:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,405
Активни 533
Страници 9,308
За един ден 1,302,066

Как един референдум се употребява за лични цели

Националното допитване е като хирургически инструмент - с него трябва да се оперира много внимателно, за да не нанесе поражения на пациента
Антоний Тодоров
"Считам за безчестна и отвратителна максимата, че, що се отнася до управлението, мнозинството на един народ има право да прави всичко, обаче слагам волята на мнозинството в основата на всяка власт. В противоречие ли съм със самия себе си? Съществува един общ закон, изработен или най-малкото приет не само от мнозинството на един или друг народ, а от мнозинството на всичките хора. Този закон е справедливостта. Следователно, справедливостта е границата на правото на всеки народ." Това пише Алексис дьо Токвил в книгата си "Демокрацията в Америка" през 1835 г. Казано с други думи - властта на мнозинството е в основата на всяка демокрация, но тази власт не трябва да е неограничена. Перифразирайки Токвил, бих казал: смятам, че всяка съвременна демокрация трябва да използва референдумите, но нито една демокрация не е възможна само с референдуми.

Референдумът е форма, сродна на гласуването с мнозинство. Това е пряко допитване, но решението се взима с мнозинство, както при изборите. Всъщност въпросът е доколко референдумът винаги е инструмент на демокрацията. Или пак с други думи -



какви са условията за това референдумите да са демократични



Не всички избори са демократични, макар изборите да са важен, ако не и днес основен инструмент на демокрацията. Известно е, че едно общество, което е наплашено и уплашено, стресирано, истеризирано или манипулирано по всякакъв друг начин, е в състояние да произведе избори, от чийто резултат по-късно не само да се срамува, но и да се ужасява.

Същото се отнася и до референдума. Референдумът е взимане на колективно решение с мнозинство на гласовете и както при всяко друго решение изисква да има гражданска компетентност по поставените въпроси. Затова поставените въпроси трябва да са от такъв характер, че да са разбираеми от всички. Но се очаква и всички да си дават сметка за значението на един или друг отговор по тези въпроси, изисква компетентност, а заедно с това - отговорност за последствията от взетото решение. Не бива да забравяме също, че



мнозинството не е безгрешно и дори може да бъде тиранично



В закона за прякото участие на гражданите от 2009 г. е посочено, че референдум се организира по въпроси от компетентността на Народното събрание (като са изключени няколко от тях: за основни компетенции на институциите в страната, размера на данъците и осигуровките, държавния бюджет и вътрешната организация на Народното събрание). Същевременно ясно е посочено, че не могат да бъдат решавани въпроси, по които конституцията изисква свикване на Велико народно събрание. Както и че не може с национален референдум да се променят основни и неотменими човешки права (правото на живот, забраната за мъчения, презумпцията за невинност, свободата на съвестта, мисълта и вероизповеданието, неприкосновеността на личния живот). Напомням това, защото правната култура на българските граждани, за съжаление, е много ниска.

Два референдума бяха лансирани напоследък и около тях настана огромен медиен шум: на Слави Трифонов и на Веселин Марешки.



И в двата има съвпадащи въпроси



Единият е за намаляването на броя на народните представители от 240 на 120. Иска се промяна на чл. 63 от конституцията, нещо, което със сигурност е от компетенцията на ВНС, следователно такъв въпрос не може да се поставя на референдум. Може да се поиска в референдум свикването на ВНС, което да реши промяна в броя на народните представители. Оставям настрана предложеното число - 120 (а защо не 12 или 60). Ще спестим половината възнаграждения на депутатите, но също ще намалим двойно представителността на НС. Нима пряката демокрация може да е инструмент на ограничаване на представителната?

Въпрос 6 от референдума на Трифонов също визира устройството на държавата: началниците на областните дирекции на МВР и на РПУ да се избират пряко от гражданите. Това веднага ще ги направи политически лица и ще ги постави над преките им ръководители - министър, заместници, главен секретар. Шерифската система не съществува никъде в Европа вероятно заради важни причини. Едва ли България ще бъде подходящ терен за експериментирането й.

Общо и в двете предложения е въпросът за държавната субсидия за политическите партии. Трифонов предлага намаление 12 пъти (1 лев за получен глас), докато Марешки предлага изцяло отпадане на субсидията. Вярно е, че някои големи партии не могат да оправдаят използването на субсидията и си позволяват да правят с нея дарения на граждани. Други, по-малки партии, харчат парите за какво ли не. От друга страна, без такова финансиране ще трябва да се отвори частното финансиране, което само ще затвърди иначе известния факт, че партиите не са нищо други освен терминали на икономическите групировки. Нужен е обществен дебат по въпроса, но не и крайни предложения, подлагани на референдум.

По-екзотичен е въпрос 2 от референдума на Марешки - да отпадне имунитетът за народните представители. Това ще даде допълнителна власт на



прокуратурата да влияе върху кворума в НС,



като залива с призовки различни народни представители. Между другото, въпросният имунитет не е абсолютен и в сегашния си вид е всеобща практика във всички демокрации.

Съвършено екзотични са въпросите 1 и 5 от референдума на Марешки: за регулацията на пазара на горива и за максималния брой аптеки, притежавани от едно лице. Тук прозират лични интереси, които обаче едва ли са от обществено значение.

Единствено въпроси 1,3 и 4 от предложения референдум на Трифонов са в рамките на компетенциите на НС и не на ВНС: въвеждането на мажоритарни избори в два тура, въвеждането на задължително гласуване и допълването на начина на гласуване с дистанционно гласуване по електронен път. Това бяха трите първоначални въпроси в референдума, иницииран от президента Плевнелиев. НС постави на гласуване само този за електронното гласуване, който така и остана ограничен - защо не изобщо за въвеждане на дистанционно гласуване, включително по пощата, например, което би било най-лесно като начало.



Задължителното гласуване вече беше въведено



от НС, евентуален референдум за това би имал смисъл само ако се противопостави на вече взетото решение. Остава иначе смисленият въпрос за мажоритарната система в два тура. Лично аз съм за пропорционални избори, но въпросът наистина е подходящ за обществено обсъждане в хода на една кампания за референдум. Той е разбираем и гласуването "за" или "против" е съвършено ясно. При това е от обществено значение.

Но в българската политическа действителност референдумите са крайно редки дори по истински важни въпроси. Опитът ни е малък и затова рисковете от недемократичното използване на референдумите са големи. Събирането на подписи в подкрепа на инициатива за референдум очевидно не е достатъчно, за да се проведе истински обществен дебат по въпроса. Пък и е добре гражданите да знаят, че веднъж решен с референдум въпрос, не може скоро да бъде поставен отново на гласуване, за да бъде евентуално променен. Особено пък ако решението е взето с малко мнозинство. Другото също може да бъде опасно - взето с огромно мнозинство решение, което да накърни правата на някои малцинства или да преизбере за стотен път иначе популярен президент. Референдумът е като хирургически инструмент - с него следва да се оперира много внимателно, за да не нанесе поражения на пациента.
Снимка: БГНЕС
Мнозина смятат, че референдумът е само първа стъпка за влизането на Слави Трифонов в политиката.
Снимка: БГНЕС
В референдума на Марешки има въпроси, които пряко засягат неговия бизнес.
33
3055
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
23 Юни 2016 19:17
властта на мнозинството е в основата на всяка демокрация, но тази власт не трябва да е неограничена.

Демек - ограничен суверенитет.
23 Юни 2016 19:23
А.Тодоров
23 Юни 2016 19:32
Миш-маш от различни мнения, нито нов, нито оригинален...
---------------
Сайтът на Генек
23 Юни 2016 19:45
Посредствено мнение на автора. Не се гледа проблема, а се издига в култ съблюдаване на конституцията или дали трябва ВНС. Слави Трифонов е прав за МВР - там е основния проблем. В момента всички знаят какво става в съответния район, само МВР не знае, т.е те получават, пари за да си затварят очите. Шерифската система предполага децентрализация, която ще бъде основния принос за решаване на проблема. В момента МВР и прокуратурата са централизирани структури и задкулисието/Монтерейци/ ги овладява с лекота като назначава корумпиран, зависим или напълно некадърен /Бъчварова/.
23 Юни 2016 19:50
ще намалим двойно представителността на НС

Аритметиката показва друго :
0 : 2 = 0
23 Юни 2016 19:52
Мнението на автора може да бъде прието само в контекста на правото на мнение, но иначе се е поразминал с някои много големи имена във философията. Много може да се коментира, но схизмата е в:
Не бива да забравяме също, че мнозинството не е безгрешно и дори може да бъде тиранично


Не може да се сравнява тираничността на индивидуума с това на мнозинството. То може да бъде тиранично в безкрайно кратки отрязъци от време и по много малко на брой въпроси, а той може да бъде тираничен постоянно. Изчисляването на "общата тираничност" на субекта обикновено е много по-голяма при индивидуума.

Заглавието (Как един референдум се употребява за лични цели) също е претенциозно и манипулативно и цели оставянето на всичко в ръцете на представителите на представителната демокрация.
23 Юни 2016 19:52
властта на мнозинството е в основата на всяка демокрация, но тази власт не трябва да е неограничена.

що, кой требе да я ограничава? Банките? САЩ? Кой?
23 Юни 2016 19:55
що, кой требе да я ограничава?

Законът.
23 Юни 2016 19:57
Перифразирайки Токвил, бих казал: смятам, че всяка съвременна демокрация трябва да използва референдумите, но нито една демокрация не е възможна само с референдуми.


Само една демокрация е възможна само с референдуми — съвършената!
23 Юни 2016 20:00
да, ако практикуващите са съвършени, а не са примерно Ади Шикългрубер, който е изпраскал таман 4 плебисцита, докато се куртулиса завинаги на власт.
23 Юни 2016 20:06
що, кой требе да я ограничава?

Законът.

Тоя закон се прави от избраници на суверена и нема как да е по-високо от суверена.
Само божиите закони могат да са по-високо от суверена, щото Бог стои по-високо от него.
23 Юни 2016 20:29
А кокошката е преди яйцето. Ъъъъ...щото кокошка отвсякъде може да прехвръкне
23 Юни 2016 20:57
...мнозинството не е безгрешно

Безгрешни са само политиците. Сигурно грешното българско мнозинство за това им плаща.
23 Юни 2016 21:09
Да не забравяме че и Христос е бил разпнат след набързо проведен своеобразен референдум.Никой не си мисли че референдумът е някаква панацея.Но колкото по широка е употребата му толкова по развито ще е чувството за отговорност у всеки член на обществото.Когато правителството ти зададе въпрос какво да се направи по даден проблем си длъжен да отговориш честно.А именно тези които си избрал да те представляват при правенето на закони да решат как да постъпят.Ако са съгласни с мнозинството от народа да постъпят както той иска.Ако не са да излязат със обосновани мотиви защо го отхвърлят. И толкоз.От там на сетне законът който ще произтече от този референдум следва да се изпълнява от всички и съгласни с него и несъгласни.
23 Юни 2016 21:36
Днес имам малко време за уроци, та затова вземете лист и молив, четете и записвайте:

1. Референдумите са единственото средство да се направи така, че държавата да служи в поне минимална степен на народа.
Всяко дете знае, че законите се изготвят от парламента, а той по определение е орган на олигархията. От това в частност следва, че волеизявленията чрез референдуми следва да имат безусловен примат над конституции, закони и прочия средства за господство на олигархията над народа. Единствените изключения са законите, които определят условията за осигуряване на националната - военна и социална - сигурност.
Всички останали ограничения, например по въпроса за данъците, са противонародни.

2. Референдумите не са тема за академични упражнения.
Няма никакво значение какво е казал Токвил преди двеста години или некой друг преди две. Има жизненоважни въпроси, които произлизат от вулгарното и открито погазване на основни права на народа в условията на продължаващо престъпление.

Право нумеро уно: избирането на що-годе представителна власт. Единственият начин за това е пропорционално гласуване без "прагове" и други нахлузени от олигархията върху шията на народа ограничения и произволи. За да не спорим какво представлява такова гласуване, повтарям за енти път: единна национална листа от кандидати, съставена максимално демократично (на последните избори кандидатите бяха 7 600 и това е горе-долу нормалният брой за страна като нашата) и класиране според броя подадени гласове за всяка една кандидатура. Задължителното гласуване не го и споменавам, защото е самоочевидно.
Право нумеро дуе: разпореждането с националните богатства. В резултат на действията на всички управлявали досега клики, националните ни богатства са харизани на чужденци и, по-малката част, на туземни олигарси. Единственият, имам предвид единственият що-годе леге артис, начин да се поправи поне отчасти това престъпление е стръмното пропорционално облагане. Корпоративно, заради националните богатства и на физическите лица, заради преодоляването на чудовищното неравенство.

3. Чиста загуба на време е да се коментират референдумите, предложени от олигарси като БСП и Марешки или от най-верните слуги на олигархията, каквато е учиндолската куха кратуна.
Само във връзка с Марешки ще отворя една скоба: след като видяхме как той с три бензиностанцийки срина грабителските цени във Варна, какво чакаме още, за да задължим властта с референдум да открие триста държавни бензиностанции с нормирани цени на горивата? И пътьом да закрие КЗК поради пълната й недееспособност.

23 Юни 2016 21:37
Миш-маш от различни мнения, нито нов, нито оригинален...


Ми Антоний бе, Генек. Това е. Хлъзгав и винаги на ползу властта, която и да е тя.
23 Юни 2016 21:43
парламента, а той по определение е орган на олигархията.
Ами не е вярно. Твърде тесният мироглед създава некои големи проблеми. Ако беше казано "българският парламент" щеше да е абсолютно вярно, но парламентът въобще — няма начин!
23 Юни 2016 21:45
Да не забравяме че и Христос е бил разпнат след набързо проведен своеобразен референдум

Още един, де се има по-умен от тълпата.
23 Юни 2016 21:47
Право нумеро уно: избирането на що-годе представителна власт. Единственият начин за това е пропорционално гласуване без "прагове"


Вярно това е 1-вото правило на олигархията. Нейните слуги всеки ден от малкия екран повтарят това. А това, разбира се, не е вярно. Най-голямата демокрация в света, Великобритания, Франция и много други имат най-добрите избирателни с-ми и те са точно противоположната на предлаганата тук от самозвания педагог. Толкова елементарни уроци ще възмутят и първокласниците и ще замерят учителя си с домати.
23 Юни 2016 21:51
Оставям настрана предложеното число - 120 (а защо не 12 или 60)
Някъде към 20 депутата е напълно приемливо число. Няма да имат физическо време да правят толкова простотии, колкото сегашните 240 . Ще са познати на повечето хора, ще бъде ясно кой е внесъл даден малоумен закон, кой как е гласувал. А и се надявам да са малко по-образовани от сегашните тикви.
намаление 12 пъти (1 лев за получен глас)
Че какво му е на субсидията 1 лев. В Германия е 28 евроцента, да не би партиите да са изчезнали? Авторът си взема примерите както му е угодно. Като говори за шерифите - нямало такава практика в Европа. Ама щом стане дума за субсидиите на партиите - всичко си е наред.
23 Юни 2016 21:55
Задължителното гласуване не го и споменавам, защото е самоочевидно.
Това е поредният словесен пирон на господина в ковчега на демокрацията. Европейските примери са отличниците по демокрация — Гърция и Белгия, Люксембург и Лихтенщайн. Прилагано е и от др. евространи, но те са се отказали много отдавна (Италия, Португалия, Испания и Австрия). В най-великата демокрация на всички времена е имало задължително гласуване само в щата Джорджия, но е отменено преди почти четвърт хилядолетие. Абе, некъде там е изоставането на този тип педагози от Света.
23 Юни 2016 21:57
стръмното пропорционално облагане
23 Юни 2016 21:59
Чиста загуба на време е да се коментират референдумите, предложени от олигарси като БСП и Марешки или от най-верните слуги на олигархията, каквато е учиндолската куха кратуна.


Те са инициирани от тези люде, но под тях стоят подписите на 1/2 милион или повече бг граждани. Недостоен коментар!
23 Юни 2016 22:48
що, кой требе да я ограничава?

Законът.

Това, рекидж, е непонятно за кайлитата. Дъвкано е.
23 Юни 2016 23:28
ВладиГео:"... какво чакаме още, за да задължим властта..."
Е, те това е въпросът, я!!!
23 Юни 2016 23:40
Първо да си направим един Референдум като швейцарците, за базов доход на всеки по 2500 евро месечно! Смятам, че ще гласуваме по-компететно от швейцарците!
24 Юни 2016 00:43
В най-великата демокрация на всички времена

неудържим
24 Юни 2016 01:05
А кокошката е преди яйцето

Яйцето на конкретната кокошка е СЛЕД кокошката. Яйцето като биологичен феномен за размножаване е милиони години ПРЕДИ кокошия (птичия) вид, има го още при инсектите.
За Христос без никаква ирония, принадлежен съм към християнските традиции, православните в частност.
Днешният мислещ човек (май съм такъв) се стъписва пред няколко от християнските легенди. Например, щом Христос е Бог, бидейки Божий син, няма как да умре та ако ще десет пъти да го разпънат, обесят, заровят жив или каквото още биха могли да измислят за смъртубийството му фарисеите. Как тогава "смертию смерт попрал", щом Е безсмъртен? Какво като с "референдум" са измили ръцете на Пилат, който впрочем, три пъти се е опитал да го спаси от разпятието? Сменили зевзеците древни Осаната с "Разпъни го", щото нали е безсмъртен, като возкресе, ще има да се подиграват с фарисеите. А защо като мъкне разпятието Си по виа Долороса и среща разплаканата Си Майка, й казва: "Жено, каква си ми?".
Мислъ, мислъ
24 Юни 2016 01:05
Референдумът е взимане на колективно решение с мнозинство на гласовете и както при всяко друго решение изисква да има гражданска компетентност по поставените въпроси... а заедно с това - отговорност за последствията от взетото решение.


Според вас, колко от гражданите са компетентни? А некомпетентните кой ще ги просвети и как? Мажоритарни избори и купуване на гласове създадоха частни общини, села и пр. ( Галиче, Несебър и мн. др. ) - какви ли не бандюги станаха кметове, общински съветници. В тарикатско общество като нашето никакви референдуми няма да решат проблемите ни. Ако можеше с референдум да се създаде и общество на честни и отговорни граждани....
24 Юни 2016 10:25
Националното допитване е като хирургически инструмент - с него трябва да се оперира много внимателно, за да не нанесе поражения на пациента
Тия работи колко е вредна пряката демокрация да ги обясни на швейцарците.

А, и да обясни защо нямаше референдум за такова важно нещо като влизането ни в НАТО.

Например Австрия и Финландия до ден днешен не щат и да чуят за НАТО.

24 Юни 2016 13:17
Ами самото съждение, че народът бил граждански некомпетентен е...
ярък пример за некомпетентност. Политологическа.
24 Юни 2016 13:30
В най-великата демокрация на всички времена

неудържим


Вот неугомонный старик! Шуток не понимает. - цитат от "Златният телец".

Най-великата демокрация е черен, още galgen хумор на всички времена и народи. Глобалисты шутят.
25 Юни 2016 16:19
Автори като този, никога не отговарят на един прост въпрос. Защото им е неудобен за концепцията. Въпросът е: валиден ли е референдумът, да, или не? С други думи, прост ли е народът, не, или да?
Пп: Или си демократ, или не си. Средно положение нема.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД