Преди време написах едно не много прилично стихотворение. То започваше така:
Край будката с напомпаните цици
пасат магаре, куче и човек.
"Обаче куче не пасе" - рече ми кротко дядо Вълко, начетен пенсионер от един югозападен български град, където ходих на литературни изяви. Иначе беше харесал стихотворението. Аз, въодушевен и малко пийнал след рецитала, заразправях на дядо Вълко за метафори и хиперболи, но той, макар усмихнат, съхрани скепсиса си. Тогава в моя защита се намеси дядо Вълков авер и ловджия, който потвърди, че в някои случаи и кучето можело да пасе. Неговият Мерджан например ядял трева на полето особено когато не го бил нахранил навреме...
За магарето, човека и будката не чух нито едно възражение.
Ние пасем темата Стоичков вече няколко десетилетия. С интерес заразглеждах из Мрежата съобщения и коментари за поредния скандал, свързан с Камата. Набил шофьор на журналистически екип, шофьорът щял да го съди, самият Кама твърди, че едва го бил докоснал, а оня бил нахален и просто искал да изкара пари от него и т. н.
Не очаквайте от мене да разследвам случая - първо, не знам какво точно е станало, второ,
не ме и вълнува чак толкова
какво точно е станало. За това си има съд и други институции. Темата ми е малко по-друга.
Нека първо подчертая, че не познавам лично футболиста Стоичков, но той ми е носил радост с головете си, и ми е импонирал хъсът му за победа. Към другите му превъплъщения - на тълкувател на нравите, на политиката, на претендент за милиционерски буркан на джипа си, на полиглот, на специален пратеник или на доктор хонорис кауза, се отнасям като повечето българи - скептично, дори хумористично. И при все уважението си към футболните заслуги на този голям спортист си позволих да критикувам идеята за неговото увековечаване на статуя приживе - не защото не е голям спортист и не я заслужава по принцип, а защото монументът на жив човек е противоестествено дело. Паметникът е различно нещо от живия човек, той е изделие със символична стойност, има възпитателни функции, призван е да формира граждански добродетели, национална идентичност и прочее... Живият човек в това отношение винаги може да си опровергае паметника, просто защото е жив, и склонен към неочаквани, дори неприятни изненади. Нека си представим само паметник на шампиона-тежкоатлет Боевски, примерно, чийто прототип - същинският атлет, току-що е заловен с два куфара кокаин нейде си...
Та така. Темата Стоичков (не човекът Стоичков) е само по себе си
тема за сериозни социокултурни и дори политологически анализи
Тя е показателна за изменението на векторите в света на нашите ценности по време не само на т. нар. преход, но и изобщо в епохата на разцвета на социалните мрежи. Показателна е също така за пренареждането на елитите - политически, обществени, икономически, медийни и прочее. Официалните елити в тоталитарното общество се нареждаха съобразно близостта си до властта, но и съответно на идеологическите и образователни приоритети на тази власт - тоест имаше система. Тя, макар порочна в някои отношения, беше доста стегната и предсказуема. Елитите в младите демокрации обаче, особено у тези със силен елемент на хаос в обществения си вихър, като нашата, се формират повече от хаотично, поне в първите фази. Така става възможно шарлатан да учи масово хората на здравеопазване, откровено девиантен индивид да се превърне в политически значима фигура и да поведе ентусиазирани последователи след себе си, творчески несъстоятелен фигурант да си създаде публична аура и активно присъствие в културния живот чрез икономически лостове и манипулативни способности... Барони, баронеси, царе, графове и архонти къде с кавички, къде без кавички превземат публичното и усилват чувството за "лекота на успеха", но и за разпад на установените норми, за "многонормие" - съобразно личността, икономическата и политическата мощ зад съответната личност.
Това стана и с темата "Стоичков". Помня, че когато знаменитият ни спортист се "пенсионира" от активна футболна дейност, мой колега се хвана на бас, че поне по няколко пъти годишно темата ще ни занимава - но вече често с отрицателен знак. Защото поради присъщия темперамент на въпросната личност и икономическата му тежест нито той, нито тези покрай него ще потънат в кротко бюргерско рентиерство. А поради хаоса в ценностната ни система ние самите ще го търсим - я като авторитет от последна инстанция, я като селски чорбаджия, а като полифункционален гуру, я за всичко друго освен това, в което му е силата. Както впрочем търсим непрекъснато, и както, прогнозирам, ще продължаваме да търсим още дълго.
Но по темата - забравих да ви кажа как завърших преди години онова свое неприлично стихотворение. Ето така:
родината се прави на Стоичков
и ни продава семки пред кенефа.
И го кръстих "Гара България".
Едвин Сугарев къде повече се задълбаваше в народо-психологията.
ОТКАЧАЛКАТА ПЪРДИ И СИ ПОХАПВА КИСЕЛЕЦ
като птица съм
клекнал на сушина
под стряхата на черепа
на черепа под стряхата
небето се въси навън светкавица просветва между облачните лапади
лампадите са счупени и
кисело горчиво е
моя сладка лудост мой копринен балдахин
мое червейче изконно в тази ябълка адамова
моя козино над плещите на яков
мой език гръмовен зов мой подир който се завръща
на своя бряг пореден
левитан
от фасове разкашлян и с препълнен
търбух побрал поне стотина от недоворчивите
несговорчиви божии пророци
като птица съм
клекнал на сушина
под стряхата на черепа
на черепа под стряхата
небето се въси навън светкавица просветва между облачните лапади
лампадите са счупени и
кисело горчиво е
моя сладка лудост мой копринен балдахин
мое червейче изконно в тази ябълка адамова
моя козино над плещите на яков
мой език гръмовен зов мой подир който се завръща
на своя бряг пореден
левитан
от фасове разкашлян и с препълнен
търбух побрал поне стотина от недоворчивите
несговорчиви божии пророци
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=184&WorkID=5479&Level=2