:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,502
Активни 465
Страници 5,067
За един ден 1,302,066
Помощ!

В спешното отделение на Москов и придружителите припадат

Приемането на пациент в критично състояние отнема между 3 и 7 ч., а хуманната медицина е заменена от бюрокрация
СНИМКА: БГНЕС
Москов бързо се зарази от манията да реже ленти. В медицината обаче трябва и душа.
Гордостта на здравния министър Петър Москов и премиера Бойко Борисов - новото спешно отделение на столичната "Св. Анна" (Окръжна болница), на което наскоро рязаха лентата, е лъскаво отвън, но пълна скръб отвътре. Цялата пара е отишла в лъскавата фасада. Скъпият теракот, плазмите и хеликоптерната площадка не създават онези нормални условия, в които болният и близките му се чувстват обгрижени.

Единственото, което е наред, е големият паркинг, където можеш да паркираш, без да трепериш, че ще ти сложат скоба - за сравнение, всички големи софийски болници са пригодени само за болни, които ги спускат с парашути. Плюс е и че от чакалнята може да се поръча такси. Новото отделение може и да е уникално заради свръхмодерната си апаратура, противошoкови легла, операционна зала за хирургически интервенции - инвестиция за над 1 млн. лв. Проблемът е, че



здравното министерство създаде безумен модел



на функциониране на болничната система, без изобщо да помисли за хората, които трябва да я изтърпят.

Не само в Окръжна болница, а във всички здравни заведения спешният пациент попада в царството на бюрокрацията. Вместо бързо организиран преглед, изследвания, поставяне на диагноза и започване на лечение, лекарите пишат с часове купища бланки, нищо че всичко се въвежда и на компютър - вероятно така Москов ги контролира дали не точат касата. Сигурно голямото писане е с цел да не издържат нервите - или на доктора, или на пациента - и така бланките да останат недописани, а касата - неизточена.

Приемането на пациент в критично състояние отнема между 3 и 7 часа, зависи от късмета. Хуманният подход в организацията критично липсва - малко на брой персонал, особено вечер и нощем, се опитва да компенсира цялата безумна организация на здравеопазването ни. Всички страдащи от всичко към полунощ се втурват към Спешното, за да получат онази помощ, която личните лекари не могат да дадат. Резултатът - лекарите в болниците изнемогват, пациентите и близките им - също. За приемане на спешен болен трябват железни нерви, упоритост и за жалост - доза нахалство. Нужен е направо навигатор за справяне в болничната джунгла, в която вече има такъв недостиг на медицински сестри и санитарки (особено нощем),



та е добре болният да си води и съответния персонал



Пациентът и придружителите му трябва да стоят прави пред помещението, в което са лекарите - та дано някой види, че са в нужда и се смили да ги вкара в залата за преглед. Лекарите през това време усилено пишат вътре и това се вижда през вратата, когато се отвори. Налага се човек да е настойчив, често груб, за да му обърнат внимание.

За посещение в Спешното трябват вода, памперси, храна, четиво, защото чакането е неизбежно. В часовите пояси, когато изтича предишната смяна и застъпва следващата, чакането се удължава още неопределено време. С тоалетната за посетители има голям проблем - в Окръжна болница мнозина го правят на двора, защото за чакащите не са предвидени сервизни помещения или ако ги има, никой не знае къде са.

Двете санитарки, които дават нощна смяна, са съвсем недостатъчни - необходими са поне 5 души за работата, която се струпва. Добре че има придружители - те тичат по различните кабинети и лаборатории за изследвания, тикайки болния в количка, звънят и чукат на заключени врати, докато някой отвори. Асансьорите вече се движат с чип, какъвто има само персоналът. Налага се болните и придружителите им да чакат пред асансьорите, докато не се появи благоразположен служител и не прокара чипа си през сензора, за да тръгне асансьорът. Нагоре е по-лесно, надолу може да се чака и час. За да се спести време, санитарите с помощта на придружители се обединяват по двойки и тройки и кръстосват от етаж на етаж, от асансьор на асансьор. Дори през деня, когато всички са на работа, по стълбите към и от високите етажи кретат болни хорица, едва дишащи.

Санитарките ще ви уведомят още в началото, че



свестни доктори почти не са останали в тази болница,



защото всички са избягали в частните здравни заведения, а тук работели само младоци, които не разбират. Името на здравния министър може да се чуе често по коридорите - ако искате да чуете в какъв контекст, идете лично.

Готовите изследвания не означават приемане. Предстои качване в отделението - обикновено от придружителите. Там често се оказва, че липсва някое изследване или болният няма необходимите консумативи - следва връщане в отправната точка. Тук най за оплакване са хората от провинцията, които са пропътували стотина километра, и това е предпоставка за скандали и саморазправи.

Лъскавината на спешното отделение не е характерна за останалите. Там двойно по-голям брой болни са нагъчкани в малки стаи на неудобни, често счупени кревати, с недостатъчно и счупени болнични шкафчета (на трима души обикновено се падат две), а гардеробите вече са претъпкани и няма място за багажа на новоприетия. На фона на лъскавите плочки



мизерията направо вади очите



Новата дограма е сложена по евтиния начин и няма механизъм за вертикално отваряне, та от отворения прозорец да не духа директно на най-близко лежащия пациент. Дето викаше премиерът миналата година: "Даваме пари за здравеопазването колкото за десет магистрали "Тракия", че и отгоре, а пак не стигат...".

Ако в Окръжна болница не си спешен пациент, а с направление, за да се отправиш към съотвения лекарски кабинет, е нужен около час. Защото абсолютно всички болни - някои от които в недобро физическо състояние, трябва да се наредят на опашка на централната регистратура, където една служителка проверява направлението и го дава на друга, която го вкарва в компютъра, установява дали пациентът е здравно осигурен, въвежда още някакви данни. Това отнема час. Току притичва някой от близките на пациент и пита: "Какво става, вкарахте ли го?" А служителката отговаря: "А, вие сте вече при д-р еди-кой си? Ами ако той може да вкара данните, да го направи". Е, щом и лекарите могат, да вкарат данните, защото стотиците пациенти трябва да се редят на тази безумна опашка?!

С този начин на мислене и на действие в министерството няма как да стигнат парите за здравеопазване, защото всичко им е анти, няма мисъл болният да е добре и да му се спести нещо. В нашите болници дори за изписването на трудноподвижен човек са необходими поне двама души. Тичането по регистратури с бланки, чекирането на лични карти отнема време и сили. Бедна ни е фантазията как ще става всичко това, когато влезе в сила "гениалната" идея за пръстовия отпечатък - пред регистратурата вероятно ще карат полуживите направо с носилките, за да си пъхат пръстите в четците. Да ни е честита реформата!
СНИМКА: БГНЕС
Хеликоптерната площадка е за чудо и приказ, но после пациентите попадат в Спешното...
20
10085
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
19 Май 2016 21:20
"плюс е и че от чакалнята може да се поръча такси" - да!!! , това е единственото спасение попаднете ли в спешното на Окръжна болница. Бягайте по-скоро и търсете другаде помощ!
20 Май 2016 00:31
Има ли още мислещи хора,населяващи настоящем територията между Капукале и Калотина,които да си мислят,че живеят в държава?
20 Май 2016 00:46
Нужен е направо навигатор за справяне в болничната джунгла, в която вече има такъв недостиг на медицински сестри и санитарки (особено нощем),
та е добре болният да си води и съответния персонал


За медицинските сестри питайте тази, която ги изнесе в чужбина. Под прикритието на някаква измислена асоциация, професорката Станка Маркова е създала канал за износ на кадри в чужбина. С безплатни курсове по английски (всъщност платени от всички членуващи в асоциацията чрез членския им внос) и с оформяне на всякакви документи, години наред върти личния си бизнес. Но никой не се е втурнал да проверява въпросната асоциация, в която задължително членуват всички кадри по здравни грижи. И плащат, за да остане България без медицински сестри.
20 Май 2016 02:24

"Видими резултати".
...така или иначе ще се мре...
20 Май 2016 02:30
И плащат, за да остане България без медицински сестри.


Имаш може би предвид:
Не (им) плащат (на сестрите), за да остане България без медицински сестри.

Доста несериозно е да обвиняваш някого, който просто запълва пазарна ниша, за масовия "изход" на медицински кадри от България. Ако не е този, ще е друг/други и те не са първопричината за масовото бягане на всякакви, а не само на медицински, кадри от мамковината. Все едно да обвиняваш туристическите агенции, че все повече българи предпочитат да почиват на море в Гърция. И аз предпочитам, и то колкото се може по-далеч от предпочитаните от българите местенца там, и то не в разгара на сезона, и не по вина на туристическите агенции, а поради мръсотията, шумотевицата, простащината, с нищо необоснованата скъпотия, грозотията, свръхзастроеността, неспирните строежи и тяхната кал или прахоляк в зависимост от времето, и всички останали "екстри" по нашето крайбрежие. Та същият е случаят с медицинските сестри. Една от нашите съседки се изнесе в Швейцария и през ум не й минава дори да се прибира тук през отпуската си. Даде си жилището под наем и забрави да се прибере. Работеше точно в Окръжна болница.
20 Май 2016 05:01
Защо бият лекарите? Всеки може да си отговори след този цитат:
Пациентът и придружителите му трябва да стоят прави пред помещението, в което са лекарите - та дано някой види, че са в нужда и се смили да ги вкара в залата за преглед. Лекарите през това време усилено пишат вътре и това се вижда през вратата, когато се отвори. Налага се човек да е настойчив, често груб, за да му обърнат внимание.

За посещение в Спешното трябват вода, памперси, храна, четиво, защото чакането е неизбежно. В часовите пояси, когато изтича предишната смяна и застъпва следващата, чакането се удължава още неопределено време. С тоалетната за посетители има голям проблем - в Окръжна болница мнозина го правят на двора, защото за чакащите не са предвидени сервизни помещения или ако ги има, никой не знае къде са.

Това било в София.. А все едно гледам Бургас.. през седмицата. И защо? Защото се чака да се появи хирург по 2-3 часа
А какво става вечер и в почивните дни? В ОБЛАСТНИЯ ЦЕНТЪР БУРГАС СПЕШНО НЯМА! Пред Шокова зала няма никой. Търсиш охраната и тя трябва да извади някой отвътре. След което те пращат да висиш пред кабинет в МЦ Н. Чудотворец. Където съответно чакат и пациенти на личните доктори, които са в почивка. То да висиш, но вътре няма лекар, а и понякога и сестрата липсва. Ако намериш сестрата, тя се обажда на лекаря и той решава дали ще се появи и кога. Дали въобще ще ви прегледа. На 17.04 хирурга за 3 часа смени само един катетър, всички останали пациенти бяха изпратени в къщи без преглед. И мен ме постигна същото, защото отказа да ме прегледа след като при назначения от сестрата рентген се оказа, че нямам счупено. Това го научи по телефона и отказа да слезе. На следващия ден бях с ужасни болки, корема ми се поду, наложи се да чакам да дойде на смяна личния лекар, който беше чак следобед. А опашката там едва не ме преби! Получих направление за хирург и пак чакане. После изследвания 2-3 часа, защото били заети. Така благополучно минаха 36 часа преди да ме приемат в МБАЛ. Оказа се, че имам фрактура на ребро и личния лекар, хирурга, при който ме изпрати, имат съмнения за кръвоизлив. Чак тогава се намерих в Шокова зала! Наистина бях потресена от тази безотговорност. Подадох сигнал до РЗИ Бургас. Настоявах да се вземат мерки. Е, направиха "проверка". И ми обясниха, че трябвало да чакам..120 минути. И нито дума защо не съм била прегледана въобще, защо спешни пациенти се пращат в МЦ Н. Чудотворец. Поговорили си с доктора, който е бил дежурен и му "обърнали внимание" да си попълва коректно документите и да се държи добре с пациентите. Защото в документа нямало анамнеза и подпис?! Явно сестрата още не го подписва и не поставя диагнози?! Тези от РЗИ-то за какво са там не е ясно.
20 Май 2016 05:48
Само Св. Николай Чудотворец може да оправи държавата на Москов, Павлова, Захариева, Кунева, Лукарски, Ненчев, Бъчварова и пр. Светият старец отговаря само за морето, наистина, но откак не сме морска държава, а бетоновоплажна, може да поеме и другите чудеса. Чакане за среща с Чудотвореца - от 7 до 30 ча́са с наличие на здравна книжка и банкови сметки, всички епикризи и анамнези от детинство, отпечатък от палец и ретина и нотариално заверено свидетелство за платени данъци, такси и глоби.

Ха наздраве!
20 Май 2016 07:04
С всяка година става все по-зле в здравеопазването. А уж БВП расте.. та расте.

Ходихме наскоро в спешно. Доктори почти няма.. те викат, ако така продължава съвсем няма и да има. В същото време - всички цигани са се юрнали тогава на доктор да ходят щото нямат осигуровки.

Тая демокрация ще ни изяде главите. Опс грешка - вече ни изяде.

От година на година положението се влошава. ВъпрекиБлагодарение на "успехите" последните години.
20 Май 2016 09:16
Единственото, което е наред, е големият паркинг, където можеш да паркираш, без да трепериш, че ще ти сложат скоба - за сравнение, всички големи софийски болници са пригодени само за болни, които ги спускат с парашути.

На фона на другите проблеми липсата на паркинг може да изглежда дребен проблем, но не е – става голям проблем, когато спешно трябва да закараш близък, проблем е, когато отиваш да го посетиш и да занесеш дрехи, храна и документи, проблем е и при изписването, но нищо не се прави, освен... да ти вдигнат с "паяк" колата или скоби...
Аман от недомислени "реформи"...
------------------
За статията -
20 Май 2016 09:19
През 1972-73 година във Варна, в летнните кина се прожектираха само филми на медицинска тематика. И всички те, крайно заинтригуващи, ни поднасяха информация за БЯЛАТА МАФИЯ. Тя не закъсня и дойде и у нас с гръм и трясък и то под предводителството на КПСС и КГБ и личният принос на Горбачов с тази криминална перестройка.
20 Май 2016 09:20
Тая демокрация ще ни изяде главите. Опс грешка - вече ни изяде.

Повече от две десетилетия все си мислех, че, аха – почваме да се оправяме, но... уви...
Все по-често имам поводи да си спомням за много по-уредения ни живот и държава преди "демокрацията"...
20 Май 2016 10:25
В медицината обаче трябва и душа.


Едно от малкото истински неща в този пост, щото до статия не се домогва !


А иначе - точно спешната помощ не може да се каже, че е зле на фона на другите отделения. А и някой нещо бърка с понятията Бърза помощ, Спешна помощ, болнична помощ и т.н.
Само едно дребно нещо от вътрешните дела системата: огромно количество "стари" директори на поделени/сектори спешна или бърза помощ сега вият на умряло, щото ги разкараха заради умишлено поддържане на системата в това състояние от години. А и тези началници се бяха взели за мести феодали и правеха каквото си искат (колкото пъти са ги подгонвали винаги са крещели "Искате да оставите хората без спешна помощ ли ? УУУУ, изроди !". Тези, дето стоят в линейките изобщо не споделят гледната точка на бившите си началници, щото знаят какво става на терен. Затова и сега ВСИЧКИ са зад Москов, защото за първи път от 20 . някой министър нещо бил направил истинско за тези хора. А след увеличаването на парите при тях вече екипите са се понапълнили, има доста желаещи млади лекари да работят това, осигуряват се възможности за специализации на тези лекари, а и лекарите вече не трябва да бачкат докато припаднат, щото няма кой да ги смени.
Не че всичко е вързало, но поне при нас е по-добре отколкото в болшинството "богати" евространи.
Виж, спешните отделения в болниците са друга тема - там си е направо самоубийство да се работи и всички го знаят. Всички сме ходили, знаем и знаем как от години става все по-лошо и по-лошо. Поне на няколко места оправиха чакалните, подходите и др. такива дребни неща, щото някъде те беше гнус да седнеш на пейките.
Затова немците искат всеки лекар-чужденец, който иска да работи в Германия, задължително да поема дежурства в спешните кабинети (12 ч. са тези дежурства) - местните лекари направо отказват да работят тази работа, независимо от парите. Затова и много наши лекари отиват и бързичко се връщат.
20 Май 2016 10:56
Затова и сега ВСИЧКИ са зад Москов


Мдааа.. ти явно в друг свят живееш. То не останаха доктори изобщо.. и то благодарение и на Москов. Или ще оставим 1 доктор само обаче той ще е 100% за Москов? Това ли е целта?

Последните 2-3 години някъде положението става нетърпимо - реогранизации и т.н. .. резултатът - няма доктори, има много повече чакащи. Малкото доктори само едно правят - пишат документи с часове.

А иначе ето едно решение - като отидеш на доктор, даже и в спешното - държавата да ти отпуска автоматично кредит и с него да плаща на болницата, спешното. После тия пари, здравната каса ги покрива. Ако обаче нямаш осигуровки, в края на годината ти ги събира НАП ако трябва със съдия изпълнител. Ако пък нямаш нищо - ами ако си здрав - обществено полезен труд, докато си ги изплатиш.
20 Май 2016 12:39
annetaz, не се притеснявай, ще става още по-зле! Аз съм хирург с почти 25 годишен стаж. Заплатата ми е 695 лева, при средна за страната 930. Не зависи от това колко пациенти си лекувал, колко операции си направил. Няма шанс да се повиши, защото болницата е с дългове, а и има лимит на преходите, наложен от НЗОК.
Мислиш ли че работя с ентусиазъм? Мислиш ли, че РЗИ, Медицински одит, НЗОК, МЗ могат да ме стреснат? Какво ще ми направят - ще ме глобят? Ще ми отнемат скъпоплатената работа? Ще ме уволнят - ами че аз съм на 50 и съм един от най-младите в болницата. Няма желаещи за мястото ми.

20 Май 2016 13:14
"...всички болни - някои от които в недобро физическо състояние" Ама верно ли ... някои болни даже били в недобро физическо състояние. Сериозно, не знам от министъра ли е, хората ли загубиха вече човешкото. Да се издевателства така върху безпомощни хора е грях. Дано да се оправят скоро нещата, че иначе нищо добро не я чака милата ни родина.
20 Май 2016 14:48
Ми верно саме, тоз които вчера си е изкълчил кракът на футбол, а през ноща глезенът е отекъл, посинял и боли повече от вчера е в добро общо физическо състояние, докато дехидрираният от хранително натравяне не е, рано е още за оплакване на родината.
Честито за новия модерен спешен център. Не вярвам, че пациентите трябва да стоят пред лекарската стая с надеждата да ги забележат. Всички пациенти по света предпочитат да стоят с нос в процепа на вратата за да наконтролират и накоментират всичко коет успеят да зърнат, но на повечето места които познавам, проблемът е решен с чакалня отделна от стаите за преглед, което дава възможност на хората да работят нормално. Кусури за оправяне има не само у нас но и по света, по принцип попадането в болница не е особено весела занимавка.
20 Май 2016 15:56
Мдааа.. ти явно в друг свят живееш.


Не живея в друг свят, но не слушам какво ми говорят по телевизия и вестници. За Бърза помощ знам нещата, щото в рода си имам 2 дето работят това - един в София, един в друг град (доста-доста по-малък). И ги слушам какво ми говорят, пък и ги гледам как се изказват за нещата преди и сега. И питам.
Те ми казаха и други интересни неща за спешните отделения (различно е от бързата помощ): там си е ОГРОМЕН бизнес и сума ти болници си са отваряли такива отделения без да имат право, щото нямат нито специалисти, нито техника, нито инфраструктура. Сега са ги погнали да си оправят поне две от тези три неща (според европейските здравни стандарти и трябва и трите неща, за да имаш спешен сектор в болницата) и се пищи, щото това са огромни пари от Здравната каса. А и болниците натискали бързата помощ да се пишат странни, но скъпи първоначални диагнози, за да може по-лесно да се "изръси" касата. И ако екипът не е написал нужното - ами не го вземат болния, като най-често се оправдават с място или претовареност точно в този момент.
Та такива ми ти работи, но не се говори щото трябва да се каже, че всеки гледа да лъже всички. А след това се сърди, че и него са го излъгали.

П.С. Един от тези роднини-доктори ми беше каза преди време, какво са му казали като започнал в Бърза помощ "Не забравят, че единия ден си лекар тук, а на другия ден може да си пак тук, но като пациент!"

П.С.С. Аман с това "Лекарите избягаха !" В последните месеци има много върнали се, точно защото в доста от евродържавите не стигат специалистите за бърза помощ и те го решават чрез задължително прекарване на новопристигналите доктори през това стъргало. А много от нашите не са работили това и не могат да изкарат (представи си как кожен лекар дава първа помощ при апендицит). Като се добави и много завишените критерии за знаене на езика (трябва да разбират и да контактуват не само с местните, но и с много пришълци) - ами връщат се, но това е доста скривана истина по медиите. Щото е важно да ни втълпяват колко е лошо тук и как всеки останал в LOOSER
20 Май 2016 20:00
СНИМКА: БГНЕС

От Четвърти километър?
20 Май 2016 21:26
ablepsia
20 Май 2016 02:30



И плащат, за да остане България без медицински сестри.


Имаш може би предвид:
Не (им) плащат (на сестрите), за да остане България без медицински сестри.

Доста несериозно е да обвиняваш някого, който просто запълва пазарна ниша, за масовия "изход" на медицински кадри от България. Ако не е този, ще е друг/други и те не са първопричината за масовото бягане на всякакви, а не само на медицински, кадри от мамковината. Все едно да обвиняваш туристическите агенции, че все повече българи предпочитат да почиват на море в Гърция. И аз предпочитам, и то колкото се може по-далеч от предпочитаните от българите местенца там, и то не в разгара на сезона, и не по вина на туристическите агенции, а поради мръсотията, шумотевицата, простащината, с нищо необоснованата скъпотия, грозотията, свръхзастроеността, неспирните строежи и тяхната кал или прахоляк в зависимост от времето, и всички останали "екстри" по нашето крайбрежие. Та същият е случаят с медицинските сестри. Една от нашите съседки се изнесе в Швейцария и през ум не й минава дори да се прибира тук през отпуската си. Даде си жилището под наем и забрави да се прибере. Работеше точно в Окръжна болница.


Не, имам предвид точно това, което съм написала. Но понеже малко се знае за въпросната Асоциация, да обясня още. Погледни колко служители по здравни грижи е имало в Бг по време на създаване на Ас -ята. Около 28 000 по мои спомени. Умножи ги по 16 лв. първоначален чл. внос. Членството - задължително. Който откаже, няма право да практикува. Де факто и де юре отнемат дипломите на не членуващите. Не зная колко е ежемесечният чл. внос, но минимум 3 лв. Знаеш ли каква дейност, която има отношение към труда на здр. специалисти, се извършва с тези пари? Никаква! Нула. Куха структура, без никакъв принос към системата. С част от тези пари въпросната професорка издаваше списание, за което всички секции на асоциацията са правили задължителен абонамент. Можеш да провериш броя на болниците в БГ и да сметнеш минималния тираж. За курсовете вече писах. Само за мед. сестри, въпреки че в Ас- ята членуват акушерки, лаборанти и др. Най - интересното - фирмите, които предлагат работа в чужбина се рекламират от Ас - ята - какви документи се подават, къде, условията на труд и пр. и пр. Можеш да прочетеш в нета какво представлява Ас - ята и да се увериш, че задачите и функциите й нямат нищо общо с дейността, за която писах. Има и още, но все пак да спра до тук. И без Ас - ята сестри и др. специалисти щяха да излизат в чужбина. Но не масово, организирано по канал.
Никой никога не се е заинтересувал от финансовите отчети на Ас - ята. А Ст. Маркова вече е само почетен председател, защото не останаха сестри за износ. С техните пари ( от членски внос) госпожата си направи бизнеса. Платиха си, за да останат на санитарния минимум и да се стигне до положението, описано в статията. Много ще ми е интересна статистиката по възраст на работещите в момента спец. по здр. грижи. Предполагам, че ср. възраст е над 50 год., щом масово пенсионерки запушват пробойните.
20 Май 2016 23:20
annetaz, 20 Май 2016 05:01

Моят брат почина в бургаската болница в резултат на лекарските грижи. Влезе за плеврит, получи инсулт, след колко време са го забелязали, че не е добре - не зная и не са взели нужните мерки. От едното отделение са го преместили в другото. За две седмици успяха да го уморят!
Явно така ще е в България докато уморят всички българи, когато заселят правилните хора може би нещата ще станат други
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД