:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 294
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

От криза на криза - до win-win ситуация

Президентът ще си остане с мечтите за трети служебен кабинет
Петьо Цеков
Във вторник кошерът се разбръмча, когато от окопите се дочу глухо ръмжене. Зли сили клатели Борисов. Пак му готвели същото като през 2013-а. Червената армия събрала разпокъсаните си парчета и сега заедно с Доган, разбира се, ще нанесе тежък удар по богоугодния реформаторски кабинет. И т.н., и т.н.

Глупости на търкалета.

Излизането на АБВ от изпълнителната власт няма как да доведе директно до правителствена криза, камо ли до предсрочни парламентарни избори и падането на ГЕРБ. Няма такъв филм. Дори и в научната фантастика не се случват така нещата, камо ли в конституционна демокрация.

Но да, изходът на Ивайло Калфин като социален министър



може да отключи серия от процеси,



които да дестабилизират това, което условно наричаме правителство.

Важният момент в случая очевидно не е дали НС ще одобри заместника на Ивайло Калфин, или ще се стигне до сериозна правителствена криза. И за децата е ясно, че този кабинет има гарантирана парламентарна подкрепа - той се крепи не само от ГЕРБ (86 депутати), а и от остатъците на реформаторите и патриотите, както и от една сюрия представители на БДЦ и независимите. Дори без пълна мобилизация кабинетът и без АБВ може да разчита на подкрепата от поне 130 депутати.

Важният момент е друг - това е преодоляването на ветото на президента Росен Плевнелиев върху промените в Изборния кодекс. Ако тук не бъде постигнат компромис между крепящите кабинета, той трябва да падне. Аритметиката е проста - излизането на АБВ вдига цената на Патриотичния фронт - вече е ясно, че ако неговите 18 депутати оттеглят подкрепата си, то мнозинството съвсем ще изтънее. Ще заприлича на дантела върху полирана маса. Тогава би било напълно безсмислено Борисов да продължава в този състав и с тази подкрепа - не защото срещу него ще стои единна опозиция, а защото ще се появят много



мъгляви депутатски единици с много големи "златни пръсти"



Пък и Борисов, знаете, не обича да се "гърчи". След като очевидно е свалил подкрепата си от Плевнелиев и след като е ясна цената на ПФ, то най-вероятно е ветото да бъде отхвърлено, а кодексът после да бъде фризиран. Но до трети служебен кабинет, съставен от Плевнелиев, едва ли ще се стигне.

Дори и да не се разберат за ветото, дори и ПФ да свали подкрепата си за кабинета и да се стигне до правителствена криза и оставка на Борисов, не забравяйте, че точно Борисов ще бъде натоварен от президента да състави ново правителство. Затова доста по-смислено звучи обяснението, че



сме в ситуация на дирижирана правителствена криза,



която цели да изкара от коловоза на властта неудобните партньори и да преформулира управлението. Примерно - новата власт да бъде без левите и националистите, но с реформаторите, БДЦ и някое от ДПС-тата. Този sci fi роман вече се среща и под надслов "широка германска коалиция" между ГЕРБ и левите. Каквото и да се случи, в сила е политическата лема - днес без ГЕРБ няма правителство.

На практика - всичко останало е възможно. До гласуването на ветото всички опции са отворени. Точно затова е странно, но не необяснимо, прибързаното поведение на един куп знакови политици. Коалиционното ложе все още е топло, но един куп "мислители" се изредиха да плюят по неверния партньор АБВ. В един миг толкова много управляващи откриха, че в кошарата им имало леви вълци... Найден Зеленогорски (ДБГ) отчете, че е повече от нормално левите да не са в това правителство. Красимир Каракачанов (ВМРО) откри, че АБВ и БСП тъй или иначе си работят заедно. Мартин Димитров (РБ) отсече: "Аз имах дълбоки резерви", а Меглена Кунева (ДБГ) прозря, че правителството "Бойко Борисов 2" е дясноцентристко и АБВ априори няма място в него. Всички приеха новината "с облекчение" и рапортуваха, че ще се съсредоточат най-после върху десноцентризма.

Бедна ми е фантазията какво ще се случи, ако ПФ свали подкрепата си за правителството. Тогава Кунева ще открие невероятни неща за тези хора, а Зеленогорски ще преформулира кабинета със скоростта на светлината. Вече няма да е "дясноцентристко патриотично правителство", а ще е кабинет на ЕНП примерно. Тогава, като ги няма Георги Първанов и Валери Симеонов, и Радан може да се върне в редиците, кой знае...

Та, тук - в дясното, драма няма.



Нещата са видни като бълха на длан



По-интересните неща се случват там, където винаги са се придържали към конспиративните традиции - в левицата. На Червената планета започна процес на преструктуриране. Клановете на "Позитания" се събраха в конгресните кулоари и взеха решение за рязък партиен завой. (Това го констатира Михаил Миков). АБВ се съобразиха с решението на БСП и също завиха. Двете фракции се срещнаха на върха на "Безсмъртния полк", където ги чакаше Волен Сидеров, с извинение. По всички външни белези може да предположим, че в левицата текат някакви консолидационни процеси. Работата е там, че никой страничен наблюдател няма съмнение, че хора със силно его като Георги Първанов, Румен Петков, Сергей Станишев и Румен Овчаров могат да постигнат консенсус за общи действия, т.е. че те могат да възстановят левицата от времената, в която бяха заедно. Дори и да се обединят зад една фигура за президентските избори, те не могат да бъдат в една партия/коалиция вече. Или ако бъдат заедно, ще повторят най-смешните скечове на Рефбло.

В гадаенето около това дали ще падне правителството или само вятърът го клати, е редно да припомним стара истина. Не само богатият интернационален опит, но и българският ясно ни напомнят, че най-силният политически мотиватор не е в опозицията, която иска да "докопа властта". Винаги много по-силно е било желанието на управляващите да бранят присъствието си във властта... Как беше: "С кръв сме я взели, с кръв ще я дадем".
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Решението на АБВ намалява натиска върху кабинета и развързва ръцете на Борисов за мащабни промени.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Какво ли ще говори Зеленогорски, когато ПФ свали подкрепата си за правителството.....
10
18606
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
11 Май 2016 19:47
Какъв е тоя връх на "Безсмъртния полк"?
11 Май 2016 19:53
Добре казано !
11 Май 2016 20:54
11 Май 2016 21:08
Хубаво!
Да отбележа - някои на възел ще се вържат, но трети служебен кабинет ще направят. В мътна вода най-добре се риба лови. Особено, когато бракониерът се води и надзирател...
-----------------
Сайтът на Генек
11 Май 2016 21:39
Към настояще време анализът е точен Живеем в силно непрогнозируемо време обаче, т. нар. системни партии са изхарчени напълно, лидерството в тях е трагично, като нищо при първата по-голяма изненада отвън сами да се свалят от власт начело с баш гербаджията.
11 Май 2016 22:29
Цеков като начало не е лошо, но според мен пропускаш някои моменти.
Ако реакцията на РъБовете беше откровено паническа, то и реакцията на Борисов е крайно нервна. Тези експресни "освобождавания"...
Изглежда кризата има белези на сериозна и тези които са "в кухнята" го осъзнават

За "Безсмъртния полк" не се кахъри, в момента в който го поведът, няма Кой/какво да го спре.
Тук по-интересното е лансирането на Нинова. Просто няма шанс левия избирател да я припознае.
Тоест или наблюдаваме серия от форсирани ходове, като сега сме в началото или
някой в сянка много сериозно се надценява, като възможности.

Иначе съм съгласен, че няма да има парламентарни избори до президентските.
Може би трябва да се съсредоточим на вторите, тъй като освен всичко могат и да са начин да се управлява конфортно в малцинство,
поне известно време
12 Май 2016 02:02
Доста точно. Краят с властта е малко претупан, защото вимето на стабилността е над всичко!
12 Май 2016 08:00
ГЕРБ има 84, а не 86 депутати. Винаги трябва да се прави справка. Не че в случая има някаква разлика, де.
Бъдете здрави!
12 Май 2016 09:18
Каквото и да казва автора в анализа си за мен остава необяснимото чувство, че сила извън държавата се намесва всеки път когато се случи нещо положително - например началото на сондажите в морето, интерконекторите и т.н. !
12 Май 2016 09:51
Да, добра статия на Цеков, този път ! С точни и приятни метафори и епитети - получило се е. За което - !

Само едно нещо му липсва (освен описанието на факти и изказването на някои предположения, но доста плахо ) - да хвърли боб и да предстаже, все пак, какво смята, че ще се случи !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД