:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,863
Активни 472
Страници 24,273
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

И вратата ще остане сама

Бойко Ламбовски
По повод един от всекидневните вече атентати - на истанбулското летище, телевизионна репортерка запита оцелял при терористичния акт свидетел какво е изпитал. Нямаше да му обърна особено внимание, защото попретръпнахме от тази "глобализация на палестинщината" през последните години, ако човекът не беше отвърнал искрено и малко странно. Въпросният мъж - случаен млад турист - датчанин ли, холандец ли, не помня вече, рече: "Помислих си, е как пък това се случи точно когато аз съм тука,

точно на мене!"

Този простодушен отговор ме присети за нещо. Казвам "простодушен", защото въпросният Ханс, Кнут или Марк, абсолютно случаен и неизвестен на милионите, които го видяха по телевизията, не обективира произшествието, както повечето свидетели - "чух гръм, страшно беше, куршуми пищяха, стъкла летяха" и прочее, а сподели първата минала му мисъл - защо точно на мене се случва, на "аз" - всичко това...
За нас, гледащите, няма значение кой е там - все ще е някой полуанонимен, летището е многолюдно място. За близките му - това е братът, синът, чичото, съпругът, колегата... Любим или не толкова любим, но конкретен и важен човек. А за него - това е страшно чудо на чудесата - единственият Аз на тази земя, моите мечти, страсти и страхове - и бам! - точно когато "аз" нищо не съм и подозирал...
Лев Толстой в "Пътят на живота" разказва следната случка. Селско момченце влязло в хамбара ли, в килера ли, а Толстой викнал зад вратата:
- Кой е там?
- Аз! - отвърнало момченцето.
-Кой си ти? - строго попитал графът.
-Аз, аз! - възкликнало поуплашеното дете.
-Кой аз?
-Че аз, аз съм!
То не било се научило

да се обективира през другите -

за него единственото "аз" е толкова значимо и познато, че още не можело да си представи как някой не знае това, а чака отговор като "Иван, Петър, Николай". Това дава повод на големия писател да поразсъждава, че у детето знанието за единната ни обща душа, за общото "аз" е съвсем силно и чисто. "Той се чуди, че го питат "кой е това аз". Чуди се, защото усеща в себе си това единно духовно същество, което е едно у всички ни, и се чуди защо го питат за нещо, което трябва да е известно на всички. Той ми отговаря за духовното "аз", а аз го питам за прозорчето, през което това "аз" наднича".
Толстой също е прозорче, през което можем да надникнем назад, но и напред. Напред се оказа пълно с удобства и технологични постижения, както и с всеки ден - бум! - Джеда, Багдад, Истанбул... Париж, Брюксел, Бургас, Ню Йорк, Тел Авив... Когато заедно с други анализатори пишехме за възможната "палестинизация" на света преди десетина и повече години, това все още ми се виждаше като някаква стилистична фигура, една такава публицистична хипербола - нещо, което звучи находчиво, но не е чак пък дотам дошло наистина.
Всъщност дойде. Взривчета, взривове и атентати, мултиплицирани от медиите и Мрежата, оглушават и могат да оглушат всяко място на Земята.
"Кой си ти?" - ако така попитам онзи, който натиска копченцето и свързва жичките, той дали "Аз съм, аз!" ще ми отговори?
Това "аз" - неговото, би изглеждало безвъзвратно различно от останалото общо "аз". Веднъж четох откровенията на заловен камикадзе, индоктриниран и фанатизиран, достатъчно примитивен индивид. Нещо особено интересно не казваше, освен едно: "Смъртта хич не е страшна за мене, нас от това не ни е страх, тя е щастие." Присетих се как имами коментираха смъртта на десетки поклонници в Мека, затъпкани и задушени от многохилядните тълпи поради лоша организация на мероприятието. "Това е щастие за тях, че са умрели на такова свещено място" - твърдяха.
Мисля, че тоя "аз", който мрази останалия "аз" така силно, че предпочита не да живеят заедно на тоя свят,

а да умрат заедно,

не е предвиден от Толстой. Не че го е нямало и преди - автосуицидният акт, видян като воинска доблест, е водел и оригиналните камикадзета, и герои като Стефан Синделич, взривил барутните погреби при въстанието срещу турците край Ниш. Но в днешната ситуация не става дума само за война. Сякаш това, което се казва от едната и от другата страна на вратата, вече не се чува. И не говоря единствено за радикалния ислям и цивилизования свят, а за други разломни линии - между вкопчени в удоволствието и завиждащи, между лихвари на знанието и бежанци към невежеството, между банкери на информацията и милиони вегетиращи в рекламната примамливост на празнотата; между имащи и нямащи.
Сякаш тия и ония вече не са части от "единното духовно същество", за което пише старецът Толстой, а части от други, неодухотворени елементи. Които се разбягват като галактиките в Космоса.
Иначе вратата си стои.

18
5395
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
04 Юли 2016 20:57
Че кога човечеството е било едно културно цало?
-----------------------------
Сайтът на Генек
04 Юли 2016 21:41
Присетих се как имами коментираха смъртта на десетки поклонници в Мека, затъпкани и задушени от многохилядните тълпи поради лоша организация на мероприятието. "Това е щастие за тях, че са умрели на такова свещено място" - твърдяха.

Така де, това е един от стълбовете на исляма. Идеята не е била да бъдеш изпотъпкан поради лоша организация, но си е там.
В хадиса на Посланика на Аллах (мир и благословление) е казано, че ако някой е напуснал дома си с цел да извърши хадж, и е умрял по пътя, то на него му се записва възнаграждание равно по въздаяние за извършването на хадж до настъпването на Съдния Ден. Този, който умре в един от двата свети града - Мека или Медина, на Съдния Ден няма да бъде разпитван, а ще бъде въведен в Рая.

взето оттук http://islamdag.ru/verouchenie/23419 Натисни тук
04 Юли 2016 22:30
Нямаше да му обърна особено внимание, защото попретръпнахме от тази "глобализация на палестинщината"

Каква точна дума "палестинщина"!
04 Юли 2016 22:39
Генек, макар и късно Честит рожден ден!Жив и здрав бъди и ни радвай с коментарите си!
п.с.Друго си е да си роден на една и съща дата с Луис Армстронг!
04 Юли 2016 23:33
Каква точна дума "палестинщина"!


Взе ми думата от устата!
05 Юли 2016 00:42
Браво на Бойко Ламбовски. Макар и да ги пращам вече над десет години обратно в родината им-Палестина - не ми беше дошъл наум този нов синоним на ЦИГАНЩИНА. Палестинщина е научно казано!! Браво!
05 Юли 2016 08:18
Когато заедно с други анализатори пишехме за възможната "палестинизация" на света преди десетина и повече години, това все още ми се виждаше като някаква стилистична фигура, една такава публицистична хипербола - нещо, което звучи находчиво, но не е чак пък дотам дошло наистина.

Ами такива анализатори сте били и толкоз са ви били анализите!
То и днес надали ви е ясно какво се случва и защо, камо ли да имате идея да го прекратите или поне да противостоите адакватно. Боя се че в целия ЕС не са наясно и замитат покрай другите сериозни проблеми същината на нещата.
05 Юли 2016 08:21
...телевизионна репортерка запита оцелял при терористичния акт свидетел какво е изпитал?...

Твърде често се случва журналист да задава просташкия въпрос: как се чувствате, на хора преживяли трагедии! Иде ти да му отпереш един шамар че да му изгорят бушоните.
05 Юли 2016 08:24
Мисля, че тоя "аз", който мрази останалия "аз" така силно, че предпочита не да живеят заедно на тоя свят,

а да умрат заедно,

не е предвиден от Толстой.

05 Юли 2016 08:55
Добра статия, авторе !

Когато за някой Животът - неговия и на останалите, няма никаква стойност, можем ли да го наречем изобщо "човек" ?!? И как да се бориш с такива фанати, срам и позор за целия човешки вид ?... В такива моменти се замислям (все пак и въпреки всичко, написано и казано по този повод ) за религията и ролята й в обществото: от една страна, възприета като вяра, сигурно има огромно значение в живота на милиарди хора. От друга, като "опиум за народите" (Ленин ) и средство за промиване на мозъка и средство за затъпяване и манипулиране на стотици милиони. Когато гледаш как от 4-годишни в ислямските училища ги карат да цитират Корана по 24 ч. на ден, набивайки им го в съзнанието като единствена и абсолютна истина, подтикваща да унищожаваш "неверника" = мислещия и вярващия по друг начин, разбираш как може да се стигне до тази тотална девалвация на най-ценното за едно човешко същество, дадено му от природата - живота... и до деградацията на тези индивиди.
.......................................................................

Генек, макар и късно Честит рожден ден!Жив и здрав бъди и ни радвай с коментарите си!
п.с.Друго си е да си роден на една и съща дата с Луис Армстронг!


Айде сега - кого радва, а кого не чак толкова ! ...

А тия, дето сме се родили на една и съща дата с Леонардо да Винчи, какво да кажем, а ?
05 Юли 2016 10:41
генек,
Честито!
Поне още толкова в добро здраве...
05 Юли 2016 10:45
Хората винаги са били разединени, сега само пътуването е по- лесно. Че и оръжията и експлозивите се усъвършенстват, по- лесно е да умреш с повече от тези, които не харесваш. Едно време е можело само с няколко души. Освен това човечеството расте количествено, има сгъстено човешко присъствие, особено на места.
05 Юли 2016 13:31
Благодаря, благодаря!
-------------
Сайтът на Генек
05 Юли 2016 13:41
Честито! Никога да не оставаш сам с вратата!
05 Юли 2016 13:54
Сякаш тия и ония вече не са части от "единното духовно същество", за което пише старецът Толстой, а части от други, неодухотворени елементи. Които се разбягват като галактиките в Космоса.


Дрън-дрън, авторе ... Защо ни натрапваш примитивната си представа за "единното", съответно - за не-"единното"? Или си мислиш, че Космос, в който галактиките се ... разбягват /отново примитивен превод от руски, впрочем/, не е единен по същността си? О, напротив. Напротив.
05 Юли 2016 13:54
Браво Бойко Ламбовски! Фундаментален въпрос си поставил пред човечеството...Само термина-"палестинщина" леко ме смущава. Би ли го казал в очите на (покойния вече, мир на праха му) големия палестински поет-Махмуд Даруиш, ако беше жив?
05 Юли 2016 14:50
Авторе
07 Юли 2016 15:26
В един от епизодите на сериала "Through the Wormhole" (Is Reality Real?) или както някои го наричат, Научното шоу на Морган Фрийман, показаха (авторка на) книга, най-общо казано, за енергията на човешкия ентусиазъм и оптимизъм (Thali Sharot - The Optimism bias) или за това, че наистина, стане ли дума за нещастия, хората смятат, че няма как това да се случи точно на тях; например пушачите смятат, че предупрежденията върху цигарените кутии не се отнасят до тях и че вероятността да заболеят от рак на белите дробове е десетина процента, според самооценката им, нищо че иначе е 30%. Всички вярват, че ще се реализират в живота, че децата им ще бъдат гениални, че икономически ще се развиват добре индивидуално и т. н., а в същото време смятат, че обществото като цяло върви на зле...

С други думи, нормално е - статистически - да смяташ, че нещастията ще те подминат, така работи виртуалната реалност, която сами заедно създаваме; хората не са престанали да пътуват, да карат мотоциклет и изобщо да живеят опасно...



Поздрави

Do we live in the "real world" or is it all in our mind?
Our perception of reality is controlled by society.
Thanks to "the optimism bias", we make unrealistic assessments about our own reality.

Оптимистична склонност или компаративен или нереалистичен оптимизъм (на английски: Optimism bias) е демонстрираната систематична тенденция на хората да са свръхоптимистични за резултатите от планирани действия. Това включва свръхоценка върху възможността за положителни събития и подценяване на възможността за негативни събития.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД