:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,953
Активни 473
Страници 8,856
За един ден 1,302,066

Присъди за корупция може и да има. Някой ден.

С големи мъки разследващите успяват да довършат някое дело чат-пат. През останалото време си прехвърлят вината
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Прокуратурата и МВР от години не могат да се разберат кой е виновен за липсата на корупционни разследвания.
Мандатът и на този главен прокурор ще мине под знака на решителна словесна борба с корупцията. Така премина и предишният, и този преди това. Мандатът на правителството също. Кабинет скоро ще го преполови, но от обещаните реформи и борба с корупцията няма и помен. Резултатите - или мижави, или никакви. Доколкото има разследвания, те са дотам нескопосани, че на съда не му остава нищо друго, освен да оправдае обвиняемите. Ако не става дума за някаква кокошкарска история от типа "катаджия взе 20 лв.". Даже и тогава не е много сигурно.

А институциите, чието задължение е борбата с корупцията, години наред се въртят като куче в кръг и гонят опашката си. Преди два дни главният прокурор Сотир Цацаров за пореден път каза, че в ГДБОП разследвания по тази линия няма. Ако качеството на разследването остане непроменено, няма и да има. Предшественикът му Борис Велчев говореше по същия начин - "Кризата в МВР пречи на прокуратурата". А за онези, които не са разбрали - МВР е постоянно в криза. ГДБОП, елитната им разследваща единица, ту я има там, ту я няма. Една година антимафиотите са номер 1 - подслушват, тръшкат, арестуват, на следващата са труднооткриваем отдел някъде из дебрите на ДАНС. А агенцията тъкмо придобие разследващи функции, тъкмо свикне с тях, и правителството паднало. Функциите на ДАНС - също. ГДБОП се връща в МВР и всичко започва отначало. Само дето разследвания няма поне 6 месеца, защото полицаите трябва отново да свикват с новата обстановка. И накрая Цацаров се появява и обобщава: "Истината е, че библиотеката ни е на 80% празна". Това по повод изобилието от антикорупционни разработки, давани от ГДБОП.

Най-високото ниво на корупционно разследване към момента е кмет на неголяма община. Или на катаджии. А в отчета на прокуратурата за миналата година пише: "Без да подценяваме важността на този вид корупция, очевидно е, че не тя представлява най-голямата заплаха за правовия ред в страната". Прехвърлянето на вина обикновено е най-удобното оправдание за липса на резултати. Но и на МВР му е прекалено лесно. Винаги казват, че "прокурорът е господар на разследването", което според тях им решава проблема. Така МВР и прокуратурата взаимно се сочат с пръст, а в ДАНС с огромния си информационно-аналитичен потенциал се подсмихват отстрани. Докато бяха натоварени с разследващи правомощия, твърдяха, че работят неуморно, но всичко постигнато е с гриф секретно, защото конспиративните правила го изискват. Разсекретени резултатите си остават същите.

В същото време политиците гледат нещата отвисоко, не се занимават с дребните подробности. Никой не говори за подобряване на досъдебното производство в МВР. Дори министърът, чиято грижа е. Заети са с неотложната пенсионна реформа на фона на 30% разкриваемост на кражбите. Щом една кражба на казан за ракия не могат да разкрият, какво остава за корупцията по високите етажи на властта. Но това не пречи да се напише суперспециален антикорупционен закон и да се драматизира цял мандат дали ще го приемат или не. И да го приемат, какво? Ще обедини така или иначе неработещи структури като Комисията за конфликт на интереси и БОРКОР. Първата е известна най-вече с тефтерите на някогашния си председател Филип Златанов, които изчезнаха мистериозно в рамките на "качествено" корупционно разследване, а втората - с това, че никой не знае какво точно работи, но получава бюджетна издръжка.

И след като надежда не остава, се прави възможно най-ефектното страшилище - спецзвено за борба с корупцията. Никой да не се лъже, че го е измислил Цацаров или Бъчварова. Споразумения прокуратура-МВР-ДАНС за борба с корупцията има години наред. Сами по себе си те звучат абсурдно, защото трите институции имат задължение по закон да правят това, за което се споразумяват. В този смисъл подписването е дълбоко безсмислено, но камерите снимат, а фотоапаратите щракат. Това звено не обича да говори за работата си. Но ето какво се знае до момента - наскоро съдът оправда окръжния прокурор на Плевен по обвинения, че е оказвал натиск върху своя подчинена и е уговарял съдия да не увеличава наказанието на осъден, чието разследване е наблюдавал. Дело на звеното. Съдия от Русе бе признат, че е взел подкуп. Условна присъда. Главният прокурор поиска уволнение на магистрати заради факти, излезли при проверка на това звено - единият карал лизингова кола, без да си плаща вноските, другият водил дело за кражба със заподозрян сина му, а третият ударил дете заради скандал с неговото. Служител на ДАНС бе арестуван по подозрение, че е изнасял информация за бъдещи операции по линия на контрабанда. Бившата шефка на комисията за борба с трафик на хора Антоанета Василева бе обвинена в престъпления по служба и оправдана. Обвинителен акт срещу бивш шеф на митницата в Свиленград. Надзирател от Врачанския затвор бе предаден на съд за 6 хил. лв. подкупи. Делата срещу някогашната съдийка Румяна Ченалова - тя бе арестувана и викана на разпити, но досега обвинителен акт няма. И, разбира се, разследването срещу ексшефа на ДАИ Цветелин Цветанов. Там обвинителен акт също няма, но пък транспортният министър Ивайло Московски успя да убеди всички, че не е знаел нищо за гигантската корупция, която се случва под носа му. Както казва главният прокурор, библиотеката е на 80% празна.

2
2243
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
23 Юни 2016 22:57
Няма как да има някаква борба с корупцията, след като тя е поверена на най-корумпираната част от обществото- политици, прокуратура и полиция.
24 Юни 2016 09:54
Защо не дойде някой от вън да ни управлява , всички в панделата на едно- мутри министри парламентаристи и прочие .В един затвор всички- ще е много забавно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД