:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,819
Активни 431
Страници 8,722
За един ден 1,302,066

В Харвард изучават бизнесмодела "Кристо"

Марксисткото ми образование помага да използвам ресурсите на капитализма за свои цели. Но и ме направи противник на всякакъв род послания, твърди българският художник
http://christojeanneclaude.net/
Скица на Кристо за "Плаващите кейове" - колаж, 2014 г., 43.2 X 55.9 см
http://www.plostadslaveikov.com



Петнайсет милиона евро вложи Кристо в своята нова инсталация "Плаващи кейове", разположена в италианското езеро Изео. Откри я на 18 юни, разглобява я на 3 юли - точно 16 дни ценителите ще имат възможност да видят и съпреживеят произведението. Парите, вложени в проекта, са лични. Кристо и съпругата му Жан-Клод, починала през 2009 г., никога не са имали спонсори - винаги сами финансират гигантските си творби. Как тогава им излиза сметката?

Същото са се запитали в Харвардския университет и за да изследват бизнес модела, канят артистичната двойка през април 2006 г., за да им го представят лично в открита лекция. Кристо и Жан-Клод са си създали обособена ниша в изкуството и я поддържат чрез труда си. А най-важното условие в работата им, основата на техния "бизнес", защото е основен компонент в съзиданието, е състояние, което не подлежи на покупко-продажба: свободата. Тъкмо онова, което никой не може да купи, привлича тяхната публика. Удивителното е, че зрителят успява да се привърже към този момент на ирационалност и неповторимост, който трае две седмици.

Израстването на Кристо в страна под комунистическа диктатура е повлияло силно на стремежа му към свобода. И тъкмо тя придава уникална стойност на творбите му. Всяка от тях е единствена по рода си. И има кратък живот.

"Това, което прави изкуството велико, е свободата на творческия процес. Когато даден проект бъде изпълнен, то не е защото някой друг го е искал. Няма друга причина той да е там. Ето това привлича толкова много хора", обяснява Кристо пред студентите в бизнес факултета.

Да предлагаш нещо безплатно, за което си платил милиони, на пръв поглед е налудничава идея. Как тъкмо нейните автори ще учат бъдещи мениджъри да бъдат добри в своята работа? Кристо им обяснява нещо повече - как да станат най-добрите предприемачи.

Проектите му отнемат много работа и време в предварителни рисунки и преговори за финансовата част. Необходими са камара разрешителни от различни институции и собственици. Случва се художникът да работи 25 години за произведение, което трае две седмици и на пръв поглед не носи и едно евро печалба.

"Макар и да не извличат печалба, двамата в действителност използват мениджърски похвати", казва проф. Джош Лърнър, преподавател по инвестиционно банкиране в Харвард.

Лърнър е съавтор на изследване върху управленския подход на Кристо и Жан-Клод заедно с професора по практически мениджмънт Фелда Хардимън и с д-р Ан Лимън. Изследването влиза като част от учебната литература за първи курс в бизнес факултета на Харвард.

"Студентите трябва да имат ясна идея, способността да предприемат амбициозен проект, да привлекат ресурси, да ръководят средства. Сметнахме, че ще е полезно да получат представа за ситуация, която е далеч от обичайната", казва Лърнър.

За да осъществят едно произведение, Кристо и Жан-Клод теглят кредити, които досега винаги са връщали. Убедени са, че ако приемат външно финансиране, това ще ограничи свободата им.

Как си връщат парите? Чрез продажба на предварителните си рисунки на колекционери и галерии. В лимитирана серия. Краткият живот на произведенията им качва цената на рисунките. Но и това е бавен процес.

"Наистина имаме собствен бизнес модел - обяснява пред студентите Жан-Клод. - Единственият начин да работим в тотална свобода е, като си плащаме за нея. Когато човек приеме пари от другаде, някой му казва какво да прави. Затова финансираме проектите си с наши собствени пари - продавайки ранни рисунки, колажи и по-стари работи. Но никога не знаем дали ще се продадат достатъчно бързо, за да посрещнат разходите ни."

"Затова работим само с банки: колекционерите и музеите са пословично бавни в плащането", допълва Кристо.

През 1969 г. двойката основава корпорацията CJV ("Христо Владимиров Явашев"). Жан-Клод бе неин президент и касиер, тя също е вицепрезидент и секретар. По думите й вторият секретар е самият Кристо.

"Има връзка между израстването ми в комунистически режим и този стремеж към свобода - отбелязва Кристо. - Марксисткото ми образование помага да използвам ресурсите на капитализма за свои цели. Но и ме направи противник на всякакъв род послания. Посланията могат да са политически, религиозни, търговски - всичко това е пропаганда. Никога няма да правя изкуство с послание. Проектите ни са много по-сложни, много по-значими от какъвто и да е илюстративен акт." Защо го правят, ги питат студентите.

"Художници сме и нямаме особена причина, нито нарочна цел - отвръща Кристо. - Това е като рисуването - просто покриваш платното с боя. Няма смисъл да обясняваш защо го вършиш, нито защо използваш синьо, жълто или друг цвят."

"Винаги искаме да създадем произведение на изкуството, което носи радост и красота...Нетрайността е естетическо решение. Да се скъси съществуването, означава натоварване на творбата с нашите чувства на любов и нежност към нетрайното - като детството или като собствения ни живот", казва Жан-Клод.
16
2903
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
23 Юни 2016 19:30
Бизнесмодел - да... Но Христо /бивш/ и изкуство...
-------------------------
Сайтът на Генек
23 Юни 2016 19:41
Бе то ако ставаше само с марксистко образование...
23 Юни 2016 20:17
Малко му са мътни посланията. Но любопитни винаги се намират. На мен ми стига да видя измишльотините му по телевизията.
23 Юни 2016 21:04

Харвард винаги се е славил със своята некомлементарност към реалния живот.
23 Юни 2016 21:34
Тоя бизнес модел с марксизма го пробвахме много хора!
23 Юни 2016 23:13
Моделът "плащам си за свободата"...

Пък после - нямало било послание...

Няма смисъл, а посланието е ясно.

23 Юни 2016 23:32
Посланията могат да са политически, религиозни, търговски - всичко това е пропаганда. Никога няма да правя изкуство с послание.


23 Юни 2016 23:35
-
24 Юни 2016 01:53
Е те тия от Харвард да ги пипнем. Къде бяха 90-та година да не си уволняваме преподавателите по марксизъм.
24 Юни 2016 02:50
Па аз с марксическите си познания и политическите вицове станах политик за чудо и прикас.А поет и художник станах благодарение на бг.кенефи.Каква римувана поезия изписана по стените на кенефа шапка им свалям.Поради липса на вестници и тоалетна хартия тия абстрактни картини с запетаки от мазни бои дадоха идея на Пабло Пикасо да направи най скъпите картини в света.
24 Юни 2016 07:30
Значи имаше един американски хуморист Бъкуълд. Че той разправяше следния случай. Като се връщал от пазар с мрежичката си с плодове и зелемчуци решил да посети една изложба за абстрактно изкуство. Като влязал си сложил мрежичката до един ъгъл да не му пречо. На излизане с учудване разбрал, че неговата мрежичка спечелила първа награда.
Когато бях в Ница, Франция професорът подхилквайки се ме пита посетил ли съм Музея за модерно изкуство. Сградоте на музея и театърът са един срещу други и са огледални архителтурми образи. Че аз си казах дай да го посетя този музей, че да го видя аджеба какво има в него. Най-много ме впечатли една цяла стая, в която беше изсипан един тон кюмюр. И това било инсталация. Колко ли са му платили на този артист. Ако бяха взели един циганин дс го изсипи много по-евтино щеше да им излзе.
В интерес на истината имаше и творба на Кристо, но за мое учудване беше от реалистичния му период. Сега не знам как е. Дали кюмюрът си стои там и дали няма някоя модерна творба на Кристо.
24 Юни 2016 07:39
Обикновен майцепродавец и отцеругател....казано иначе дьонме
"Изкуството" му е нелепица
грандоманщина и евтин монументализъм.
24 Юни 2016 09:44
ПОКЛОН ПРЕД ТАЛАНТА.
24 Юни 2016 12:38
Кой е Кристо? И за какво му се кланят?!
24 Юни 2016 17:45
Като разбрах, какво се е случило със семейството му докато е бил малък, в България, започвам да разбирам защо много не му се връща. А относно кое е изкуство. Наскоро обсъждах Хърст с една възхитителна млада художничка, която въпреки сериозните си вродени увреждания, рисува, шие и какво ли още не. Та от думите и разбрах, че аз няма как да харесам Хърст/Кристо, Бейкън, Малевич...... до толкова доколкото търся красивото, според моите разбирания. А голяма част от изкуството не е просто красиво, а с определен смисъл. Не ни допада нещо, да замълчим. Има хора, които откриват послния и смисъл в него и това не са само превзетите сноби.
25 Юни 2016 21:05
Само два от елементите на творбите на Кристо са достатъчни - мащаб и дисонанс.
Винаги тези две неща са впечатлявали хората.
Разбира се, съществуват поне още десет елемента, които правят една творба впечатляваща, но не е задължително да са въплътени в една и съща творба.
Търсещите послания ще бъдат разочаровани. Посланията не са сред тези елементи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД