:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,734
Активни 620
Страници 2,299
За един ден 1,302,066
Версия

Защо Цацаров е толкова доволен

"Ще се случват само неща, които са съгласувани" с главния прокурор. Така беше заръчано, така и стана: прокуратурата очевидно ще остане незасегната от т.нар. съдебна реформа
Ясен Бояджиев
Събитието бе отдавна прогнозирано и очаквано, но все пак си заслужава да се отбележи - заради задружния саботаж на огромна част от "екипажа" корабът на съдебната реформа "успешно" се върна в познатите води на статуквото и сега отново е здраво вързан за неговия пристан.

Най-сигурният белег за това е, че главният прокурор, за първи път така безрезервно, захаресва съдебната реформа. И заговори за нея със сдържано, но неприкрито удовлетворение, подобаващо за човек, успял да "обърне курса".



"За първи път..."



"За първи път от много време", казва той, "личните противоречия и личните дрязги са загърбени", а подходът е "много рационален и много консенсусен". И по-специално - реформата на прокуратурата за него е "обща кауза", която, забележете, е вече "постигната" (при доста добър работен консенсус).

От какво е толкова доволен главният прокурор? За да отговорим на този въпрос, трябва за кратко да се върнем към хронологията на "плаването".

То започна преди година и половина с бурни овации и големи обещания на управляващите, че единственият възможен, абсолютно приоритетен и неотменим "курс" е към дълбока и цялостна реформа на съдебната власт. За целта "на капитанския мостик" като министър на правосъдието бе поставен необременен от политико-икономически зависимости човек от неправителствения сектор с ясни и смели идеи и воля за тяхното осъществяване. Обещана му бе безрезервна подкрепа, а Народното събрание с голямо мнозинство прие разработената от него стратегия.

След което обаче, едва отдалечил се от брега, "корабът" бе връхлетян от мощния ураган на добре организирана и стройно ешелонирана съпротива. И една по една идеите за реформа започнаха да изпадат "зад борда". Много по-късно се разбра, че още тогава премиерът е казал ясно на своя правосъден министър: "ще се случват само неща, които са съгласувани" с главния прокурор. Така и стана.



Съгласувано с главния прокурор



Първа падна идеята за създаване на специализирана независима прокуратура за борба срещу корупцията по румънски образец. После дойде ред на всички идеи, които можеха поне да отдалечат българската прокуратура от съветския модел. Пряко засягащата прокуратурата проблематика бе предварително и без обсъждане изхвърлена от проекта за конституционни промени. Т.нар. исторически компромис остави някаква надежда, че чрез съотношението между професионалните и политическите квоти в двете колегии на разделения в бъдеще Висш съдебен съвет ще бъде засилен контролът върху прокуратурата и разхлабени зависимостите на съда. После обаче "историческият компромис" бе "опраскан", разделянето на ВСС - до голяма степен обезсилено, статуквото - съхранено, а присъствието на "капитана"-министър - обезсмислено. "България е прокурорска република", обяви той, когато напускаше. Нищо не е загубено, уверяваха наследниците му. Корекцията е незначителна - важен е Законът за съдебната власт. И като го подготвим, ще видите, че продължаваме по начертания "курс".

Е, подготвиха го. В частта му, отнасяща се до устройството и функционирането на прокуратурата, не е останало нищо от проекта, изготвен от екипа на предишния министър. Затова пък тя почти напълно съвпада с предложенията на главния прокурор, представени още в края на 2014 година. На книга прокуратурата вече няма да е "централизирана", но предлаганите конкретни промени са до такава степен козметични, формални и условни, че на практика няма как да променят съществуващия модел. Главният прокурор запазва властовите си лостове и все така ще може да контролира всичко и всички под себе си. Редовите прокурори остават все така подчинени, зависими и уязвими. Остават и прословутите предварителни проверки - любимият безконтролен инструмент за натиск и шантаж.



"Каузата е постигната". Чия кауза?



Като се изключат някои минимални "щети", с този закон неприятностите и перипетиите за прокуратурата фактически ще приключат и тя ще си остане същата безконтролна и всесилна институция, незасегната от съдебната реформа. (А понеже тази реформа може да има пълноценен ефект само в своята цялост, това в значителна степен ще обезсили направените в други нейни посоки смислени стъпки, включително в Закона за съдебната власт.)

Ето защо е толкова доволен главният прокурор. И има пълно основание да мисли, че "каузата е постигната", макар и законът още да не е приет. Е, вярно, някои ще покрещят и ще "издигат нови и нови лозунги", но "в крайна сметка политическият театър ще бъде изигран" и "здравата политическа логика в народните представители ще надделее". Защото наистина са останали кажи-речи само няколко политици и само "една политическа сила", които продължават да повтарят, че ставащото е имитация на реформа.

Останалите гласуват, каквото е "съгласувано". Защото присъствието във властта им е по-важно от принципите. Или защото са част от кръговете, които крепят и ползват статуквото. Или пък защото се страхуват от него. Това е в момента "здравата политическа логика".

Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
----------------
6
1941
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
30 Май 2016 20:59
Да ни е жив и здрав "оруелският" близнак на Пеевски. Но, да се има в предвид, че ако не беше той, просто щеше да бъде някой друг, който да свърши същото пъклено дело - да пази престъпниците от народа.
30 Май 2016 23:31
http://www.peticiq.com/otstraniavane_na_zazarov

"Моля, кажете на възможно най-много хора за тази петиция. Колкото повече са подписите, толкова повече внимание ще получи петицията от медиите и отговорните лица.

С най-добри пожелания,
Peticiq.com"

Казвам. Кой чул - чул, кой разбрал - разбрал.
31 Май 2016 07:25
Hristo Ivanov
1 час · Sofia ·
"Както се казва в "Ревизор" "чем больше ломки, тем больше означает деятельность градоправителя." Нашите Держиморды се готвят за евро-ревизорите в прокуратурата. Първо - вояж до Брюксел за среща с большой начальник Тимерманс, за да му се обяснят нещата изтънко и в "интелигентен разговор". Второ - опит за финтиране и изпразване на ревизията от съдържание, който днес доведе до отлагането й, ако не и до блокирането й. Очевидно е, че нашите хора в последния момент са отправили искания, които поставят под въпрос цялата проверка (официалното съобщение говори за въпроси по методологията, а това е същината на цялото упражнение). И сега - похарчване на този бушон. Явно, след като са си дали сметка, че ревизията ще е достатъчно сериозна и няма да може да се размие, както и че измененията в ЗСВ в частта за прокуратурата няма да могат да бъдат представени за адекватна реформа, резултати от борбата с корупцията по високите нива не само няма, но и някои от последните акции се разпаднаха преди да могат да бъдат обявени за успех (а устния юлски доклад наближава), сега се организира кризисен PR. Огромната част от важните (и, съответно провалени) дела са концентрирани в Софийска градска прокуратура, значи - махаме Динев (който сами наложихме) и обявяваме ново начало на чисто. Още повече, че с този състав на прокурорската колегия, в който цари такова съгласие с Цацаров, че вече сигурно има усещането, че си говори сам, могат да наложат когото поискат на негово място. Отлагането на мисията от днес, обаче, следва да се разбира и като сигнал от ЕК, че няма да позволи да й извиват ръцете и ако има опити за повдигане на "въпроси по методологията" в последния момент, просто ще остави нашите хора, да дочакат януарския доклад без да е изпълнена препоръката за проверка на прокуратурата. Защото сроковете текат за Держимордите в София. Както се казва - за пореден път ще изпреварим Румънците."
31 Май 2016 14:03
Защо Цацаров е толкова доволен? Защото много добре се е нахранил, а има осигурена прехрана за няколко години.

Този "титан на мисълта" трябва незабавно да бъде изхвърлен – с петиция ли, с шутове ли...
31 Май 2016 22:24
Абе, не можем ли да осъдим ДВ за обида на властта. Ердоган как го направи.
02 Юни 2016 19:43
Уважаеми авторе! Скъпи Господин Бояджиев-Баданарски!
Убеден съм, че следите реакциите на читателите, които Вашите публикации предизвикват. В тази връзка си позволявам да се обърна пряко към Вас със следните питания: Споменавате за някакъв министър на правосъдието, който бил "необременен от политико-икономически зависимости, с ясни и смели идеи и с воля за тяхното осъществяване". Вие как точно (и от къде) научавате кой е "обременен" и кой "необременен"? Каква е разликата между ясните и неясните; смелите и страхливите идеи? Как да ги различаваме една от друга? Ето например идеята да пия една бирка тази вечер каква е сама по себе си- ясна/неясна;смела/несмела? Волята ми за нейното осъществяване с колко е по-голяма/малка от волята на коментирания министер да си реализира неговите идеи. Апропо, те тези идеи къде са публикувани? Щтото, ако е същият за който се сещам - един брадат темерут, ваши колеги по негов адрес ехидничеха , че пишел само програмки за субсидии. Така си вадел прехраната преди да го калесат за големец. Накрая на изложението си споменавате (вер. в ироничен смисъл) за някаква "здрава политическа логика". Струва ми се, че е много по-уместно да дефинирате и поясните с конкретни примери разбирането си за "болна" политическа логика. Да можем да я разпознаваме веднагически, щом я срещнем, и да се пазим от нея. Тоз главпрокурор, кой ходи да го калесва у Филибето за поста, помните ли?! Мириканският посланик, той на какво мнение беше по неговата кандидатура? Тяхната логика към онзи и към този момент каква е -здрава или болна?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД