:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,877
Активни 484
Страници 4,442
За един ден 1,302,066
Алтернатива

Българските о.з. военни - камериери в US-базите у нас

Обсъжда се съкращаване на войската ни с още 12 хил. души. Уволнените ще се обучават за хотелиери.
Колкото и невероятно да звучи за някои, в България ще има бази на американската армия. Въпрос на време е кога точно ще стане това - дали до месеци или след година. Няма никакво значение и в коя бивша наша казарма ще легне американският боец - дали в Равнец, Граф Игнатиево, Доброславци или в центъра на София. Всички те са в едно и също положение - или са закрити и разграбени, или няма пари за модернизирането им. Дори циганите вече не им обръщат внимание, защото няма какво да се разграбва.

Първоначално имаше идея бившите военни бази да се превърнат във ферми или малки предприятия. В това има логика - все пак дума за стотици декари земя, от които само няколко десетки са използвани от армията. Останалите са се охранявали от войската с единствената цел да се спази формулата отпреди 1989 г., според която на голяма армия й подхождат големи поделения.

В бившите бази съществуват и сгради със съответната инфраструктура. Голямата площ и отдалечеността на изоставените бази от населените места дават възможност те да бъдат използвани за различни производства.

До края на "План 2004" остава по-малко от година, освободените военни бази са десетки, а страната ни все още се запознава с практиката как се преобразуват освободените войскови райони в апетитни за бизнесмените места. Преди време в агенция "Управление на частната държавна собственост на Министерството на отбраната" беше създаден специален сектор - "Конверсия на освободени войскови имоти", който ще ползва експертното съдействие на Икономическата дирекция на Северноатлантическия съюз.

Към 30 юни 2002 г. в "Управление на частната държавна собственост на Министерството на отбраната" се водят на регистър



633 освободени войскови имота и райони



От тях 45% са казарми, 14% - мобилизационни бази, 34% - складове, 7% - летища. Тук става дума за хиляди декари земя, стотици сгради и имущество за милиони левове. Въпреки това пред бъдещите капиталовложения в тези райони има няколко пречки.

На първо място това е екологичният проблем. В повечето бази са използвани големи количества различни химически вещества и боеприпаси. А и никой не вярва, че преди 1989 г. се е съблюдавало Методическото пособие за организацията на екологическата защита и опазването на околната среда в съединенията и частите на Българската армията.

Втората трудност идва от местоположението на бившите бази. Повечето от войсковите райони са на места, които не са атрактивни за бизнеса, индустрията или селското стопанство. Другите два проблема са видът на сградите и инфраструктурата Имотите са собственост на армията и тя трябва да ги приведе в търговски вид, но в бюджета й няма пари за това.

У нас се използват два начина за разрешаване на проблема с освободените войскови имоти. Съгласно българските закони бившите военни бази се продават от военното ведомство. Това важи за по-апетитните райони, които обаче не са много. Такъв е случаят с терена на бившия военен музей в столицата на бул. "Скобелев", който е 14 дка. Отново предстои обявяване на търг за продажбата му, а



началната цена е близо 14 млн. лв.



Вторият начин е чрез деактуване на тези имоти и превръщането им в общинска собственост. Ако те са атрактивни или общината има средства да ги развие, то тя ще ги приеме, но в такъв случай и военното ведомство ще предпочете да продаде имотите.

За нито един от тези имоти не може да се каже, че става за щатска база веднага. Когато изберат едно място, то специализираните инженерни части на щатската армия бая ще поработят за тяхното възстановяване. Практиката показва, че те винаги използват строителни материали от страната, в която работят. Това са доста пари за закъсалите райони. От друга страна, американците обикновено не се пазарят, а оправят инфраструктурата около поделенията си на километри. Не случайно германската опозиция обвини канцлера Герхард Шрьодер за антивоенните му настроения и за евентуалното напускане на 80 хиляди американски войници от Германия. Плюс това настаняването на бойци на Чичо Сам в България може да реши един още по-болезнен проблем.



Българската армия ще стане

33 000 души до 5 години



Което означава на улицата да останат още 12 000 военни.

Това стана ясно от изказванията на зам.-военния министър Соня Янкулова на семинар миналата седмица.

Стратегическият преглед на армията трябва да бъде внесен на заседание на МС до 31 май т.г. Според анализа, направен в него, трябва да се разгледат рисковете и заплахите за страната ни и бъдещето на армията. "Ние нямаме врагове от съседните страни и затова може армията да не е толкова голяма", допълни Янкулова. Според старите разчети на Министерство на отбраната по План 2004 армията трябваше да стане 45 000. Военният план ще обхваща 5 години и в него ще бъде обявено точно колко войска ще имаме. Глобално стратегията ще обхваща 10-годишен период, за който ще бъдат използвани инспектори от НАТО за развитието на армията. За сравнение бе изтъкнато, че армиите на Чехия и Полша в момента наброяват съответно 36 и 33 000 души.

На 1 юни тази година 7700 служители ще получат предизвестие за съкращение. 2161 ще са офицерите, 3784 сержантите, а останалите са войници, които ще останат извън казармата. Догодина пък ще си отидат още 1500 души. Ръководството на МО, неправителствени организации и шефове от ГЩ обсъждаха на семинар адаптацията на съкратените военни. Министерството е изготвило ръководство



как военните да готвят, да отварят хотели и да се занимават с туризъм.



До 6 месеца съкратените ще бъдат разпределени в специален резерв и ще получават заплата, а при уволнението ще им изплатят до 20 заплати, обещаха от ведомството на министър Николай Свинаров.

Министерството на отбраната предвижда промяна в списъка на гражданските специалности в Националния военен университет "Васил Левски" и във Висшето военно-морско училище "Никола Вапцаров". Така щели да се увеличат икономическите специалности в областта на управлението на малки и средни фирми, туризъм и услуги и ще се улесни адаптацията на военните, които напускат армията.

Обмисля се и да се даде възможност на военнослужещите след 10 години служба да завършат задочно второ висше образование с оглед на успешната им адаптация в цивилния живот.

Военните, които ще бъдат освободени от началото на следващата година, настояват да се запознаят подробно с програмите за преквалификация на центровете за социална адаптация към МО поне месец преди да получат предизвестията си. Военните пък трябвало да знаят колко време ще работят в армията, за да могат няколко години по-рано да се ориентират и да направят избора си за реализация в цивилния живот, казаха от отдел "Социална адаптация" към МО.

На заседание на Министерски съвет до няколко седмици ще бъде представен текст на нормативен документ за единните държавни изисквания във висшето военно образование. Проектонаредбата предвижда занятията да бъдат разпределени по равно между гражданските и военните дисциплини. Министерството не се ангажира с отговор кога ще бъдат въведени новите граждански специалности.

Затова US-базите са една добра алтернатива. Американците си ги модернизират и поддържат. Ние пък можем да им предоставим съкратените наши военни за обслужващ персонал - камериери, сервитьори и др. Така сметките и на двете страни излизат.
 
Съкратените български военни и наборниците ни могат успешно да обслужват щатските бази като сервират и оправят леглата.
937
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД