:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,523
Активни 614
Страници 2,088
За един ден 1,302,066
Трус

Случаят "Степанова": Атлетката, която разпали скандала с руския допинг

През 2014-а тя записа тайно как руски спортни шефове обсъждат употребата на допинг
Снимка: БГНЕС
2 септември 2011 г: Юлия Степанова (тогава все още с моминската си фамилия - Русанова) участва в 1/2-финала на 800 м на световното първенство по лека атлетика в Дегу (Кор). Тя се класира за финалното бягане, в което остана 7-а, но впоследствие резултатът й бе анулиран заради положителна допинг проба.
В една ясна сутрин Юлия Степанова, една от най-добрите руски бегачки на средни разстояния в последното десетилетие, направи три бегови сесии по 800 м, последвани от шест спринта по 100 м. Всичко това под надзора на нейния съпруг Виталий Степанов, бивш маратонец.

Заниманията са част от подготовката на Юлия за олимпиадата. Тя покри норматива в бягането на 800 м още миналата година, но заради ролята, която тя и съпругът й изиграха при разкриването на системните допинг нарушения в руската лека атлетика, тя няма страна, която да представлява. Може само да се надява, че световната федерация по лека атлетика (IAAF) ще й разреши да се състезава под олимпийския флаг. Решението се очаква в следващите седмици, така че Юлия продължава да тренира в изгнание - на училищната писта в средно голям американски град, който не желае да бъде назоваван.

"Не съм казала дори на мама къде точно живея в САЩ", казва Степанова. Тя и Виталий се притесняват, че ако се разкрие къде живеят с 2-годишния си син, ще бъдат в опасност. А може би и роднините им в Русия.

Атлетка и треньор продължават заниманието си. Юлия се изкушава да спре - гърбът я боли от вдигането на тежести, синът й е настинал и кашля, а слънцето напича. За нейното възстановяване след тренировка няма масажист или сервирана храна в стола, както когато е била в руския отбор. Въпреки това отсича: "Да довършим 100-метровите серии."

Всичко е било много по-лесно, когато е вземала допинг. "Помня първия сезон, в който бягах след употреба на стероиди и кръвен допинг", казва Юлия. Било през 2007 г., а тя на 21. За 8 месеца постижението й на 800 м от 2:13 мин станало 2:04. Сега на 29 г. и с 2-годишно наказание зад гърба си Юлия опитва да бяга пак за толкова, но без допинг.

На 17 юни IAAF потвърди забраната за участие на международни състезания, която наложи през миналия ноември на руските лекоатлети. А това означава забрана и за Рио`16. На 21 юни МОК потвърди, че приема тази санкция. После обяви, че руските атлети трябва да преминат независими допинг тестове, за да участват евентуално на олимпиадата.

Допинг скандалът пламна през 2014 г. от филм на германската телевизия ARD, базиран на аудио- и видеозаписи, направени тайно от Степанова. Те показваха как руски спортни шефове, треньори и спортисти обсъждат употребата на допинг. Тези разкрития доведоха до разследване на независима комисия, назначена от световната антидопингова агенция (WADA). Докладът на комисията обвини Русия в поддръжка на държавно финансирана система за допингиране, в подкупи и заплахи. Докладът, в който Юлия е главен информатор и се споменава над 100 пъти, подготви пътя за следващите разкрития - на ексшефа на московската антидопингова лаборатория Григорий Родченков, който разказа пред "Ню Йорк таймс" как лично е подготвял коктейли от стероиди и алкохол за руските олимпийци на зимните игри в Сочи`14.

Изобличаването на руските измами започва от... първата среща между Юлия и Виталий през лятото на 2009 г. Той бил на 27, допинг ченге в руската антидопингова агенция (РУСАДА) и отишъл за проверка на националното първенство в Чебоксари. Запознали се между сериите бягания и си разменили имейлите. Седмица по-късно се срещнали в Домодедово край Москва. Тръгнали уж на кафе, а се разговорили в колата. Юлия разказала за треньорите, лагерите, инжекциите и хапчетата - целия подъл характер на руския допинг свят. Обяснила, че треньорите оправдавали всичко с: "Всички вземат допинг и това е единственият начин да сме конкурентноспособни". А РУСАДА помагала.

На другата сутрин Виталий поискал среща с началника си, разказал какво е научил и попитал: "Това истина ли е?" Шефът му помълчал 30 секунди и отвърнал: "Чуй съвета ми и не се замесвай с това момиче."

"Тогава разбрах, че всичко, което Юлия ми разказа, е истина", спомня си Виталий.

Детството на Юлия в Курск било тежко. "Баща ми беше алкохолик. Когато се напиеше, биеше майка ми, после двете ми сестри, а накрая и мен. Иначе беше добър човек. Но просто исках да порасна и да се махна", спомня си тя. Когато била на 14, гледала игрите в Сидни 2000 и се размечтала да участва на олимпиада. Влязла в техникум по топлотехника и на едно състезание по бягане на 500 метра завършила трета. Но давали медал само за победителката. "И аз исках медал, затова започнах да тренирам", казва Юлия.

На 17 преминала при популярен местен треньор. "След година започнах да чувам разни неща от другите момичета. В столовата говореха за хапчета и "коктейли" и казваха, че всички ги пият. Казваха ми: "Няма да си в националния тим, ако не го правиш." Треньорите пък й обяснили, че няма начин една атлетка да слезе под 2 мин на 800 метра без стимуланти. Най-бързите "чисти" спортистки бягали за около 2:05 мин. Така че Юлия помолила треньора си Владимир Мохнев да я включи в програмата, но той й казал да изчака малко, защото още не е подготвена добре. През 2006-а обаче се разболяла от бронхопневмония. За да й помогне да се възстанови по-бързо, Мохнев убедил лекаря да й предпише стероида тестостерон. Така започнала допинг кариерата й.

В писмено признание пред WADA през 2013 г. тя свидетелства как постижението й се подобрило от 2:13 на 2:08.47 мин, след като през лятото на 2007 г. за първи път треньорът й дал хапчета туринаболан (анаболи) и са й инжектирали еритропоетин (т.нар. кръвен допинг ЕПО). Тя се допингирала, докато постигнала 2:01.96 мин. "Колкото повече тренирах, толкова повече тялото ми се нуждаеше от "подобряване" - пише тя в признанието. - Понякога кръвта ми беше много гъста, но продължавах, защото смятах, че всички го правят." В пика на допинговия си период Юлия приемала по три "коктейла" дневно, научила се и сама да си бие инжекциите. Системата работела. Юлия получавала по около $4000 месечно от държавата и през повечето време била по лагери.

С Виталий се оженили през октомври 2009 г. На медения им месец в Египет тя казала, че все още иска да влезе в националния отбор. "Може би ще успееш да постигнеш тези резултати и без допинг", отвърнал Виталий. "Ти да не си треньор", сопнала се тя. Скарали се, а през декември решили да се разведат.

Междувременно Юлия минала под опеката на д-р Сергей Португалов, познат сред руските атлети като водещ експерт в употребата на допинг. Според WADA Португалов дори е администрирал програма за допингиране. Виталий пък, по неговите думи, започнал да се противопоставя на корупцията в РУСАДА, да говори срещу начина на работа по съвещанията и да води тайна кореспонденция с WADA. В началото на 2011-а го уволнили. В олимпийската 2012-а Юлия получила травма в бедрото и не се класирала за Лондон`12. Решила да смени треньора и да рестартира кариерата си с цел участие в Рио`16. В този рестарт включила и раздяла със съпруга. Подали документите на 30 декември 2012 г. и трябвало да се върнат в бюрото за разводи на 8 февруари. Юлия заминала на лагер, а Виталий останал в Москва, събрал й багажа и го пратил в дома й в Курск. Само че в началото на февруари атлетката била наказана от IAAF за 2 г. след положителна допинг проба. "Светът ми се срина. Беше трудно да осъзная, че аз съм наказана, а хората, които раздават допинга в Русия, ще продължат да подготвят лекоатлети по същия начин", пише по-късно тя в признанията си пред WADA.

Върнала се в Москва за изслушване във федерацията. Виталий я посрещнал на гарата, смятайки, че отиват в бюрото по разводите. Вместо това, както и при първата им среща, говорили дълго в колата - за наказанието, за нейните грешки, за предателството на треньорите. Тя признала, че Виталий е бил прав. Решили, вместо да финализират развода си, тя да иде на срещата във федерацията и да я запише тайно със смартфона си. Така Юлия Степанова станала информатор на WADA.

През декември 2014 г., около седмица преди филмът на ARD да излезе, семейството и наскоро родилият им се син напуснали Русия. Заживели в Берлин, но след година Виталий получил предложение за работа в САЩ и се преместили. Офертата пропаднала, обаче Степанови останали. Сега Виталий очаква разрешително за работа, а тримата живеят от спестявания и от пари, които някои техни поддръжници им изпращат.

Живеят под наем от $500. "Бурните ни дни преминаха - казва Виталий. - Допингът почти ни развали брака, но битката срещу него го заздрави."

В родината им ги смятат за предатели. "Вече сме обществени врагове №1", обяснява семейството. В Курск, когато майката на Юлия отишла в болница, била унижавана от една медсестра. В Челябинск бащата на Виталий чул по телевизията, че синът и снаха му са предатели.

Но светът им симпатизира. Секретарят на антидопинговата агенция на САЩ Франк Шортър признава техния "гигантски принос", донесъл "надежда за честните спортисти по света". Наскоро IAAF постанови, че "случаят на Степанова трябва да се разгледа в нейна полза от МОК заради нейния извънреден принос в борбата с допинга". Решението на МОК от 21 юни в подкрепа на изключването на руските атлети обаче остави Юлия в неизвестност. Но тя и Виталий са в мир със себе си, независимо дали ще получат право за участие в Рио.
Снимка: архив Виталий Степанов
Виталий и Юлия след първото им съвместно бягане - 6-километров крос в Курск през септември 2009 г. Юлия държи своята купа за второто място в бягането.
17
3017
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
04 Юли 2016 19:59
«В ходе расследования появляется новая информация об обстоятельствах указанных преступлений. Так, следствием были допрошены свидетели, которые подтвердили, что Родченков в корыстных целях незаконно реализовывал запрещенные медицинские препараты, применяемые в качестве допинга. Предварительно установлено, что он незаконно приобретал эти препараты в США, а продавая, обещал клиентам, что он скроет факт обнаружения запрещенных веществ в их пробе «, — отметил представитель СК.

Источник: http://rusnext.ru/news/1467650550

Планирана операцийка значи, а Степанова е научила, че е клъвнала на гола кукичка и търси отмъщение. Е, отмъсти си ама не на него.
04 Юли 2016 20:00
Новороссийская История
04 Юли 2016 21:00
Ако беше мякой Асандж, да му вдигнеш палец, а то... обратния вариант.
От руските спортисти най-голямо впечатление ми беше правила Уля Семьоновна. Мъжко момиче, отвсякъде! Сега даже могат да претендират, че не е била руски спортист, а СССРейски, те, нашите, такъви работи не правят.

04 Юли 2016 21:00
Подлия характер на руския допинг...
А какъв чист и благороден е другаде...
----------------
Сайтът на Генек
04 Юли 2016 21:19
"ARD признал лживыми заявления из фильма о допинге" - чего и следовало было ожидать. Типичная схема работы западной пропагандистской системы, в данном случае, русофобской. Уже не в первый раз происходит так, что вначале вбрасывается очевидная ложь, промываются мозги западного хомячья, дают этой мысли закрепиться в безмозглой голове быдломассы и теперь уже все уверены, что Россия точно в чём-то виновата.
Представители немецкого журналиста Хайо Зеппельта и телеканала ARD в суде заявили, что считают высказывания, приведенные в фильмах о допинге в России, не соответствующими действительности. Об этом сообщил спортивный юрист Артем Пацев. Его слова приводит
Источник: http://politikus.ru/events/78962-neuzheli-telekanal-ard-priznal-lzhivymi-zayavleniya-iz-filma-o-dopinge-v-rossii.html
Politikus.ru

А очите едни такива сииини и дълбоко невинни.
04 Юли 2016 21:43
Гоша, туй признание къде освен в русвесна.ру се е случило?

04 Юли 2016 23:27
Мини го през транслатето в гугъла. Тогава може да вденеш, че става въпрос за решение на Басманного суда Москвы, а не весна.ру.
Поэтому у судей не было другого варианта, кроме как удовлетворить иск. Апелляции не было — после признания подавать ее было бы странно», — приводит комментарий Артёма Пацева агентство «Р-Спорт».

http://rusvesna.su/news/1465648475
05 Юли 2016 00:51


Несомненно, что расследования немецкого журналиста Хайо Зеппельта, выразившиеся в его четырех телефильмах, сыграли решающую роль как во временном приостановлении членства Всероссийской федерации легкой атлетики (ВФЛА) в Международной ассоциации легкоатлетических федераций (ИААФ), так и в решении ИААФ пока не возвращать Россию в свой состав из-за проблем с допингом.

В российских СМИ наши журналистские расследования (а я и мои коллеги занимались такими расследованиями не только в России, а во многих странах мира) намеренно представляют в искаженном свете и распространяют бесстыдную ложь про нас, в частности, об очень сомнительном приговоре российского суда по иску против меня. В российских публикациях намеренно перевирают мои высказывания и широко распространяют их. Тут нечего комментировать. Я нахожу это печальным. Россия не пытается работать над своими ошибками, а внушает населению, что кругом враги и что это их происки. Россия – большая страна, это гордая страна, страна с великой историей. И у России вообще нет никакой необходимости то и дело выставлять ответственными за свои неудачи тех, кто ее критикует. Вместо того чтобы идти навстречу миру и взаимодействовать с ним, в России все время считают, что что-то извне намеренно делается против России. Это полная чепуха. Я – не ненавистник России. Ни в какой степени. Российские проблемы – в конкретных людях системы, действующей в России.


http://www.svoboda.org/content/article/27807330.html
05 Юли 2016 01:46
Таз покъртителна дописка направо ме сломи! Жестокостта ми се сломи, дето се вика...Трогателната история на спортистката, дето не се класирала и на съпруга й, който бил уволнен, с право претендира за Голямата награда на фонда Павлик Морозов, в жанра "Как разкулачих баща си". Един любим пасаж ще си остане как " и на мама не казва" къде живее, с инуендо " да не разбере кървавата гебня, че страшно" и още по наиндуенденото внушение, че гебнята кървава, ама глупава - и на ръст, и на акъл на жуже жуже прилича - и хич няма как ги угади къде живеят. Има и други такива невероятни бисери и перли, чак ми иде да прочета целия пасквил още веднъж.
05 Юли 2016 01:53
Мисля, че някои моменти трябва да се запазят за поколенията:
За нейното възстановяване след тренировка няма масажист или сервирана храна в стола, както когато е била в руския отбор. Въпреки това отсича: "Да довършим 100-метровите серии."

Системата работела. Юлия получавала по около $4000 месечно от държавата и през повечето време била по лагери.

Само че в началото на февруари атлетката била наказана от IAAF за 2 г. след положителна допинг проба. "Светът ми се срина. Беше трудно да осъзная, че аз съм наказана, а хората, които раздават допинга в Русия, ще продължат да подготвят лекоатлети по същия начин"

И бравурен финал, с тимпани, чинели , духови и всичкото щрайх:
Наскоро IAAF постанови, че "случаят на Степанова трябва да се разгледа в нейна полза от МОК заради нейния извънреден принос в борбата с допинга
05 Юли 2016 04:58
Подлия характер на руския допинг...
А какъв чист и благороден е другаде...


Щото на Армстронг му се размина, нали?
05 Юли 2016 08:13
"Баща ми беше алкохолик. Когато се напиеше, биеше майка ми, после двете ми сестри, а накрая и мен. Иначе беше добър човек.
05 Юли 2016 08:39
Класическа схема за вербовка на информатор. Браво на вербовчиците !
Така се давало то разрешение да живееш и работиш първо в Берлин, а после , представете си - в САЩ. Що не се пробва някой ей тъй, да отиде в САЩ и да каже - ей ме на, искам да живея и да работя тук.
An educated guess : Ще и преразгледат случая, ще и възстановят всички права, ще намерят работа на нея и на нейния съпруг - само мир да има и руснаците да са до шия в л..........та.
05 Юли 2016 09:52
Класическа схема за вербовка на информатор


Дали това е важното или е важно какви разговори е записала?
Ама то руския допинг не е допинг.
05 Юли 2016 10:43
Ама то руския допинг не е допинг

Всеки допинг е допинг. Само дето при някои не се вижда, а при други се дига шум до небесата. Българските спортисти са едни от потърпевшите.

В спорта винаги е имало политика и пари. Лошото е, че сега е САМО политика и пари.
05 Юли 2016 11:00
За нейното възстановяване след тренировка няма масажист или сервирана храна в стола, както когато е била в руския отбор.

Значи, таковата...

В някои отношения наистина има мнооооооооооого да се учим от Великия Братски Американски Народ.

Примерно: делова среща, на която присъства и вашият покорен слуга. Масата на преговорите - дюс! Само хартии и писалки. Приема се единодушно решение за 15 минутна почивка.
Част от присъстващите се изнасят в коридора, където има разни автомати - кафе, чай, безалкохолни, сладки - без пари, разбира се. Всеки си взема каквото иска. Учтиво се изчаква редът - вкл. присъстващият милиардер (милиардер!) и няколкото милионера (милионера!) - т.е. по-активните дребни и бедни участници са ги изпреварили и се прилага извечното правило - първият по време - първи и по право, без никой да си отстъпва реда или да протестира или претендира някакви предимства. След туй всеки сам си фърля боклуците в разните "разделни" кошчетата - пластмаса, хартия, тенеке.

Понякога се дразня от нашенските разбирания за началство, старшинство и пр. условности, дето някой трябва да има предимство или привилегии (да му се сервира и отсервира), или разни примадони (в случая в дописката!) да смятат, че трябва да имат прислуга и на обществени места.

Ся, нали знаете, че никога не говоря за единични събития. Става дума за постоянни наблюдения за относително продължителен период от време, на различни места и в различни ситуации.
05 Юли 2016 12:13
Западные издания называли его «главным допинг-разоблачителем», но как оказалось, он сам и организовывал схемы по реализации запрещенных веществ. Судя по всему, талантливый химик действовал не в одиночку. Ещё в 2012 году его сестру осудили за продажу препаратов, которые используются в качестве допинга. Получается, что в России работал семейный «допинг-картель».
Причина подобных махинаций проста: материальная выгода. Родченков брал за продажу препаратов, а потом брал за скрытие фактов их применения. На самом деле, схема весьма простая, учитывая, что лаборатория находилась под его полным контролем.

Семейна мафия се оказва. На хранилка при това. Защо бандитите бягат все натам?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД