списъкът на сделките, които ЕК намира за незаконни, може да се скъси още.
Администрацията ни
имаше два варианта за действие
- да се обърне към съда за разваляне на сделките или да поиска от всеки от контрагентите си да доплати разликата в цената, която според европравилата е недопустима държавна помощ. За да има правно основание и за да може да действа обаче, държавата трябваше да възложи независима оценка на заменените имоти. Брюксел даде срок до септември 2015 г. на София да организира оценките и да направи необходимото, за да сложи край на нарушенията.
Нещата уж изглеждаха ясни, а възмездието за нахалните заменители - близко. Но развръзката отново се отложи, а казусът се заплете в административни спънки. В началото на 2015 г. агроминистерството обяви конкурс за оценител, но не се яви нито една фирма, покриваща заложените изисквания. След няколко месеца тръгна нов конкурс, но и той се провали, този път заради "постъпили коментари" от Главна дирекция "Конкуренция" на ЕК. След двата неуспешни опита да бъде намерен оценител, който да пресметне щетите за държавата, всичко замря.
На въпрос на "Сега" защо още не е обявена нова обществена поръчка за избор на фирма оценител, от министерството отговориха, че са изготвили нова методология за оценяване, но чакат Брюксел да я одобри, а дотогава са с вързани ръце. "Сега" потърси и ЕК, но оттам ни отвърнаха само, че "комисията следи стъпките на България и предоставя консултации и помощ, когато е необходимо. Необходимо е да се оценят много засегнати и да се извърши подробен анализ на всеки отделен случай".
Така не става ясно има ли нов срок за изготвяне на оценките и за прекратяване на нарушенията, свързани с неизгодните горски сделки. Ясно е само, че както в София, така и в Брюксел
никой не бърза
И така вече 19 месеца България не може да задвижи дори работата по оценяване на заменките. А ако бездействието и безкрайната размяна на кореспонденции между нашите и европейските чиновници продължат, нищо чудно след някоя и друга година да се окаже, че "грабежът на века" е с изтекла давност и че участниците в него не могат да бъдат осъдени или поне накарани да плащат за стореното. А може би това е целта? Може би държавните институции просто не искат да тормозят бизнесмените, облажили се от заменките, защото са специални, имат връзки и обвързаности с властта.
Въпросните "бенефициенти" не са случайни. В списъка на сделките, които могат да докарат на България тежки евроглоби, личат доста известни имена. Сред тях са "Литекс комерс" на Гриша Ганчев с няколко заменени имота край Обзор и с. Емона, фирми от орбитата на Христо Ковачки, придобили десетки имоти около Боровец, няколко сделки на рекламния магнат Красимир Гергов за апетитни гори край Балчик и т.н. По различни оценки, правени неофициално, щетите за държавата от тези сделки се измерват с милиони.
На този етап филмът със заменките носи работно заглавие "Случаят е приключен, забравете". Надяваме се, че Брюксел няма да забрави.
ДЕЛА И ДЕЛА
В разгара на скандалите делата на висшите държавни фигури, участвали в порочните сделки, стигнаха до Темида. На съд бяха пратени бившите земеделски министри Нихат Кабил и Валери Цветанов, бившият шеф на Държавната агенция по горите Стефан Юруков, директорът на Държавното горско управление Илиян Симеонов - все ключови играчи, държали ключа към държавните горски имоти и към замените. Цветанов например бе обвинен в безстопанственост заради няколко заповеди за замени, подписани през февруари 2009 г. - в последния работен ден преди забраната за заменки да влезе в сила. Само че прокуратурата се отметна от твърденията си и тихомълком прекрати производствата. А Валери Цветанов дори заведе контрадело за 50 хил. лв. срещу прокуратурата за претърпени вреди.
Бумът на порочните замени бе при управлението на тройната коалиция.
Ъхъ - обаче като се оказа че половината бенефициенти по въпросните заменки са видни ГЕРБаджии, почна и т.нар. "съдебна сàга" (демек - "замѝтането под килима" ). Само чат-пат, някой довòлно тъп PR-аджия на ГЕРБ, разчитайки на "късата" памет на хората го пуска като предизборна манипулация.