:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,647,758
Активни 258
Страници 18,168
За един ден 1,302,066

Тихият бунт срещу скъпото билетче

Не сте безгласна буква в случващото се, вие сте единица в тази икономика и имате пълната свобода да наказвате лошите практики, избирайки да похарчите левчето си по друг начин
Снимка: БГНЕС
Преди увеличението на билета от 1.60 лв. пред Столична община имаше протести.
Едва ли ще се намери гражданин на София, който не работи в Центъра за градска мобилност и намира икономическа логика в повишението на цента на билета със 60% при постоянно спадащи цени на горивата. Аз също не успях.

Хубавото на това да си в състояние на пазарна икономика е, че пазарът, тази съвкупност от икономическите решения и действия на потребителите, винаги успява да прецака тези, които си мислят, че могат да прецакат него.

Ако изкуствено (чрез държавен декрет) понижиш цените на стока или услуга, както се случи с хляба в България преди около двайсетина години, той просто изчезва от витрините; ако изкуствено ги повишиш, хората избират алтернативите или започват да те саботират. Подобни действия наблюдаваме и с градския транспорт в София. И не става дума за онези класически опортюнисти и смелчаци като онзи човек, който в знак на протест предложи да си плати глобата в трамвая с жълти стотинки. Говоря за онези хора, които без шум, с икономическите си решения гласуват с левчето си и казват This is bullshit. В тази статия се опитвам да събера няколко такива икономически решения, които слагат прът в плана на ЦГМ за лесни печалби на гърба на потребителите.



Да преоткрием БДЖ



Странно но факт. Предстоят сигурно единствените редове в ЕКИП, от които можете да прочетете нещо положително за родните ни железници, но ако в момента сте жител на Владая, ви е по-изгодно да използвате БДЖ, за да стигнете до центъра на града, отколкото общинския транспорт. Разходката с влак от гара Владая до Централна гара отнема 20 минути и струва 1.70 лв. без допълнителните намаления, докато същата разходка с градски транспорт ще ви струва 4.80 лв. в посока, ако дупчите билет във всяко едно от трите наземни превозни средства, които ви трябват, за да стигнете до там. Какъв уникален шанс за столичаните от покрайнините да запълнят тази бюджетна дупка, наречена държавни железници.



Да се качим на маршрутка



Маршрутите на маршрутките са направени такива именно, за да има икономическа логика заплащането на 1.50 лв. и без допълнителни прекачвания да се стига от точка А до точка Б. Например, ако живееш в Студентски град и желаеш да стигнеш до пазара на Красна поляна, ще се нуждаеш от 3 билета по 1.60 лв. всеки - за автобус 94, за метро и за трамвая с обща цена отново 4.80 лв. в посока. Маршрутката ти предоставя същата услуга за 10 стотинки по-малко от билета само за един транспорт. Още повече, в момента има по-голяма икономическа логика да хванеш маршрутка дори само за участък, който е напълно покрит от една линия на градския транспорт, просто защото е с 10 стотинки по-евтино.



Билетът за цял ден - най-добрата опция



Предполагам, че на всеки му е станало ясно, че ако разходката в посока ти струва 4.80 лв. е много по-логично просто да си вземеш билет за цял ден, който струва 4 лв. и да спестиш голяма част от разходите. Това, което се забелязва, е, че столичани стигат дори по-далеч в опитите си да саботират ЦГМ. След като си си свършил работата с градския транспорт срещу само 4 лева, можеш съвсем спокойно да застанеш на входа на произволна метростанция, да причакаш някой пътник и да му продадеш билета си за цял ден на цената на билет за еднократно пътуване. Така целодневна разходка из дебрите на София би ти струвала 2.40 вместо онези космически суми от по-горе, а прецакването за ЦГМ ще бъде дори двойно, защото следващият собственик на билета също няма да харчи повече левчета за транспорт до края на деня. Ако пък той успее да препродаде билета, след като вече и той няма нужда от него, дупката в плановете на Фандъкова става дори още по-голяма. Имам опасението, че след като тази практика стане масова, а тя със сигурност би могла, ЦГМ може да потърси експертизата на здравния министър Москов и да въведат първи системите с пръстови отпечатъци.

Естествено, има още редица опции, които изведнъж добиха още по-голяма икономическа логика - да се качиш на такси, да караш велосипед, да ходиш пеш, да използваш (върнете ни Uber!!!) апликации за споделено пътуване и т.н. Една е поуката в историята - не сте безгласна буква в случващото се, вие сте единица в тази икономика и имате пълната свобода да наказвате лошите практики, избирайки да похарчите левчето си по друг начин. Вие не сте плебс, вие сте участник на пазара, клиент, потребител...и далеч не е нужно да вдигате протести и въстания, за да победите... просто трябва да осъзнаете силата си и да я използвате.
23
5556
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
23 Август 2016 20:26
Открих още един добър автор.
23 Август 2016 21:00
комунисти и пазар?! Много прозаично Уотсън, много просто - дали циганите имат достъп до метрото и маршрутките?! - Йок, а нали някой все пак трябва да плаща?
23 Август 2016 21:09
Браво, авторе!
23 Август 2016 21:20
Димитър Карагегов
23 Август 2016 21:31
Хубаво.
Значи с нашите действия фалираме държавните превози, и остават частните без конкуренция.
На следвашия ден те започват да искат по 10 лева за маршрута.
К'во прайм тогава?
А?!
23 Август 2016 21:33
Авторът да напише поредица от статии по темата - може да стигне и до месечните и годишните карти.
23 Август 2016 21:49
можеш съвсем спокойно да застанеш на входа на произволна метростанция, да причакаш някой пътник и да му продадеш билета си за цял ден на цената на билет за еднократно пътуване

За моженето може, но дали ще бъде в " духа на новото време"?...
23 Август 2016 22:08
Съгласен съм с автора, но бих искал да обърна внимание на следното:
имате пълната свобода да наказвате лошите практики

Не смятам, че правилното решение на проблема е да се продават билети втора употреба. Не за друго, а защото с това наказване на практика съсипваме НАШИЯ градски транспорт, а не техния. Нека да напомня, че кмет се избира с избори. Ето от там трябва да дойде наказанието.
А че маршрутките отново са печеливши, има ли смисъл да се коментира. Знае се кой ги държи .....
23 Август 2016 22:57
Браво!
Трябва да се научим, че най-ефективно наказваме като не харчим парите си.
23 Август 2016 23:04
Трябва да се научим, че най-ефективно наказваме като не харчим парите си
Още по-ефективно наказваме, когато не ползваме услуги. Сиреч сме умрели.
23 Август 2016 23:15
Авторът да напише поредица от статии по темата - може да стигне и до месечните и годишните карти.
Защо такъв тесен хоризонт задаваш на автора!? Дай му "редица опции с още по-голяма икономическа логика" - след като си стигнал "Синя зона", спокойно можеш да застанеш на някое кръстовище, да пречакаш някой пътник и да му връчиш автомобила да ти го врътка цял работен ден. Направо си спестил 16 лв. Ако тая "икономическа опция" се реализира на летището, направо си забогатял с 24 лв. на ден - месечната карта за градски транспорт на учащ. С тая "икономическа логика" SpaceShipTwo на Ричард Брансън няма да има нужда да се приземява и сите сме станали космонавти.
23 Август 2016 23:23
комунисти и пазар?!
Това Иван Костов го каза по повод протестите на ХУИ-човците срещу билетчето от 1.60 лв.
23 Август 2016 23:23
Значи с нашите действия фалираме държавните превози, и остават частните без конкуренция.

дай викаш и на маршрутки да съ не возим да“н фалираме фъндъка

и оня с изборите - от избори до избори живут политики весело а избори всего два раза в 10 лет
24 Август 2016 05:43
Хубаво.
Значи с нашите действия фалираме държавните превози, и остават частните без конкуренция.
На следвашия ден те започват да искат по 10 лева за маршрута.
К'во прайм тогава?
А?!

Ми то така и с Юбер бе! Споделено пътуване, ама друг път! Мошеници, които правят дъмпинг, защото не плащат и не спазват правилата като другите. И като ги изритат от пазара, ще вдигнат цените. В Бг все така става.. Нали по тоз начин съсипаха БДЖ? Бързи автобуси, комфорт, добро обслужване. И като се отказахме от железниците, вече няма къде да ходим. Цените растат, автобусите мръсни и счупени, дори до тоалетна не те пускат да отидеш, макар че трябва да имат по закон вътре. И превоза става все по-дълъг..., защото не ползват магистралите, а спират на всяка керемида. Не е редно да се саботира общото, но управляващите с годините са доказали, че работят не за него, а за нечий интерес. Не че е сигурно. Има и тотални малоумници, които просто не мислят, че режат клона, на който седят.
24 Август 2016 07:39
Това са стари номера - препродаване на талона за пътуване и пр.
Авторът може да спомене и вариантите с вече продупчени, но запазени билети. И като се качи в градския транспорт, да извади някаква хартиена мостра, да я продупчи и после да си намери билета от архива.
Струва ми се малко тъпа цялата идея, но така става като имаме тъпите идеи и на кметицата, де.
24 Август 2016 08:30
Още преди време споменах, че една мобилна платформа за препродаване на ненужни едно- и повече дневни карти би работила добре и ще има търсене. При това няма нищо нередно в тази чисто пазарна идея.
Нередните работи са другаде. По официални отчети, последните години центърът за градска мобилност е на печалба по няколко милиона лева годишно с цена на билета 1 лев. Официалните реклами на общината твърдят, че движещите се с карти плащат по 0.5 лева на пътуване, тоест няма логика двойно по-скъпо плащане за това пътуване да е губещо. Има и морална страна естествено. Мотивацията, че тази мярка е основно за външните посетители издиша от където и да я погледнеш. Основните потърпевши са родители на ученици до 7 клас. Обичайно тези деца ходят в кварталното училище и по-голямата част от тях не се нуждаят от карта за транспорт. Другата голяма група са придвижващите се основно с автомобил, но епизодично ползващи и градски транспорт. И двете групи няма да плащат повече билети с 60% отгоре а просто ще се движат повече с автомобил. Изминаха почти 3 месеца от вдигането на цената, но липсват всякакви данни поднесени с фанфари колко билети и карти са продадени спрямо сравними минали периоди и какъв е ефекта от повишението.
24 Август 2016 09:16
Ма гласувайте пак за Фандъчката, мола ви са. Тая година лев и шеесе, догодина - евро и половина
24 Август 2016 09:43
Предполагам, че на всеки му е станало ясно, че ако разходката в посока ти струва 4.80 лв. е много по-логично просто да си вземеш билет за цял ден, който струва 4 лв. и да спестиш голяма част от разходите.

Ами, точно това е целта. И се прилага отдавна по света. Единичният билет е за случайни ползватели. Редовните пътници и преди, и сега пътуват с карти.
А защо в това има икономическа логика, трудно ще може да се обясни на автора. А пък на вдигналите му палчета - и невъзможно.
24 Август 2016 10:20
Поскъпването на билета става по една много прозаична причина. Номерът е да ги направят неефективни и народонаселението да мине на карти. Ама ще пита някой защо? Защото приходите от билети остават за този, който ги продава, т.е., продадените в метрото остават за метрото, продадените за автобуси остават за автобусния транспорт, а парите от продадените карти отиват директно в ЦГМ. От ЦГМ ги разпределят както намерят за добре. Например, миналата година за метрото е отпусната определена сума. Тази година, въпреки увеличения обем пътници, съответно работа, сумата е намалена с два милиона. Може и да не гадаем къде отиват спестените пари.
Което в никакъв случай не оправдава тези, дето плащат по десет лева на ден за билети (според автора), вместо да платят 50 лева за месечна карта за всички линии плюс метро.
24 Август 2016 11:27
Да, авторът пише добре - ясно, ясно точно сбито без излишни приказки.

Аз не мисля, че Димитър Карагегов не агитира да почнем да си разменяме употребени билетчета, по скоро ни дава алтернатива, макар и "нечестна" един вид. Той набляга на икономическата логика, сам пише, че пътникът е участник в пазарния процес и може да прилага чисто "пазарни" похвати.
24 Август 2016 11:41
"В тази статия се опитвам да събера няколко такива икономически решения, които слагат прът в плана на ЦГМ за лесни печалби на гърба на потребителите."

Ами това е идеята на автора. Иначе за купуването на карта предполагам, че му е ясно каква е целта на ЦГМ. И както пише колегата тупан темно целта е билетите да "станат неефктивни", всички да си купуват абонаментни карти, но ето, има алтернатива, при която потребителят (клиентът) е пряк участник, а не "послушко".

Много ми хареса решението с билетите за градкия транспорт в Брюксел (между другото, отлично уредена система): билетчето от автомат до автобусна спирка струва 4,50 евро, билетче, купено от шофьора струва 6 евро. Предполагам, че и другаде е така, дори и по-добре.
24 Август 2016 17:30
Жал ми е като гледам, как столичани се мятат в опити да прецакат системата.
А решението е просто, вместо да си ходите по главите, поразселете се малко из провинцията, откъдето сте всички.
24 Август 2016 18:23
Не може,у трябва да си пазим територията от тарамбуките. Някак централно ни нападат...
Аз пък си раздавам билетчетата и дневна карта безплатно.

Втори шанс, така да се каже...
В тези тежки герберяшки години ми харесва ми да виждам усмихнати лица!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД