:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,377
Активни 542
Страници 1,942
За един ден 1,302,066

Споделеното пътуване - урок по капитализъм и шуробаджанащина

Снимка: Архив "Сега"
Едно време и автомобилът е бил заклеймен като дяволско изчадие, което изяжда бизнеса на превозите с коне. Но нищо не може да спре прогресът.
Имало едно време хора, които искали да се придвижват от точка А до точка Б... И средствата, с които разполагали, за да го направят, били или пеша, или с кон (конен впряг). И всички живели по този начин, докато един ден автомобилът навлязъл като новото и модерно средство за транспорт. По-бързо от коня, не се изморява като него и най-вече - не замърсява толкова градската среда, колкото животинчето с неговата тор. Първоначалната реакция на обществото, което последните 3000 години и повече е живяло по този начин, била да заклейми автомобила като опасен, нерентабилен, сложен... дяволско творение.

Но както винаги се случва, прогресът преминава през тези препятствия и днес автомобилният превоз е сред най-популярните в света. Не минало още много време и автобусите са се появили като начин за предоставяне на същата онази услуга - "Физическо пренасяне от точка А до точка Б". Наред с техническия прогрес държавата се е стремяла да държи нещата под контрол, регламент, лицензионни режими и прочее форматиране на бизнеса, докато самият бизнес се е стремял да изгради услугите си именно по зададения формат.

Днес имаме плоски телевизори, умни часовници, полети до Марс и... интернет, който увеличава неколкократно възможностите ни за комуникация, организация на групи хора и предоставяне на услуги. В случая - може да направи пътуването много по-евтино, бързо и удобно - т.нар. споделено пътуване. От появата на автобусите до ден днешен са изминали около 80 години. Регламентите за извършването на този род дейност обаче са почти същите през цялото това време.

Очевидно е, че когато имаш по-евтин, удобен, надежден, бърз и екологичен от предшественика си продукт, е логично да използваш него. Както впрочем вече почти никой не използва пишещи машини, жични телефони, сметало, телеграф и т.н. Очевидно е. Но не и за Националното сдружение на автобусните превозвачи в България (НСАПБ). Представете си ги като синдиката на производителите на пишещи машини в ерата на първите компютри. Очевидно технологичният прогрес тотално е задминал предлаганата от теб услуга и ти търпиш страшни загуби от това. Какви могат да са полезните ти ходове?



Вариант 1 - капитализъм



Виждаш кои от новостите в бизнеса са желани от клиентите ти и ги интегрираш в продукта си. Това правят устойчивите във времето индустрии и предприемачи. Примерно - Nokia. Компанията има зад себе си 160-годишна история. Оригиналната дейност на фирмата е производство на гумени изделия. За този дълъг период на развитие тя минава от гумените изделия през електричество, кабели, преработка на дървесина, битова електроника и телевизори... докато един ден ръководството не взима революционното за тогава решение - да концентрира ресурса си в производството на мобилни устройства (а годината е едва 1992 г.). Само десетилетие по-късно финландската компания става световен лидер в най-бързо развиващия се и желан бизнес за времето си. Ключът към успеха на Nokia може да бъде формулиран много просто - следвай клиента. Разбери какво иска, какво би искал след 1,2,5 години и се старай да отговориш на търсенето му. Нещото, което мечтаем да виждаме по-често в България, но за съжаление доста бизнеси избират...



вариант 2 - шуробаджанашкия



Виждаш, че спираш да си актуален, че новите технологии са по-желани от твоя продукт, и се опитваш да ги спреш. Ти сам по себе си, оказва се, не можеш, затова отиваш при приятелите си във властта. Все пак ти си индустрия, данъкоплатец от дълги години, създател на работни места и електорална подкрепа, разбира се. Срещу съответната сума или услуга никой политик не би имал притеснения да ти помогне, да фаворизира твоя остаряващ бизнес модел за сметка на новия и модерния... и за сметка на гражданите на държавата, която управлява. Печелят политиците, печели и един от бизнесите. Големият губещ е най-ниското ниво във веригата - гражданите. Вместо модерното, практичното, по-евтиното те изкуствено ще бъдат задължени да използват старото, скъпото, ненадеждното.

Това се случи и при браншовата организация на автобусните превозвачи. Бизнес, който е силно зависим от държавни лицензи, поръчки и протекции и държава, имаща интерес пък от електоралната подкрепа на служителите в този бранш, се срещнаха на 18.04., за да преговарят. От страната на държавата беше представена идеята за въвеждане на тол такси по републиканските пътища, което би навредило на бизнеса на превозвачите, а те от своя страна поискаха забраняване и филтриране на групите за споделено пътуване. Има сделка, както обича да казва един популярен водещ.

Това, което не беше отчетено в пазарлъка, е именно интересът на гражданите, а той най-елементарно може да бъде сведен до това да имат повече опции, от които да избират. Най-добрата позиция за редовия гражданин е да може да избере сам дали да пътува с лицензиран автобусен превозвач или със случаен човек, с който се е разбрал в интернет или по какъвто и да е друг начин. Повече възможности, от които да избереш, са най-големият гарант за успех.

Поуката от историята е, че развитието на технологиите са като поток с вода, а регулациите в полза на ретроградните - сламена преграда. Винаги технологиите ще са една крачка пред опитващите се да ги спрат. Винаги свободното договаряне на индивиди ще намери начин да заобиколи сламените прегради, а когато се налага... и да ги смаже със сила.
14
3829
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
04 Юли 2016 20:49
Споделено пътуване е, ако качиш 2 - 3 души в колата, за да си поделите разходите. Не е споделено пътуване, ако си го превърнал в препитание и правиш всеки ден по няколко "споделени" курса - без застраховки на пътниците (и без каквато и да е отговорност за тях), без билети, без разписание и без да плащаш данъци. А Нокиа определено е пример как се съсипва компания заради лошо управление.
04 Юли 2016 21:06
Споделено пътуване е, ако качиш 2 - 3 души в колата, за да си поделите разходите


Точно това споделено пътуване никой не може да го спре.
04 Юли 2016 21:49
Напълно споделям мнението на werno. Без регулация в този сектор скоро ще има кървави сблъсъци.
04 Юли 2016 22:00
Без регулация в този сектор скоро ще има кървави сблъсъци.

Това споделено пътуване ли е или бизнес?
Разпространено е в цяла Европа и струва на пътуващите няколко пъти по-евтино от използване на влакове или автобуси.
blablacar
05 Юли 2016 04:13
Модерното средство за пътуване ще бъдат летящите чинии. Които не се виждат на хоризонта. Иначе да си качиш в трошката клиенти, за които да не плащаш данъци, си е отдавнашен спорт на българина. Така почна свърши соца и така почна прехода. Само че не кой да е, а именно десните в Бг, създадоха правилата, по които желаещите да не могат да се измъкват. Защото при капитализма държавата се издържа от данъци, тя няма вече държавна икономика. Така че трябва да събера пари от данъци, акцизи, такси и лицензи. За това убедиха т.нар. общество, че е в интерес на клиента превозвачите да бъдат регистрирани, да минават куп прегледи, да имат разрешителни, да имат договори, осигуровки, за да се пълни касата на НОИ, тъй като парите за пенсии не стигат. Има и санкции. И в един момент се явиха някакви тарикати, които са измислили "споделеното пътуване". Кат идея това е нещо като съпротива на гражданите срещу това, че държавата им начислява данъци, които влизат в цените, които плащат. Те съответно имат желание да прецакат системата като платят по-малко. Въпреки риска. Но и тук се намести бизнеса и решава да печели. Защото споделеното пътуване, което предлагат, си е чист бизнес, а не-сдружаване на граждани, които си делят разходите. Извършват се регулярни или превози по заявка срещу заплащане. Като съответно водачите нямат трудови договори и осигуровки, а превозните средства се водят като лични или са действително лични, а не-фирмени. Няма билети, съответно застраховки и данъци върху печалбите. Всъщност в "модата" няма нищо лошо. Няма бизнес, който да не желае да си спести от разходите и главоболията по регулациите. Проблема е в това, че старите правила продължават да важат за другите играчи. А "модерните" ги прескачат. И се създават условия за нелоялна конкуренция. И държавата има два пътя: да остави всички да преминат в сивия или полусивия сектор и да не получава почти нищо или да спре "модата" като въведе регулации и на новите играчи/ тарикати. Когато се опита да наложи правила на Юбер, те си хванаха пътеката и се отказаха. Защото те могат да откраднат клиентите на такситата само при нелоялна конкуренция, но, ако плащат всичко, "модерното средство" ще се окаже старото средство, което ползват и легалните превозвачи, дори са купени от едно и също място.
05 Юли 2016 09:24
Въх, въх!
Това сравнение на пишещите машини, направо ме разчувства! Че и Нокия успя да намеси горкия, но вероятно без да знае продължението на приказката за нея...
Чудно ми е, какво по-точно е била неговия вариант на "имаме сделка"?
Всъщност, каквото и да е получил, трябва да отиде да го върне, защото "сбора му от думички" въобще не се е получил! ( не мога да нарека по никакъв друг начин това словоблудство )

05 Юли 2016 09:33
Без регулация в този сектор скоро ще има кървави сблъсъци.

Няма как да има регулация при транспортиране на 1-2-3 души, дори и да плащат, това си е като частна сделка - викам те в къщи, правиш ми дребен ремонт - колко? - заповядай! - няма фактури, няма договори.... Регулацията винаги е от някакво ниво нагоре, в момента мисля, че е 8 човека за транспорт.
05 Юли 2016 10:16
Само десетилетие по-късно финландската компания става световен лидер в най-бързо развиващия се и желан бизнес за времето си. Ключът към успеха на Nokia може да бъде формулиран много просто - следвай клиента. Разбери какво иска, какво би искал след 1,2,5 години и се старай да отговориш на търсенето му
И накрая Нокията я цуна Майкрософт и хубавата история приключи за финландците. сега Нокията сигурно се произвежда в Китай, защото финландците искат високи заплати.Инак българите нека си мечтаят, колкото си искат.Каквото изобретят одма ще бъде купено от мощните корпорации, барабар с изобретателя. В началото ще му дадат хубава заплата и след година две ще го изритат. Това го наблюдавах в компанията, в която работех в САЩ. Купиха една малка американска компания, според договора назначиха собственика и шеф на отдела и след 2 години, когато всичко стана ясно го изритаха. Като бях в Германия чух че той леел сълзи, че си е продал компанията. Може и да ги е съдил, обаче корпорациите имат яки скъпоплатени адвокати. Обикновен капитализъм.
Инак за превозвачите авторът е прав. Но там няма място за каквито и да са изобретения. Така, че сравненията са съвсем неподходящи.
05 Юли 2016 10:29
Имало едно време хора, които искали да се придвижват от точка А до точка Б... И средствата, с които разполагали, за да го направят, били или пеша, или с кон (конен впряг). И всички живели по този начин, докато един ден автомобилът навлязъл като новото и модерно средство за транспорт. По-бързо от коня, не се изморява като него и най-вече - не замърсява толкова градската среда, колкото животинчето с неговата тор. Първоначалната реакция на обществото, което последните 3000 години и повече е живяло по този начин, била да заклейми автомобила като опасен, нерентабилен, сложен... дяволско творение.

Но както винаги се случва, прогресът преминава през тези препятствия и днес автомобилният превоз е сред най-популярните в света. Не минало още много време и автобусите са се появили като начин за предоставяне на същата онази услуга - "Физическо пренасяне от точка А до точка Б". Наред с техническия прогрес държавата се е стремяла да държи нещата под контрол, регламент, лицензионни режими и прочее форматиране на бизнеса, докато самият бизнес се е стремял да изгради услугите си именно по зададения формат.


Дааам...а един мармот завива шоколада в станиол.


ELECTRIC AUTOS

by Nikola Tesla

(Special Correspondence, Manufacturers' Record.)
December 29, 1904


http://www.tfcbooks.com/tesla/1904-12-29.htm

THE TRANSMISSION OF ELECTRICAL ENERGY WITHOUT WIRES

by Nikola Tesla

Electrical World and Engineer, March 5, 1904

http://www.tfcbooks.com/tesla/1904-03-05.htm

05 Юли 2016 11:07
Наистина не разбирам позицията на автора! Това е все едно да обявяваш за победа на капитализма това че викаш майстор вкъщи, а не фирма, да ти оправя разни неща и не му исаш нито касова бележка, нито фактура. Всички го правим, но не е откритие и развитие на капитализма, а закононарушение, макар и дребно.
05 Юли 2016 11:15
Иначе да си качиш в трошката клиенти, за които да не плащаш данъци, си е отдавнашен спорт на българина.

цяла Европа го прави, ама нали ние ще излизаме от нея и ще се насочваме към Африка, там може да не е така
05 Юли 2016 13:24
Споделеното пътуване като бизнес е закононарушение и трябва да се преследва. Същото се отнася за сайтове привличащи рекламодатели чрез платформа за обяви за споделени пътувания. Но спорадичното споделено пътуване обявено през собствения ти профил в социална мрежа или споделено наистина с познати и техни познати е несравнимо, доколкото не става дума за продажба на услуга, а за споделяне на цената. Границата е тънка, но съществува и е определяща. Друг възможен критерий е реализирането на съответното пътуване - ако такова няма да се случи без споделяне значи става дума за бизнес, но ако човекът и без това ще си пътува напр. всеки петък София-Пловдив след работната седмица тогава не би трябвало да му се прави проблем. В крайна сметка отново говорим за избор породем от мизерия, защото надали много хора извън малък кръг търсещи напр. случайни запознанства биха предпочели липсата на застраховка, капризите на непознат нерегулируем шофьор и т.н. ако не им е проблем плащането на билета. С вдигането на стандарта на живот тези услуги ще си останат в мъничкия таргет на по-бедничките или приключенски настроени студенти и младежи. Иначе да подгоним и стопаджиите.
05 Юли 2016 13:31
В крайна сметка отново говорим за избор породем от мизерия, защото надали много хора извън малък кръг търсещи напр. случайни запознанства биха предпочели липсата на застраховка, капризите на непознат нерегулируем шофьор и т.н. ако не им е проблем плащането на билета. С вдигането на стандарта на живот тези услуги ще си останат в мъничкия таргет на по-бедничките или приключенски настроени студенти и младежи.

ми не е така, бизнесът си е напълно развит из богата Европа и никой него гони, има сайтове с точки, всеки пътувал си дава оценката за шофьора и всеки шофьор за пътниците, плащат си цената през сайта и се уговарят, много хора пътуват така.

То по тая логика хотелиерите ще писнат да ликвидират и коучсърфинга у нас
05 Юли 2016 13:40
Тц. Нокиа продаде бизнеса си за производство на мобилни телефони, но запази съвместното си предприятие със Сименс за комуникационно оборудване. След това делът на Сименс беше изкупен и фирмата си стана само Nokia Networks, а наскоро закупиха Алкател-Лусент и сега са един трите най-големи производители в света на комуникационно оборудване.
Що се отнася до воя на превозвачите ще е добре да напомним, как с дългогодишни усилия на държавата беше разсипан най-евтиният и удобен транспорт-железопътният и автобусните превози оставени без реална конкуренция. При функциниращи както трябва БДЖ щеше да има конкуренция и между самите превозвачи, а не цените им да се различават с един, два лева.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД