:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,701,962
Активни 605
Страници 12,892
За един ден 1,302,066

Влязохме в ЕС, колкото влязохме в комунизма

Клановото завладяване на държавата лишава от смисъл всякакъв разговор за върховенство на закона
Снимка: БГНЕС
Президентът на "завладяната държава" Росен Плевнелиев твърди, че има много доказателства за корупцията, но не ги огласи.
На десетата година членство в ЕС имаме основание да се запитаме: "А влязохме ли в ЕС?" С какво се промени животът ни, че да се чувстваме повече европейци? Някои НПО-та, които се финансират със задгранични пари, сигурно са усетили разлика, но поне са достатъчно откровени да ни съобщят, че това не се отнася до нас.

Точно на 4 юли, националния празник на "най-старата съвременна демокрация" (САЩ), българският Център за изследване на демокрацията (ЦИД) свика в София 12-ия Обществено-политически форум за противодействие на корупцията, на който ни каза, че животът ни тече в услуга на клептокрацията, както по времето на Иван Костов, който започна присъединителните преговори с ЕС. Днес 24% от запитаните признават, че са били подложени на натиск от разни власти и административни органи да дават подкупи - почти колкото през 2001 г., когато 23% са се оплаквали от корупционен натиск. За 15 години - никакъв напредък. За сравнение, средният корупционен натиск в държавите от ЕС е 4%, а на Балканите е 28%. Пак за сравнение, България постигна през 2014 г. пик от 39%, какъвто не е измерван, откакто избра демокрацията. Вярно е, че тогава бе многоцарствие, защото се смениха три правителства (Орешарски, Близнашки, Борисов) и всяко завлече своето. Но стабилното високо равнище през последните три петилетки сочи, че българската демокрация не може без симбиоза с корупцията.

Това пък доказва, че корупцията в България е



не политически, а кланов феномен,



защото политическите цветове на управляващите се сменяха, а властващите кланове си оставаха. Кръвната връзка се оказа най-здравата спойка, както беше впрочем и при комунизма, в който така и не живяхме, защото зад идеите му за равенство бе изградено кастово общество, преминало по-късно на бегом в класово общество при демокрацията. В доклада на ЦИД, който определя процеса като "завладяване на държавата", се прави подобна констатация, но вместо за "управляваща каста", се говори за "политическа класа" като обобщаващо понятие: "Показателно е, че често политическите дебати са изпъстрени с обвинения, че дадена партия "завзема държавните институции", за да "консумира власт". Обстоятелството, че тези обвинения се считат за клишета, показва, че различните форми на политическата корупция, патронаж и завладяване на държавата са се превърнали в нормални практики на политическата класа".



Корупцията в България е като извънземните



- всички говорят за нея, но никой не я е виждал. Каквито и доклади да прочетете, няма да видите имена. За нея се говори с проценти, както се измерва с проценти вероятността за съществуване на извънземен разум. Тя се явява с най-неясен образ и пред органите, които по щат бдят за нейното разкриване и обезвреждане. Обяснението даде на форума в София президентът Росен Плевнелиев от висотата на привилегията да се върти в управленските среди достатъчно дълго: "Най-тежката степен на завладяване на държавата е установяването на частен контрол върху правоприлагащите и контролните институции в държавата. Съществуват множество доказателства, че корумпирането на служители на регулатори, правоприлагащи и контролни институции е един от основните методи на блокирането на разследвания и антикорупционните мерки". Тук е мястото да се запита: Като президентът знае за наличието на "множество доказателства", защо не ги огласи пред съда и обществото, за да се сложи край на това ненормално състояние на държавата, която оглавява? Не му ли се иска поне в края на мандата си да направи нещо, заради което да го помним с добро?

Очевидно не, защото знае правилата, които са го издигнали на поста и които ще регулират битието му по-нататък. Тези правила не са писани черно на бяло - за разлика от антикорупционното законодателство, което



постоянно се дописва и обогатява



Откакто България членува в ЕС и дава обяснения по Механизма за сътрудничество и проверка, редовно се измъква от опитите на Еврокомисията да я хване натясно с поредни законодателни и институционални промени. Такъв е смисълът и на новия Закон за съдебната власт, както и на антикорупционния закон, след чието приемане ще бъде създаден нов орган, който уж да бъде независим от прокуратурата. Текат люти препирни за всеки текст и за всяко пълномощие на страховития орган, а смисълът е просто да се печели време, за да не се промени нищо. За свидетели на раздвижването бяха викнати и експерти от Европа, които да наблюдават отблизо как работи прокуратурата и да разнищят няколко знакови дела, търкалящи се от години из съдилищата.

Безсмислието на тези упражнения от гледна точка на върховенството на закона не се забелязва от Брюксел, защото неговите механизми за наблюдение няма как да проникнат отвъд публичните органи и да видят клановите им зависимости. Не е невъзможно да се направи контролен орган, който да не зависи пряко от прокуратурата, но потопен в общата корупционна среда, той ще се превърне в паралелна структура, каквато беше и никому ненужният БорКор. Според статистика, изнесена на форума в София, при конвенционалната престъпност 30% от случаите завършват с ефективна присъда, а при корупцията до успешен край достигат под 1% от случаите. Това е учтивият начин на изследователите да кажат, че



присъдите за корупция клонят към нула



Единствено по-дребната административна корупция може да бъде наказана, сочат фактите според доклада на ЦИД, който е изчислил, че около 1.3 млн. българи са участвали в корупционни сделки през миналата година. Повечето случаи на даване на подкупи (по сведения на гражданите) са инициирани от държавните служители. През 2015 г. около 18% от бизнес организациите съобщават, че са им искани подкупи от държавни служители. Въпреки многобройните сигнали почти всички корупционни сделки в бизнес сектора остават неидентифицирани и ненаказани. "Липсата на санкции е сред основните фактори, които допринасят за вграждането на различни форми на корупция в бизнес средата. По отношение на шансовете корупцията в бизнес сектора да бъде идентифицирана и наказана, разликата между България и средното равнище в ЕС е значителна", коментира ЦИД.

Българите ще влязат в ЕС не когато достигнат средното жизнено равнище в съюза, а когато пуснат в действие наказателния си кодекс по отношение на корупцията на високо равнище. Тогава и жизненият им стандарт ще се повиши по естествени причини, защото бизнесът ще заработи по-смислено, а гражданите ще бъдат ограбвани по-малко. Една от формите на т.нар. завладяна държава е когато държавни служители влизат в ролята на членове на организирани престъпни групи, констатират изследователите и продължават: "В някои публични институции служители се държат като членове на организирана престъпна група, чиято цел е събиране на корупционна "рента" (от гражданите - бел. ред.)". Тъй като никой не преследва подобна престъпна практика, щом е широко разпространена, може да се заключи, че е покровителствана от властите на високо равнище. С други думи, те са поне съучастници, ако не и организатори на организираната престъпност.



Тук възниква най-неудобният въпрос,



към който ни води изследването. Щом на върха на държавата стоят лица, оплетени от зависимости в корупция и организирана престъпност, дават ли си сметка представителите на висшите институции в ЕС, че се прегръщат, потупват по раменете и целуват с хора от престъпния свят, срещу които уж се борят чрез своите критични доклади? Също така дават ли си сметка, че точно в техните ръце тикат милиардите евро, предназначени да хармонизират живота в България със средното равнище в ЕС?

Мнозина смятат, че за тази цел трябва да има европейска прокуратура, която поне да следи пътя на еврофондовете, защото който бърка в националната каса, не би имал задръжки и за европейската, докато не бъде плеснат през ръцете. Създаването на такъв орган обаче би отнело доста време, защото в повечето европейски държави националните прокуратури функционират ефикасно и без външна намеса, а освен това някои страни са твърде ревниви за суверенитета си. Остава да се надяваме, че Механизмът за сътрудничество и проверка ще прерасне в "засилено партньорство" на ЕС с България, при което европейската прокуратура ще бъде задействана пилотно най-напред за нея.

карикатура: Христо Комарницки
-----------
26
10374
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
05 Юли 2016 19:45
Клановото завладяване на държавата лишава от смисъл всякакъв разговор за върховенство на закона

Така си е.
Какъв закон, когато Цецо Цв. назначава съдиите ....
05 Юли 2016 20:17
Заглавието е добро.

Иначе Тито, или кой там, беше казал: "тука е така". Не се ли сещате че след като при соц-а беше така, след 27 години (почти) пак е така, то проблема не е нито в комунистите, руснаците, марсианците и т.н., ами в самите нас. Лично аз обвинявам 500-те години турско ъ-ъ-ъ, доминиране, което съвпада с високите показатели на корупция в страните, където са били те.

За ЕС и отношенията с нашите "лидери" мисля че те добре знаят с кого си имат работа и даже това е идеята - поддържай финансово един политически елит, който ще е проводник на твойте интереси. Защото не виждам много примери интересите на България да съвпадат с тези на ЕС. А пък знаем вече кой държи каишката на ЕС.
05 Юли 2016 20:24
Мдам... 27 години клептокрация. "Времето е наше!" Парите ви - също...Честито!
05 Юли 2016 20:31
"Времето е наше!" Парите ви - също...Честито!



05 Юли 2016 20:47
Щом на върха на държавата стоят лица, оплетени от зависимости в корупция и организирана престъпност, дават ли си сметка представителите на висшите институции в ЕС, че се прегръщат, потупват по раменете и целуват с хора от престъпния свят, срещу които уж се борят чрез своите критични доклади? Също така дават ли си сметка, че точно в техните ръце тикат милиардите евро, предназначени да хармонизират живота в България със средното равнище в ЕС?

Ми с кого да се целуват? Така или иначе тези са най-високото ниво - другите са им слуги. Все едно да се чудиш дали да цункаш Ал Капоне или счетоводителя му. Разбира се че Ал Капоне ще цункаш - другото би било перверзия.

Г-н Терзиев
05 Юли 2016 21:09
Тук възниква най-неудобният въпрос, към който ни води изследването. Щом на върха на държавата стоят лица, оплетени от зависимости в корупция и организирана престъпност, дават ли си сметка представителите на висшите институции в ЕС, че се прегръщат, потупват по раменете и целуват с хора от престъпния свят, срещу които уж се борят чрез своите критични доклади?


Що да е неудобен въпросът?
Нали именно представителите на висшите институции в ЕС са си избрали тези оплетени от зависимости в корупция и организирана престъпност държавни лица и хора от престъпния свят! Така контролът над тях е пълен! Колкото по-престъпни, толкова по-управляеми!

Освен това, да не съм ги избрала аз, че да ги прегръщам, потупвам по рамото и целувам?
05 Юли 2016 21:10

unperson
05 Юли 2016 20:47


05 Юли 2016 21:31
при комунизма, в който така и не живяхме, защото зад идеите му за равенство
А, нье! Комунизъмът никога не е искал равенство. Това е бил само параван за ояждане на по-равните комунисти.
05 Юли 2016 21:32
Някой да спомена - рече Киркор - кои са клановете поименно?
05 Юли 2016 21:40
Агоп знае. Той да каже.
05 Юли 2016 21:42
Каквито и доклади да прочетете, няма да видите имена.
Зависи от докладите, които четете. В някои от тях има имена: има един президент (Гоце), 3ма премиери (Борисов, Орешарски, Станишев), министри (Москов - МЗ, Московски - МТИТС, Горанов - МФ, Лукарски - МИ, и т.н.), председатели на регулаторни органи (Петко Николов - КЗК, Ангел Семерджиев - (Д)КЕВР, Веселин Божков - КРС, Стоян Мавродиев - КФН), шефове на агенции (Марио Ал Джебури и Анелия Крушкова - ДАТ, Ширин Местан - ДАЗД, ...

Вярно, тва е за читатели, не за писатели.
05 Юли 2016 22:07
А Драгалевският ясновидец? Аааа, да бе - той хвърля боб за рисковете за теменужките...
05 Юли 2016 23:01
ЕС е специална организация в която големите фирми от правилните държави си поръчват регулации - прави краставици, еди какъв си ъгъл на чистачките за тракторите.. щастливи кокошки.. добри практики във фармацията. Всичко се прави за да даде служебна победа на правилните фирми. Или пък субсидиите - най-големи са за най-силните държави. А уж трябва да помагат повече на по-слабите държави. Всичко е само думи думи думи. Както имаше едно време един филм - Идват марсианците и казват - Идваме с мир! И стрелят ли стрелят.

И на това му викаме голяма работа.
05 Юли 2016 23:29
Идват марсианците и казват - Идваме с мир! И стрелят ли стрелят.

Сетих се за едно много сладко разказче (не помня автора). Идват марсианците и са много миролюбиви и доброжелателни. Нашите обаче им нямат доверие и се чудят как да ги изтепат. Докато разберат обаче къде им е слабото място, решават да лицемерничат и да се направят на много сърдечни при посрещането. Обаче марсианците имат уред с който могат да четат истинските мисли на човека, независимо какво говори. Кацат значи марсианците, нашите дръпват едно любовно приветствие, но уредът показва точно обратното - пълна враждебност. Марсианците правят кратко съвещание и стигат до извода че на тази планета е прието да се говори обратното на това което се мисли. Така че ако те кажат "Идваме с любов", земните жители ще приемат обратното за вярно и не се знае какво ще стане. Марсианците решават да се вместят в традицията, излизат от кораба и казват: "Идваме да ви избием".
05 Юли 2016 23:48
Тъжно, но факт... пишем тук, защото си мислим, че не ни знаят кои сме, а ако искат да ни знаят, няма по-лесно нещо от това.
Сандос, напълно съм съгласна с вашето мнение.
Въпрос на самочувствие, въпрос на качества, за да сме добре и успешно приети някъде. Явно не ги притежаваме. Само послушание и преклонение, от благодарност, че, о, чудо, сме приети в ЕС. А държавите, големите, европейските, дето така са си отколе, те са си със самочувствие и са в ЕС, за да си отстояват интересите. Всеки заслужава ситуацията, в която се намира.
05 Юли 2016 23:56
Поредната тенденциозна статия - объркани мисли на един объркан автор. Да се опитаме да привнесем някакъв смисъл в този миш-маш:

1. България беше приета (както и Румъния) в ЕС не защото покриваха критериите, а по стратегически причини. По същите тези причини бяха приети първо и в НАТО. След Септември 11 стана ясно, че предстои конфликт с тарамбуките от изток и НАТО реши да укрепи източните си граници. ЕС реши да направи същото тъй като Балканите са мекото подкоремие (Чърчил) на Европа, а на Турция не може да се разчита (това сега вече е кристално ясно). Така двете бутниколиби влязоха формално в ЕС.

2. Няма как две изостанали държави, които са крайно неконкурентноспособни да се интегрират пълноценно в ЕС, т.е. реално да "влязат".

3. ЕС наивно си въобрази, че с фондове и мониторингови доклади и напътствия ще може да вкара България в правия път и тя в крайна сметка да се "включи" в ЕС, но не би. Блатото пълно с алигатори (Джефри Орден) си вървеше по собствен път - окрадоха помощите а с докладите управляващите си избърсаха задниците.

4. Никой не си задава въпроса защо мафията допусна влизането на България в ЕС - все пак Гоце и другарят Цар можеха да дръпнат шалтера без проблем. Правилният отговор - вкараха държавата като си правеха сметката да откраднат всички възможни фондове от ЕС. Бяха се наточили да опънат поне по 5 милиарда евро на година. Сметката им излезе малко крива - парите се оказаха доста под очакваното, щото западнярите не са чак толкова тъпи.

5. Защо западнярите решиха да играят с мафията по върховете? Имаха два варианта - единият беше да кажат - вие не покривате критериите за ЕС, но се натискате, ние ви приемаме по милост (разбирай стратегически причини), така че ще сте на пряко управление от Брюксел за 10 години докато влезете в правия път и заприличате на нас. Това не можеше да стане, тъй като официално щеше да се признае, че се приемат негодни държави, за които ще се харчат луди пари на данъкоплатците, а и БГ мафията и нейните началници от Москва нямаше да пуснат волана в никакъв случай. При втория вариант, ЕС се принуди да играе със "законно" избраните управници на страната. А за това си е виновен мъдрият български народ, който още на първите демократични "избори" даде пълната власт на комунистите. Е вярно е, че имаше фалшиви бюлетини, сплашване, купуване на гласове с капачки за буркани, но в крайна сметка над 40% от гласоподавателите реално са гласували за червената мафия. Веднъж взели властта и узаконили я с новата абсурдна конституция, комунистите нямаха проблем да я възпроизведат през целия преходен период. ЕС нямаше избор с кого да преговаря - и едните и другите бяха червени метастази.

6. На България продължава да не и е мястото в ЕС. Тя изостава все повече и повече. Демографската криза и емиграцията я обричат на полуразпад. Силната руска пета колона при необходимост може да я извади от ЕС дори с един референдум. Про западно настроените хора вече емигрираха, малкот останали такива също гледат към Терминал 2. Останалото мнозинство е или про руски настроено или се състои от хора, които са са наясно, че не им е мястото в ЕС - просто не стават за там.

Това е положението - въпрос на време е България или сама да отпадне или да бъде изритана от ЕС. Единственото, което я крепи там, а в НАТО е ценната и територия.
06 Юли 2016 01:54
Поредната тенденциозна статия - объркани мисли на един объркан автор. Да се опитаме да привнесем някакъв смисъл в този миш-маш:

Що за самочувствие на селски ерген?!
06 Юли 2016 03:44
Г-н Терзиев
Тук възниква най-неудобният въпрос, към който ни води изследването. Щом на върха на държавата стоят лица, оплетени от зависимости в корупция и организирана престъпност, дават ли си сметка представителите на висшите институции в ЕС, че се прегръщат, потупват по раменете и целуват с хора от престъпния свят, срещу които уж се борят чрез своите критични доклади? Също така дават ли си сметка, че точно в техните ръце тикат милиардите евро, предназначени да хармонизират живота в България със средното равнище в ЕС?
Отговора го знаете и Вие, и ние- читателите. Риторичен ще да е въпросът. Сандос по горе го е казал, други форумци - също. Знаят , разбира се и то отлично знаят западняците, ами точно такива нашенски елити им трябват. Вършат им работата.
06 Юли 2016 04:12
Аман от идеалисти, които си мислят, че ЕС е спасението и че от там ще им решат проблемите! Само в Бг ли има корупция и мафия? В ЕС има "състезание" по корупция и то най-вече по еврофондовете. Защото това поначало си е корупционна схема, създадена на храни елитите и близките до тях, за да изпълняват безропотно политиката на "съюза". Най-вече в бедните държави. Същите няма да са съгласни да не управляват нищо, да унищожат икономиката им, други да им завземат пазарите, ако не получат "нещо" за това. Така че те получават по няколко начина. Всеки знае какви. Влязохме си в ЕС и още как! Само че все още има хора, които са баламосани или се опитват да ни баламосват, че черното е бяло и че едва ли не България е някаква странна държава, в която нищо не е, както трябва, а при другите е?! Съответно не обръщат внимание, че навсякъде има корумпирани политици, че има мафия! Изобщо не им светва лампичката, когото Борисов се хвали колко добре работим с чуждите служби, защото са хванали нашите как си работят с чуждите мафиоти?! Можем да си спорим на кое място сме по корупция, но и другите държави са в списъка. ЕС е супер държавата на чиновника, рай за лобизма! Това е причината да бъде създадена. Няма как да се бориш с последствията, ако не виждаш проблема, който ги създава.
06 Юли 2016 09:46
Тъжно, но факт... пишем тук, защото си мислим, че не ни знаят кои сме, а ако искат да ни знаят, няма по-лесно нещо от това.


Който иска - знае. Който не иска - не знае.
06 Юли 2016 10:23
You may know society is doomed when you see that in order to produce, you need to obtain permission from men who produce nothing; when you see that money is flowing to those who deal, not in goods, but in favors; when you see that men get richer by graft and by pull than by work, and your laws don’t protect you against them, but protect them against you; [and] when you see corruption being rewarded and honesty becoming a self-sacrifice.

Ayn Rand, "Atlas Shrugged", 1957
06 Юли 2016 11:02
Doziris1
06 Юли 2016 10:23

Точно това е сегашната ситуация в България и ЕС. Дайте да дадем - бой по работещите.. давайте на "социално-слабите" които по една "случайност" са даже по-богати от работещите. Щото в момента държавата гледа само дохода, а не богатството за да определи дали човек е социално-слаб или не. После данък върху доходите е голяма глупост .. това също се казва в книгата. Щото е несправедлив. Пак поради същата причина - може да имаш малко, но да имаш високи доходи.. и обратното също е вярно - може да си супер богат и да нямаш доходи. Инфраструктурата, полицията, армията, съдът е на всички - и би трябвало богатите да плащат повече от бедните, щото ползват повече държавата/във вид на защита на собствеността им, във вид на поддържане на ифраструктурата около богатството им/. А не както е в момента работещите, тия с повечето доходи да плащат повече.
06 Юли 2016 12:42
mick
06 Юли 2016 09:46
Тъжно, но факт... пишем тук, защото си мислим, че не ни знаят кои сме, а ако искат да ни знаят, няма по-лесно нещо от това.


Който иска - знае. Който не иска - не знае.


Тогава защо никой не пише в коментарите под статията отвън, с истинското си име? Знам отговора.
06 Юли 2016 13:01
...
06 Юли 2016 13:09
Основната разлика по оста Запад-Ориент е в търпимостта към корупцията. Тук се приема за нормалност породена от масовостта й на ниски нива. Новите поколения се запознават и привикват още къде прогимназията със странните оценки на някои съученици. А принципно на средния немец също му е ясно, че техните концерни правят ключовите закони, но в тяхната корупция се цапат малко хора на най-висши мениджърски и управленски нива. Там е абсурд чиновник под ниво министър или политик да се занимава с посредничество при лобизъм, а камо ли с нашта дебелашка бих я нарекъл не корупция а "подкупащина". В крайна сметка манталитет, но той се оказва изключително удобен за колонизаторите и нямат никакъв интерес от промяна. Все пак след повече от 100г. Германия сбъдна мокрия си сън за имперско величие и си реализира поне компенсаторния план Mitteleuropa. Да продължават да се чудят приемащите загубената от нас Студена война като някакво освобождение.
06 Юли 2016 16:06
А ЕС къде е влязъл?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД