:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,475
Активни 494
Страници 23,885
За един ден 1,302,066

Нула доверие в съда, а магистратите изнемогват от дела

Заради неравномерното разпределение някои си клатят краката, а други са затрупани като от лавина
Снимка: Архив "Сега"
Някои съдии са толкова натоварени, че не става ясно кога успяват да си прочетат делата и да вземат обективно решение.
Поредният български феномен изплува тези дни. Недоверието в съда и прокуратурата е 94-96%, стана ясно едновременно от думи на правосъдния министър Екатерина Захариева и от изследване на Европейската комисия. Въпреки това броят на съдебните дела е огромен и хората продължават масово да се съдят.

Анализ на натовареността на съдилищата през 2015 г., приет от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, показа, че за година съдилищата в България са разгледали над 676 хиляди граждански, наказателни, административни дела. 84% от тях са били приключени. Налице е трайна тенденция от 2011 г. за увеличение на броя на разглежданите дела, като за 2015 г. спрямо предходната 2014 г. ръстът е с 3.29 на сто във всички съдилища освен в окръжните и административните. Достатъчно е да се отбележи, че например новопостъпилите дела през 2015 г. са били 566 350.

Броят на съдиите е относително постоянен - малко над 2000, в момента - 2232. Това означава, че ако натовареността беше разпределена равномерно, на един съдия щяха да се падат по 303 дела на година. За това време



те не биха могли да ги прочетат,



камо ли да ги разгледат, преценят, решат.

Отделен е въпросът, че такова равномерно разпределение изобщо няма. Най-висока е натовареността в районните съдилища, където месечно един съдия работи по 41 дела. Следват административните със 17 дела месечно, окръжните съдилища - с 12 дела, апелативните - с 8. Най-приятно е във военните съдилища - 4 дела месечно на съдия.

Заради несправедливото разпределение има районни съдии в София с по 500 дела годишно, докато военните гледат по 50. В страната има места, в които се гледат само по няколко дела, и то годишно. И тази тенденция ще се засилва - концентрацията на гражданските, наказателните и административните дела



в софийските съдилища ще се увеличава



за сметка на тези в провинцията. И е сигурно, че броят на апелативните и административните съдилища не е оптимален.

При този брой съдии няма как да се гарантира, че едно дело, особено в натоварените съдилища, се гледа и решава обективно и справедливо. Особено ако са се натрупали обемисти дела за наследство, за собственост - как точно магистратът успява да изчете всяко от тях, всички документи, да организира гледането им, назначаването на експертизи, изчитането им, разбирането им, изслушването на страните, на свидетелите? Следващия месец идват още толкова дела, следващия още, и още, и още... Има отлагания, болни свидетели или страни, не могат да бъдат открити хора, вещи лица, необходимо е да се търсят и да се чакат справки.

Няма спор, че споровете между хората и фирмите трябва да се решават в съда, а не с палки и бухалки. И очевидно в България се случва това - хората търсят справедливост именно в съдилищата. В същите тези съдилища, в които според всички проучвания нямат никакво доверие. Нещо, което очевидно не е така.

Няма спор обаче, че и хората съдят за щяло и нещяло. При това, въпреки че понякога са с ясното съзнание, че ще изхарчат много повече за съдебни такси, адвокати и всякакви други разноски, отколкото ще спечелят. Явно става дума за народопсихология. Затова всички опити у нас да бъде вкарана медиацията и споровете да се решават извънсъдебно, при специални медиатори, при ниски такси - удрят на камък.



Хората са свикнали да се съдят. И то много и често



Има държави, в които това се регулира, като се прави скъпо правосъдието. Вдигат се рязко държавните и съдебните такси - и ограничаването на броя на делата става бързо. У нас таксите са сравнително ниски, а достъпът на практика е почти неограничен.

Но нещо трябва да се промени, ако не искаме съвсем скоро да имаме блокирала съдебна система. Случващото се трябва да е поне в няколко посоки. Например увеличаване на съдиите, от една страна, и засилен контрол върху тяхната работа, от друга. Постоянна разяснителна кампания сред хората и фирмите какво точно ще им коства едно съдебно дело - пари, нерви, емоции, време, и колко по-добре е да си решат споровете извънсъдебно, с преговори.

Иначе ще има все по-лоша статистика, изнервени хора и недоволни фирми. Ще има изнемогващи и в очевидна невъзможност да гледат обективно дела магистрати. Докато в един един момент системата просто не даде на късо. Тогава отново споровете ще се решават с бухалки.
12
2775
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
01 Август 2016 20:02
Заради несправедливото разпределение има районни съдии в София с по 500 дела годишно


И за несправедливостта към себе си пак съдиите са виновни. Щото никой не се натиска да става съдия в Кула или Дулово, че да му е леко и да си клати краката.
01 Август 2016 20:18
Поредният български феномен изплува тези дни. Недоверието в съда и прокуратурата е 94-96%, стана ясно едновременно от думи на правосъдния министър Екатерина Захариева и от изследване на Европейската комисия.

Няма никакъв "феномен"!
Колко пъти да го обяснявам! От всичките системи на държавата единствената, която що-годе още държи глава над водата, е Съдебната!
Съдът все още се явява единственото място, където може да се потърси някаква справедливост срещу административния, корпоративен и пр. тероризъм.
Затова е и непрекъсната атака на проробовладелската преса, най-острото оръжие на робовладелците, срещу нея.

Обяснявал съм го няколко трилиона пъти. Откак Свят светува, откак съществува Правото, в гражданските дела, които са огромната част от всички дела, почти в 90-95% от случаите едната страна е недоволна (загубилата!), другата страна е доволна (спечелилата!) - т.е. тук съотношението е 50/50 - и е класическо разпределение!

Има и известен процент дела, когато и двете страни са недоволни - т.е. съдът се е произнесъл кьопаво, или пък и двете страни са имали очаквания, които не са се оправдали. Смея да твърдя, че при нас гражданските дела с недоволни две страни ще се множат, т.к. т.нар. законодателство от година на година става все по-идиотско - т.е. колкото и да се мъчи Съдът - няма никакъв шанс решението да е удоволетвори поне едната страна.

Какво толкова неясно има - не мога да разбера!

Извод: най-основната задача на проробовладелската преса е отродителството, затова и атаките й срещу Съда са толкова много - целта е разяждане на държавността - т.е. отродителство в чист вид!

-------
заб. изказвам се полупрофесионално!
01 Август 2016 20:35
От всичките системи на държавата единствената, която що-годе още държи глава над водата, е Съдебната!

01 Август 2016 21:15
Има и известен процент дела, когато и двете страни са недоволни...

Какво толкова неясно има - не мога да разбера!
а де

а ти си изпаднал в излишно многословие. знайно е, че когато двама се съдят, от присъдата са доволни не повече от 50%
01 Август 2016 21:31
onzi 01 Авг 2016 21:15
а де а ти си изпаднал в излишно многословие. знайно е, че когато двама се съдят, от присъдата са доволни не повече от 50%

Никога не съм многословен - по-скоро съм лаконичен...
Изясних на широките форумни маси защо ще се множат делата, от които и двете страни ще са недоволни.

И от друг ракурс - какво може да се сготви една домакиня и да поднесе на масата, събирайки овации, ако изходният матриал е да не казвам какво...

Туй, за по-лесно възприемане, ще го илюстрирам и така - Съдът работи с матриали на НС...

Много ми се нрави Древното: Законът е мълчалив Съдия, Съдията е говорещият Закон...

01 Август 2016 21:35
Подкрепям. Съдилищата в София (където са големите дела за многото пари) са претоварени.
Разбира се, съдебната система страда от шуробаджанащината и назначените некадърници, но както неведнъж съм казвал: не можеш да избягаш от заобикалящата те действителност и да бъдеш остров на морала, когато край теб цялото общество тъне в корупция.
01 Август 2016 23:16
Явно става дума за народопсихология.

...има държави, в които това се регулира, като се прави скъпо правосъдието.

Като гледам написаното виждам как расте вероятността хората сами да започнат да раздават правосъдие.
02 Август 2016 01:11
Статията е за доверието в съда, а не за доволни/недоволни. Различни неща са.
Ако, примерно, по едно гражданско дело едната страна е "права", а другата - "крива" и съдът отсъди в полза на кривата страна, то тогава тя ще е доволна от решението, но няма да има доверие на съда, защото ясно съзнава, че решението е неправилно и след време може при друго дело да е правата страна, а решението да е в нейна вреда. Т. е. в този случай ще имаме доволни/недоволни 50/50, но доверие към съда нула.
Колкото и да звучи странно, точно липсата на доверие в съда до голяма степен е и причината за натовареността му. Липса на доверие - в смисъл надеждата на кривите страни, че решението може и да е в тяхна полза. Не са чак толкова много случаите, при които наистина е спорно кой крив и кой - прав и се налага съдът да реши това. В повечето случаи при възникнал спор и двете страни знаят коя от тях е кривата и коя правата, но кривата не се стреми "да се изправи", защото се надява, че и да се стигне до съд, съдът може и да реши в нейна полза. Затова и "ще те съдя" не се възприема като сериозна заплаха - "съди ме, като искаш, не се знае какво ще реши съда, пък и докато излезе решението я камилата ...". Или пък обратния случай - кривата страна иска да постигне нещо неправомерно и тя инициира дело, вече като ищец, с ясното съзнание, че не е права, но с надеждата, че може и да мине. Това дава и усещането, че хората "се съдят за щяло и не шяло".
Ако страните имат увереност, че при евентуално дело съдът ще отсъди справедливо, по закон и в разумен срок, в повечето случаи ще се стремят да се разберат и да не се стига до съд. особено пък кривите страни ще се стремят да се изправят, както е и редно, защото ще знаят (или поне ще допускат с голяма вероятност), че ще бъдат осъдени. Така при много случаи въобще няма да се стига до съд, а съдът ще се занимава с казуси, които действително са спорни.
02 Август 2016 04:59
Болярчето
02 Август 2016 07:43
В повечето случаи при възникнал спор и двете страни знаят коя от тях е кривата и коя правата, но кривата не се стреми "да се изправи", защото се надява, че и да се стигне до съд, съдът може и да реши в нейна полза. Затова и "ще те съдя" не се възприема като сериозна заплаха - "съди ме, като искаш, не се знае какво ще реши съда, пък и докато излезе решението я камилата ...". Или пък обратния случай - кривата страна иска да постигне нещо неправомерно и тя инициира дело, вече като ищец, с ясното съзнание, че не е права, но с надеждата, че може и да мине. Това дава и усещането, че хората "се съдят за щяло и не шяло".

Точно така е! Особено по ГПК!!!!!!!!!!! Където съдиите гледат в тавана и решават без да вникнат в делата или съдят с връзки! Та така загубихме дело срещу едни мошеник, дето ни обърна и потроши колата на равен път, защото блял баирите. Но съдът осъди нас да му плащаме барабар с лихвите! И адвокатката на виновния, която му беше приятелка си писа троен хонорар по делото, за да ни оберат! И от там такси и за съдия изпълнител..Кво й пукаше на съдийката за протоколите на ДАИ и КАТ, от сервиза?! Даже и за експертизата?! Тя си реши, че оня няма да плаща! и за кви реформи говорим? Да махнат Цацаров? А какви са тез закони и съдии бе???????
02 Август 2016 10:24
Хората са свикнали да се съдят. И то много и често

това наистина е феномен и по-точно парадокс - при ниското, дори никакво доверие в съдебната система продължаваме да се съдим масово

Няма спор, че споровете между хората и фирмите трябва да се решават в съда

има спор - голяма част от противоречията могат и трябва да се решат извън съда, по възможност предварително
превенция му е майката - максимално "изчистване" на нещата предварително. Като ще подписваш граждански договор - ами дай го на един добър адвокат да го погледне, плати едни 100-150 лева, след това ще ти е по-леко. Като си изтървал нещата, чакай съда да ти помага...
Никой не може да те предпази от собствената ти глупост!
02 Август 2016 11:38
Дрън,дрън Колко от делата, които се образуват са по заповедни производства? Бас хващам, че повече от половината. Адвокатът попълва една бланка, съдията друга бланка и делото се води за бройка. Като прибавим и бракоразводните - манифактурата върви. Каква е статистиката за реалните дела, изискващи повече мисъл и професионален капацитет? Ами да направят специализирани съдилища по заповедни производства и бракоразводни дела, където един съдия може да гледа по 3 дела дневно, а по-сериозните неща да ги разпределят на по-читави съдии.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД