:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,246
Активни 501
Страници 23,656
За един ден 1,302,066

Обществените поръчки - мини има, няма сапьори

Българският премиер се оплаква, че опозицията си измисля компромати за търговете. Обаче Еврокомисията не вярва на крокодилски сълзи.
архив СЕГА
„На всички граждани категорично заявявам, че съм абсолютно решен да измета цялата корупция в държавата, каквото и да ми коства това”, обяви премиерът Бойко Борисов през февруари, когато беше залповото спиране на съмнителни обществени поръки. Сред спрените бе и процедурата за избор на фирма за почистване на летище "София". Хигиенистките на летището благодариха с метла и цветя на Борисов за това, че остават на работа.
Трафикант, спипан да вози нелегални бежанци, задържан и пуснат под домашен арест, спечели обществена поръчка за превоз на легални бежанци. Тръжната комисия на Гранична полиция го избрала за победител, въпреки че е била сезирана за тъмните му транспортни дела. Като го хванали на местопрестъплението, каналджията първо направил самопризнания пред прокурора, но после размислил и ги оттеглил. А прокуратурата заяви, че няма пречка поръчката да бъде възложена тъкмо на това "лице". Всичко това се случва месеци след като бе приет новият Закон за обществените поръчки, който уж щеше да измете Авгиевите обори. След като медиите закипяха и всички научиха историята с трафиканта, премиерът Бойко Борисов стовари зевсовия си гняв върху шефа на Гранична полиция, който послушно подаде оставка.

Случката не е единствена. Съмненията и скандалите продължават по старому, необезпокоявани от новия ЗОП.

"Тактиката на опонентите ни е да ерозират управлението на ГЕРБ, включително и чрез скандалите с обществените поръчки ", оплака се преди време Бойко Борисов. Може и да е прав за тактиката, но по-важно е кой е виновен за ерозията и скандалите - дали външни врагове или вътрешни, свързани с управлението фактори и причини. Само миналата година са проведени над 11 хиляди обществени поръчки за повече от 7 милиарда лева. Това са огромни пари и зад тях стоят големи интереси. През февруари-март премиерът впечатли публиката със залпово спиране на едри търгове, за които се въртяха коментари, че са безсрамно скъпи и очевидно нагласени. Борисов разказа как преживял катарзис на срещата с българите в Лондон, като се огледал в очите на критично настроен младеж, и отрече спирането на поръчките за магистрала "Хемус", Зимния дворец във Варна и прочее да е заради критики от западни партньори. Като проверим и разсеем съмненията и като влезе в сила новият ЗОП (Закон за обществените поръчки), пак ще ги пуснем, обясни премиерът.

Но със спиране-пускане проблемите не се решават. Може само да се поразместят фирмите фаворити. Новият ЗОП влезе в сила на 15 април, но и той няма да направи чудеса, защото



и най-добрият закон е безсилен, ако липсва политическа воля



На 18 май Европейската комисия публикува докладите си за дисбалансите в държавите от ЕС. България получи сериозни забележки, включително и заради тежките пороци в обществените поръчки. Те остават развъдник на корупция, става ясно от доклада, макар че там изразът е доста по-куртоазен - "системни нередности". Диагнозата на ЕК е: "Системни нередности в процедурите - липса на административен капацитет, неефективни контролни механизми и постоянни съдебни жалби срещу търговете. Всичко това е довело до прекъсване на плащанията от еврофондовете и финансови корекции". Следва рецептата - затягане на контрола, подобряване на работата на Агенцията за обществени поръчки (АОП) и бързо преминаване към електронни търгове.

"Недостатъците пречат на успешното усвояване на парите от ЕС и влошават цялостната бизнес среда. Важно е това да се промени, за да може страната успешно да усвои 32 милиарда лева европейски фондове за периода 2014 - 2020 г. Електронната система за обществени поръчки засега дава само частични резултати", посочи в нарочно изявление еврокомисарят по бюджета Кристалина Георгиева.

ЕК е приела график, според който всички страни от ЕС трябва да осигурят възможност за електронно кандидатстване, провеждане, оценяване и сключване на обществени поръчки до април - октомври 2018 г., а до ноември 2019 г. трябва да е факт електронното фактуриране. Държавите, които вече са превключили на електронно възлагане, отчитат между 5 и 20% икономии, твърди Еврокомисията. Обаче България май не иска да пести.

В нашия прехвален нов ЗОП си имаме собствен график и той се простира чак до 2020-а година. Излиза, че



ще отлагаме до последно момента,



в който обществените поръчки ще се провеждат с максимум участие на компютъра и интернет и с минимум присъствие на "човешкия фактор". Прозрачност и власт на технологиите са единственият начин да напъдим корупцията. Компютърът рушвети не взима и не се впечатлява от връзки и намеци. Но у нас дори въвеждането на най-простата част - онлайн подаване на документи, отнема години. А компютърът да класира оферти и да излъчва победители, все още звучи като футуристичен сюжет.

Новият ЗОП уж вече е в сила, но по-правилно е да кажем, че "започна да влиза в сила" на 15 април и това ще продължи поне до 2020 г. Защото най-важните нововъведения се отлагат за следващите месеци и години.

Например прословутият предварителен контрол, който АОП трябва да започне да осъществява за всякакви търгове, а не само за финансираните от еврофондовете, е отложен за есента. Според новия ЗОП от 1 септември агенцията трябва да започне да контролира обществени поръчки още в зародиша им, преди старта на процедурите. АОП ще гледа какви документи се искат, какви изисквания има към кандидатите, как ще се прави оценката на офертите и т. н. Кои поръчки ще се проверяват? Ще се прави случаен избор на лотариен принцип, като ще има повишено внимание към сфери и възложители, които вече са се показали като инкубатори на корупция. Странно е, че законът "изолира" някои видове поръчки от вниманието на АОП. Не подлежат например на авансов контрол търговете в сферата "отбрана и сигурност". А, както знаем,

"мизите" там са доста едри.

Законът повелява всеки по-голям възложител да създаде специално звено за управление на обществени поръчки. Това се отнася за министерства, агенции, комисии, предприятия, които имат бюджети над 20 млн. лева и правят поне по 20 поръчки годишно. Но и това е задача за бъдещето - срокът за създаване на звената е 31 декември.

Други клаузи от новия ЗОП ще заработят догодина. На 1 юли 2017-а ще стане задължително възложители и кандидати да си разменят информация "изцяло чрез електронни средства за комуникация". Странно е, че е предвиден толкова дълъг срок, при положение че вече и бабите на село ползват сайтове, чатове и мейли.

Отлага се и "качването" на всички обществени поръчки на едно място - в национална електронна уеб-базирана платформа. Обявления, решения, документи, запитвания и разяснения; покани и заявления за участия, оферти и т.н. ще са достъпни чрез един портал, но едва през юли 2018 г. За тогава остава и задължението българските възложители да се съобразяват с европейската система е-Сertis и да изискват от фирмите предвидените в тази система документи.

За след две години остава и друга важна мярка срещу бюрокрацията - министерства, комисии, агенции, общини и т.н. да нямат право да искат от участниците документи, които са достъпни в националните бази данни, т.е. ще трябва да ги взимат сами по служебен път.

И така стигаме до самия края на десетилетието. Според ЗОП едва след 1 януари 2020 г. ще е възможно чрез единния национален портал да се провеждат изцяло електронни обществени поръчки - от оценяването на офертите до фактурирането и разплащането. А



България вече е изостанала срамно,



както във всичко, което наричаме е-управление. Италия, Португалия, Дания, Австрия, Обединеното кралство са отличници. Толкова ли е трудно да копираме техния опит?

ЕК от години повтаря, че е-търговете трябва да станат масови при провеждане на обществени поръчки в целия ЕС, защото препятстват разхищението на обществените пари и ограничават корупцията и хартиената бюрокрация. В Португалия сравнили цените на ремонтите на обществени болници, възложени през 2009 г. по стария начин, с резултатите от проведените през 2010 г. е-търгове. И получили 18% разлика. Има случаи на икономии, достигащи 45%, и то при проекти за милиарди, твърди ЕК.

Наскоро вицепремиерът Томислав Дончев коментира, че е важно да се опростят правилата за обществените поръчки и че е-търговете са добро решение в тази посока. Само че новият ЗОП заема близо 200 страници и изрежда цели 13 вида процедури.

У нас обществените поръчки са бездънно тресавище и това се знае от Каспичан до Брюксел и Вашингтон. Ако управляващите наистина искаха да извадят чиновниците и парите от тинята, щяха да направят прост закон и напрегнат график за дигитализация на обществените поръчки. Без това всички обещания за максимум прозрачност и минимум корупция са просто прах в очите.

Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Вицепремиерът Томислав Дончев: "Практиката показва, че вътрешна автентична патология на всяка администрация е да "обраства" всяка норма с допълнителни изисквания, от които няма особена нужда. Любимо упражнение на администрациите е да прехвърлят на финалния ползвател техен ангажимент - да издирват документи, да правят справки. Затова решихме с прости, но решителни стъпки да постигнем опростяване при обществените поръчки. Опростяването е въпрос на цена - дали от 1 евро ще успеем да инвестираме 85 евроцента в асфалт, бетон или курсове по професионално обучение, или ще инвестираме 65 евроцента, а останалите ще отидат за административни услуги, не е маловажен въпрос".
6
3085
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
29 Август 2016 22:49
... Любимо упражнение на администрациите е да прехвърлят на финалния ползвател техен ангажимент - да издирват документи, да правят справки...
- За това прозрение - Дотук - убуо... Има проблем - да се приложи решение. Толкова ли е трудно?
29 Август 2016 22:55
Именно, толкова ли е трудно да се премахнат идиотиите от обществените поръчки!!?
29 Август 2016 23:14
Вицепремиерът Томислав Дончев: "Практиката показва, че вътрешна автентична патология на всяка администрация е да "обраства" всяка норма с допълнителни изисквания, от които няма особена нужда. Любимо упражнение на администрациите е да прехвърлят на финалния ползвател техен ангажимент - да издирват документи, да правят справки. Затова решихме с прости, но решителни стъпки да постигнем опростяване при обществените поръчки. Опростяването е въпрос на цена - дали от 1 евро ще успеем да инвестираме 85 евроцента в асфалт, бетон или курсове по професионално обучение, или ще инвестираме 65 евроцента, а останалите ще отидат за административни услуги, не е маловажен въпрос".


Аааа, тази тъпня на габровския лаладжия трябва да се запази. Колко е бе, Дончев, цената на една средна "асфалтова" поръчка? Мильонче-миньонче? И твърдиш, че подготовката за поръчката струва ... 200 000? Които ще спестиш? А за касичката на ГЕРБ не остава, а? Заради ... административните разходи, невям? Я бе, корифей, направи разшифровка на тези 20% асфалтови за "административни услуги"! По перца! Палячо
30 Август 2016 05:49
Ама целта на тези поръчки е точно корупцията! Иначе защо кметовете, чиновниците и министрите да се занимават?????? Ако няма да си напълнят джоба.. В тази държава няма нормална икономика, а всички се превърнаха в усвоители. Като се харчи за всякакви безумия. Като се почне от стадионите и велоалеите и се свърши до.. запалките на Кунева. Тези пари, които дава ЕС, а и бюджета, въобще не водят до развитие и постоянна заетост и няма да доведат до приходи. Напротив! Това са само разходи и бъдещи разходи. С парите, които ни дадоха и които изхарчихме, България цялата щеше да стане уредена и красива. НО не е това целта! Проектите трябва да бъдат,колкото може по-мегаломански и да струват милиони, за да може всички по веригата да получат повече. И да дадат повече, на когото трябва. Държавата храни бизнеса в Бг, вместо обратното. Ами, ако парите спрат, какво правим бе?! Ще тръгнем ли някога да правим икономка като хората??????? Или се научихме само да лапаме за обща сметка?! Ако имаше общински фирми, които да поддържат и строят, на държавата щеше да й излезе в пъти по-евтино. Пък и качеството щеше да е по-добро, защото работниците ще имат опит и ще има контрол. Но няма да стане така. ЕС ще продължава да храни и корумпира елита /бизнеса и управляващите/ през тези еврофондове. За да не работят, да не произвеждат нищо.
30 Август 2016 07:24
“Изключително възмутително е, че процедурата е пусната в мое отсъствие“, коментира Кунева, която е в отпуск.
Документацията е подписана от главния секретар на МОН Красимир Велчев и дори съдържа аргументация защо се пуска в този вид, а не е разбита на по-малки поръчки."

Да сте чули нещо да му се е случило на главния секретар на МОН след "възмущението" на г-жа Кунева в медиите???
Закон за корупционните поръчки - това си е и затова предупреждаваха юристи още докато го приемаха. Да се разчита на разни воли на власт имащи си е чист мазохизъм.
30 Август 2016 22:29

"И най-добрият закон е безсилен, ако липсва политическа воля"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД