Управляващата коалиция достигна поредния връх в целенасоченото си законодателство в разрез със съдебната практика на европейските съдилища и Европейската конвенция за правата на човека. Правната комисия одобри скандална промяна в Закона за съдебната власт - хората, които подават сигнали за корупция и конфликт на интереси до съдебния инспекторат, да носят наказателна отговорност, "ако си позволят неверни данни". Тоест някой подава жалба, инспекторатът не открива нищо нередно, а гражданина го връхлита провереният съдия, прокурор или следовател и го осъжда за обида, клевета и морални вреди. Има ли желаещи да подават сигнали?
Скандалният текст се появява само седмица, след като Европейският съд по правата на човека в Страсбург обяви за потърпевши шестима българи, жалвали се от съдии, катаджии и държавни служители. Всички те са били
осъдени за клевета и обида само защото са подали жалби
срещу чиновници, от които са недоволни. Всички те получиха обезщетение, което ще бъде покрито, естествено, от данъкоплатците.
Европейските магистрати обявиха практиката в България за недопустимо накърняване на свободата на словото и заявиха в прав текст, че: "Гражданите трябва да са в състояние да подават оплаквания срещу държавни служители до техните висшестоящи без риск от наказателна санкция, дори когато твърдят, че е налице престъпление, и дори ако твърденията им след проверка се окажат неоснователни".
Само че депутатите от правната комисия, които би трябвало да са еманацията на справедливостта и интелигентността в парламента, явно не са чували за тези решения на съда в Страсбург. Или, ако са чували, не им пука. Става дума за представителите на Патриотичния фронт, БСП, ДПС, БДЦ, а също и ГЕРБ и Реформаторския блок (гласували "въздържали се") - каква приказна управляваща коалиция и какво авторитарно управление без никаква опозиция. Приетите от комисията разпоредби са толкова ретроградни, че, де факто,
въвеждат цензура върху правото на жалба
и тотално променят логиката на изконното право на гражданите да сигнализират контролните органи за нередности.
Наказателната отговорност за подателите на сигнали е черешката на тортата в усилията на парламента да окопае съдебната власт. Целта, разбира се, не е нейната независимост - напротив, правят се взаимни услуги. Днес депутатите ще защитят корумпарите в съда, утре съдът ще защити корумпираните в парламента.
От гражданите ще се изискват и трите имена и ЕГН, гласят приетите в комисията поправки. Читателите на "Сега" находчиво предложиха да се изискват още: справка от НАП и НОИ, справка за притежавани имоти, автомобили и банкови сметки в страната и чужбина, банкова гаранция, която да може да покрие бъдещите вреди на засегнатия магистрат, такса 5000 евро за подаване на жалбата, пръстов отпечатък и празен лист с подписа на подателя най-долу. И изобщо не е смешно, страшно е. На жертвите на прокурорски и съдебен произвол
им се извиват ръцете,
за да не си и помислят, че е възможно да се оплакват. След това на всички тях ще им плащаме обезщетения, тъй като съдът в Страсбург има ясна практика по въпроса. Изумителна тук обаче е наглостта на народните представители, които вече втора година тъпчат безогледно законите, създавайки нови и нови правни парадокси.
Борбата с корупцията в съдебната власт ще цъфне и ще върже, след като жалбите ще се наказват с присъди за обида, членовете на масонски ложи ще продължат да крият зависимостите си и да се договарят за присъди и решения задкулисно, вечерите на магистрати с мутри в ресторантите им ще продължат да са правило, а правото ще е завряно в ъгъла.
Към тази "антикорупционна" манна небесна трябва да добавим и закона на Меглена Кунева, който в последната си редакция предвижда "анонимни сигнали с криптирана информация", при които при съмнение за автентичност трима експерти щели да могат да разберат кой е подателят.
Колкото да го съобщят на чиновника, срещу когото е жалбата.
По същия начин имената на подателите на сигнали срещу магистратите щели да бъдат известни само на съдебните инспектори. Как тогава засегнатите съдии и прокурори ще ги съдят за клевета, като няма да им знаят имената? Какво всъщност се чудим, след като един от хората, спечелили обезщетение в Страсбург, се оказа осъден от катаджия, който се разпознал в сигнал срещу анонимен полицай!
Очевидно е, че кълбото от зависимости и корупция в съдебната власт, които от години душат обществото и не му дават дори надежда за справедливост, ще продължи да се заплита, а сегашните поправки в Закона за съдебната власт ще се запомнят като най-скандалните в историята му досега, ако минат през пленарната зала и не паднат в Конституционния съд.
хората, които подават сигнали за корупция и конфликт на интереси до съдебния инспекторат, да носят наказателна отговорност, "ако си позволят неверни данни". Тоест някой подава жалба, инспекторатът не открива нищо нередно, а гражданинът го връхлита провереният съдия, прокурор или следовател и го осъжда за обида, клевета и морални вреди.
Глупости.
Очевидно авторката не прави разлика между "данни" и "твърдения".