Васил Тончев е роден в София. Завършил е философия с профил социология в СУ "Климент Охридски". Работил е като психотерапевт, бил е научен сътрудник в Института за изследване на младежта, след това в Националния център за изследване на общественото мнение като научен секретар. По-късно създава собствена агенция "Сова-5", която след това придобива и търговската марка "Харис". Семеен е, има три деца.
- Как ще коментирате поведението на премиера Борисов в случая с върнатия в Турция опонент на турския президент Ердоган?
- Мисля, че в случая се оказахме неподготвени. Имаше сериозен разнобой в нашите институции. В крайна сметка се стигна до едно необмислено решение.
- Това решение ще доведе ли до отслабване на позициите ни в Европейския съюз?
- Не, не мисля, че този случай ще има траен и дългосрочен ефект, но е необходимо да се вземат съответните мерки оттук нататък да се действа координирано и целесъобразно.
- Смятате ли, че Европа ще се справи с проблема с бежанците?
- Да, но ще е необходимо време.
- Да се върнем у нас. Това решение на премиера и лидер на ГЕРБ ще се отрази ли върху позициите на партията за президентския вот?
- Не очаквам някаква силна обществена, гражданска реакция. Очаквам диалог по въпроса, вследствие на който да си координираме действията, да изградим един опит как да се реагира при такива казуси. Няма опасност да възникне някакво напрежение, което да дестабилизира страната.
- Защо според вас нито една влиятелна политическа сила не обявява кандидата си за президент?
- Някои я обявиха, но, така е, те няма да имат сериозна роля в предстоящия вот. Не се обявяват кандидатури просто защото е ясно, че големият фаворит на изборите не е обявил своя кандидат. Това предопределя оттук нататък и поведението на останалите.
- Но при една сериозна предизборна кампания има шанс да бъде избран и кандидат на друга политическа сила, например левицата.
- Въпреки това големият фаворит си остава ГЕРБ. Какво ще се случи, е друг въпрос. Не обявяват кандидатите си по ред причини, основната е, че Бойко Борисов все още не е решил как ще действа в тази ситуация. На Борисов му е изгодно да няма предизборна кампания, тъй като електоралното предимство, което има ГЕРБ, е значително. Това им позволява този лукс да бавят нещата. Второ, тук големият въпрос е дали ще се кандидатира самият Борисов, или ще се търси друг вариант.
- Вие как мислите - ще се кандидатира ли Борисов?
- От гледна точка на Борисов нещата стоят така, че той трябва да се кандидатира. На него му е изгодно това. И в личностен план от гледна точка на неговата политическа кариера, и в обществен план, тъй като знае се, че макар и с малко правомощия, президентът в България тежи със своя авторитет. Например един Първанов беше силен президент, за разлика от Плевнелиев, който така и не влезе в тази роля. Борисов има шанс за два мандата именно заради личните си качества.
- Проблемът е, че Бойко Борисов на няколко пъти заяви, че няма да участва лично в тези избори, защото като министър-председател има много повече възможности да диктува и направлява политиката у нас.
- Е, да, но може да управлява още 2 г., а може да се наложи и предсрочно да напусне поста. А президент ще бъде поне 5 г. с тенденция за още един мандат. И ако се разположи във времето влиянието, което може да има в политиката, може да се окаже, че президентската позиция е по-силна за него и много по-отговорна. Но изборите не са предрешени, дори и Бойко Борисов да се кандидатира на тях. Той е големият фаворит и той трябва да реши какво да е поведението на партията, която ръководи. Възможно е левицата да консолидира вот, макар че с ген. Румен Радев поемат голям риск, тъй като това е човек, който не е наложен в политиката, не се е показал пред хората и левицата има доста кратко време да направи кампания. Ако се окаже, че генералът е с много добър публичен образ и е в състояние да покаже специални политически умения, като успее да наложи образа си за 2 месеца, този ход може да се окаже сполучлив.
- Отстрани изглежда, че левицата е в най-неизгодна позиция заради вътрешните си противоречия. Президентският вот ли катализира противоречията в БСП, или те дойдоха веднага след избора на Корнелия Нинова за лидер на партията?
- Не бих казал, че левицата е в неизгодна позиция, особено когато става дума за президентски избори. Това е мажоритарен избор, който ще се реши между двама кандидати. Естествено е лидерите на тези партии да се състезават на президентския вот. Левицата може да консолидира много по-голям вот от нейните привърженици, което да даде ефекти в последващи ситуации. От тази гледна точка ситуацията е много изгодна за БСП. А това, че БСП още не си е подредила къщата и че излъчва такива послания, е техен проблем, който, ако искат да запазят политическата си цялост, трябва да решат. Що се отнася до Корнелия Нинова - тя предизвика вътрешни избори и обяви нов стил на поведение, но се оказа, че тези, които бяха излъчени на вътрешните избори, не се приемат от ръководството и кръга около Нинова. И оттук нещата станаха сложни.
- Смятате ли, че ще се стигне до по-сериозни конфликти в самата левица?
- Не, тъй като са изправени до стената и трябва да вземат съдбоносни решения и за себе си, и за цялото ляво пространство. Разчитам и на това, че здравият разум ще надделее. На България й трябва силна левица, както и силна десница.
- Каква е ролята на Георги Първанов в процесите, които текат в БСП? Твърди се, че тя не е второстепенна.
- Не мисля, че Първанов има голяма роля в случващото се в БСП. АБВ може да стане фактор, ако се позиционира в средата, и да бъде медиатор. Те много добре стояха в правителството и много по-силни щяха да бъдат, ако търсеха с БСП следизборни коалиции. Това, което се вижда сега, е, че всъщност случващото се покрай президентските избори е решение на БСП.
- Има ли прилики в случващото се в БСП и Реформаторския блок, който също е в полуразпад?
- Не виждам сходство, защото проблемите са различни. В БСП проблемите са организационни. Там новото ръководство и новият лидер трябва да укрепят властта си и да утвърдят механизмите, с които работят. И това да се приеме от цялата партия. Докато в РБ проблемът е друг. Там нещата са на два лагера, защото партиите в блока са повече. Една част от блока е за силна колаборация с управляващите от ГЕРБ, другата враждува на идеологическа основа и предлага съвсем друга политическа визия. В дългосрочен план не виждам как тези две линии могат да се слеят.
- Смятате ли, че РБ може да се разпадне на съставните си части?
- Поне на две части е твърде възможно и логично. На едната, оглавявана от ДСБ, и другата от ДБГ и част от СДС.
- Забелязва се, че РБ като че ли прави плавен преход от предишното си намерение да извади свой кандидат-президент към подкрепа за кандидата на ГЕРБ. Мислите ли, че може да се стигне до подкрепа на човек от ГЕРБ?
- Това пак е част от противодействието между двата лагера в РБ. Групата около Радан Кънев е естествено да търси идентичност и ще търси свой кандидат, защото това ще ги идентифицира пред техните избиратели в дългосрочен план. Групата, която е за контакти с ГЕРБ, е нормално да подкрепи кандидата на ГЕРБ, явявайки се като присъдружна организация на най-голямата партия.
- Задава ли се предсрочен парламентарен вот?
- Най-много това зависи дали Бойко Борисов ще се кандидатира за президент или не. Ако се кандидатира и стане президент, автоматично ще се стигне до предсрочни избори през следващата година. В другия случай мнозинството ще си изкара мандата.
- Излиза, че Борисов крепи това правителство и ако влезе в битката за президент, то ще се разпадне.
- Без Борисов начело на това мнозинство, на това правителство нещата стават принципно различни.
- В смисъл?
- Трябва нова процедура, нов премиер, защото ще се намесят различни центробежни сили и мнозинството няма да издържи.
|
|