:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,765
Активни 461
Страници 24,175
За един ден 1,302,066
Истинската история

Кога е сключен първият българо-руски съюзен договор?

Преди похода на великия княз Олег към Цариград през 907 г. е било възможно постигането на тайна договореност за българо-руски военен съюз
Походът на древноруския велик княз Олег (879-912) към Цариград през 907 г. Дори средновековният художник е извел на преден план, че походът е осъществен "на коне и с кораби" (т. е. по суша и по море); рисунка на л. 14 об. в Радзивиловската летопис, началото на ХIII в. - вероятно копие на по-ранна рисунка, може би от ХI-ХII в.; Библиотека на Руската академия на науките - Санкт Петербург.
Един скорошен текст тук (вж. свързани текстове) отново може да ни е присетил, че незначителна по численост, но достатъчно креслива прослойка от обществото ни, е твърдо убедена, че изначално Древната Рус/Русия/Съветският съюз е създадена и съществува единствено за да бъде в услуга на България. Всякакви руски самостоятелни цели, несвързани с България, тази прослойка смята за егоистични, вредни, "имперски" и предателски. При това за тези люде не е от каквото и да било значение ответното отношение на България; то може да бъде всякакво, но при все това Древната Рус/Русия/Съветският съюз е длъжна да продължи да бъде в услуга на България; винаги, при всякакви обстоятелства и независимо от всичко. Странното е, че точно тази прослойка в българското общество съвсем не е така критична към българската част от политиката на другите страни в света, особено на западните . . .

Понеже на днешния ден преди точно 49 години е подписан нов българо-съветски договор за дружба, сътрудничество и взаимна помощ (първият е от 18 март 1948 г.; следващият е вече между Русия и България - за "дружески отношения и сътрудничество", и е от 4 август 1992 г., като той се продължава автоматично на всеки 10 години, смятано от 19 април 1993 г. насетне), то съвсем на място би било поставянето на въпроса за времето на сключване на първия съюзен договор между България и Древната Рус/Русия/Съветския съюз. Като мимоходом пренебрегнем всякакви недоказуеми предположения и догадки, ще стигнем бързо до началото на IХ в.; тогава е първото ако не категорично, то достатъчно обосновано предположение за (поне) българо-руски военен съюз, насочен, разбира се, срещу Византия.

Началната руска летопис (преди 1118 г.) разказва подробно за тези събития (вж. Извори и в продължението на този текст), но въпреки това предварително ще дадем да се разбере, че сигурен отговор на поставения в заглавието въпрос няма да е възможно да се даде сега.

* * *

Твърде често през цялото Средновековие войните завършват с подписването на междудържавни мирни договори, в които се предвижда едната от тях да изплаща годишен данък на другата. Към 906 г. България и Древна Рус имат такива мирни договори с Византия; важен елемент от тези договори е извършването на годишни плащания от Византия в полза на двете държави в резултат на несполучливи военни действия, съответно и поотделно, с Древната Рус - през 860 г., и с България - през 896 г. и с допълнение, вероятно, през 904 г.

В края на IХ в. и в първите години на Х в. Древната Рус е заета с обединяването на околните славянски племена под скиптъра на киевските велики князе. Като използват тези затруднения, цариградските императори правят опит да си спестят годишните плащания, произтичащи от мирния договор от 860 г., с което предизвикват руски наказателен военен поход, начело с великия княз Олег през 907 г.

След първите войни на цар Симеон Велики (893-927) и след битката при Булгарофигон (лятото на 896 г.), България също има мирен договор с Византия, който предвижда изплащането на годишен данък. През 904 г. след като арабите превземат и разоряват Солун, цар Симеон Велики иска, и получава, значителни земи на юг, до самия втори по големина византийски град на запад от Проливите. През същата година България можела да получи и самият Солун, но очевидно царят решава, че няма да може да го задържи в състоянието, в което е градът след арабското разорение - арабите не само вилнеят необезпокоявани в Солун, но и отвличат 22 хиляди от жителите му.

Нека се опитаме да възстановим накратко и приблизително (поради невъзможност за обстойно разглеждане на всички исторически данни тук) последвалите събития от 906-907 г. Вероятно може да се предположи, че две години-две години и нещо по-късно, когато Византия е вече твърде заета срещу арабите в Мала Азия, цар Симеон Велики отчита създадената обстановка на Балканите като подходяща за запазването на един присъединен към България Солун и, напълно възможно, решава да се съюзи с древноруския велик княз Олег, за чийто парични проблеми с Византия българският княз със сигурност е знаел - шпионажът между средновековните държави е също толкова добре развит, както и днес.

Така след лятото на 906 г. може да бъде предположено създаването на таен (поне) военен съюз - поради съществуването поотделно и на двете държави с Византия действащи мирни договори, между Древната Рус и България за постигане на еднопосочните им цели спрямо Византия: Древната Рус има за цел да възстанови годишните си парични постъпления от Византия по договора от 860 г. и да получи значителни облекчения в търговията си с Цариград, а България - най-малкото да получи и задържи Солун, като използва максимално затрудненията на Византия.

Тези затруднения са значителни, почти изглежда, че империята се разпада. На 1 август 902 г. е загубена Таормина, последната византийска крепост на о. Сицилия; войната с арабите в Мала Азия е на живот и смърт; избухва мощен аристократичен бунт, създаващ ярка вътрешнополитическа нестабилност; а в добавка са и императорските проблеми с патриарха заради искания от Лъв VI четвърти брак - императорът дори не е допуснат в съборната църква "Св. София" и на 1 февруари 907 г. е принуден да предприеме крайно нееднозначна стъпка - заточава патриарх Николай Мистик в една от цариградските обители. Такова струпване на ярки политически неблагополучия във Византия, цар Симеон Велики несъмнено е възприел като "покана" за влизане в Солун - следващата също толкова благоприятна възможност да присъедини този град България ще има чак след малко повече от хилядолетие.

Такава възстановка не противоречи на историческите данни и изглежда логична - докато огромната (вж. Извори) древноруска войска се устремява към Цариград, България би могла да удари (или да поиска по дипломатически път) - и да задържи, Солун.

Началната руска летопис е категорична - походът на великия княз Олег към Цариград е осъществен "на коне и с кораби" (т. е. по суша и по море; вж. втората част), така той е представен и от средновековния художник на л. 14 об. в Радзивиловската летопис (вж. Изображението); и е повече от успешен. В резултат на този поход Древна Рус извоюва повече от половината държавни приходи на Византия за 907 г. (вж. пресмятанията в Извори) и трайно възстановяване на годишните плащания. В същото време са добити и значителни отстъпки за древноруските търговци в Цариград.

* * *

Засега ще оставим без твърд отговор въпросът от заглавието; временно. Вероятно съвсем скоро, след като завършим разглеждането на историческите данни за тези събития във втората част на този текст, ще е възможно да кажем с повече сигурност кога е сключен първият българо-руски съюз; това няма да помогне съществено на днешните отчайващи българо-руски междудържавни политически и стопански отношения, но някаква полза - такава, каквато един исторически преглед би могъл да допринесе, все пак трябва да е видима за всички.



(следва)



Извори



"В годината 6415 [= 907]. Тръгна [великият княз] Олег срещу гърците . . . ; [и] взе със себе си множество варяги, и славяни, и чуди, и кривичи, и мери, и поляни, и северяни, и древляни, и радимичи, и хорвати, и дулеби, и тиверци . . . И с всички тях тръгна Олег на коне и с кораби; и бяха корабите на брой две хиляди. И дойде [великият княз Олег] до Цариград . . . И излезе Олег на брега, и заповяда на воините да извлекат корабите на брега, и разори околностите на града [Цариград], и много гърци [т. е. православни] погуби, и множество дворци разруши и църкви опожари. А тези [от обитателите на града], които оплени, едни посече, други измъчи до смърт, трети прониза, а някои хвърли в морето, и много други злини причиниха русите на гърците, [така] както обичайно постъпват враговете.

И заповяда Олег на своите воини да направят колела и постави [тези] колела на корабите [вероятно става дума за добре огладени обли дървесни стволове, които се ползват по това време за пренасяне на плавателни съдове на кратки сухоземни разстояния]. И когато излезе попътен вятър, вдигнаха се в полето платната [на корабите] и поеха [изчакването на попътен вятър, който да издуе платната на корабите, несъмнено е облекчило цялата тази трудоемка операция в тесния провлак към Златния рог] към града [Цариград] . . . И се уплашиха гърците и казваха: "Не е това [великият княз] Олег, но е [сам] свети Димитър, изпратен ни от бога". И поиска Олег да се изплати като данък за двете хиляди кораба: по 12 [сребърни] гривни [вероятно по 204 г едната; приблизително равна (195, 84 г.) на 1 златна гривна] на човек [2000 кораба по 40 воини във всеки по 12 сребърни гривни - общата сума на тази част от изплатения данък е 960 хиляди сребърни гривни или приблизително 80 хиляди златни; златната гривна е равна на 12, 5 сребърни] гривни (= 15667, 2 кг; = 3450925 номизми; приходната част на държавния бюджет на Византия след IV в. и до управлението на император Лъв VI (886-912) се колебае в границите на 5-7 млн. номизми)] . . . И започнаха гърците да молят за мир за да не бъде разорена гръцката земя . . ."

Из Началната руска летопис, преди 1118 г.





Свързани текстове:

http://www.segabg.com/article.php?id=796538

(Защо руската кандидатура за българския престол през 1886 г. остава неприета?)

45
24545
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
11 Май 2016 20:20
Коtka,
11 Май 2016 20:24

Отдавнашна истина е, че първото нещо, което българинът е сторил при появата си на този свят, е да сключи таен българо-руски съюзен договор.
Още преди появата на русите, от българска страна договор вече е имало. Чакал е рюриците за подпис.
Изглежда няма начин да не е така...

Прочее... тов. Кошка
11 Май 2016 20:32
Древната Рус/Русия/Съветския съюз.

Може би е само средновековна Русь. И то Киевска. Чак па древна и антична.
Биля надминахте македонските историчаре.
А, тов.Петрински...
11 Май 2016 20:38
Ммм даа,
От 907 година скочи на 1948.
Първият договор е сключен когато българската княгиня се е омъжила за престолонаследника на Киевската Русь.
За каква имперска политика става на въпрос.
Просто лелиния син му е харесвала Българската столица . Тя си е и била за харесване де.Какво общо има това с Кремъл,с българските белокаменни църкви и манастири с българските надписи по камъните, които са използвани за основи на тухлените пристройки на Романовите. .
Какво общо има това с имперската политика на Росияните със стъпването на Романовите и поляците в Кремъл.?
Какво общо има това със тухлените "пристройки" в белокаменна Москва на Романовите.
11 Май 2016 20:42
Засега ще оставим без твърд отговор въпросът от заглавието;


Ноу комент.
Неам думи...
11 Май 2016 20:47
1. Следващата благоприятна възможност да вземем Солун не е след 1000, а точно след 300 години!
2. Ако приемем хипотезата на автора за вярна, то става ясно и кой е нарушил първия българо-руски съюзен договор по времето на цар Петър, та чак да го докара до инсулт.
11 Май 2016 20:57
Такава възстановка не противоречи на историческите данни и изглежда логична - докато огромната (вж. Извори) древноруска войска се устремява към Цариград, България би могла да удари (или да поиска по дипломатически път) - и да задържи, Солун.

Тцъ, тцъ, тцъ.
Цар Симеон Велики се оказал бунак.
И наместо да си вземе Солуна града голема, тръгнал къмто Цариград.
Та нарушил геостратегическите интереси на древните антични савецки богатири.
Ти да видиш...
11 Май 2016 21:03
Котка -
Компания -
---------------------
Сайтът на Генек
11 Май 2016 21:04
Опуса не четох. Още от началото се възпрях. "Би могло" = факт... Стигаше ми...
---------------------
Сайтът на Генек
11 Май 2016 21:11
Котка -
Компания -

Коментар подкрепящ дълбоко фактологично авторо, както винаги!
11 Май 2016 21:25
Засега ще оставим без твърд отговор въпросът от заглавието

Тоя отговор ще бъде даден, когато Древната Рус/Русия/Съветският съюз стане Древната Рус/Русия/Съветският съюз/Русия
11 Май 2016 21:55
Иван Петрински
11 Май 2016 21:57

Сиров
Генек
Forza
Рогатия
Дорис

11 Май 2016 21:59
Белкис Будур 11 Май 2016 21:25
Засега ще оставим без твърд отговор въпросът от заглавието

Тоя отговор ще бъде даден, когато Древната Рус/Русия/Съветският съюз стане Древната Рус/Русия/Съветският съюз/Русия

?
Да живее Евразийският Съюз!
11 Май 2016 22:12
Живела кошка...
11 Май 2016 23:03
Когато и да е сключен, по това време земите на чероките и ирокезите още ги е нямало върху картите на бледоликите.
11 Май 2016 23:37
Силно, силно съм загрижен за авторовото здраве. Честна дума.
11 Май 2016 23:38
Кога е сключен първият българо-руски съюзен договор?- да питаме Лили Иванова
11 Май 2016 23:42
Древната Рус/Русия/Съветският съюз....

Древната Рус от 9-ти век се споменува в специализираната литература най-често като Киевска. Ама както е тръгнало да се пренаписва историята - Оруел ряпа да яде.
То верно, че Киевска Русь звучи някак прекалено украински. А украинците, както знаем от поредното пренаписване, тия завалийки, са от лошите. Затуй: не им се полага никаква история.
Това с Киев, как да е, то било отдавна. Обаче РСФСР-то как така е изпаднало?
11 Май 2016 23:46
[вероятно става дума за добре огладени обли дървесни стволове, които се ползват по това време за пренасяне на плавателни съдове на кратки сухоземни разстояния

Ъъъ, много е вероятно и за това да става дума.
Нещо като леген връз точилка, от кухнята до банята.
Съвсем кратко сухопътно разстояние...
11 Май 2016 23:47
На днешната дата в руските медии видях, че днешната дата е

Сегодня — день Византии

11 мая 330 года состоялась официальная торжественная церемония освящения христианскими епископами новой столицы Римской империи Константинополя — Нового Второго Рима. Освятив город под именем Константинополь, император тем самым противопоставил новую столицу своей империи языческому Риму. В Византии эта дата праздновалась как государственный и церковный праздник.

http://katehon.com/ru/news/segodnya-den-vizantii
11 Май 2016 23:50
11 мая 330 года состоялась официальная торжественная церемония освящения христианскими епископами новой столицы Римской империи Константинополя — Нового Второго Рима.

Бравос на Св. цар Костадин. Тачен е даже у хаганато...
11 Май 2016 23:51
.....На днешната дата в руските медии видях, че днешната дата е Сегодня....
.
Не се мори повече!
Излишно е.
В руските медии днешната дата ВИНАГИ е Сегодня
11 Май 2016 23:56
щурчо 11 Май 2016 23:50
11 мая 330 года состоялась официальная торжественная церемония освящения христианскими епископами новой столицы Римской империи Константинополя — Нового Второго Рима.

Бравос на Св. цар Костадин. Тачен е даже у хаганато...


Москва е Третият Рим, даже ползват византийски герб.
11 Май 2016 23:58
Рики Еповери 11 Май 2016 23:51

Какво се пънеш да покажеш, поста ми е копиран, а първото изречение е мой коментар.
12 Май 2016 00:17
Москва е Третият Рим, даже ползват византийски герб.

Даже ползват.
Ма той е гетски/хетски герб...
12 Май 2016 00:52
щурчо 12 Май 2016 00:17
Бе за някои и египетски е.
Руската Империя става наследница на Византия след падането на последната под Турско и става защитница на Православието.
Във Византия това е герба ба Палеолозите. Византийската принцеса София Палеолог се жени за руският цар Иван III.
Герба много добре пасва и на 2-те Евразийски империя. Орела гледа и на Изток и на Запад.
12 Май 2016 01:16
"София Палеологина и по майчина (майка й е праправнучка на Иван Асен III), и по бащина линия (баща й също е праправнук на Иван Асен III) произхожда от Асеневци. Тя самата се пада правнучка и по бащина и по майчина линия на Ирина Асенина и Йоан Кантакузин. По бащина линия е праправнучка на Велбъждския деспот Деян. Призната е от целия тогавашен западен християнски свят за наследница на римските (византийски) императори на Константинопол, а оттук и на имперската идея. Още с началото на понтификата си папа Сикст IV съдейства за династичния й брак с Иван III, с което слага основата на идеята за Москва - Третия Рим."
12 Май 2016 02:16
Засега ще оставим без твърд отговор въпросът от заглавието
Язък, много исках да разбера защо заглавието е "Истинската История"? То ако е истинска едва ли заглавието ще е такова.
12 Май 2016 02:31
Живела кошка...


Това на къв език е? На сръбски ще бъде "Живела мачка", на руски, нещо като "Да здравствует кошка"... Да не е бъдещият световен славянобългарски язик? България на три океана! Кан Ирник - национален герой на Китай, Германия и Финландия!
12 Май 2016 03:04
Даже ползват.
Ма той е гетски/хетски герб...

И Герб и на Хитлер,а?.
12 Май 2016 04:12
хикса 12 Май 2016 02:31
Живела кошка...

Това на къв език е? На сръбски ще бъде "Живела мачка", на руски, нещо като "Да здравствует кошка"... Да не е бъдещият световен славянобългарски язик?


На мен па ми хареса, следното заглавие в днешният Яндекс.ру

Мари Йованович - не женщина, а самка пиндоса. В Украине ждут новую послицу США
12 Май 2016 06:44
"Древната Рус"...Петрински е един Гьобелс уона би, с капацитет на гимназиален даскал по история в смесен район. Защитата на каквато и да е кауза или теза от страна на подобен елемент, само може да я дискредитира.
12 Май 2016 07:25
Древната Рус от 9-ти век се споменува в специализираната литература най-често като Киевска.


Това, Киевска Рус, нещо като Волжка България ли е?
12 Май 2016 10:36
Киевската Рус е термин, въведен за обозначаване на периода от съществуването на източнославянска държава в Източна Европа от края на 9 век до първата половина на 13 век.
Натисни тук

Да не споменуваме тук Волжска България, една държава със славна история, че хептен ще се объркат хибридните понятия на някои.

12 Май 2016 15:40
Киевска Рус е темин (доста условен и спорен) въведен от дидактични съображения, също както Византия. Самото население по тези земи е наричало държавното си обединение Русская земля. От 862 до 1600 г ги е управлявала една и съща династия, с много специфична система на унаследяване на престола. Същият се е намирал в Киев до 1240 г.(поне формално). След това се мести на много други места преди да се установи в Москва. Но това са го правили все членове на управляващата династия. Така че, за никакви различни държавни творения не може да става дума. Все си е Русская земля. А за украинци никой дума не обелва, чак до началото на 20 век. Имало е малороси, преди туй разни названия на племена преживяващи на територията на това, което сега е Украина. Историята на държавата Украина запова през 1917 г., така както тази на държавата Македония започва през 1945 г. Преди това и двете имат история на племената населяващи сегашните им територии и съвместна история с държавите които са включвали в себе си тези теритирии.
12 Май 2016 16:02
От 862 до 1600 г ги е управлявала една и съща династия, с много специфична система на унаследяване на престола. Същият се е намирал в Киев до 1240 г.(поне формално). След това се мести на много други места преди да се установи в Москва. Но това са го правили все членове на управляващата
С малко но съществено уточнение,че московските принцове са произлезли от второстепенен клон на киевската руска династия и не им се е полагал руския престол. И много добре са си го знаели.
12 Май 2016 16:16
Така че, за никакви различни държавни творения не може да става дума.

Тъй, тъй.
А Киев, този град-майка на сички останали руски градове е основан от Шамбат. На Кубрата, брат.
Ех, тази Стара и Велика България. Секи гледа да крадне нещо от нея...
12 Май 2016 16:26
Такава възстановка не противоречи на историческите данни и изглежда логична

Само дето тоя поход не се потвърждава в нито един гръцки извор - за разлика от походите през 860 и 941 г. , нито в Продължителя на Теофан, чийто текст руският летописец е използвал. Още повече в този пасаж ПВЛ споменава и Переяславл сред градовете , които трябвало да получат дан:
дать дань для русских городов: прежде всего для Киева, затем для Чернигова, для Переяславля, для Полоцка, для Ростова, для Любеча и для других городов
Само дето, Переяславл е основан, пак според същия текст , през 992 г., което се потвърждава и от археологическите разкопки на място.
Та по всяка верятност късният (кр. на 11 -12 в.) компилатор, просто е обяснил търговския договор от 907 (потвърден през 911 г) с несъществуващ военен поход, който е описал с доста фантазия, като се има предвид частта за корабите на колела. Той вероятно е взаимствал описание на скандинавските саги с тактиката за превоз на викингските кораби по земя. Но не ще да е да е бил напълно на ясно за какво точно иде реч както и илюстраторът на Радзивиловската летопис (която повтаря ПВЛ в тази част): (снимка: натиснете тук) . Впрочем интересно е , че на миниатюрата към текста на Петрински, конниците гледат назад - към кораба с Олег, а самият град, Константинопол, е празен.
Цялата тая "истинска история" в статията е изсмукана от пръстите.
12 Май 2016 18:50
Незнам кой е измислил термина за даньци който империята е плащала. Данаци никога не е плащала щото тогава не си император и империя а лукова глава. Плащани са заплати на наемници и там те са имали конкретни задьлжения пред империята - най веè да я пазят от други варвари. От време на време тези договори са нарушавани което предизвиква справедлияия гняв на наемниците
12 Май 2016 21:09
споменава и Переяславл сред градовете

Този Переяславл не знам що ми звучи като българското Преслав...
12 Май 2016 23:47
Този Переяславл не знам що ми звучи като българското Преслав..

Ми как да ти кажа - не само едно магаре го наричат Марко.
13 Май 2016 09:39
Само дето, Переяславл е основан, пак според същия текст , през 992 г., което се потвърждава и от археологическите разкопки на място.

По някаква случайност, основаването на този нов град, съвпада с пристигането на български духовници от Преслав по тези места...
14 Май 2016 16:33
Голямо бръщолевене, не можах дори да го дочета. Другарят автор - моля обърнете си внимание.
18 Май 2016 11:10
Ква стана тя?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД