30 легенди на европейския футбол са представени в 30 големи фотоси и с описания от 30 европейски писатели в изложба върху оградата на парижкото кметство. Откриването на 9 май стана в присъствието на френския президент Франсоа Оланд. Изложбата ще продължи до 10 юли. Стоичков приковава вниманието на посетителите и чрез есето, написано за него от прочутата френска писателка от български произход Юлия Кръстева, която често прибягва в романите си към теми от България и Балканите.
----------------------------
Христо Стоичков, номер 8 в българския национален отбор и звезда на ФК "Барселона" стреля срещу "Берлинската стена".
Стената на позора е вече съборена - пет години преди това решително спортно събитие. Футболистите в бели фланелки, украсени с жълти, червени и черни ивици, скачат, за да барикадират германската врата на четвъртфинала за Световната купа през 1994 г.
Не съм близка с този майстор на играта в червено, но футболът е част от моето детство. По времето на Желязната завеса баща ми ме водеше всяка събота или неделя на големия стадион в София: бях липсващото момче в семейството. Екзалтирах се да освирквам "червените", екипа на ЦСКА на армията (в който Стоичков се разви като футболист) и се палех от "сините", "нашите", отбора на "Левски" - наречен така в чест на прочутия революционер Васил Левски - Апостола на свободата, който се жертва в борбата срещу отоманската окупация. Знам добре, че армията се промени много оттогава, но "червените", макар и да са високоплатени и свръхтренирани, нямат никакъв шанс за (подкрепа от компанията - бел. ред.) Fly Emirates, и се питам дали да се притеснявам, или надявам преди този шут....
Българските футболисти вече са елиминирали екипа на Франция, за който стискам палци вече. Но в тази 74-та минута на мача срещу германците моите бивши български сънародници изостават с 0-1: нищо по-естествено.
Футболът използва мъжката експлозивност (която дреме и у жените), нещо повече: придава й виртуозност. Нервната система е инструментът на това изключително постижение. Като цигулка той филтрира бруталността, за да я хармонизира с помощта само на няколко фини струни, втъкани в мускулите на краката: хълбочинни, поясни, близначни, бедрени, подбедрени, седалищни. Те се настройват през нощта и деня, вкарват в ритъм яростта и благородството. Трябва да владеят кръглата топка, замислена да им се измъква, да я насочват и да финтират противника, който е в по-добра позиция и по-опитен, и да я забият в дъното на мрежата. Европейски шампион през 1992 г., Стоичков е на върха на своето изкуство: какво ще направи в този решителен момент? Червеният гений е твърде импулсивен, често е груб с партньорите си, обижда съдиите, трупа предупреждения и наказателни картони.
Невидим порив понася номер 8. Мощен шут. С вътрешната страна на крака, за да завърти топката? Стъпка върху десния крак, това ще бъде удар с външната страна на крака - майсторът е левак! Берлинската стена ще бъде превзета: в 75-ата минута, Стоичков изравнява... Това е невероятно! Голямо майсторство: сръдните са забравени. Внезапно българските цигулки засвирват в унисон. На 78-ата минута Лечков бележи. Германия е отстранена. България стига до полуфинали за Световната купа през 1994 г. Държавата се чувства европейска, какво говоря, световна! Стоичков получава най-сетне "Златната топка", която му отказваха заради неговите крайности.
През следващите години кариерата му запада, спортният печат с охота го забравя. "Неприемливият" голмайстор днес се е върнал в страната си и е треньор. С Филип (Солерс - съпруга й) и Давид (сина й) не пропускаме нито един футболен мач. И постоянно забелязвам лошото момче, което вдъхновява и спира лъка на виртуоза.