Обвинителят Джо Фрийман Брит вярва, че "в гърдите на всеки от нас гори пламък, който непрекъснато ни нашепва "запази живота на всяка цена"; работата на прокурора е да гаси избухналите пламъци". |
Петимата са главни обвинители в поверените им американски окръзи и са отговорни за произнасянето на смъртни присъди на 440 затворници от 70-те години на ХХ век насам. В момента в САЩ
2934 осъдени чакат да бъдат екзекутирани
Издаването и изпълнението на най-тежкото наказание в Америка е възобновено през 1976 г. и от тогава до сега са издадени 8038 такива присъди, като петимата прокурори са поискали произнасянето на едно от всеки 20 наказания.
Всеки от петимата обвинители има своите странности, но това, което ги обединява, е стремежът им активно да работят за произнасянето на най-тежкото наказание за обвиняемите, независимо дали става въпрос за мъже или жени.
Бившият ръководител на прокурорите в окръг Оклахома Робърт "Боб" Мейси, който почина през 2011 г., е известен като Каубоя Боб заради стила си на обличане: той винаги носи каубойски ботуши, голяма каубойска шапка, черна вратовръзка, черен костюм и бяла риза. На стената в кабинета му виси плакат от уестръна "Тумбстоун", на който е изписано "Правосъдието идва". За 21 години, от 1980 г. до 2001 г., когато се пенсионира, той носи лична отговорност за издаването на смъртни наказания на 54 души. Мейси е американският обвинител, в чиято професионална биография има най-много поискани и издадени смъртни присъди. Според данните, събрани по проекта на "Справедливо наказание" на Юридическия факултет на Харвардския университет, 30 от тези затворници са екзекутирани.
Подобни данни може да представляват тежък психологически товар от етична гледна точка, но не и за Боб Мейси. Докато седи под плаката от "Тумбстоун", той размишлява върху
"патриотичното задължение" на прокурорите
неуморно да се борят за смъртна присъда. Мейси дори се гордее, че е успял да се пребори най-тежкото наказание да получи непълнолетният Шон Селърс, който е на 16 години през 1985 г., когато убива майка си и втория си баща. Той е осъден година по-късно, а екзекуцията е извършена през 1999 г.
Проблемът при Мейси е, че чувството му за законосъобразност не е като това за патриотичен дълг. От доклада на Харвардския университет става ясно, че една трета от 54-те смъртни наказания, произнесени по негово искане, са оспорени и са установени недобросъветни действия. Трима от осъдените на смърт по искане на прокурора Боб Мейси са напълно оневинени при обжалване на наказанието.
Подобни недобросъвестни действия и грешки, будещи притеснения, са констатирани и при ръководителя на прокуратурата на окръг Робсън, Северна Каролина, Джо Фрийман Брит. Той почина през април т.г. на 80-годишна възраст. Брит стои зад 38 смъртни присъди, произнесени в 14-годишната му кариера, начело на обвинението в Робсън. Той веднъж заявява, че "в гърдите на всеки от нас гори пламък, който непрекъснато ни нашепва "запази живота на всяка цена". Работата на прокурора е да гаси избухналите пламъци".
Над една трета от случаите, по които Брит работи, завършват със смъртна присъда. По-късно обаче се оказва, че при доста от тях са констатирани нарушения в хода на следствието. Сред емблематичните казуси в кариерата на обвинителя Джо Брит е делото от 80-те години срещу обвинените в убийство на малко момиче братя Леон Браун и Хенри МакКалъм, за които е констатирано, че имат умствено изоставане. Те са съответно на 15 г. и на 19 г., когато са арестувани. Пред 1984 г.
двамата са осъдени на смърт на базата на техни признания,
изтръгнати след часове разпити в присъствието само на прокурор, но без техни защитници. Три десетилетия по-късно, благодарение на ДНК анализ, братята са напълно оневинени и освободени през 2014 г..
Дони Майерс от Лексингтън, Южна Каролина, е единственият от петимата, който продължава да е на прокурорския си пост, но планира да се пенсионира в края на годината. Той започва кариерата си през 1977 г. Прокурорът използва електрически стол за преспапие. Той успява да издаде 39 смъртни присъди за 38 години практика, но по-късно е установено, че при 46% са допуснати грешки. Шест от смъртните присъди, произнесени по искане на Майерс, са анулирани. В някои от делата той проявява изключителна грубост. В съдебната зала на процес срещу чернокож мъж, Майерс започнал да нарича обвиняемия "Кинг Конг", "чудовище", "пещерняк" и "товарно животно".
Другите двама прокурори от "елитната петица" не стоят директно зад издаването на смъртните присъди, но отговарят за адвокати и прокурори, които са поискали най-тежкото наказание за голям брой обвиняеми. Лин Ейбрахам,
известна като Кралицата на смъртта,
е одобрила 108 смъртни присъди, докато е начело на прокуратурата в окръг Филаделфия. Тя заема поста в периода между 1991 и 2010 г. На въпрос дали някога е имала съмнения относно произнесена смъртна присъда, Ейбрахам категорично отрича. Две от делата, по които е поискала това наказание обаче завършват с оневиняването на подсъдимите.
Джони Холмс пък е бил ръководител на прокуратурата в окръг Харис, в който влиза и Хюстън, щата Тексас. За 21 години, докато заема поста, до пенсионирането си през 2000 г., той одобрява смъртни наказания на 201 души. Харвардските експерти отбелязват в доклада си, че след като Холмс се оттегля, броят на смъртните наказания в окръг Харис драстично намалява - от средногодишно по 12 до едногодишно в момента. Това дава основание да се смята, че смъртното наказание в Америка е, както авторите пишат, "личностно задвижвана система".