:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,354
Активни 440
Страници 4,919
За един ден 1,302,066
Интервю

Касим Дал: Утвърден лидер като Доган не трябва да се отказва от политиката

Нормално в новия ръководен екип на ДПС да има българин, защото ние вече представляваме всички етноси, казва зам.-председателят на движението
Снимка: Велислав Николов
Касим Дал е роден на 17 октомври 1962 г. в с. Николаевка, Варненско. Има висше образование, завършил е международни отношения. Женен.





- Г-н Дал, Централният съвет ще избере утре (днес - бел. ред.) българин за зам.-председател на ДПС. Защо толкова искате да имате представител на друг етнос в ръководството?

- Мисля, че това е съвсем нормално. То не е задължително, но развитието на ДПС в годините показва, че вече представляваме целия букет от етноси в България и затова е добре да имаме в ръководството представители на тези хора. Ние обаче не правим делене по етноси, а делим хората на такива, които ще свършат поставената задача и които не биха могли. А задачата е ДПС реално да стане национална партия. Знаете, че имаме решение за сформиране на организации във всичките 263 общини. В 223 от тях вече имаме структури. Така че е нормално в новия екип на г-н Доган да има хора, които ще реализират тези идеи.

- Смятате, че ако имате българин на висок пост в партията, това ще привлече и други българи да влязат в ДПС ли?

- Ние не можем да се оплачем от липса на членска маса. И сега имаме достатъчно желаещи да се запишат при нас. Може би това е резонно, когато една партия е управляваща.



---------------

Но никога не сме имали основание за притеснение, че липсва желание от българи да се присъединят към движението. От близо 58 000 наши членове около 7-8 хил. са българи.

---------------



- Не сте се оплаквали от липса на членска маса, но пък и тя винаги е била, общо взето, постояннао и недостатъчна, за да управлявате самостоятелно.

- Членската маса е твърдото ядро на партията. Това са активните хора, които с работата си и своя авторитет дават лицето на партията. Може би и заради тях поддръжниците ни се увеличават. Пример е Кюстендилският регион, където допреди година нямахме организации. Имаше един представител за областта, но структурите бяха кухи. Сега положението е съвсем различно. Подобна е ситуацията и с Пернишко. С изключение на Ковачевци ние вече имаме структури в цялата област. Любопитен е и случаят с Врачанска област. Там силната ни структура беше Кнежа, но общината се отдели и премина към Плевен. Година и половина ние не можехме да учредим областна организация във Враца, а на 8 февруари го направихме и в ДПС се включиха 200 души.

Освен членската маса ние имаме и много симпатизанти, които ни подкрепят на избори. На парламентарния вот за нас гласуваха 353 хиляди души.

- Защо точно сега ДПС реши да се декапсулира? Защото сте на власт и имате с какво да привлечете и българи?

- Не само заради това. Ако проследите развитието на нашата партия, ще видите, че ние не се отричаме от правителството на Беров например. Да, то беше с наш мандат и въпреки че тогава най-вървеше марката "ДПС е партията на българските турци", нямаше нито един български турчин министър. Знаехме, че обществото още не е готово да приеме това.



-------------------

Но вече е време ДПС да реализира идеите си и да стане реална национална партия. Това означава да имаме структури навсякъде в страната и да издигнем партийни листи на местните избори във всички 263 общини. Подчертавам - не кандидати, а партийни листи. Кандидатите ще ги преценяваме по-късно. Защо да не подкрепим и независими кандидати или пък кандидати на други партии? Просто ще дадем свобода на регионалните структури сами да решат кого да подкрепят.

--------------------



Тези избори имат значение за ДПС, дотолкова доколкото да преценим дали работи този механизъм. Но ние не сме се вторачили в тях. Имаме много по-важни задачи, за да си свършим работата в управлението на страната.

- Значи не се предвижда централно споразумение с НДСВ?

- На досегашните избори централата никога не се е намесвала брутално в работата на местните ни структури. Този път даже ще дадем по-голяма самостоятелност на общинските и регионалните структури.

- Октай заяви, че ще бойкотира ДПС на местния вот и ще агитира структурите на движението да издигат алтернативни кандидати. Доколко ще се отрази това на партията ви?

- Знаете, че в годините се правиха много подобни опити. Първото, което се питам, е не им ли омръзна на тези хора. Като човек, който отговаряше за структурите на ДПС и ги познава много добре, мога да заявя, че действията на Октай няма да имат никакво отражение. Проблем се получи през 1996 г. и това го направи Гюнер Тахир. Неговите действия не се отразиха на резултатите за партията, но навредиха на личните отношения между хората по места. Ние обаче няма да се занимаваме с глупостите на Октай, той не е проблем на ДПС.

Ще имаме специална програма за тези избори и ще си свършим работата, а който иска да ни пречи, да си гледа работа! Тези хора са обединени около принципа "анти", а нашата цел е да събираме хората.

- Каква е вероятността да издигнете самостоятелен кандидат за кмет на София?

- Ако си говорим честно, такава вероятност засега няма. Ние сме сериозна политическа сила. На Централния съвет ще изберем специална комисия, която ще предложи цялостна стратегия за местните избори. Засега е рано да се говори.

- Как вървят разговорите с НДСВ за управлението и разпределението на парите от еврофондовете?

- Знаете, че акцентът в доклада на г-н Доган беше точно върху привличането на инвестиции и усвояване на средствата от еврофондовете. За съжаление трябва да кажа, че от националната конференция досега по въпроса за средствата от еврофондовете резултат все още няма. В смисъл такъв, че още не сме седнали да обсъдим темата с коалиционните ни партньори. А може би и ние, и те чакахме първо да се конструира новото централно ръководството на ДПС. Сигурно след това ще се съберем и ще определим екипа към правителството, който ще работи именно в тази сфера. Помните, че идеята беше да се създаде специална агенция на подчинение на премиера.

- На националната конференция Доган каза, че това е последният му мандат. Приемате ли думите му като сериозна заявка за оттегляне?

- Аз познавам г-н Доган много отблизо, работим заедно от дълги години. Били сме заедно още в периода, в който бяхме в нелегалност.



--------------------

Още през 1989 г., когато излязохме от затвора, на всички негови съратници ни беше много трудно да го убедим да поеме ръководството на ДПС. Още тогава той прие с уговорката, че един ден ще се откаже и иска да се занимава с наука. Времето ще покаже какво ще се случи, но аз не мисля, че един утвърден лидер и авторитет като г-н Доган трябва така да се отказва. Напротив, ние имаме още много неща да постигнем и много да работим за България. Съвсем сериозно го подчертавам това. Така че винаги ще има нужда и от авторитета, а особено за ДПС и от лидерството на г-н Доган.

----------------------



- В парламента е регистрирана нова група. До каква степен това променя съотношението на силите и как влияе на стабилността на мнозинството?

- За съжаление при нашите партньори протичат тези процеси, но се надявам разумът да надделее и напусналите НДСВ да подкрепят правителството.

- Но те по-скоро се обявяват за противници на кабинета?

- Доколкото разбрах, те казаха, че ще са коректив. Дано да е така.

- Сигурен ли сте, че ще успявате и в бъдеще да удържате положението и да събирате нужните гласове?

- От ДПС сме показвали и в други трудни моменти, че поемаме отговорност и - буквално казано - си вършим работата. Така ще е и занапред. Дано и напусналите НДСВ колеги проявят здрав разум и осъзнаят колкото голяма отговорност носим, особено в този момент, за управлението на страната. Не си заслужава това първо истинско коалиционно управление да се дестабилизира. Всички, дори и опозицията, имаме интерес от обратното.

- Можете ли да кажете с чиста, съвет, че ветото върху закона за приватизацията беше преодоляно честно?

- Мога да кажа с чиста съвест, че беше преодоляно ветото на президента. Това беше политическото решение на НДСВ и ДПС.

- Но не и по честен начин. Гласуваше се с чужди карти.

- Какво значи честно? Аз никога не се оправдавам, но вижте как досега се вземаха важните решения. Може да е имало гласуване с чужди карти и по ветото, но подобна практика така и така си съществува в българския парламент.

- Къде е проблемът - в манталитета на депутатите ли?

- Не знам на какво точно се дължи гласуването с чужди карти, но доколкото знам, го има и в другите парламенти. Може би трябва да се пипне правилникът на Народното събрание. Струва ми се добра идеята да има определен час за гласуване по дневния ред. Може би това горе-долу ще помогне. Аз давам пример със себе си. Не стоя много в парламента, отивам там за 1-2 часа, колкото е нужно, и се връщам в централата на ДПС. Вярно е, че всички точки в НС са важни, но при нас има разпределение на задачите. Аз работя повече в партийната сграда.

- Амбицията на ДПС е един ден да управлява само. Кога го виждате това във времето?

- Не знам някоя партия в България, дори най-малката и извънпарламентарно представената, да има други амбиции. Една от основните цели на всяка формация е да управлява с широка коалиция, където да има тежест. При нас е така. Защо пък след това да не управляваме сами? Но що се отнася до времето, когато това ще стане, въпросът е съвсем друг. Вижте, ДПС винаги си поставя реални задачи. За нас сега са важни местните избори. След резултатите от тях ще видим какво е доверието на обществото към нас и дали хората са готови да подкрепят тези цели и задачи, които ние сме си поставили. Изборите и вотът на гражданите е най-верният коректив. От 1996 г. насам ние не сме губили избори. Много добре се представяме на парламентарни избори и доверието в нас расте. Ще работим за това нещо.
726
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД