Един от най-разпространените в света начини за инвестиране в ценни книжа е чрез така наречените взаимни фондове - специализирани финансови институции, които управляват ефективно средствата на клиентите си като ги инвестират в различни видове ценни книжа. У нас тази форма на инвестиция тепърва прохожда. Времето на доларите в буркани уж отмина, но все още около 20% от спестяванията се държат в "Бурканбанк". Обяснението е, вероятно, че хората не виждат добра алтернатива за съхранение и увеличаване на парите си.
В началото на тази година Булбанк почна да предлага на клиентите си да инвестират в един от водещите световни взаимни фондове - "Фондове Пайъниър".
Механизмът е прост -
клиентът закупува ценни книжа на фонда - единици, които във всеки един момент фондът има задължението да изкупи обратно. Инвеститорът печели от качването на цената на тези единици. Самостоятелната игра на борсата изисква много сериозни познания, непрекъснато следене на пазарите и големи финансови възможности, т.е. инвестиционна култура, която все още малко българи притежават. От своя страна, взаимните фондове предлагат на клиента срещу сравнително ниска сума да придобие част от готов диверсифициран портфейл от първокласни чуждестранни ценни книжа
Булбанк предлага взаимните "Фондове Пайъниър" като инвестиционен посредник. Това дава на големите и малки инвеститори в България възможност за достъп до международните пазари и до ценни книжа от водещи емитенти - правителства на най-развитите държави и на световноизвестни компании.
Инвестициите в "Пайъниър" са дългосрочни (над 1 година) и клиентите не трябва да очакват бързи спекулативни печалби. Засега се предлагат 5 под-фонда - "US dollar short-term", "Euro short-term", "International bond", "Top European players" и "America". Всеки от тях издава единици в долари или в евро. На практика това прави 10 различни възможности за инвестиции. Първите два под-фонда инвестират в краткосрочни държавни и корпоративни облигации съответно в долари и в евро, третият - в облигации, деноминирани във всички свободно конвертируеми валути. Другите два инвестират в акции на водещи европейски и американски компании. Човек избира един или друг под-фонд според отношението си към риска - по-високият риск означава по-висока възможност за печалба.
С най-малък риск са инвестициите
в краткосрочни държавни и корпоративни облигации, но от тях се печели относително малко. Всеки подфонд има препоръчителен период за инвестиране. За първите два той е 1 година, за третият е 3 години, а за останалите два - над 5 години.
Важно е да се отбележи, че резултатите на фонда от минал период не могат да се използват за предвиждане на бъдещи резултати.
Най-изгодно е инвестирането в акции, но там рискът е значително по-висок и съответно загубите биха могли да бъдат големи. В сложната геополитическа обстановка в момента, например, акциите на европейските и американските компании са в период на 3-годишен спад и милиони инвеститори си скубят косите.
Затова най-сигурно е да се разпределят инвестициите в различни под-фондове.
Трябва да се вземе предвид и влиянието на валутните курсове.
Най-доброто решение е, ако човек има долари, да ги инвестира в американската икономика. Ако има евро - да си купи ценни книжа от европейски емитенти в евро.
От 2001 г. пазарът на акциите, за разлика от този на облигациите, е в постоянен спад. Портфейлите на "Пайъниър" също губят. Хубавото е, че в икономиката след криза винаги идва период на подем и акциите тръгват нагоре. Ако през 1993 г. човек е инвестирал $ 10 000 в "Пайъниър" фондове, сега те са $ 23 155. Това прави 131% доходност, обясняват от фонда.
За да инвестира във фонда, клиентът трябва да посети най-близкия офис на Булбанк.
Минималната сума, която може да се вложи, е $ 500 или Э 500
Плаща се първоначална такса и такса за обслужване. При следваща инвестиция в същия под-фонд минималната сума, която се приема, е 150 долара или 150 евро.
У нас Булбанк предлага единици на "Пайъниър" (части от фонда, регистриран в Люксембург), които имат ежедневни котировки. Движението на котировките може да се следи на българската страница на фонда http://www. pioneerinvestments.cz/bg. Там може да се получи и цялостна информация за ползата от инвестицията и стъпките за осъществяването й.
Удостоверението за направената инвестиция се получава до седмица. За разлика от срочните депозити, които могат да се изтеглят предварително, само ако се плати наказателна лихва, излизането от фонда е лесно и безболезнено. Подава се молба за обратно изкупуване на единиците и до 10 дни човек си прибира парите. Евентуалните загуби са за сметка на инвеститора.
Инвестиционните дружества също са възможност за печалба
Засега те са само две - "Златен лев" и "Елана еврофонд", но със сигурност ще се появят и други. Те са нещо като взаимните фондове, но не продават единици, а акции, които се търгуват на борсата. Те дават право на глас на общите събрания, носят дивиденти и печалба от борсовите котировки. При "Елана фонд" например, средната доходност е 10-12%. Тя не се облага.
Първото инвестиционно дружество от отворен тип в България е "Златен лев", получило лиценз в средата на 1999 г. Характерно за него обаче е, че то наследи портфейла, както и акционерната структура на едноименния приватизационен фонд. Основна част от активите на дружеството са миноритарни пакети акции, придобити при първата вълна на масовата приватизация. Въпреки това акциите на дружеството са реална инвестиция. Два пъти седмично "Златен лев" обявява емисионна стойност и цена за обратно изкупуване. Двете стойности винаги съвпадат. Характерна особеност не само за "Златен лев", но и за другите подобни дружества и фондове е, че се продава и купува по предстояща цена. Това ще рече, че всички заявки получени в петък и понеделник се осчетоводяват по цената от следващия вторник, а от вторник, сряда и четвъртък - по цената, обявена в петък.
Исторически погледнато, цената, изчислена от управляващото дружество, винаги е била по-висока от борсовата. Една от причините е, че при борсовата търговия има допълнителни комисиони за посредник, депозитар и т.н. Другата разлика обаче е, че доходите от акциите, които са били изтъргувани през борсата не подлежат на данъчно облагане. За разлика от тези, реализирани директно през гишето на инвестиционно дружество.
Освен от нарастване на стойността на акциите, другият възможен доход за собствениците на акции от дружеството е чрез получаване на дивидент. Рискът при инвестиции в акции на такова дружество е, че цените на ценните книжа от портфейла му могат да спаднат значително, тъй като една съществена част от активите на "Златен лев" са акции.
"Елана еврофонд" инвестира единствено в инструменти с фиксирана доходност, т.е. не извършва операции с акции, валута и др. Парите на клиентите се влагат в държавни ценни книжа, в ипотечни облигации от български банки, в общински облигации, в корпоративни облигации на български компании, в чуждестранни ценни книжа с фиксирана доходност, търгувани на международно признати регулирани пазари.
В крайна сметка от поле на вторичната спекулативна търговия капиталовият пазар трябва да затвори кръга с реалната икономика, като насочи свободните средства към нея. Така масовият българин, дори и да не си дава сметка, участва в реалната икономика.
НАРЪЧНИК
1. Определяне на инвестиционния профил
Клиентът отговаря на 11 въпроса, които трябва да покажат склонността му да поема риск и доходността, която би приел при определена степен на риск. Взема се под внимание и възрастта му. Получава определен брой точки, който посочва какъв е най-подходящият портфейл за този клиент. Например, за определен човек може да се препоръча да вложи 30% от парите си във взаимен фонд, 65% - в срочен депозит и 5% - в разплащателна сметка. 30-те процента могат да бъдат разпределени по следния начин - 20% да са фондове на паричния пазар, тоест "Euro short-term" или "America short-term", 60% да са в международни облигации и само 20% да са във фонд с акции на известни компании - "Кока-Кола", "Майкрософт", Ай Би Ем и т. н. Това се предлага на опитен клиент със средни до високи доходи, с независими източници на доходи и среден до дългосрочен хоризонт на инвестиране. Той трябва да има поне $ 2500 или Э 2500.
Ако клиентът има по-малко пари, му се предлагат други решения.
2. Открива се разплащателна сметка.
В нея се депозират парите. Документите се попълват от специалист на Булбанк. От 1.5 до 5% отиват за входяща такса, възнаграждение за фонда. С останалата част от сумата се закупуват единици. След като фондът си получи парите, те влизат в банката депозитар на фонда - Ситибанк, Люксембург. Допълнително в края на годината фондът си взема 1-1.5% от натрупаната сума. Това е годишната такса за обслужване.
3. Излизане от фонда
Ако клиентът желае да излезе от фонда и да си вземе парите, трябва да отиде в банката и да подпише един формуляр. Клиентът може да прехвърли собствените си единици на друго лице или в друг подфонд.
|
|