:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,557
Активни 472
Страници 23,967
За един ден 1,302,066

Представи си, че няма държави

Бъдещите структури и упражняването на политическа власт ще напомнят много повече за средновековния модел, отколкото за вестфалския
Дебора Маккензи е дългогодишна сътрудничка на списание "New Scientist". Пише в областта на комплексните социални системи, финансите, екологията и управлението.
(Продължение от миналия брой)



В първата част на статията на Дебора Маккензи се проследява социалното развитие и устройство и какви са причините за възникването на националните държави. Ние сме изправени пред жизненоважни въпроси като набавяне на храна или промяна на климата в глобален мащаб, но националните приоритети постоянно надделяват над глобалния. На по-ниско ниво градските и регионални администрации често изглежда обслужват хората по-добре от националните правителства.

Но как тогава би трябвало да се организираме? И дали националната държава е нещо естествено, някаква неизбежна институция? Или просто опасен анахронизъм в един глобализиран свят?. Дебора Маккензи прави задълбочен преглед на няколко научни изследвания по въпроса и отговорите, до които стигат водещи учени.







Щом Европа установява модела на националната държава и в резултат на това просперира, казва Брейли, всички искат същото. Всъщност днес вече е трудно човек да си представи, че би могло да има и друг път. Но дали една структура, която е възникнала спонтанно от сложностите на индустриалната революция, си остава все още най-добрият начин за управляване на обществените дела и в наше време?

Според Брайън Слатъри от университета Йорк в Торонто, Канада, националните държави все още се крепят най-вече на широко разпространеното вярване, че "светът е съставен от ясно определени, хомогенни национални или племенни групи, които обитават отделни части от земното кълбо и представляват основния пункт в принадлежността на хората". "Но антропологическите изследвания не потвърждават това гледище", казва той. Дори и в племенните общества етническият и културен плурализъм винаги е бил нещо широко разпространено. Многоезичността е нещо обичайно, културите преливат една в друга, а езиковите и културни групи не са монолитни.

Нещо повече, хората винаги имат усещане за принадлежност към множество различни групи, основаващи се на религия, култура, произход и пр. "Твърдението, че идентичността на даден човек е свързана по решаващ начин с благополучието на националната група, е погрешно и това е въпрос на прости и очевидни исторически факти", казва Слатъри.

Може би не е чудно тогава, че моделът на националната държава се проваля толкова често: от 1960-те насам по света е имало повече от 180 граждански войни.

Такива конфликти често се обясняват с етнически или религиозни напрежения. Пропадналите държави като например днешна Сирия обикновено са разкъсвани от насилие, определяно именно от такива фактори. В съгласие с идеята, че националните държави трябва да съдържат само по една нация, подобни провали са били обяснявани често с колониалното наследство, което"натъпква" различни народи в неестествени граници.

Но за всяка Сирия или Ирак на планетата има и по един Сингапур, Малайзия или Танзания, които се справят добре, въпреки че имат по няколко национални групи. Имигрантските държави в Австралия и Америките пък успяват да изковат национално единство от първоначалното национално и етническо разнообразие.

В какво се състои разликата? Оказва се, че при всичката важност на етническия произход и езика онова, което има определящо значение, си остава ефективната бюрокрация. Това се вижда ясно и когато се разгледат различните траектории, по които се развиват независимите страни, възникнали в резултат от разпадането на европейските колониални империи след Втората световна война.

Според митологията на национализма всичко, от което те са имали нужда, е била определена територия, национално знаме и правителство, както и признанието на ООН. Но онова, от което те всъщност са имали - и продължават да имат нужда - е ефективна, некорумпирана бюрокрация.

Някои бивши колонии, които са имали такива бюрокрации, са се развили в стабилни демокрации, например Индия. Други не са успели, особено онези като бившето белгийско Конго, чиито колониални управници не са вършели нищо друго, освен да извличат от страната ресурси. Много от тях стават диктатури, за управлението на които са нужни много по-прости бюрокрации, отколкото при демокрациите.

Диктатурите изострят етническите напрежения, тъй като техните институции не насърчават идентифицирането на гражданите с държавата. В такива ситуации хората се връщат обратно към добре познатите връзки, основаващи се на родство и сравнително елементарни лоялности. Несигурните правителства, свързани с етнически групи, предпочитат "своите хора", при което недоволстват сред "изпадналите в немилост" групи се увеличават - а конфликтите, които възникват в резултат на това, могат да бъдат изключително жестоки.

Последните изследвания в тази област потвърждават, че проблемът е не в етническото разнообразие, а в липсата на достатъчно широко официално обхващане и включване. Страните с исторически слабо етническо разнообразие днес трябва да учат това в скоростен режим, тъй като хората вече мигрират по целия свят в търсене на работа и по-добри условия за живот.

По какъв начин ще се развива всичко това зависи до голяма степен от това дали хората клонят към автосегрегация или не. Всички човешки същества обичат да са заобиколени от себеподобни, но резултатите от това често се оказват етнически анклави. Дженифър Нийл от Мичиганския държавен университет в Ийст Лансинг изследва резултатите, до които такъв вид авто изолация води в някои градски райони. Работата показва, че анклавите засилват социалното сцепление, но за сметка на намаляваща толерантност между различните етнически групи. Решението на този проблем може би трябва да се търси в създаването на малки анклави в близост едни до други.

Но в какви размери? В общностите, където хората са силно смесени - като например в мирния Сингапур, където създаването на анклави не се насърчава - обикновено няма почти никакви етнически напрежения. По-големите анклави също насърчават стабилността. Янер Бар-Ям от Института за комплексни системи към Кеймбриджския университет в Масачузетс е използвал математически модели, за да определи отношението между размерите на анклавите и случаите на етнически мотивирани инциденти в Индия, Швейцария и бивша Югославия. Заключението му е, че анклави, широки около 56 километра и повече, дават добри предпоставки за мирно съвместно съществуване - особено ако са разделени от естествени географски бариери.

26-те кантона на Швейцария например, които имат различни езици и религии, покриват критерия за стабилност на Бар-Ям - с изключение на един. Един френскоезичен анклав в немскоезичния Берн предоставя единствения пример за сравнително големи етнически напрежения в най-новата швейцарска история. Той е бил решен чрез превръщането на анклава в самостоятелен кантон, Юра, който отговаря на критериите.

И отново етничността и езикът са само част от общата картина. Ларс-Ерик Цедерман от Швейцарския федерален институт по технологии в Цюрих твърди, че швейцарските кантони са постигнали мир не чрез географско преместване на граници, а чрез политически споразумения, които предоставят на кантоните значителна автономия, но и участие в колективните решения.

По подобен начин, използвайки една наскоро съставена база данни за анализ на гражданските войни от 1960-те насам, Цедерман заключава, че вероятността за конфликти е по-висока в етнически по-разнообразните страни. Но внимателният анализ показва, че напреженията възникват не просто от самото разнообразие, а от това, че определени групи биват систематично изключвани от властта.

Правителствата с етнически мотивирани политики са особено уязвими в това отношение. САЩ например поставиха едно такова правителство в Ирак след инвазията от 2003 г. Изключването на сунитите от властта доведе до създаването на сунитска държава в окупираните територии на Ирак и Сирия. Вярна на митологията за националната държава, тя отхвърля колониалните граници между Ирак и Сирия, тъй като те включват в едно цяло различни едни от други "нации". (Има се пред вид "Ислямска държава", бел.ред.)



Етническо прочистване



Решението в никакъв случай не може да се състои в налагането на етническа еднородност. Разглеждани в исторически план така наречените етнически прочиствания са особено кървави, а "националната" еднородност не е никаква гаранция за хармония. Етническите идентичности на много хора са смесени и се променят според политическите ветрове: броят на хората, които са твърдели, че са германци в чешките Судети (анексирани от Хитлер през 1938), се е променял многократно в зависимост от това към коя държава са принадлежали. Руските претенции за броя на хората от руския етнос в Източна Украйна днес могат да се окажат също толкова валидни.

Изследванията както на Бар-Ям, така и на Цедерман дават един и същи отговор на проблемите с етническото разнообразие вътре в държавите: давайте власт в ръцете на местните общности, както го правят някои мултикултурни държави като Белгия или Канада.

Онова, което ЕС не успява да вдъхне на хората, е преданост от националистически вид, която според Малешевич в наши дни се обляга на "баналните" национализми на спорта, химните, телевизионните програми, дори конкурсите за поп песни. А това означава, че преданостите на европейците не се идентифицират с политическата единица, от която зависи немалка част от управлението им.

Ироничното в това е, казва Ян Зелонка от Оксфордския университет, че ЕС е спасил европейските национални държави, които днес са прекалено малки, за да могат да участват в световната конкуренция поотделно. Призивът на националистическите партии "да вземем обратно властта от Брюксел", твърди той, би довел до още по-слаби, а не по-силни държави.

Но той вижда друг проблем. Националните държави са възникнали от комплексните йерархии на индустриалната революция. Днес ЕС добавя още едно ниво на йерархия - но без достатъчно много подлежаща интеграция, която да му даде решаваща власт. Той не притежава нито една от двете предпоставки, които според Малешевич са необходими: националистическа идеология и всеобхватна интегрираща бюрокрация.

Но дори и така Европейският съюз може би сочи пътя към това как ще изглежда някой ден постнационалният свят.

Зиелонка е съгласен, че за да се засили взаимозависимостта между отделите икономики, е необходима по-нататъшна интеграция на европейската управленческа система. Но според него сегашната, често пъти парализирана европейска йерархия, не може да постигне тази цел. Вместо това той вижда заместването на всеобхватната европейска йерархия с мрежа от градове, региони и дори неправителствени организации. Звучи познато? Привържениците на тази идея я наричат неомедиевализъм.

"Бъдещите структури и упражняването на политическа власт ще напомнят много повече за средновековния модел, отколкото за вестфалския", смята Зиелонка. "При последния става дума за концентрация на власт, за суверенитет и ясно определена идентичност". Неомедиевализмът, напротив, означава припокриващи се власти, разделен суверенитет, множество идентичности и управляващи институции, както и неопределени граници.

Ан-Мари Слотър от Принстънския университет, бивш заместник държавен секретар на САЩ, също смята, че йерархиите отстъпват място на глобални мрежи от експерти и бюрократи от националните държави. Например, правителствата днес работят при решаването на глобални проблеми повече чрез гъвкави мрежи като G7 (или 8, или 20), отколкото чрез ООН.

Йън Голдън, директор на Школата "Мартин" към Оксфордския университет, която се занимава с анализи на глобални проблеми, е съгласен, че такива мрежи трябва да се появят и утвърдят. Той смята, че съществуващите институции като агенциите на ООН и Световната банка са структурно неспособни да се справят с проблеми, възникващи от глобалната обвързаност, като икономическа нестабилност, епидемии, промяна на климата и киберпрестъпност - отчасти защото те представляват йерархии на държавите участнички, които също не са в състояние да се справят с глобалните проблеми. Той цитира Слотър: "Мрежовите проблеми изискват мрежов отговор".

И отново, теориите за комплексните системи и ограниченията на човешкия мозък обясняват защо това е така. Бар-Ям отбелязва, че във всяка йерархия човекът на върха трябва да бъде в състояние да обозре цялата система. И когато системите са прекалено комплексни, за да бъдат схванати от един отделен човешки ум, те трябва да еволюират от йерархии към мрежи, при които няма точно определен водач.

Но къде във всичко това остава мястото на националните държави? "Те си остават основните източници на власт в света", казва Брейли. И ние се нуждаем от тяхната власт, за да поддържаме личната сигурност, която е довела до спадане на насилието до непознати в историята ниски нива.

Нещо повече, казва Дани Родрик от Принстънския институт за модерни изследвания, самата глобализирана икономика, която позволява на тези мрежи да възникнат, се нуждае от нещо или някого, който да пише и налага правилата. В настоящия момент националните държави са единствените единици, които са достатъчно силни, за да могат да го направят.

Но пък и ограниченията им са ясни - както при решаването на глобални проблеми, така и при местни конфликти. Едно възможно решение може би е да се обръща повече внимание на мащаба на управлението. Известен под названието субсидиарност това е един от основните принципи на Европейския съюз: правителството трябва да действа на нивото, на което е най-ефективно, тоест на по-високо ниво, а местните управления трябва да се занимават с местни проблеми. Налице са емпирични свидетелства, че той работи: социалните и екологични организации могат да бъдат по-добре управлявани, когато потребителите им се организират самостоятелно, а не когато са управлявани от външни водачи.

Трудно е обаче да се види по какъв точно начин политическата система би могла да се развие последователно в това направление. Националните държави могат да се окажат пречка, както по пътя към слизането на ниво местен контрол, така и при създаването на мрежи за решаване на глобални проблеми. При въпроса с промяната на климата може дори да се твърди, че те вече са го направили.

Има и алтернатива на еволюционното развитие към един глобализиран свят от взаимно преплетени мрежи, неомедиевализъм или не - и това е колапсът. "Повечето йерархични системи клонят към прекомерно съсредоточаване на властта по върховете, оскъпяване и неспособност за своевременни реакции към промените", казва Мартин Шефър от университета Вагенинген в Холандия. "Произлизащите от това напрежения могат да доведат до частичен колапс". За националните държави това може да означава всичко - от едно възродено решаващо значение на градовете до анархия в стил Ирак. Неясни изгледи, без съмнение, но те имат и положителна страна. Колапсът, казват някои, е творческото разрушение, което позволява появата на нови структури.

Независимо от това дали ни харесва или не, нашите общества вече може и да преминават през този преход. Все още не сме в състояние да си представим свят без държави. Но разбирането на факта, че те са били временни решения на специфични исторически ситуации може само да ни помогне при адаптацията към онова, от което ще имаме нужда в бъдеще. Независимо от това дали нациите ни ще оцелеят или не, структурите, чрез които управляваме делата си, се нуждаят от промяна. Време е да впрегнем в работа въображението си.

Тацуро Нашима, "Ню Сайънтист"
---------
22
2810
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
29 Август 2016 20:30
Още ли има от тоя напомпан балон? В стил: "Представи си, мила бабо, живо пиле да умре..."
---------------
Сайтът на Генек
29 Август 2016 21:14
Не е зле да знаем накъде духа вятърът (на промяната). Макар да сме само едни мравки.
30 Август 2016 02:20
Псевдонаучна глобалистка поръчкова статия. Голяма лай-лай кучка за да се докаже недоказуемото, че няма нужда от национални държави. Каката не казва обяче, че функциите на държавата ще изчезнат, тя намеква на ферментиралите зелки, че няма да има кой да ги кара каквото и да е, а придобивките им ще си останат. Бачкаш, не бачкаш, ще има какво да хапваш. Каква е тънката мисъл на тази подла пропаганда? Функциите на държавите, поразени от глобализацията не изчезват, те си остават, но са все повече невидими, защото се делегират на по-високо ниво (свръхфържавата ЕС), която никой не е избирал и никой не я знае какви са и целите. Да вземем за пример историята с мигрантите. Кой би повярвал преди 5 години, че ЕС ще накара жертвите си да приемат чужденци без документи, някои доказани терористи, без да имат право да проверят кои са и къде отиват? И най-верният гей-евро-атлантик не би помислил за това. Да, ама го направиха чрез извиване на ръце и заплахи. Реакцията на жертвите е показателна. Повечето мълчаливо скърцат със зъби, по-смелите викат „защо на нас, дайте ги на Гърция, България и Румъния“. На всичкото отгоре, повече от очевидно е, че приемането на няколко милиона мигранти от ЕС няма да реши проблемите на страните от които идват. Защо никой не говори за истинските причини? Защото който създаде проблемите, той извива ръцете на гейропа да приемат част от мигрантите. За сега! Тези мигранти имат семейства и ще искат да ги съберат. Къде? Разбира се в гейропа, нищо, че тя има милиони безработни и маса проблеми, които не може да реши. Държавите в ЕС вече не са държави в пълният смисъл на думата, защото са се отказали в полза на ЕС от фундаментални техни конституционни задължения и на практика повечето от тях не могат да същесътвуват самостоятелно. Значи има нужда от оправдание – щом не можем да си позволим държава, по-добре да казваме, че не ни е нужна!
30 Август 2016 03:04
Първата част от вчера, в нейната втора част, където излагаше исторически факти, макар и с голямо опростяване бе добре. Тази е манджа с грозде, при това противоречаща на първата. Уж, говори за нации и национални държави, а в същност в тази част става дума за донационални феномени, като родови, племенни, етнически, които явно са в страни без образувани реално нации и недорасли до национална държава.

И въобще нещата не са продукт на бюрокрация. Тя е следствие и като структура и особено, като практическо съдържание при функциониране.

Нещата са простички - с развитието на света, неговите знания и технологии, имаме уедряване на общностите и смесване на старите в новите, което обаче винаги е съпроводено със създаване на съзнавана или не културна хомогенност на базовите ценности. Обикновено последното се случва предварително, естествено и постепенно в дълготрайно взаимодействие. Уедряването става постепенно, често целенасочено, включително и хомгенизацията, но никога прибързано. Прибързано видно не става.

Сигурно нациите ще се заменят от по-големи регионални общности и постепенно в далечното бъдеще и от глобална, но това е много далече. Първо някои донационални общества, каквито са и визираните с родови, племенни и етнически конфликти трябва да достигнат до националния етап, а чак след това да го задминат. Шансът им за ускорение е ако съчетаят националния с регионалния обхват, като така създадат големи нации, вместо първоначално по-малки, но не бива да забравяме, че тези страни не са самостоятелни, а със зависими от колониалните сили елити, управления и политики.

Във всеки случай на Балканите, където имаме една единна етно-културна общност, преминаването към балканска регионална държавност - съюз или нация, би била добра стъпка в правилната посока синхронна със световното развитие.
30 Август 2016 05:06
" Зад маската на политическата коректност се крие по-злобната версия на марксизма, казва дисидентът" Владимир Буковски
26 Септември 2009" Пропагандата на глобализацията сигурно е добре платена,но все ухае на фашистка самоувереност и надменност.Цивилизацията се е развивала само в петна,наречени Държави.Те осигуряват условия за труд и прогрес.Всеки сговор на бюрократи за мегакорпорация би довел до деградация и нови воини.А по вероятно само една Следващите-с арбалети ....Откъс от интервю с Буковски: "...Кога се появи политическата коректност? Като международно явление това се случи в началото на 90-те години. Като движение тя съществуваше и преди. Моята първа среща с това явление беше, докато работех в Станфордския университет през 1983-84 година. Прибирах се в лабораторията си, а отсреща по стълбите слизаха две момичета. Отворих вратата и я задържах да минат, както бих направил пред всеки – мъж, жена, стар или млад. Те ме погледнаха с презрение и ми казаха: „Мъжко шовинистично прасе“. Учудих се много и не разбрах за какво става въпрос. Влезнах в лабораторията, разказах на хората там, а те започнаха да се смеят: „Това са хора от близкия университет „Бъркли“ – ми казаха. Там се раждат всички ляворадикални идеи и движения. От „Бъркли“ тръгна философията на студентската революция от 60-те години. Сега има някакво ново движение на феминистките, които смятат, че ние, мъжете, ги потискаме, като се държим с тях като с жени....“. Владимир Буковски: Гейове и феминистки превзеха властта. Започна нова Оруелска епоха http://e-vestnik.bg/7218
30 Август 2016 06:40
Не е зле да знаем накъде духа вятърът (на промяната). Макар да сме само едни мравки.


Ми ЕС се чувства силен че ще се справи.
Това са хора свикнали да живеят от криза в криза.
Правят си хладнокръвно анализ как да управляват и си следват плановете.
Няма как да има сблъсък между големите, защото ще се затрие света.
Колко века е съществувала Римскта империя , после се е зародила колониалната система.
Технологиите са в тях.Живеят си в конкуренция. Поддържат си висок стандарт на живот на обикновените хора. Не ги стрижат до смърт.
Как мислите няма да се справи?
.
30 Август 2016 07:11
Проблема не е в различните етноси, а в малцинствата. Хората са живели 50-100, повече години заедно в една държава, свикнали са, започнали да да сключват бракове, да им се раждат деца, т.е. предпоставка за създаване на нация и хоп: някой ги връща обратно..като в Югославия. А и в бившия СССР. Както и в Близкия изток. Дори в Бг! Като дойде "демокрацията" ни разделиха на българи, цигани и турци, преди това всички бяхме еднакви: един народ. И какво стана? Омраза и само омраза, насилие. Това ли е целта на занятието????? Да не говорим за т.нар. малцинства, които са останали при промяната на границите или в случая при освобождаването на България от Османската империя. И, които съседите могат винаги да използват, за да създават проблеми. И те го правят! Но не е само Турция, а и в Европа почнаха да вършат същото, защото се сетиха, че "техните" трябвало да бъдат защитени..?! От какво и защо в ЕС? Да не би границите да са затворени? Като си обичат родината и тя ги обича, защо не се върнат там? Е, да, ама последната не ги иска, защото гледа на тях като на свои агенти у съседа, с които може да се намесва в неговата политика. За това е важно да имат права, т.е. по задължение да го принуди да ги включат в управлението. Както и организации, които при команда ще ги провокират и организират да създават проблеми. Някои явно се стремят да разделят Европа на малцинства от всякакъв род и сорт, не само религиозни, но дори сексуални. Докато външно уж се обединяваме, отвътре се разпадаме на съставните си части: на антагонистични групи, които чакат само сигнал да се изтрепят помежду си. Разделяй и владей! За да няма кой да ти оспори властта! Но да видим докога.. Дали пък някой ден групите няма да разберат, че нарочно ги карат да се мразят като им преекспонират различията?! И карат едните гладни да се карат с другите гладни, вместо с управляващите?! Ще видим..
30 Август 2016 11:43
"Ако кажа:
- Алжир на алжирците, всички ми викат "браво!"
- Тунис на тунизийците, всички викат "браво!"
- Турция на турците, всички викат "браво!"
- Африка на африканците, всички викат "браво!"
- Палестина на палестинците, всички викат "браво!"
Но ако кажа "Франция на французите", ме наричат расист!"

Колюш (1944-1986)
30 Август 2016 11:54
Ми аз статията така я разбрах.
Защитава виждането че няма национална държава.
И призовава да няма искане за прекрояване на граници.За създаване на нови държави.
Там където става с добро няма проблем като в Чехия. Както ставна и при нас. Мюсюлманите се изнесоха в Турция. Там където започват да се бият, има.
Всеки се справя различно.
Различни причини пораждат проблемите.
За това което става в близкия изток се предполагаше още след 80-та година.
Индустриализацията изисква газ и петрол.За това беше и първата и втората световни войни на миналия век
Когато цената на петрола премина границата на изкуствено произвеждания такъв настана кризата. Не са си развивали икономиките пада им стандарта на живот и почват да се бият.
При нас регулярно има изселване на турците. Друг е въпросът че Доган да се добере до повече власт направи ромите турци.Кой ни е виновен?
Но при първия проблем мислите ли че ромите ще се изселят в Турция. Веднага ще обърнат палаинката.
В Македония се биха, биха, па се укротиха защото ще трябваше да заминат или в Албания или в Турция а на тия им е сладко в Европа.
В Югославия не се разбраха и се разделиха.
И Сирия върви нататък.

После ще започне обратния процес на съюзяване.
30 Август 2016 12:21
Интересна статия. Прочетох я с интерес. Жалко, че съм пропуснал началото, вчера.
30 Август 2016 12:30
Но ако кажа "Франция на французите", ме наричат расист!"

Съвсем закономерно. Колко време Великобритания, Франция бяха колониални държави.
Хванаха се с корабите по света да стават колонисти и се обезлюдиха. Останаха непредприемчивите. Като се разпадна колониалната система с натрупаните капитали си развиха държавите и им трябва евтина работна ръка.Ни гледАл , ни чувАл а експлоатира.Могат да си позволят да приемат турците с по 5 деца. Един работи и ги издържа.
При соца ние всички работехме и жени и мъже и до къде я докарахме. Трябваше да сме от богати по богати а какво стана.
Ми капитализъм. Ама не точно. Нито социализма ни беше социализъм , нито капитализма ни е капитализъм. Наш"те убавци бизнеса гледат да вземат европейските и нашите рабира се и да афнат по света.Е да ама им се стесни света.
Вчера прочетох че бежанци станали екскурзоводи в Германия.В Белгия, Италия стават домашни помощници, градинари.
Във финландия правят експеримент за 2000 човека да раздават базов доход вместо социални.
Ние какво правим. Държим ги в лагери.Даваме им пари да лежат. Един беше се приютил при един селянин. Гледа му кравите ,има подслон , храна. Няма и да се върне ,като гледам какви чукари са в Сирия а какви тучнипасища са в Родопите. . Ще се пише и българин и ще му дават пари и ще гледа крави.
Ми Европа дава пари за отглеждане на крави. Ми двама братя казват че в Сирия гледали крави и с продажбата на мляко се препитавали. Ми един сириец е програмист , няма ли търсене на програмисти в България.Кой ни е виновен.
30 Август 2016 12:54
Nafarr 30 Август 2016 11:43
"Ако кажа:
- Алжир на алжирците, всички ми викат "браво!"
- Тунис на тунизийците, всички викат "браво!"
- Турция на турците, всички викат "браво!"
- Африка на африканците, всички викат "браво!"
- Палестина на палестинците, всички викат "браво!"
Но ако кажа "Франция на французите", ме наричат расист!"

Колюш (1944-1986)


Хаха. Стига бе. Това беше измислено от le Front National. Колюш никога не е казвал нещо подобно и точно той беше огромен враг на крайнодесните. Ако малко поне познаваше личността на Колюш, щеше да знаеш, че това няма нищо общо с него.
30 Август 2016 14:17
Очаквах да разбера от втората част дали разпадането важи за всички държави,но не можах да получа задоволителен отговор по този въпрос.Това ме навежда до извода, че от тази статия лъха прикрит антисемитизъм.
30 Август 2016 14:44
Ще се разпаднат лошите държави. Добрите ще са ядрото на глобализацията. Разбирай, там ще се събират тънките нишки, които концентрират властта. Атентати, хаос пак ще има, когато и където се наложи. Аз това разбрах.
30 Август 2016 15:05
Държавите се израждат в паразити. Полезни са само, щото има по-големи паразити от тях - корпорациите.
След не кой знае колко много време и двата типа паразита ще изчезнат. И планета ще стане една красива зелена и чиста планета с единно население.
Но преди това ще се покрият неолибералите, дето сега са гракнали начело на всяко правителство и медия.
30 Август 2016 15:15
Като цяло статията прокламира мераците на глобалния финансов елит за световно господство. Без държави, които да му пречат на господството, без общности, които да го препятстват. И се казва почти направо - махаме националните държави, а понеже тогава племената (етносите) ще се избият взаимно, въвеждаме ред, чрез администрация, която назначаваме по феодален модел.

А какво е феодалният модел ? Няма демокрация и изборност. Имаме елити по рождение, които предават правата и привилегиите си по наследство. Те не са равни с другите хора, а са над тях. Другите хора са просто безформена безправна низша маса без субектност, която владетелите владеят.

Преведено, мечтата на глобалния западен елит, финансиращ тези "изследвания" и разработки, за нов световен ред в който те да са безалтернативните господари на света.

Наистина преследванията на определена категория хора от църквата и аристокрацията през средновековието е развило в тях болестно психично отклонение да искат те да се възпроизведат, като световен елит от феодален тип. Страшното е, че това болестно отклонение се е превърнало в определена групова култура и произвело вътрешна идеология, щом оцелява вече няколко века и не ще да се излекува.
30 Август 2016 15:22
Аз на това се надявах.Не за друго,ами не може международната общност да допуска с лека ръка да бъдат потъпкани хилядолетните усилия на един богоизбран народ да си създаде държавица.
30 Август 2016 16:55
Като цяло статията прокламира мераците на глобалния финансов елит за световно господство.


Световното господство винаги си го е имало.
30 Август 2016 17:10
Добра статия. Утешително е, че хората мислят без предразсдъци и пристрастия, водени от научно любопитство и от жизнелюбие.
Средновековието е не само парадима, в която може да се мисли едно възможно решение на проблемите.
Средновековието вече ни се случва. Пример: Религиозните въпроси станаха твърдо част от дневния ред на света, но и на човека. Влязоха в семейните отношения. За добро или за зло.
(То злото винаги идва от неразбиране на реалността, а не от реалността )
30 Август 2016 17:16
Религиозните въпроси станаха твърдо част от дневния ред на света, но и на човека.


Религиозните въпроси са само параван на социалните процеси.
30 Август 2016 18:33
Пък социалните са само обвивката на множеството от психологичните процеси
02 Септември 2016 08:39
Тази платена болшевичка защо е пропуснала етническите конфликти, изкуствено разпалени от службите на Великобритания и САЩ през целия XX век, в интерес на техните имперски интереси? Най-пресният е превратът организиран от ЦРУ в Украйна, а преди това в Югославия бяха организирани етнически кланета, за да имат претекст да влязат и разрушат страната.

Швейцария е перачницата им за пари и за това дори Хитлер не я нападна, къде е в схемата ѝ Белгия, страна със сериозни етнически търкания.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД