:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,567
Активни 489
Страници 9,470
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

На Борисов му е изгодно да няма предизборна кампания

С решението си ген. Радев да е кандидатът за президент левицата поема голям риск, казва социологът Васил Тончев
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Васил Тончев
Васил Тончев е роден в София. Завършил е философия с профил социология в СУ "Климент Охридски". Работил е като психотерапевт, бил е научен сътрудник в Института за изследване на младежта, след това в Националния център за изследване на общественото мнение като научен секретар. По-късно създава собствена агенция "Сова-5", която след това придобива и търговската марка "Харис". Семеен е, има три деца.





- Как ще коментирате поведението на премиера Борисов в случая с върнатия в Турция опонент на турския президент Ердоган?

- Мисля, че в случая се оказахме неподготвени. Имаше сериозен разнобой в нашите институции. В крайна сметка се стигна до едно необмислено решение.

- Това решение ще доведе ли до отслабване на позициите ни в Европейския съюз?

- Не, не мисля, че този случай ще има траен и дългосрочен ефект, но е необходимо да се вземат съответните мерки оттук нататък да се действа координирано и целесъобразно.

- Смятате ли, че Европа ще се справи с проблема с бежанците?

- Да, но ще е необходимо време.

- Да се върнем у нас. Това решение на премиера и лидер на ГЕРБ ще се отрази ли върху позициите на партията за президентския вот?

- Не очаквам някаква силна обществена, гражданска реакция. Очаквам диалог по въпроса, вследствие на който да си координираме действията, да изградим един опит как да се реагира при такива казуси. Няма опасност да възникне някакво напрежение, което да дестабилизира страната.

- Защо според вас нито една влиятелна политическа сила не обявява кандидата си за президент?

- Някои я обявиха, но, така е, те няма да имат сериозна роля в предстоящия вот. Не се обявяват кандидатури просто защото е ясно, че големият фаворит на изборите не е обявил своя кандидат. Това предопределя оттук нататък и поведението на останалите.

- Но при една сериозна предизборна кампания има шанс да бъде избран и кандидат на друга политическа сила, например левицата.

- Въпреки това големият фаворит си остава ГЕРБ. Какво ще се случи, е друг въпрос. Не обявяват кандидатите си по ред причини, основната е, че Бойко Борисов все още не е решил как ще действа в тази ситуация. На Борисов му е изгодно да няма предизборна кампания, тъй като електоралното предимство, което има ГЕРБ, е значително. Това им позволява този лукс да бавят нещата. Второ, тук големият въпрос е дали ще се кандидатира самият Борисов, или ще се търси друг вариант.

- Вие как мислите - ще се кандидатира ли Борисов?

- От гледна точка на Борисов нещата стоят така, че той трябва да се кандидатира. На него му е изгодно това. И в личностен план от гледна точка на неговата политическа кариера, и в обществен план, тъй като знае се, че макар и с малко правомощия, президентът в България тежи със своя авторитет. Например един Първанов беше силен президент, за разлика от Плевнелиев, който така и не влезе в тази роля. Борисов има шанс за два мандата именно заради личните си качества.

- Проблемът е, че Бойко Борисов на няколко пъти заяви, че няма да участва лично в тези избори, защото като министър-председател има много повече възможности да диктува и направлява политиката у нас.

- Е, да, но може да управлява още 2 г., а може да се наложи и предсрочно да напусне поста. А президент ще бъде поне 5 г. с тенденция за още един мандат. И ако се разположи във времето влиянието, което може да има в политиката, може да се окаже, че президентската позиция е по-силна за него и много по-отговорна. Но изборите не са предрешени, дори и Бойко Борисов да се кандидатира на тях. Той е големият фаворит и той трябва да реши какво да е поведението на партията, която ръководи. Възможно е левицата да консолидира вот, макар че с ген. Румен Радев поемат голям риск, тъй като това е човек, който не е наложен в политиката, не се е показал пред хората и левицата има доста кратко време да направи кампания. Ако се окаже, че генералът е с много добър публичен образ и е в състояние да покаже специални политически умения, като успее да наложи образа си за 2 месеца, този ход може да се окаже сполучлив.

- Отстрани изглежда, че левицата е в най-неизгодна позиция заради вътрешните си противоречия. Президентският вот ли катализира противоречията в БСП, или те дойдоха веднага след избора на Корнелия Нинова за лидер на партията?

- Не бих казал, че левицата е в неизгодна позиция, особено когато става дума за президентски избори. Това е мажоритарен избор, който ще се реши между двама кандидати. Естествено е лидерите на тези партии да се състезават на президентския вот. Левицата може да консолидира много по-голям вот от нейните привърженици, което да даде ефекти в последващи ситуации. От тази гледна точка ситуацията е много изгодна за БСП. А това, че БСП още не си е подредила къщата и че излъчва такива послания, е техен проблем, който, ако искат да запазят политическата си цялост, трябва да решат. Що се отнася до Корнелия Нинова - тя предизвика вътрешни избори и обяви нов стил на поведение, но се оказа, че тези, които бяха излъчени на вътрешните избори, не се приемат от ръководството и кръга около Нинова. И оттук нещата станаха сложни.

- Смятате ли, че ще се стигне до по-сериозни конфликти в самата левица?

- Не, тъй като са изправени до стената и трябва да вземат съдбоносни решения и за себе си, и за цялото ляво пространство. Разчитам и на това, че здравият разум ще надделее. На България й трябва силна левица, както и силна десница.

- Каква е ролята на Георги Първанов в процесите, които текат в БСП? Твърди се, че тя не е второстепенна.

- Не мисля, че Първанов има голяма роля в случващото се в БСП. АБВ може да стане фактор, ако се позиционира в средата, и да бъде медиатор. Те много добре стояха в правителството и много по-силни щяха да бъдат, ако търсеха с БСП следизборни коалиции. Това, което се вижда сега, е, че всъщност случващото се покрай президентските избори е решение на БСП.

- Има ли прилики в случващото се в БСП и Реформаторския блок, който също е в полуразпад?

- Не виждам сходство, защото проблемите са различни. В БСП проблемите са организационни. Там новото ръководство и новият лидер трябва да укрепят властта си и да утвърдят механизмите, с които работят. И това да се приеме от цялата партия. Докато в РБ проблемът е друг. Там нещата са на два лагера, защото партиите в блока са повече. Една част от блока е за силна колаборация с управляващите от ГЕРБ, другата враждува на идеологическа основа и предлага съвсем друга политическа визия. В дългосрочен план не виждам как тези две линии могат да се слеят.

- Смятате ли, че РБ може да се разпадне на съставните си части?

- Поне на две части е твърде възможно и логично. На едната, оглавявана от ДСБ, и другата от ДБГ и част от СДС.

- Забелязва се, че РБ като че ли прави плавен преход от предишното си намерение да извади свой кандидат-президент към подкрепа за кандидата на ГЕРБ. Мислите ли, че може да се стигне до подкрепа на човек от ГЕРБ?

- Това пак е част от противодействието между двата лагера в РБ. Групата около Радан Кънев е естествено да търси идентичност и ще търси свой кандидат, защото това ще ги идентифицира пред техните избиратели в дългосрочен план. Групата, която е за контакти с ГЕРБ, е нормално да подкрепи кандидата на ГЕРБ, явявайки се като присъдружна организация на най-голямата партия.

- Задава ли се предсрочен парламентарен вот?

- Най-много това зависи дали Бойко Борисов ще се кандидатира за президент или не. Ако се кандидатира и стане президент, автоматично ще се стигне до предсрочни избори през следващата година. В другия случай мнозинството ще си изкара мандата.

- Излиза, че Борисов крепи това правителство и ако влезе в битката за президент, то ще се разпадне.

- Без Борисов начело на това мнозинство, на това правителство нещата стават принципно различни.

- В смисъл?

- Трябва нова процедура, нов премиер, защото ще се намесят различни центробежни сили и мнозинството няма да издържи.

15
4564
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
18 Август 2016 19:37


Страшни въпроси и съответстващи им отговори!
18 Август 2016 19:55
Боко е объркан - факт. И даже "страхуван". А и кандидатът му - той или магарица някаква - явно има бая петна в миналото си. И Боко се бои от голям шум - вижда се, че компроматите са явно силни и можещи да разтресат основата на гейберастката политпропаганда. А тя е насочена към семплите, немислещите, публиката, тълпата... Обаче - май кандидатурата е толкова оплескана, че дори подобни електорални единици може /може! Не е сигурно!/ да се замислят...
---------------------------
Сайтът на Генек
18 Август 2016 19:56
Скучно интервю. Скучни отговори. Очкавах много по-дълбок и сериозен анализ. Очаквах провокативни прогнози. То, всъщност, прогнози няма. Отговорите са телеграмно кратки, унили, и, до някъде, увъртливи. Странно, че точно такъв стил допада на публиката.
18 Август 2016 23:44
18 Август 2016 23:49
Скучно интервю. Скучни отговори.
Льольовците им играят в пътеката! Лошите, добри момчета - имаше такива персонажи в пионерските филми преди 10.11. Бунтуващи се срещу конформизма на тоталитарно безизходните си parents. А, да! И като Георги Минчев, грачейки - в Америка е истината, копелета!
19 Август 2016 01:16
Дедо хаджи и "демокрацията" - начин на употреба. Изгоден, докато не бъде изгонен. Тогава целият Му "ореол" ще се спихне за отрицателно време. Блещите сега "Осана!" ще са и най-ревностни в разпъването.
19 Август 2016 08:48
Интересно, как пък не баялдисаха тези т.н. политически наблюдатели да поддържат илюзията, че имало лява и дясна страна на българската управляваща мафия...
Това си е съучастие в престъплението!
19 Август 2016 10:19
Александър Фьодорович Керенски (на руски: Алекса́ндр Фёдорович Ке́ренский; 4 май [22 април] 1881 - 11 юни1970) е руски политик. Александър Фьодорович Керенски е роден в гр. Симбирск (преименуван на Уляновск през 1924 г.), където 10 г. по-рано е роден Ленин - бъдещият му политически противник1. Умира в САЩ през 1970 г. /справка от Уикипедията- https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%8A%D1%80_%D0%9A%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8
Заема министерски постове в първите 2 правителства на княз Георги Лвов след Февруарската революция (1917) и е председател на Временното правителство на Руската република преди вземането на властта от болшевиките в резултат от Октомврийската революция от 1917 г.
Руска република е наименованието на руската държава в периода след Февруарската революция – от абдикацията на 2 март (15 март ст. стил) 1917 г. и изолирането под домашен арест на император Николай II, до падането на Временното правителство на 24 октомври (6 ноември) 1917 г. - в навечерието на победата на Октомврийската революция на следващия ден 25 октомври (7 ноември) 1917 г. До този момент Русия не се признава от Ватикана, а се счита само за една местност.
Фактически Руската империя през този период е с републиканско управление, но официално е провъзгласена за република с постановление на Временното правителство от 1 септември (14 септември) 1917 г.
Руската Република е била призната от САЩ! Както се вижда, за нея много малко се пише из учебниците, а се превъзнася до небето преврата срещу таза Република извършен на 25 октомври 1917 г.
НЯМА ВОСР!!
19 Август 2016 12:17
ЕТО МОЯТА ПРОГНОЗА: РАДЕВ И ГЕРБ-аджията ОТИВАТ НА БАЛОТАЖ. ГЕНЕРАЛ СЪБЕВ ОТ РБ Е ТРЕТИ. КАРАКАЧАНОВ И НОТЕВ ЩЕ СА ЧЕТВЪРТИ, ЗАЩОТО ВЕЛИЗАР ЕНЧЕВ ЩЕ ИМ ОТНЕМЕ ВАЖНИ ПРОЦЕНТИ, ДПС НЯМА ДА ИЗДИГНЕ КАНДИДАТ, А НА ВТОРИ КРЪГ ЩЕ ПОДКРЕПИ ТОЗИ, КОЙТО ОБЕЩАЕ УЧАСТИЕ ВЪВ ВЛАСТТА, ЖОРЖ ГАНЧЕВ ЩЕ ИЗТЕГЛИ ГЛАСОВЕ ОТ БСП, НО НЯМА ДА СА МНОГО. КАЗАХ!
19 Август 2016 13:16
Жителите на едно хасковско село питали един кандидат за кмет на селото дали може да ги управлява,ако го изберат за кмет.Той им отвърнал: управлявам ви не само,ами и в гъ....ви еб....ам. Дали да питаме и Бойко ?
19 Август 2016 13:59
Очкавах много по-дълбок и сериозен анализ. Очаквах провокативни прогнози.

От Сова-5 толкоз, който иска повече да търси Бухал-6
Но като гледам тука 10 души наредени на опашката за избори си казвам, че не само безплатен обяд няма, но и безплатни избори ВЕЧЕ няма..
19 Август 2016 14:11
Боко е объркан - факт. И даже "страхуван".


"Страхнат" се казва в случая.
19 Август 2016 18:41
Началото на края на ГЕРБ. Цуг-цванг. Трябва да спечелят президентските избори, защото след това пропадат. Нямат кандидат, който може да ги спечели. Затова Борисов ще се нагърби. Освен това е ясно, че държавата върви на изуй-гащи, затова е по-добре да бяга.ю
Лошото е, че стане ли президент, ГЕРБ си заминава, никаква власт повече няма да види, съответно няма и как да се краде. Което автоматично ще доведе до политическата смърт на Борисов. Няма да изтрае дори 5-те години мандат.
Загуби ли президентските избори, губи всичко... И ГЕРБ ще се разпадне без властта.
Никак не му е розово положението. Още повече, че управленската му импотентност става все по-явна. И магаретата го усещат и ще почнат да бягат от потъващия кораб...
А иначе партнерите пак да развяват масалите за "белия кон", "мачето у дувар" и прочие симпатични простотии, които много им подхождат...
19 Август 2016 19:21
.
20 Август 2016 08:44
- Въпреки това големият фаворит си остава ГЕРБ. Какво ще се случи, е друг въпрос. Не обявяват кандидатите си по ред причини, основната е, че Бойко Борисов все още не е решил как ще действа в тази ситуация. На Борисов му е изгодно да няма предизборна кампания, тъй като електоралното предимство, което има ГЕРБ, е значително. Това им позволява този лукс да бавят нещата. Второ, тук големият въпрос е дали ще се кандидатира самият Борисов, или ще се търси друг вариант.


Хареса ми наблюдението на социолога Васил Тончев.
-
Даниела Добрева, за интервюто
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД