:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,701,801
Активни 611
Страници 12,731
За един ден 1,302,066

Ще видят англичаните как се правят въртели

След Брекзита България попада в ново съотношение на силите в Европа и около нея
Карикатура: Христо Комарницки
....
Англичаните си взеха белята с Брекзита. Когато влизаха в Общия пазар преди 43 години, трябваше да получат съгласието само на шест държави и преди всичко на недолюбващата ги Франция. Въпреки това преговорите им протекоха унизително трудно. Когато решиха да напуснат Европейския съюз, дори не си дадоха сметка, че ще им бъде още по-трудно, защото ще преговарят с 27 държави, включително и с България, които в крайна сметка ще им кажат при какви условия ще излязат.

Сигурно им се е струвало маловажно какво мислим по въпроса, но



премиерът Бойко Борисов пръв им се закани



"Всякакви преговори за особени статути, за подобни неща не трябва да се водят, защото това ще разбие съюза", предупреди той часове след огласяването на резултатите от вота. Борисов обясни, че няма да има прошка за Великобритания, за да не предизвика ефект на доминото, като покаже на другите държави, че бягството от ЕС е изгодно. "Ще останем България, Румъния и Гърция, като се получи ефектът на доминото", обобщи той. Ако това ще ни е някой ден европейската компания, наистина е оправдано да подложим англичаните на страховити мъчения, каквито тяхното въображение не е измислило даже в подземията на Тауър.

Но има известно неудобство. Британците допринесоха много за нашето приемане в ЕС, защото бяха горещи привърженици на Голямото разширяване на съюза. Вярно е, че си правеха своя сметка, защото искаха да спрат интеграционните процеси, като размият старото ядро държави с периферни нови членове, изостанали по жизнен стандарт и демократични традиции. Но това не пречеше да бъдем до днес благодарни на докладчика за България в Европарламента, консерватора Джефри ван Орден, който енергично се бореше за приемането ни в ЕС въпреки видимите недостатъци на държавата. Голям принос имаше и британката Бриджет Чарнота, която пък пишеше докладите на Европейската комисия за готовността на България за членство.



Британците никога не са били привърженици



на федералистките тенденции в ЕС и имаха нужда от такива като нас, за да забавят изграждането на "все по-тесен съюз", предвиден в приетия през 1997 г. Договор от Амстердам. Той допуска "засилено сътрудничество" между поне девет държави, ако другите не желаят или не могат да вървят в крачка с тях. Това е идеята за Европа на две и повече скорости, която за България е много неприятна, защото означава, че един ден може да бъде изоставена в група като цитираната от Борисов, вместо да бъде побутвана да напредне като другите. Бивш британски министър, цитиран миналия месец от сп. "Икономист", заяви, че Лондон е "прилагал старата политика да кара в най-бързата лента на европейската магистрала с възможно най-бавна скорост, така че никой да не дръпне напред". За известен период това устройваше България, която явно не бързаше да заприлича на развитите и добре уредени европейски държави. Тя имаше нужда от европейските фондове, но не и от европейските стандарти, които изискваха преди всичко да се пребори с разбойническата си върхушка (корупцията на високо равнище и организираната престъпност, закриляна от властта). Дотук можем да си обясним защо Борисов се отнасяше така топло към приятеля си Дейвид (Камерън), който обаче не ни правеше много добра услуга с отдалечаването ни от европейското ядро.

Но вече той не му е приятел и можем да напомним, че британците ни правеха много въртели, след като ни помогнаха да влезем в ЕС. Първо си осигуриха възможно най-дългия срок да не допускат българи до своя пазар на труда. Тормозиха ни 7 години с обяснението, че сме възнамерявали да ги залеем с гастарбайтери. На 1 януари 2014 г. се видя, че не е имало такава опасност, но злословията по български адрес продължиха и след отпадането на заложените в присъединителния договор бариери. Последното, което направи Камерън преди референдума, бе да извоюва през февруари 2016 г. "специален статут" за страната си, така че тя да не плаща през първите четири години социални помощи на нови мигранти от ЕС. Накратко, европейските ни отношения с Лондон се сведоха до поканата: "Добре дошли в ЕС, но вън от Великобритания".



Какво губи България от Брекзита?



Разбира се, загубите ще се усетят първо от сезонните работници, които няма да могат да пътуват и да си търсят работа свободно. Следващите ще бъдат студентите, които няма да ползват отстъпки в студентските такси за граждани на ЕС. Ако се върне визовият режим, ще има затруднения за пътуванията на търговци, други командировани и дори обикновени туристи. Но това не е най-страшното.

Великобритания ще ни липсва, защото България фактически ще отпадне при вземането на най-важните решения, което ще става в по-тесния кръг на държавите от еврозоната. Като една от най-влиятелните сили в ЕС, която си бе извоювала изключението никога да не въвежда еврото, докато сама не пожелае, тя заставяше партньорите си от еврозоната да се съобразяват покрай нея и с останалите страни извън кръга на общата валута като България, Дания, Румъния, Полша, Унгария, Хърватия, Чехия и Швеция. Така те не отсъстваха от важните дебати в Евросъюза, което на практика щеше да стане без британска намеса.

От друга страна обаче, ЕС бе изчерпал вече ресурса си да се развива именно поради безбройните отстъпки, които правеше, за да угоди на британците. Техният брачен договор постоянно се пренаписваше и нямаше как да не се стигне до развод. Възползвайки се от плашилото на евроскептицизма, британците бяха започнали да изнудват ЕС за всичко, като накрая поставиха под въпрос задължението си да изпълняват решенията на Европейския съд в Люксембург. Не стигнаха до неподчинение на съда, но предизвикаха вътрешен дебат, под предлог че разсъждават за суверенитета на страната си. За държава с неукрепнала правна култура на управляващия елит като България това бе повече от лош пример. Ако имаше истински голям смисъл от присъединяването й към ЕС, това бе не толкова финансовата изгода, колкото фактът, че общите правила я караха да се старае да прилича на "нормална европейска държава", каквато Великобритания невинаги изглеждаше. През 43-те години членство тя си резервира правото да бъде смятана за "особен случай".

Докато траят преговорите за раздяла с Великобритания, нито един голям европейски проект няма да бъде изваден на масата, прогнозира парижкият в. "Фигаро". Когато е поставена под въпрос стабилността на европейския дом,



едва ли някой ще пренарежда мебелите



Със сигурност разширяването на ЕС ще бъде замразено вече не с 5 години, а безсрочно. Това е лоша новина за Македония, която така и не успя да започне преговори. Ще изстинат и надеждите на Турция, която ще стане по-непредвидима, защото няма да има заради какво да се старае да прилича на европейска държава. Ден преди Брекзита президентът Реджеп Ердоган заяви в реч пред университета в Истанбул, че и Турция може да свика референдум, за да реши трябва ли страната да продължи преговорния процес за присъединяване към ЕС.

Ако покрай развода си с Великобритания ЕС развали и годежа си с Турция, ще се изложи на рискове едновременно отвътре и отвън. И в двата аспекта България може да бъде от първите потърпевши. Борисов е прав да бъде много сдържан, когато някои партньори в НАТО опитват през България да проверяват здравината на нервите на Русия, защото не се знае кога и за какво може да ни бъде полезна нейната тежест като балансьор в международните отношения.

Очертава се нова конфигурация в Европа, при която твърде мощната Германия няма да се уравновесява от достатъчно голяма контратежест, каквато досега бе отслабващата Франция, но съчетана с Великобритания. Първата реакция след референдума в социалните мрежи на френския посланик Ксавие Лапер дьо Кабан бе, че най-щастлив от резултата ще бъде руският президент Владимир Путин. Дипломатите имат професионално развито чувство за равновесие на силите и едва ли посланикът е сбъркал географията. С вакуума, който създава в Европа, Великобритания отваря възможност за намеса на неочаквани външни фактори, които и България не бива да пренебрегва.



 Светослав Терзиев
Снимка: Канал 3
Дейвид си отиде. Сърдечните отношения с англичаните свършиха.
73
12510
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
73
 Видими 
26 Юни 2016 18:35
26 Юни 2016 18:42
Както винаги, на ниво
26 Юни 2016 18:55
Забелязвам че не Британия се тревожи за "особен статут". Не британците се тревожат кой какво ще загуби от брекзита. Други се безпокоят за последиците от развода. А "Британия няма вечни приятели, има вечни интересси". Добре е другите да се поучат.
26 Юни 2016 19:10
очевидно нищо не забелязваш
26 Юни 2016 19:14
А "Британия няма вечни приятели, има вечни интересси".


това се цитира като пример за подражание ли?
Интересите са по-високо от приятелството, да?

Британците ще преживеят без ЕС, стотици години са го правили, имат памет. Ние нямаме...
26 Юни 2016 19:16
Първо си осигуриха възможно най-дългия срок да не допускат българи до своя пазар на труда. Тормозиха ни 7 години с обяснението, че сме възнамерявали да ги залеем с гастарбайтери.

А Германия и Франция веднага ли отвориха пазарите си? Това само за сведение. Некоректно е да се обвинява само Великобритания, след като другите големи направиха същото.
Великобритания веднага отвори трудовия си пазар за първата група приети държави, вследствие на което беше залята с мигранти тъй като Германия и Франция не го направиха. Т.е. тогава британците постъпиха коректно, но поради големия наплив по-късно се отказаха да дадат същите права на българи и румънци и приеха германската и френската тактика.
Да се пита човек защо въпреки всичко българите предпочитаха и предпочитат лошата Великобритания пред добрата Франция!
Британците никога не са били привърженици на федералистките тенденции в ЕС и имаха нужда от такива като нас, за да забавят изграждането на "все по-тесен съюз", предвиден в приетия през 1997 г.

И са напълно прави! Европа на нациите беше по-доброто решение.
Видя се, че валутен съюз като еврозоната е преждевременен и има доста недостатъци. Едни държави искат финансова дисциплина, а другите се възмущават, че им налагат рестриктивни мерки. Ако го нямаше еврото досега някои държави или щяха да си правят по-добре сметките или щяха да са фалирали, като нямаше да има кого да обвиняват освен себе си.
Жалко, че Великобритания напусна.
26 Юни 2016 19:28
Да се пита човек защо въпреки всичко българите предпочитаха и предпочитат лошата Великобритания пред добрата Франция!


Може би защото:
- повече българи говорят (в една или друга степен) английски, отколкото френски.
- в англия има повече работа, особено ниско квалифицирана. и част от тая работа може да се работи при условия, които във франция биха били не само недопустими, но дори и вероятно криминални. и плащането за тая рискована работа си е на ръка.
- транспортните връзки са по-добри - на ден има 15 полета до англия срещу 3 до франция

И аз не знам защо, всъщност.
Качеството на живот във франция е на светлинни години от английското.
Винаги давам пример с домат, оставен за два дни в хладилника - английският домат си е непокътнат до две седмици (консерванти и химикали), френският на втория ден почва да се скапва, щото химикалите не са толко много, ако изобщо ги има. За хляв, сирена и вино няма да отварям приказка
26 Юни 2016 19:31
Битовизми.

Защото си мислят, че от Англия по-лесно ще отидат в Америка, която не ни махна визите.
26 Юни 2016 19:42
- повече българи говорят (в една или друга степен) английски, отколкото френски.
- в англия има повече работа, особено ниско квалифицирана. и част от тая работа може да се работи при условия, които във франция биха били не само недопустими, но дори и вероятно криминални. и плащането за тая рискована работа си е на ръка.
- транспортните връзки са по-добри - на ден има 15 полета до англия срещу 3 до франция

А не е ли и защото във Великобритания заплащането на квалифицираните е по-добро? Също и започването на самостоятелен бизнес е по-лесно и преди падане на ограниченията това беше легална възможност за българите да работят във Великобритания и много българи го ползваха? Великобритания беше и е по-либерална към чужденците, независимо от писанията във вестниците. Чудно защо нелегалните толкова драпат към Великобритания, а не искат да се регистрират във Франция.
Транспортните връзки са следствие на търсенето на транспортни услуги, т.е. поради това, че повече българи живеят във Великобритания.
Има една приказка: "По-добре да работиш във Великобритания, но да живееш във Франция."
26 Юни 2016 19:44
Както и да го въртим, ситуацията ни е "мама и тате се карат".. Затова Бочко реве в ъгъла.
26 Юни 2016 19:46
Защото си мислят, че от Англия по-лесно ще отидат в Америка, която не ни махна визите.

Дали? Махането на визите от страна на САЩ не означава автоматично разрешение за работа. Разрешава се временен, но не и постоянене престой.
26 Юни 2016 19:46
26 Юни 2016 19:49
Патагонец, вервай ми - две познати семейства заминаха така - това им е мотивацията. Странно, но факт.
26 Юни 2016 19:50
Но да не отплесвам темата, все пак.
Щом Турция не влиза е добре, лошото е, че и техния е откаченяк.
26 Юни 2016 19:58
А не е ли и защото във Великобритания заплащането на квалифицираните е по-добро?


Не съвсем. Относно парите освен размера на домакинството зависи:
- колко ти взимат като данъци,
- колко требва да харчиш за нормален живот и
- колко успяваш да спестиш на финала.

Пример с приятелско семейство - зъболекарка и банкер с две деца и с типичните за професиите доходи. Годишен доход на двамата £150,000, което се счита за доста добре. Минус на годишна база:
- £50,000 за данъци и осигуровки
- £24,000 за частни училища на децата (на 8 и на 4), щото държавните наистина, ма наистина не стават
- £18,000 вноска по ипотеката на къща в лондонско предградие (наемът би струвал дори повече)
- £42,000 (£3,500 на месец за ежедневни разходи без никво изхвърляне, примерно една почивка годишно)

= £16,000 (11% от брутните доходи) остават да се заделят и да се пести за университетски такси на децата един ден или пък за некви непредвидени медицински разходи.

Писна им в един момент и заминаха за Франция. Номинално взимат по-малко пари, на финала спестяват повече
26 Юни 2016 19:59
Е, много е унизително да бъдем в една компания с гърци и румънци... Комплексари.
Ами за какви се мислите,бе?
Винаги съм казвал че вместо 2 години казарма е трябвало да се пращат 2 години да гастарбайтерстват. За нормален човек това би било достатъчно да разбере какво мислят за него (като нация) там. Тогава щяхме да сме по-патриоти даже и от сърбите.
26 Юни 2016 20:02
Точен анализ.
26 Юни 2016 20:09
Интересите са по-високо от приятелството, да?
Да!
Когато някой ме убеждава "Бъди ми приятел" очаквам да ме измами.
26 Юни 2016 20:26
А заради групата на "отличниците" в ЕС (както ни се втълпяваше) Полша, Латвия, Литва и Естония, чието население заля острова след 2004, се получи Брекзита.
Питайте редовия англичанин от тях ли се оплаква, или от българи румънци, гърци.
26 Юни 2016 21:09
много важно за англи4анитеднес щях да припадна от миризмата на номер 5 в автобус 213. напръскали се като сиромашко невидяло. нека се радват имат паралии съпрузи и любовници да им копуват шанели и шинели, парфщми коко и кокосови орехи. има време ще науат това е дискретен парфюм и се слага малко да мирише на любимия само. след толкова години мизерия нека се поразвихри малко снобизъм.
26 Юни 2016 21:20
Крайно време е англичаните да обяват денят на референдума за ден на освобождение или национален празник(идеята не е моя) та дано разни анализатори погледнат проблема от другата страна-мотивите на 17 милиона англичани
26 Юни 2016 21:29
премиерът Бойко Борисов пръв им се закани

А ужким Му беше аркадаш.
26 Юни 2016 21:33
Впрочем,
на българите никой не може да разчита.
26 Юни 2016 21:33
Америка това го пускахте и на друго място!?Ми много мизерно я карате в обществения транспорт и дишате "миризмите" на плебса?
26 Юни 2016 21:51
квалифицираните

Медицински сестри, бояджии, общи работници. Някои от тях self-employed. Цвят до цветеца.
26 Юни 2016 21:55
Уважаваният автор добре обяснява минусите от излизането на Великобритания ( впрочем- може би скоро само Британия) от Съюза, но по български да кажем: всяко зло за добро, г-н Терзиев, всяко зло за добро...
26 Юни 2016 22:26
Как ли стои въпросът с еврофондовете сега? Сигурно ще има продължително замразяване на плащанията, а ние май единствено на тях разчитаме. Иска ми се някой икономист да каже какво става с нас ако спрат всички плащания. Боко ще трябва ли да тегли още заеми?
26 Юни 2016 22:46
unperson 26 Юни 2016 22:26
...
Боко ще трябва ли да тегли още заеми?


Е то и да не трябва, той пак ще си тегли. Той ги разпределя, но не той ще ги изплаща.
26 Юни 2016 22:50
Как ли стои въпросът с еврофондовете сега? Сигурно ще има продължително замразяване на плащанията, а ние май единствено на тях разчитаме. Иска ми се някой икономист да каже какво става с нас ако спрат всички плащания. Боко ще трябва ли да тегли още заеми?

и аз това го мисля от два дена, обаче и да тегли заеми, какво от това, то цялата мутренска икономика се държи на еврофондове, спрат ли ги, нема има частен бизнес вече, та държавата и да тегли, се тая...а ако се върнат англичанските моми и момци безработни тука и ще ни цъфне стабилната икономика моментално
27 Юни 2016 00:18
Русия, защото не се знае кога и за какво може да ни бъде полезна нейната тежест като балансьор в международните отношения.

Пусто картонче. Уж надлежно архивирано, пък "цък" и ставаш "балансьор в международните отношения". Иначе язък за сърбите. Таман топнаха пръст в дълбоката каца на предприсъединителните фондове и ще им хлопнат капака. А немалко нашенски "консултанти" намазаха покрай тая далавера. И за тях язък.
27 Юни 2016 00:28


Ще видят англичаните как се правят въртели

Той да им го каже как стават работите:
Каква е основата на населението ни в момента – 1 млн. цигани, 700-800 хиляди турци, 2.3 милиона пенсионери. Каква е основата на ваш’то население – близо една пета са на повече от шейсе и пет, пък колко чернилки и цигани имате, мани.
Ей това е и срещу мен, и срещу теб. Пенсионерите с цялата си глупост ги води носталгията. Все едно, че ще се върне младостта. Никога няма да се върне младостта. Даже Тачър щеше да им го каже. Целият свят се дели, правят се нови разделителни линии, само за въоръжение се говори, а тук ме питат само за пенсии и за асфалт, не за кораби и самолети.
По теорията на вероятностите или кривата на Гаус винаги има някакви случайни точки. Не може да не стане инцидент. Една домакиня мие чаши и чинии всеки ден, но все й се случва да се пореже, нали? Така и с референдума – напиняш се, напиняш, но просто не може да не се случват такива неща.
Те са прости, ма ти не си – и затова не се разбирате. Глей ги, като болни прасета стоят и се гушат. Безпомощни същества, шокът е много силен за тях – чудят се какво става. Ше мине време да се освестят.
Нас питаш ли ни?! Само да се появя и току изниква някоя, тика ми микрофон и почва да вряска: „Кажете, г-н Борисов…“
Дейвид, ти що даде оставка! Аз на твое място нямаше да се дам. Помня как едно време Берлускони с педи ми мери гърба. Разтвори си ръцете и извика на всички в залата: „Ей това е премиер, не е като вас!“ Аз знам едно – след като в Банкя някой те покани да се биеш, отиваш и се биеш. Същото е и в Лондон.
Какво да ти кажа?! На базата на стабилността в България ние си пазим нашето чердже да не ни го запалят. Щото къде беше НАТО, като ни спряха „Южен поток“? Във всяко едно отношение сме доказали, че сме лоялен партньор на НАТО. Пардон, обърках се нещо – член сме, член сме.
Нали разбираш – един океан вас ви дели от САЩ, нас едно моренце от Русия. Благодаря за джипките, ама само с тях няма как да пазя цяла граница. Пази се с баланси.
Да ти кажа, Дейвид, и на мен ми минава през ум за референдумче за ЕС. Ама не сега. Като свърши програмният период 2020-а – после не виждам смисъл да стоиме. И не се коси. Съмтаймс уин, съмтаймс люн.
Мишонов


Както беше казал едноличният лидер на протестърите у нас, те
с Дейвид били като дупе и гащи… Е, гащите си подадоха оставката.[/code]
27 Юни 2016 02:22
много важно за англи4анитеднес щях да припадна от миризмата на номер 5 в автобус 213.

Ти нямаше ли да купуваш 8-ми апартамент?
Що щеш в автобус 213?
27 Юни 2016 08:17
Ти нямаше ли да купуваш 8-ми апартамент?
Що щеш в автобус 213?




Търсил е екзотика,Туткалчев.
27 Юни 2016 08:31
Англичаните се съобразиха с обстоятелствата. Добри търговци, стана им ясно, че центростремителните сили в Европа рано или късно ще засегнат и техните интереси и дори да изклинчат някои отстъпки, не могат да обърнат процеса отвътре. А те са достатъчно големи за да се оставят да бъдат периферна страна в една германизираща се Европа с една Германия изсмукваща ресурсите на цялата периферия. Само наивници от далечна патагония могат да вярват, че Германия е нетен донор. Всъщност... нито една от големите страни не е била нетен донор по отношение на малките и впоследствие присъединили се. Те бяха донорите.
Нито рак нито риба е конструираната от перкел - цомбле нова Европа.
По здраво обединение означава повече фондове за периферията и изоставащите страни (така постъпва една държава). Вместо това от центъра се чуха обвинения за "мързеливата, корумпирана" периферия. Все едно София да каже, в Странджа Сакар и Дуранкулак са бедни, защото са мързеливи. И едновременно с това да им отнеме дори правото да си изберат кмет и да се опитат да си подредят района. Това е немска Европа.
27 Юни 2016 08:33
Винаги давам пример с домат, оставен за два дни в хладилника
- английският домат си е непокътнат до две седмици
(консерванти и химикали),
френският на втория ден почва да се скапва,
щото химикалите не са толко много, ако изобщо ги има.
а хляв, сирена и вино няма да отварям приказка







27 Юни 2016 10:19
Още една статия на тема "Колко ще им е лошо на едни хора, щото не са мислили !"

Докога ще смятаме, че ние сме тези, дето разбират от всичко и трябва да оценяваме как другите ще живеят? И ако е така, защо нищо не се говори за усещането за загуба на идентичност, което Европа докара през последните 5-6 г. на англичаните (работя с доста такива и те всичките смятат, че еврочиновниците с техните решения обезличават хората и страните). Защо никой не говори за това, как според британците от домениона (не от острова) ЕС силно е намалил връзките в Британската общност, като почти е довел до разпадане на общността (обиколките на кралицата в последните 2-3 г. били за да намали тези тенденции) ?
Това всичко се усеща от обикновените британци (както ги нарекоха "селяндури" и "нискообразовани", а все пак това са хората, които в последните 100 г. са оставяли "костите си" (и не само образно казано) за тази общност. Затова и най-различни еврозелки (с извинение към зелето за сравнението) специално са заемали позиция срещу Англия.
Погледнето финансирането на научните проекти от ЕК през последните години и ще видите, как непрекъснато спада делът на Англия, като в някои направления той се нарежда след държави като Испания и Италия. А през последните дни ни убеждаваха, че Британия е майката на науката и новите технологии. Затова и англичаните се присъединиха към създадения от Китай нов Международен Валутен Фонд, независимо че еврозелките го заклеймиха.
И още едно дребно нещо - преди много години, докато още българите пътувахме с визи за ЕС, един много голям мениджър от IT-бранша ми се извини заради глупостта на неговото правителство, защото ние сме трябвало да чакаме визи, а поляци и чехи - не. За разлика от този англичанин, един такъв мениджър от Франция ми ме изпрати да се справям сам с информационна система (гласова), която говореше само на френски - като съм отишъл във Франция, то трябвало да говоря местния език. И това беше по европроект с предварително дефиниран официален език "английски". Но единият е с разбиране за наследник на Империя, а другия с комплекс за историчека недостижимост на това понятие.
27 Юни 2016 10:31
аз си купих 8ия, сега спестяваме пари за 9ия. затова се возя на автобус. където народът там и ние.
27 Юни 2016 10:51
аз си купих 8ия, сега спестяваме пари за 9ия. затова се возя на автобус. където народът там и ние.

Вярваме ти! Вярваме ти!
27 Юни 2016 12:02
Карикатурата е весела, но некоректна Камерън плаща висока цена заради Брекзита - напуска премиерското място и то след като можеше да изкара още три години само за този мандат. Мисля, че той е този, който най-много се хапе сега. Той като цяло никога повече няма да има възможност да заеме такъв висок пост. Същевременно дори Британия да не инкасира такива големи загуби във финансово и икономическо отношение, Шотландия много скоро след излизането ще я напусне. за една съвременна държава, наследник на най-голямата световна империя, това ще е твърде болезнено и много сериозен удар по нацианалното самочувствие.
27 Юни 2016 12:10
Bonjorno,
И как точно "еврочиновниците с техните решения обезличават хората и страните"?
Би било добре и Вие, както голяма част от островитяните след като гласуваха за Brexit, да се заинтересувате как се взимат решенията в ЕС. Относно генерализацията за двата народа, чрез сравнението на отношението на двама мениджъри към Вас, ами смешно е...
27 Юни 2016 12:17
Привет след 20 дневен престой във фризера
Един различен поглед към Брексит:
В области политики континентальная Европа в гораздо большей степени зависит от США нежели от Британии. Канцлеракт не дает большого простора для действий Германии, а с учетом экономической мощи остальной Европе есть немного, что противопоставить германскому влиянию. Но это никак не касается Британии. Она в отличие от остальной Европы сама была в числе победителей Второй мировой войны и не так, как такой же статус подарили той же Франции. А посему Великобритания все эти годы даже будучи членом ЕС сохраняла высокую от него степень свободы. В том числе и за счет сохранения фунта. Эта степень свободы позволяла Британии долгое время торговаться с ЕС и даже частенько получать некие эксклюзивные права, недоступные другим членам. Но за всем этим фасадом просматривалась негласная борьба за влияние на ЕС между США и Британией. В этом смысле референдум о выходе Британии из ЕС тот же шантаж, что и примененный ранее в референдуме по Шотландии. На первом уровне смысла это шантаж Европы, кому она окончательно подчинится, Британии или США. На втором, более глубоком уровне смысла это шантаж самих США относительно их дальнейшей европейской политики. И на этот раз одной угрозы, видимо, оказалось недостаточно. Игра перешла на более высокий уровень. Решение о выходе теперь имеется, и вопрос стоит так, что США должны заплатить за отказ Британского правительства от исполнения этого решения?
Первое, что приходит на ум, это отказ от избрания Клинтон следующим президентом США. А точнее от всего того, что неизбежно последует за этим избранием. По сути это предложение об отказе от устроения в Европе полноценного хаоса с последующей войной сначала всех против всех, а затем остатков Европы против России. Выглядит на первый взгляд странно. Британия России кто угодно, только не друг. Почему вдруг такая цель? На самом деле это связано с глобальными планами. И здесь надо понимать смысл Игры в целом. Если бы Игроки хотели во что бы то ни стало уничтожить друг друга, то цивилизации давно бы не было. Но Игроки хотят совершенно иного. Победить, не уничтожая. Властвовать, но развивать цивилизацию. И для этого временные союзы не только возможны, но и обязательны. И в истории примеров таких союзов полно.
http://chipstone.livejournal.com/1311651.html
27 Юни 2016 12:32
Иначе язък за сърбите. Таман топнаха пръст в дълбоката каца на предприсъединителните фондове и ще им хлопнат капака. А немалко нашенски "консултанти" намазаха покрай тая далавера. И за тях язък.
Да бе .. и не само консултанти - бачкахме си по проектите, доста български инженерчета ..
Сърбия-яко!
27 Юни 2016 13:54
За канцлер - акта:
Откъс от книгата на Герд—Хелмут Комоса - Немецкая карта.Тайная игра секретных служб
Бывший глава Службы военной контрразведки рассказывает
Федеральная разведывательная служба присвоила тайному государственному договору от 21 мая 1949 г. степень «строжайшей секретности». В договоре были закреплены основополагающие ограничения, наложенные победителями на суверенитет Федеративной Республики на период до 2099 г., факт существования которых вряд ли у кого сегодня, думается, может уложиться в сознании. В соответствии с условиями договора за союзными державами закреплялось также «право на осуществление полного контроля за немецкими средствами массовой информации» вплоть до 2099 г. К тому же договор предусматривал, что перед принятием присяги каждый вступающий в должность Федеральный канцлер Германии по распоряжению союзников обязан подписать так называемый «канцлерский акт». Кроме того, союзники наложили арест на золотой запас Федеративной Республики.
Как бы то ни было, Федеративной Республике Германии все–таки была возвращена часть ее суверенитета, но только часть. Причем в том лишь объеме, в каком это было необходимо, чтобы обосновать воссоздание немецких общевойсковых соединений.
27 Юни 2016 14:18
Що щеш в автобус 213?

А там ли е сега! Малко да си отдъхнем в трамвай 23, че с тия найлонови торби дето "всичко свое носи със себе си", не се дишаше.
А за материала и аз като Терзиев смятах, че създаването на условия, като в нормалните страни (бях чувал, че е така, пък после видях, че е, в голяма степен), е не по-малко важно от получаване на пред и след-присъединителните фондове.

27 Юни 2016 14:46
Ха! Паразитите чекат да ги включат в единна федереция, да им опростят дълговете и да им отпускат редовни субсидии за да си живеят както са свикнали!

27 Юни 2016 15:48
Патагонец
27 Юни 2016 14:46
Ха! Паразитите чекат да ги включат в единна федереция


Я обясни?
Наричаш паразити хората от периферните страни или българите от Странджа-Сакар и Видинско примерно?
Или хората от фалиралите български общини?
Кои точно наричаш паразити?
Ти от кои си?
27 Юни 2016 15:50
Наричаш паразити хората от периферните страни или българите от Странджа-Сакар и Видинско примерно?
Или хората от фалиралите български общини?
Кои точно наричаш паразити?

Ха сети се сам!

Джокер: не намесвай българските общини. Става дума за европейска федерация, а не за регионите в България.
27 Юни 2016 15:58
Кои точно наричаш паразити?
Ти от кои си?

аз съм паразит, що ми е вменено веднъж завинаги, че искам да искам и не искам да давам. Гърците са паразити също така. И некои други.
А он е бизнесменин и рентиер, кой нема намерение да се минава, но на плещите му слаби лежат всички паразити по всичките земни кълбета и он нема време да работи от това да се брани от паразитите.
27 Юни 2016 16:06
аз съм паразит, що ми е вменено веднъж завинаги, че искам да искам и не искам да давам. Гърците са паразити също така. И некои други.

Ти го казваш. Нямам намерение да те оборвам.

А он е бизнесменин и рентиер, кой нема намерение да се минава, но на плещите му слаби лежат всички паразити по всичките земни кълбета и он нема време да работи от това да се брани от паразитите.

Па ти имаш ли време за нещо друго освен интернет?
27 Юни 2016 16:24
kaily
27 Юни 2016 15:58
А он е бизнесменин и рентиер

Нито бизнесмен, нито рентиер. Беден човечец, който не знае колко е беден и няма представа от икономическите процеси, но за сметка на това удобен за промиване на сивата повърхност.

Ако фалират български общини - не са паразити.
Ако фалират гръцки - паразити са.

Това е нивото му.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД