:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,647,496
Активни 314
Страници 17,906
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Politik kills*

Бойко Ламбовски
Преди няколко години ми се случи да се разговоря с високопоставен дипломат от чужда държава, посланик в София. Човек със самочувствие, свикнал да се възхищава на собствената значимост, отразена в чуждите очи, няма как от време на време да не опита да отрони по някой сентенциозен бисер. Този не направи изключение. Както ме беше уловил дружелюбно, след тирада за приятелството и правото, което е на негова и на страната му страна, той се взря в мене проникновено и произнесе дълбокомислено: "Всичко, всичко е политика, друже!".

Чувал бях, че всичко е пари, гледал бях, че "Всичко е любов", писал бях, че всичко е нищо, и бях давал изпити, че всичко тече... Та такива обобщения не ме впечатляват, но в случая се позамислих. Страната на въпросното Н. Пр. се отличаваше с висока корупция, почти ежедневни политически убийства, мизерия и неграмотност за немалка част от населението.

"Горко на страна, в която всичко е политика. Горко и на такъв свят" - помислих тъжно. Нему, разбира се, рекох нещо друго и обтекаемо - все пак бяхме на празник.

Иначе сентенцията, както повечето сентенции, е хем вярна, хем зависи откъде я гледаш. Ако я гледаш



от монашеска килия в Атон или от кабинета на ядрения физик,



то със сигурност ще ти хрумнат други определения за "всичко" преди политическото такова.

Политическото пронизва живота ни, особено се настървява преди избори. Политиците не трябва да са нищо повече от излъчени от нас умни хора, които защитават интереса на една или друга обществена група, съсловие, етнос, държава. Трябва да правят това като санитари - тоест да пазят от рани и колизии при неизбежния сблъсък на неизбежно разнопосочните интереси. Да ходят с памук и риванол в джоба навсякъде, а не с бандитско ножче, речено фигуративно. Понеже обаче тяхната избираемост става по-лесна чрез риториката на популизма и агресивния език, те се превръщат в рупори на омразата, в остриета на конфликта. Невинаги, но често. Затова може би така се харесват музиканти като Мано Чао, който пее: "Политиката има нужда от бомби, от подводници, от дрога - политиката убива...".

Гледам как се заливат с помия нашите кандидат-президенти и как не им отстъпват американските такива - та неслучайно се сетих за посланическата сентенция. Гледам все същите образци на политически врътки и съм сигурен, че ще ги гледат и нашите внуци, може би в по-лъскава опаковка, но с непроменена същност. Ердоган се възмущава публично, че много световни политици са се завтирили да го мъмрят заради репресиите срещу превратаджиите, а не се възмущават от преврата. Той е прав за себе си, а те - защото май искаха друг начело на Турция. Това ми заприлича на възмущението на Хилари Клинтън от изтеклите документи в Уикилийкс, в които пролича, че висши демократи са цакали Бърни Сандърс при първичните избори с всичко, с което могат. Нея обаче това не я възмути; възмути я евентуалната руска намеса в сървърите на Демократическата партия. Русия опроверга такава намеса, но вие сигурни ли сте, че не се намесва? Аз не съм.



Големите се намесват в живота на малките безцеремонно,



опитват се да се намесват и в живота на големите, но там им се получава по- трудно. Знаете ли кое е най-странно и най-неприятно? Намесата на големите е толкова по-лесна там, където обществото е поело по пътя на "отвореността" - нека се възползваме от този хубав термин, избран от Сорос. Колкото е по-демократично и по-либерално е едно общество, толкова по-лесно е за манипулативния външен инженеринг.

САЩ с помощта на ЦРУ в средата на миналия век подкрепиха държавния преврат срещу президента на Гватемала Хакобо Арбенс Гусман. Превратът бе успешен, на власт дойде военна хунта, свободите бяха орязани. Това бе наблюдавано отблизо от Че Гевара, който по-късно даде съвети на кубинския лидер Фидел Кастро - ако искаш да си запазиш властта, никакви свободи, никакви либерализми. Колко пъти опитаха да убият Кастро по-сетне? Много пъти. Не стана.

Това в крайна сметка добре ли беше за кубинците, или не? Добре ли би било за турците да падне Ердоган?

Но кой наистина го е еня за кубинците и турците между тези, които замислят намесите? За либийците, за иракчаните, за афганистанците, за сирийците? За тях си има бежански организации, хуманитарни помощи, сърцераздирателни фотографски репортажи и послания от висши духовници.

"Хъфингтън пост" всъщност тези дни припомни Гватемала на Х. Клинтън, която се възмущаваше от намесите в чужди избори. САЩ се месят и в чужди избори, и по-скоро в управлението на чужди държави постоянно. Сайтът



ни присети за намесата в Хондурас, Чили, Иран, Виетнам - списъкът е огромен,



за да изброяваме всичко. Месят се не само САЩ. Месят се и Русия, и Франция, и Великобритания, Турция се намеси в Сирия, щеше още да се меси, ако имаше възможност.

А ние сме от тези, в които се месят. Не поради морална извисеност на страната, а поради възможности. Бедата е, че ако си много податлив на такива неща, бърже идва време, в което почват да те ползват като оръдие на намесата. По-евтино е, по-изгодно, по-лесно. Роля, най-незавидна от всички.

---

*Парче от Мано Чао. Оригиналният правопис е такъв.





12
6381
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
01 Август 2016 20:11
Кои са тия наши кандидат-президенти, заливащи се с помия? Поне да научим за кого ще се гласува...
Впрочем - какво означава думата "политика"? Щото си мисля, че не е само управление... И, ако се уточни, че е начин, метод на действие - по-другояче ще зазвучи опусът...
---------------------------------
Сайтът на Генек
01 Август 2016 21:02
Дълбоко се съмнявам че някой посланик на която и да е държава ви е обърнал каквото и да е внимание, но както и да е. Ако си на определена възраст, ако си писател или имаш претенции, ако си в Европа и имаш завършено поне средно образование, ще ти е ясно че "всичко е политика"! Въпросът е по какъв повод е казано това, защо, имало ли е смисъл?! Май не
02 Август 2016 02:53
бях давал изпити


Може би си ги "вземал"/"явявал на", Бойче, а не си ги "(с)давàл", а?
Или на студенти двойкаджии си ги "давал" в качеството си на изпитващ?
02 Август 2016 05:58

Това в крайна сметка добре ли беше за кубинците, или не? Добре ли би било за турците да падне Ердоган?

Но кой наистина го е еня за кубинците и турците между тези, които замислят намесите? За либийците, за иракчаните, за афганистанците, за сирийците? За тях си има бежански организации, хуманитарни помощи, сърцераздирателни фотографски репортажи и послания от висши духовници.

Да се правиш, че си загрижен за населението в чужда държава, когато в твоята има бедни и гладни, безправни, си е не само лицемерие, но и чиста измама. На никой не му пука за хората! Още по-малко за демокрацията. Щото, ако на г-жа Меркел й пукаше, то нямаше да покани емигрантите в чуждата къща, а барем щеше да пита дали са съгласни. И ударите срещу тази и онази държава щяха да бъдат поне като има мнозинство в ООН, което решава, че има такава нужда, за да се помогне, а не от коалиции на желаещите да разграбят ресурсите на въпросната държава. На френските компании просто не им стигнаха печалбите, които Кадафи дава, за да строят язовири и разни други неща, а зинаха да заграбят всичко и политиците решиха да им го осигурят. И се задавиха от лакомията си и накрая останаха..гладни. Същите истории са в Ирак, където диктатора Садам не даваше да се печели толкова, колкото им се иска. Та му наложиха санкции, за да могат те да му продават петрола, а в замяна да пускат на населението храни, колкото да не умре от глад. След което решиха, че и така не става, ами ще го свалят и ще вземат, каквото си искат. Даже и България се включи с идеята, че после ще строи, каквото е разрушила и ще има евтин петрол?! Те бяха тръгнали да разграбват и ресурсите на Русия, но отде се появи тоз наглия Путин, че на всичкото отгоре иска да се бърка и в другите им планове??????? Примерно да си сложат удобно правителство в Сирия, което вместо да храни с продажбата на ресурси тяхното население, ще подари печалбите на чужденците?! Това въобще не е демокрация, това е нов вид колонизация през поставянето на удобни марионетки, които ще обслужват нечии интереси. Лесно е да се намерят такива, които да махнат законните правителства. Ако пък не, идват наред бандите/ въоръжената отвън "опозиция"/, бомбите, блокажа на финансите, както във Венецуела.
02 Август 2016 06:28
Тук автора е пропуснал колонизацията на бившите соц държави. Които останаха сирачета, когато Големия брат СССР се огъна след като му спретнаха атака с ниските цени на петрола, подобно на днес. И го принудиха да изостави сателитите си сами да се оправят, което те нямаше как да постигнат, защото нямаха нито пазари, нито ресурси, а всички бяха против тях. Не само банките не им даваха кредити, но и кредиторките ги блокираха и ги накараха да продадат всичко на безценица, за да получат свежи пари от МВФ. Така им унищожиха икономиките. Спряха производството, овладяха банките. Енергетиката. Услугите. Дори търговията. От последните правят печалби и ги изнасят. В замяна пускат някакви парички на елита в Бг, който да баламосва населението колко е хубаво в ЕС и колко ни обичат.. американците и че ще ни спасят, ако някой ни нападне. Всъщност отново сме в подчинено положение и следваме чужди интереси, вместо нашите. Но сме убедени, че без защитата на Голям брат не можем, защото отново ще се окажем в положението, което бяхме, когото решихме, че сме свободни от диктата на Москва. Разликата е в това, че при соца, елита даваше част от полученото за слугинажа на населението, докато сега го разпределя само на себе си и родата си.
02 Август 2016 07:37
annetaz
02 Август 2016 06:28
та
Най-голямата разлика със соц-а е, че сега няма държава, а преди имаше. Какво значи да има държава? Ами да има цел към която да се стреми държавата, управниците, да има контрол върху чиновниците. Преди имаше един виц - За начет за 10 хил. лева - десет години даваха. Сега милиони крадат и ги повишават даже. Супер луксозни коли си купуват с държавни/общински пари и - нищо. И пак най-големият проблем - всеки чиновник си прави каквото си иска - няма една посока. Всеки дърпа към себе си. Резултатът - орел, рак и щука. Стоим на едно място.. че и дълбаем дъно след дъно.

Ето - БДЖ се разпада ли разпада. ВиК - и там положението е зле, добре че са европейските помощи, че иначе отдавна да сме дали фира, нищо, че БВПто ни уж много по-високо от едно време. Едни магистрали сега правят и веднага почват да ги ремонтират.. и пак с помощи ги правят. Т.е. сега сме зависими от европомощите - превърнали сме се в най-обикновен питомен бозайник. Чакаме на поредната порция храна от Европа и джафкаме по команда.
02 Август 2016 09:44
Впрочем - какво означава думата "политика"? - Проституция (отдавна е казано ), но не с тялото, а с душата и морала (ако изобщо го има даденото лице ! ).
02 Август 2016 09:47
За начет за 10 хил. лева - десет години даваха. Сега милиони крадат и ги повишават даже.

Не е баш така - некадърните директори на предприятия (но "наши другари" ), потрошили милиони левове/долари, и т.н., за "наказание" ги пращаха посланици, търговски представители или консули, е, може би не в най-добрите (келепирските и цивилизовани ) дестинации, но не и в пандиза ! ПОМНИМ...
02 Август 2016 09:55
... както във Венецуела

Нямаш си идея за положението там и защо стигнаха до просешка тояга. Затова по-добре си трай...

"La revolución bolivariana¨ на Уго Чавес и беличния му имитатор и бивш шофьор на камион Николас Мадуро ("мъдуро" ) за пореден път доказа, че подобни утопии, несвързани с обективните икономически закони, винаги водят до подобен крах. Подобри положението на някои слоеве на база доходите от нефта, но пък съсипа икономиката и пропиля милиардите, за да помага на други левичарски режими в Лат. Америка. "Съеши" се с АхмадинАХМАК, Лукашенко, и т.н. И пак хамериканците му били виновни. Ами сами си ср*хте в гащите, никой не ви е виновен ! Сега си сърбайте попарата...
02 Август 2016 15:02
Политиката е организиран контрол. Не виждам къде е проблемът всичко да е политика. Дори напротив.

(и моя милост веднъж се "оплака" неформално на предст. на френската жандармерия, че във Франция животът е твърде кадриран, т. е. рамкиран (анкадре за франкофоните), а той с охота се съгласи)

Вероятно проблемът е по-скоро в това, че контролът не е непременно... организиран?

Поздрави.
02 Август 2016 17:23
Страната на въпросното Н. Пр. се отличаваше с висока корупция, почти ежедневни политически убийства, мизерия и неграмотност за немалка част от населението.

Доста прилича на Русия.
03 Август 2016 23:14
Познавач си Бат Ваню! Нема начин да не си се трудил в Коми...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД