:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,743,860
Активни 309
Страници 327
За един ден 1,302,066
Поднебесната империя

Европа прегърна китайската дипломация на чековата книжка

Страните от ЕС с готовност приемат азиатските инвестиции
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Китайският президент Си Цзинпин и чешкият му колега Милош Земан подписаха споразумения за 4 млрд. евро, което превърна азиатската страна в най-големия търговски партньор на Чехия извън ЕС.
Докато Европа предприема различни мерки в опитите да се пребори с тежката криза, която изживява, администрацията на Обама обърна гръб на историческия съюзник на САЩ, а една държава инвестира все повече на Стария континент - това е Китай.

Китай избра Прага за първата двустранна среща от 20 години насам със страна от Източна Европа. Това стана, след като чешкото правителство изрази желание да се включи в инициативата "Един колан, един път", която заема централно място в китайската външна политика и е свързана с реализирането на инфраструктурни проекти. Със сключените нови споразумения за 4 млрд. евро Китай стана най-големият търговски партньор на Чехия извън ЕС. Чехия обаче съвсем не е единствената европейска държава, която има силно желание да прави бизнес с Китай. Унгария, Словакия, Полша, Румъния и България заявяват интерес да развиват по-силни икономически връзки с азиатската държава.

В края на 2015 г. Сърбия и Унгария сключиха сделки с подкрепяни от китайското правителство инвеститори за реализацията на проект за 350 км високоскоростна жп линия между Будапеща и Белград. Сърбия, която няма пари, в голяма степен е деиндустриализирана и се нуждае от инвестиции в инфраструктурата - разчита на китайските фондове, за да навакса "недостига на местни и еврокапитали", както каза един коментатор. Следващия месец е ред на Белград да посрещне китайския президент Си Цзинпин. В Източна Европа



китайските инвестиции могат да се окажат бърз начин



за получаване на изключително необходимите средства.

Дипломатическата чекова книжка на Китай все повече набъбва. В миналото европейските държави се надпреварваха за дял от китайския пазар на потребителски стоки. Сега се състезават за китайски капитали. Държавното ръководство в Пекин преди 15 години започна да насърчава компании да правят свои представителства в западни държави. Бизнесът с Европа тръгна напред по време на европейската дългова криза през 2008 г., когато бившият китайски премиер Вън Цзябао предложи да купи еврооблигации и да помогне на задлъжнели държави като Гърция и Португалия. Това решение помогна да се проправи европейският път на големи китайски държавни инвеститори като COSCO (китайската компания за океанско корабоплаване), която в момента управлява пристанището Пирея, или на електрогиганта Three Gorges Corp, инвестирал в Португалия.

Великобритания се смята за един от най-добрите приятели на Китай на Запад, но референдумът на 23 юни създава притеснения на китайските инвеститори. Докато отношенията между Пекин, Вашингтон и някои от азиатско-тихоокеанските съюзници (най-вече Япония) се обтягат, Европа не изглежда много притеснена от стратегически въпроси като Южнокитайско море или киберсигурността.



Всяка от държавите от ЕС е открито "гладна за пари",



което е изгодно за Китай с неговите 3.5 трилиона долара в чуждестранни активи и влиятелен държавен фонд. И така какво прави Китай? Нека просто кажем, че Китай се нуждае от Европа. Западното обществено мнение все още обаче няма доверие на режима в Пекин. Китай отчаяно иска да развива европейски партньорства и за да промени имиджа си. Най-важни са Германия, която е най-сериозният европейски икономически партньор на Китай, и Великобритания, която е държавата от ЕС, получаваща най-много преки чуждестранни инвестиции от Пекин. И изглежда стратегията работи. Според изследователския център "Пю" през 2015 г. 34% от германците са имали позитивно мнение за Китай в сравнение с 28% през 2014 г. Във Великобритания благоразположението се повиши на 45%.

Държавната визита на президента Си във Великобритания в края на октомври накара китайските ръководители да отметнат всичките си любими квадратчета в списъка: Си се присъедини към кралица Елизабет Втора и пътува в кралската каляска; беше в Бъкингамския дворец; произнесе реч пред двете камари на парламента и присъства на сключването на няколко големи бизнес сделки. Сега

Великобритания е смятана за един от най-добрите приятели на Китай на Запад,



но референдумът за излизането на страната от ЕС, насрочен за 23 юни, създава притеснения на китайските инвеститори. Истинската им цел обаче е не само британският, но целият европейски пазар.

Досега отношенията между Китай и ЕС се развиват основно в сферата на търговията - Китай е вторият най-голям търговски партньор след САЩ. Пекин и Брюксел все повече използват термина "партньорство", за да опишат взаимоотношенията си, а на срещата на върха между ЕС и Китай, състояла се миналата година в Брюксел, си обещаха партньорство в сферата на сигурността и борбата с тероризма.

Китайското правителство започна повече да коментира европейската политика: след като ЕК и китайското правителство подписаха съвместна декларация, премиерът Ли Къцян публично изрази желание Гърция да остане в еврозоната. В Пекин се коментира, че Великобритания е важен член на ЕС и "може да играе по-позитивна и конструктивна роля за насърчаване на задълбочаването на отношенията Китай-ЕС". Подобни изявления са изключително нетипични за китайски лидери, които официално заявяват, че "не се месят в политиката, провеждана от други държави".

Китай проявява



открит интерес да инвестира в европейска инфраструктура,



независимо дали чрез придобивания, ценни книжа или като партньор в Европейския фонд за стратегически инвестиции, който е на стойност 315 млрд. евро. Китай може да стане най-големият участник извън ЕС в плана "Юнкер", който добре отговаря на идеята на Пекин за глобална инфраструктурна мрежа. В сегашните условия и кризата на идентичността в Европа остава да видим дали точките могат да бъдат свързани между Брюксел и Пекин.

Китай вече постигна успех в Гърция, където бързо влезе в инфраструктурния сектор през 2008 г., а инвестициите в пристанището Пирея се нареждат сред най-успешните приватизационни сделки в Гърция в последните десетилетия. Използвайки Атина като логистичен център, китайски компании ще могат да изпращат свои стоки с влак в Централна Европа и на Балканите. Това е само една от многобройните възможности през Средиземно море.

Междувременно обаче се усложни ситуацията, в която европейските компании работят в Китай. Това е заключението на Търговската камара на ЕС в страната. Новата китайска политика е предизвикателство за европейските лидери, за да могат да постигнат балансирани отношения с Пекин.

-----

Филип льо Кор е гостуващ преподавател в института "Брукингс" и е автор на новата книга "Китайската офанзива в Европа"

Снимка: ЕПА/БГНЕС
По време на визитата си в Лондон през есента на м.г. кралица Елизабет Втора покани в каляската си китайския президент Си Цзинпин, което е изключителен жест.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Унгарският министър на външните работи Петер Сярто (в средата) приветства в Будапеща зам.-шефа на китайската Национална комисия за развитие и реформи Ван Сяотао и сръбския ген. секретар на министерството на строителството Деян Трифунович. В края на м.г. трите държави сключиха договор за реализацията на проект за 350 км високоскоростна жп линия между Будапеща и Белград.
5
2350
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
26 Май 2016 21:01
Жълтите правят точно обратното на това, което прави УСА - търговия вместо военни бази, инвестиции вместо войни и ненамеса във вътрешните работи вместо евроатлантически ценности. Успехът им е гарантиран.
27 Май 2016 06:12
Изнасят парите от Китай на сигурно.
Щото там такива тъмни облаци се задават.
27 Май 2016 08:11
Дългосрочно, какво по-сигурно от Китай?
27 Май 2016 12:41
Интересно е как на цялата тази работа реагира Русия. Уж братска дружба и сътрудничество с Китай, приказките са си приказки, ама като че ли Китай лека-полека измества Русия от Европа. Просто защото Русия не може да предложи нищо друго освен петрол, газ и други суровинни продукти.
Излъчиха един много интересен документален филм по френската телевизия. Крупен китайски бизнесмен иска да закупи сравнително неголяма лозова плантация в Шампан, заедно с чудесен малък замък. Местното население се вдига на нож. Как щели да дойдат китайците за да усвоят техните технологии за производство на вино, след това щели да ги изнесат в Китай и накрая китайското вино щяло да залее света. На всичко отгоре ще "покитайчат" чудесния замък и така лека-полека ще разрушат шарма на Шампан, който привлича толкова много туристи.
Пристига китаецът с двама свои сътрудници. Любезен, усмихнат и заявява, че неговият бизнес няма нищо общо с производството на вино и затова няма никакво намерение да го включва в бизнеса си. Освен това китайците са свикнали със своя собствен алкохол и пият вино само от снобизъм. Затова няма никакво намерение да води китайци да специализират във Франция, защото каквото и да правят, хубаво вино сравнимо със френското, никога няма да могат да произведът. Щял само да увеличи броя на френските работници и ще им плаща по-високи заплати, за да произвеждат още по-качествено вино. По замъка няма нищо да пипа и променя, а само ще извика реставратори, за да оправят това, което започва да се руши. И защо има намерение да направи всичко това? - искал човекът да притежава парче от Франция, която той много уважава, а на многобройните си гости и клиенти в Китай да предлага на масата и да подарява вино от своята собствена изба в Шампан. Нещо. което било много престижно! Разказа всичко това просто, ясно и убедително, като единствено може би скри, че това все пак е една сериозна инвестиция в Европа, в случай че в Китай нещо все пак се случи.
В резултат на цялата тази история, французите посрещнаха китаеца на нож, а го изпратиха с цветя и каси, знаете с какво
27 Май 2016 16:35
laluger
27 Май 2016 08:11
Дългосрочно, какво по-сигурно от Китай?

Може.
Но за да има дългосрочно първом трябва да се спасят парите средносрочно. Те тука е врътката.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД