:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,434
Активни 387
Страници 15,364
За един ден 1,302,066

Културните институти се управляват еднолично, зле и недемократично

Представяте ли си приходи от Бах, Бетовен и Брамс, от Верди, Пучини и Прокофиев, пита музикалният критик и драматург Огнян Стамболиев
Снимка: Личен архив
Огнян Стамболиев
---

Огнян Стамболиев е роден през 1947 г. в Русе. Той е критик и преводач, работил е като драматург в оперни театри, автор е на "Нова книга за операта" в 2 тома, първата у нас "Книга за оперетата и мюзикъла", на монографии за оперни артисти, на либрета за опери и на голям брой статии и рецензии в печата. Превел 35 книги от класически и съвременни румънски, френски и италиански автори. Член е на българския ПЕН център.

---

- Защо вече 25 години говорим за криза в културата, най-вече в музикалната?

- Защото в нея раните са много и тежки. Граденото от десетилетия от големи наши музиканти като Саша Попов, бащата на българския симфонизъм, Добрин Петков, Констатин Илиев, Руслан Райчев, Илия Темков, Васил Стефанов, Васил Казанджиев, Димитър Манолов, Георги Нотев и още редица други, сега се руши. В страната на Орфей и Борис Христов Евтерпа, музата на художествената музика, е вече в немилост. Ще напомня, че след двете войни в първата половина на миналия век, в трудните и бедни години, държавата решава, че културата е сред приоритетите в развитието на България. В брой на списание "Театър" от 1959 година открих, че е имало държавни драматични театри, представете си в...Троян и Нови пазар! В страната ни във всеки окръжен град освен театър имаше оркестър (държавен или общински), музикален фестивал и музикална сцена. Днес голяма част ги няма.

- Каква е причината за това?

- Две безсмислени, унищожителни реформи сложиха началото на края. В нашата държава, в която напоследък само се руши, всичко се струпва в София, а културата в страната, с малки изключения, едва крета. Сякаш българите "извън столицата", така се изразяват и някои журналисти, болни от "софиоцентризма" (у нас има и един абсурден термин "извънстолични" театри и оркестри), са второ качество. Те нямат достъп до истинските стойности в изкуството, до голямата музика. За тях остава само чалгата, лееща се като поток от стотиците радиа и кабеларки, най-ниските жанрове, американските глупекшъни, латиносапунките и турските сериали. И всичко това под погледа на Съвета за електронни медии. Сега Министерството на културата заплашва със съкращение дори най-старите и големите състави. Защо? Защото не носели приходи?! Представяте ли си приходи от Бах, Бетовен и Брамс, от Верди, Пучини и Прокофиев! Звучи толкова нелепо. Сякаш високото изкуство е стока.

- Добре, но нали всяка реформа се прави в името на нещо по-добро?

- Дали? Абсурдът "делегирани бюджети", тази имитация на реформа и стратегия на Министерството на културата, ме кара да се срамувам. Срещу стойността на продадените билети за опера, балет, симфоничен концерт да се отпускат средства за издръжката на института - заплати, консумативи, наеми, постановъчни, реклама и т.н. Има ли го това в културна Европа? А там традицията е по-дълга (не са били под турско) и хората знаят как се прави култура. От Министерството на културата настояват, че взели този модел от Германия. Да, но германският културен министър опроверга тази лъжа! За съжаление в нашето културно министерство отдавна няма подходящи специалисти, няма и идеи. През 1999 г. сътвориха първото недоразумение, ознаменувало началото на края. Министър Москова, подкрепена от Иван Костов, без да се допита до обществеността, парламента, творческите съюзи и музикантите, натрапи със заповед първата т.нар. "реформа ОФД". (Оперно-филхармонично дружество). Така след насилствено механично обединение, без план, без дискусия и без определен статут, под една шапка се натикаха оперните театри и филхармониите, уж за ефективност, успешно управление, икономии и по-добро качество. Даде се неограничена власт на директорите, ликвидираха се изключително необходимите художествени съвети. Сега институтите се управляват еднолично, при това зле и недемократично.

- Значи това задълбочи кризата, така ли?

- От двата оркестъра остана един за опера, оперета, симфония, балет, кантатно-ораториална музика. От друга страна, "делегираните абсурди" съкратиха до минимум симфоничните концерти и сега дори в градове като Русе и Пловдив броят им е минимален. Пострадаха много и оперите. По нелогичен начин се обединиха драматичният театър и операта на Варна, както и Оперетата в София с "Арабеск", запазиха се турските самодейни театри, вероятно за кампаниите на ДПС в Разград и Кърджали и се прикрепиха към драматичните, носещи имената на Антон Страшимиров и Димитър Димов. Ликвидираха се два важни за културната ни политика театри - Родопският драматичен и Силистренският. После се възстановиха чрез намесата на далновидни депутати. Министър Рашидов пък закри дори емблематичния, най-стар столичен театър "Сълза и смях", при това печеливш. Всичко това доведе до сериозна криза. И тя продължава вече цели 16 години. Запази се единствено високото ниво на националната опера и радиооркестъра.

- При криза се стига и до компромиси? До какви доведоха реформите?

- Компромисите започнаха, за да се изпълнява плана - поп, джаз и рок певци със симфонични оркестри, евтини холивудски мюзикъли и други заглавия с подобно ниско качество и принизяване на репертоара, оттам и на нивото на публиката. Част от нея се отдръпна, друга не беше привлечена, особено младите, които у нас се отдалечиха сериозно от истинските стойности в изкуството, а започна и отливът на музиканти. Оркестровите състави, доколкото още ги има, застаряха, спадна качеството им. Заплащането на музикантите е обидно мизерно. Няма подобно в света: 300-400 лева, колкото на метачките по улиците. Наскоро нашите прочути "Софийски солисти" стачкуваха заради заплатите си от 340 лева. И ще стане така, че скоро няма да има и музиканти, защото доста инструменталисти вече не достигат в големите градове, а емигрират в чужбина. Да не говорим, че по-малките, доколкото оцеляха, ги намалиха наполовина! В съседна Румъния не съкратиха нито един театър или оркестър, а фестивалите им са на световно ниво (букурещкият "Енеску" посреща по 15 световни оркестри само в едно издание!) У нас преди петнайсетина години министър Знеполски предложи закриването на прекрасната Старозагорска опера, най-старата след столичната, създадена през далечната 1925 г., център на единствения оперен фестивал на Балканите. Всъщност, наскоро тя беше заплашена и от министър Рашидов, заедно с уникалния танцов театър "Арабеск", Националната ни оперета и Музикално-драматичния театър на старата ни столица Велико Търново. Представете си, защото не си били изпълнили "делегираните бюджети"! И след този скандал, той "великодушно" им опрости "дълговете" и само ги нахока!

- Това не се ли отразява и на качеството на спектаклите и постановките?

- Качеството започна постепенно да спада. Това съвпадна и със смяната на поколенията - отидоха си много и при това значими имена от българската музика, дойдоха млади и в повечето случаи не особено даровити и подготвени кадри. Така пострада симфоничната ни култура, която бе на високо европейско ниво. Следващата "реформа" на първия кабинет на ГЕРБ с министър Рашидов доунищожи симфоничното дело у нас. Злополучните оперно-филхармонични дружества се разформироваха, за да се ликвидират филхармоничните им отдели и да останат само оперните. В един от големите градове, известен с прочутия си международен музикален фестивал, премиерна симфонична програма дори с музика на Малер или Брукнер се прави вместо за седмица за ден и половина, а голяма опера като "Дон Карлос", "Фалстаф" и "Вилхелм Тел" вместо поне за 30-40 дни, минимално само за 7-10 дни. Тези постановки се играят по няколко пъти, после се правят други, за да се отчете и бройката, и плана, като положеният творчески труд за тях не се рентира дори морално! Симфонични оркестри стигнаха дотам да правят концерти с естрадни певци и музиканти, да правят компромиси и с репертоара и вместо да се издига нивото на публиката, то се принизява. А великият Чехов беше казал: "Не Гогол трябва да слиза до народа, а народът да се издига до Гогол". След като един от оркестрите у нас направи концерт със Софи Маринова, друг може би ще направи и с Азис!

- Ясно е, култура без пари не се прави, но как се разпределят средствата?

- Парите за култура у нас не достигат. Бюджетът на Министерството на културата е мизерен и обиден. По-нисък е от този в страни като Албания или Македония. Но и при тези параметри той не се разпределя правилно и справедливо. Хвърлят се премного средства за археология и за прескъпи недоразумения като Българския Лувър или за пошли кинопродукции. И най-много за столицата, а културата в страната, особено в малките градове, е доведена до просешка тояга. Сякаш там не живеят хора, които имат нужда и от изкуство и духовност. И още нещо, което не се дооценява: "делегираните бюджети" доведоха до увеличаване на количеството за сметка на качеството. Така оперите и оркестрите започнаха да произвеждат пет пъти повече нова продукция в съкратени срокове с ниско качество. Трябва нещо да се направи - бъдещето на музикална България е застрашено.
4
8302
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
26 Юни 2016 19:07
Когато човек, който според представянето му разбира много от опера и музика изобщо, говори очевинди неистини, той явно лъже нарочно. Което си е характерно за голяма част от родните "културни работници" - все гледат пари да изпросят по всякакъв начин, включително и с лъжи. И Верди, и Пучини са работели за пари, за много пари и в много случаи след като са били известни и са имали много предложения, са избирали за кой театър и какво да пишат според парите - например Верди със "Силата на съдбата" за Петербург и "Аида" за откриването на Суецкия канал, а Пучини с "Момичето от запад" за американците. Но наистина в Европа ги няма много от нашенските неща - не знам да има толкова много държавни театри, опери и оркестри и да са толкова много субсидирани от държавата. В Австрия има 3 (словом три) държавни театъра - Щатсопер, Фолксопер и Бургтеатер във Виена (отделно има провинциални и общински, разбира се). И са под обща административна шапка и получават държавна субсидия около 50% от бюджета си, а не до 80-90% като у нас. Обаче дават и качество, и количество - по около 300 спектакъла годишно при пълни салони, а не по 20-30 при празни като някои опери у нас. И симфоничните оркестри в много случаи не са самостоятелни - Виенската филхармония всъщност е част от оркестъра на Щатсопер - и това не ѝ сваля качеството.
26 Юни 2016 19:48
Имам чувство от думите на този човечец, че живеем преди 90 година. Нищо не се е променило и всичко си е същото. Дайте пари! Дайте па-а-ари-и! Пари ни дайте! Да-айте!
Е хубаво бе претенциозна шапко, ами че да върнем всичко назад и да си я караме както си беше. Даже сега ще сте по-опитни, обиграни, ще изиграете убедителни роли, пред себе си главно, каква сте голям работа и как честността и смелостта ви приливат че и другите около вас да се окъпят в нея... Ей че смешни хора!
27 Юни 2016 10:45
От друга страна, "делегираните абсурди" съкратиха до минимум симфоничните концерти и сега дори в градове като Русе и Пловдив броят им е минимален.


Една от най-големите бели на байТошовото време беше фактът, че се създаде т.нар. "творческа" интелигенция и тя се хрантутеше само за да се създаде облик на дадения строй. Вярно, направиха се много хубави неща, но се създадохя няколко поколения "културни" дейци, които смятат, че държавата и всички хора в нея са им задължение.
Ами правете представления, които да събират хора. Издавайте дискове, които да се купуват тук, а и зад граница. Уреждайте си концерти извън България. Ама не можете. Срам и резил за всички тези уж "културни" дейци е това, че Слави и хората му пълнят стадиони и зали, че Графът продава дискове, а те - не. И не е в това, че българинът не ходел на такива концерти или не купувал дискове. Проблемът е в качеството на продукцията, която ни се предлага да се купим за исканите пари.

Съжелявам ги всички от творческата интелигенция за невъзможността да "родят" нещо хубаво и комерсиално. Не може за последната година основната тема при отразяване на нови постановки е колко време на сцена са били голи артистите и колко се е виждало от тази голота от публиката. И това се представя като "авангардност". Пфу !
27 Юни 2016 21:56
По феодално време придворните културни дейци навсякъде са си били много добре. Феодалите са им давали хляб, художествено-творческата интелигенция е била достатъчно умна да не лае по властта.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД