:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,635
Активни 463
Страници 5,200
За един ден 1,302,066
Репортаж

Скоростното шосе на София - да те затапят в "допирателната"

Северната тангента е капан за шофьорите, а отклоненията към столицата тепърва ще се строят
Мини, ако ти стиска.
Тържествено откриване на 13.5 километра в самото навечерие на новата 2016 г. Тържествена проверка и обявяване за готови на всичките 16.5 километра на 28 април, точно преди петте почивни дни за Великден. Десетки, вероятно стотици прессъобщения за напредъка на строителството. Неизброими споменавания от премиера Бойко Борисов, регионалния министър Лиляна Павлова, шефа на пътната агенция Лазар Лазаров и др. за спасени 180 милиона лева от еврофондовете. Неизброими хвалби за облекчаване на трафика във и край столицата. Това е краткото изброяване на пропагандното говорене за така наречената Северна скоростна тангента на София.

Реалността обаче е различна. Новото трасе е път без изход. Истинска тапа. Отбивките, които трябва да го свързват с града, липсват. За някои има скорошна перспектива, други тепърва започват да се проектират. Изходът в посока Калотина е пълен кошмар - там строителството продължава. Това е основното трасе за тировете и тежките строителни машини. Но ако обикновен гражданин се подведе по помпозното обявление от 28 април, че проектът вече е напълно завършен и "шофьорите пътуват по цялото трасе", и се качи на него с колата си, той е обречен да се набута в строителната площадка и да прекара там дълго време, проклинайки наивността или глупостта си. И няма какво да направи - капанът вече е щракнал.

"Не можеш да си купиш самолет, при условие че нямаш каруца". Това каза неотдавна Лазар Лазаров в пореден от също така безбройните коментари за прекратения скъп търг за магистрала "Хемус". А можеше да каже защо трябваше да се реже лента за парче от трасе, което ще бъде готово в някакво бъдеще време. Засега срокът за пълно отпушване на западния изход на тангентата е в началото на есента. За отбивките към града - неясно кога.

Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) гордо се похвали, че готовите 16.5 километра се изминават за 15 минути. Това е вярно, провери екип на "Сега". Но



излизането от тангентата отнема повече от час



в посока към Калотина. Толкова отиват и ако се движите в обратна посока - към "Хемус" и "Тракия". Северната скоростна тангента е с 6 пътни ленти (по 3 в едно направление) и реална скорост на движение от 120 км/час. Тя започва от Околовръстното и "Ботевградско шосе" на изток и свършва в западната част - пак на Околовръстното, след Требич, близо до "Ломско шосе". При качването на новото шосе има табели и добри ориентири - трябва да се следват надписите към Калотина. Има и табели, които трябва да насочват към 4 отбивки за София. Толкова поне са по проект. Само че, ако пътувате от Варна и искате да влезете в столицата, не трябва да изпускате отбивката за Требич. Само тя е готова. На табелите за останалите отбивки посоката "София" е затулена с траурно черно. На въпроса на "Сега" защо няма подходи към града, от пътната агенция отговориха, че тангентата е "скоростен път, който служи за директно преминаване, и не е предвидено да има отбивки на всички пътища, които пресичат отсечката".

Ако от агенцията не виждат проблем, пътуващите по уж скоростния път виждат. Най-малкото би трябвало да са предупредени в какъв капан се набутват. А в момента могат да разберат за него само и единствено на терен. Зачеркнатите надписи "София" и "Чепинци" на табелите по шосето може да ви усъмнят, че нещо не е наред, но вече е късно. На възела "Чепинско шосе" към едноименното село и към София, където се строи, има преграда със забранителен знак и насип. Но пък няма никаква светлинна сигнализация и



по тъмно като нищо колата може да заоре в нивата



Същото е положението и при пътен възел "Рожен", който прави връзка с промишлената зона и територията на "Илиянци". Пътен възел "Илиянци" и Източната тангента също не са направени - те се оказват част от уличната мрежа на Столичната община и са неин ангажимент. Тя трябва да довърши локалните платна на "Рожен" и отчужденията за тяхното строителство, информираха от пътната агенция. Потърсена за информация, зам.-кметът Ирина Савина съобщи лаконично, че отчужденията вървят. Вървели и обжалвания на регулационните планове, което бави довършването на отбивките.

Също толкова лаконична е информацията на пътната агенция за среща на представители на общината и на районните кметове с пътната агенция. На тази среща са били обсъждани "временни" мерки за облекчаване на трафика. От тази среща се разбира, че има одобрен подробен устройствен план на новия бул. "Рожен", но той се обжалва и се очаква решение на съда. Все пак започва процедура по проектиране на булеварда, за да се осигури предвидената в проекта връзка с тангентата. По-напреднал е проектът за бул. "Илиянско шосе", предстои той да бъде публично представен. Има и одобрен план за бул. "Източна тангента" и се очаква решение на съда за влизането му в сила. Подготвя се и идейният проект за Източната тангента до бул. "Владимир Вазов" и до бул. "Ботевградско шосе".

Нито дума защо планирането, проектирането, отчужденията не са били направени в дългите години, в които се очакваше да започне истинското строителство на тангентата. Нито дума могат ли изобщо да си говорят ръководството на Столичната община и държавната администрация. Все пак през повечето години на дългата сага на строителството те са си от една и съща политическа сила.



Част от проблема може би ще се реши до есента.



По информация на пътната агенция и според договора на строителя последните 3-4 километра от Западната дъга на Околовръстното, между "Ломско шосе" и бул. "Европа", трябва да са готови през септември. Така в най-добрия случай след 4 месеца реално ще има смисъл от пускането на Северната скоростна тангента. Но за транзита. За отбивките към София ще трябва да се почака още.

А и самата тангента ще трябва да почака, докато се оживи. Сега тя изглежда пуста и като че ли шофьорите, поне тези, минавали поне веднъж по нея, я избягват. На въпроса защо трафикът е слаб, от пътната агенция получихме отговор, който не се нуждае от коментар: "Новото трасе е точно толкова натоварено, колкото и другите участъци от Околовръстния път. Северната дъга обаче, "старият път", е двулентов и не дава възможност на шофьорите да се движат със скорост, по-висока от 60 километра в час, а има и кръстовища, които допълнително затрудняват движението. Трябва да се отчете и фактът, че при двулентовия стар път забавянето на един от участниците в движението автоматично води до забавяне на всички и на места се образуват задръствания. Затова и засиленият трафик, който се наблюдава там, е заради ниската пропускателна възможност на трасето. От 28 април т. г. шофьорите преминават по 6-лентов нов участък (б.а. - тангентата), без конфликтни участъци и кръстовища, с два пъти по-висока скорост - до 120 километра в час. Причината, която създава впечатлението, че участъкът не е натоварен, е, че движението се осъществява бързо и безпроблемно".

"Тангента" значи "допирателна" - права линия, допираща се до крива само в една точка и перпендикулярна на радиуса на кривата. В пътната агенция видимо са свикнали само да се допират до проблемите, които сами са създали. А пътуващите просто ги "пускат по допирателната". Със само една точка за връзка с големия град.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Проектът спаси европейско финансиране за 180 млн. лв.



Така наречената Северна скоростна тангента бе финансирана с пари по оперативна програма "Регионално развитие 2007-2013 г.". Те щяха да бъдат загубени от други закъсняващи проекти, но България убеди Европейската комисия да пренасочи 180 млн. лв. към важен пътен коридор. Отсечката не е част от европейските транспортни коридори, но по идея прави бърза и директна връзка с главни пътни направления. Това са коридори IV, VIII и X от трансевропейската транспортна мрежа. Именно по тях преминава трафикът от и за Гърция, Румъния, Македония и Сърбия.

Сериозно препятствие бяха дългите спорове за обезщетенията при отчужденията на терените. То бе отстранено след стотици съдебни дела и по-високи цени, които държавата прие да плати. Накрая след години на забавяне строителният консорциум ХПВС-ССТ ("Хидрострой" АД, "Пътни строежи Велико Търново" АД, "Пътинженерингстрой" АД, "Пътстрой Бургас" ЕООД и "Водстрой 98" АД) трябваше да изгради скоростния път за по-малко от година. Разрешителните се даваха на парче - за по няколко километра. 13.3 км бяха пуснати на 30 декември - буквално в последната минута от сроковете за разплащане на европейското финансиране, които изтичаха в края на 2015 г. Тогава имаше официално откриване с участието на премиера Бойко Борисов. Последните 3 км бяха пуснати на 28 април, когато Борисов нагледа новото трасе. Доколко то може да се приеме за завършено, знаят пътувалите по него.
 Скоростният път е като магистрала - с три ленти и разрешена скорост от 120 км в час.
 Край бъдещите отбивки местните роми също полагат усилен труд.
 Посоката "София" е задраскана с черни ленти, защото отбивките не са готови.
 Тук вече сте изпуснали единствената отбивка за София при Требич и сте част от върволицата тирове в посока Калотина.
 Такъв знак рядко се вижда. Добре, че пъплите в задръстването, за да съумеете да го разчетете. С него се регулира у-образното кръстовище.
 Това е част от Западната дъга, където се строи естакада и започва голямата тапа. Пътят от Мрамор, по който може да излезете към София, сега също е затворен. Плановете са до края на май да бъде пуснат за движение.
 Пътят към София...
6
4994
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
19 Май 2016 19:59
Вместо писане, с удоволствие бих ви предоставил видеоклип от пътуването ми тия дни от АМ "Люлин" до отклонението за Калотина.
Еми, ще видите къде се разхождат конете на циганите от Филиповци - по скоростният път.
Засветкаха мигалки и стопове, позадръстихме се и после очаквах да видя кои са се ударили, но не би.
Стъпотворението бе предизвикано от разхождащ се по платното кон...
19 Май 2016 21:10
Аз сигурно съм забравил как се кара по пътищата в България.
На последната снимка, "Пътя за София..." табелата е поставена след отбивката надясно. После следва надлеза. Допускам, че отбивката за София е след надлеза, и тази купчина пръст е поставена на лентата в посока обратна на София.
Иначе защо табелата е поставена СЛЕД тази отбивка?!
Карам постоянно автомобил в Ню Йорк, Бостън. Многократно съм шофирал по улиците на Вашингтон, Маями, Орландо, Тампа, Атланта. И по магистралите по цялото Източно крайбрежие на САЩ.
Но такава лудница като в България - маркировка (хоризонтална и вертикална), и безобразно шофиране - никъде другаде не съм срещал.
Казвам го с прискърбие и обида.
19 Май 2016 21:24
Made in ГЕРБ.
20 Май 2016 00:56
"Видими резултати." "Така се прави". "Утре от същото" и пр.
Цитати на форумци - не им помня имената.
20 Май 2016 09:25
Край бъдещите отбивки местните роми също полагат усилен труд.


Точно на тази снимка виждам 3-ма цигани, които гледат как един българин, поне така изглежда, работи.
20 Май 2016 09:44
Братя Стругацки
20 Май 2016 09:25

Да не би да искаш циганите да работят?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД