:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,647,481
Активни 314
Страници 17,891
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

Да отговориш на българската опърничавост с английски стил

Тук се научих да чакам и да не вярвам на обещания, казва Мик Купър, създал малко социално предприятие в северозападния край на България
Мик Купър
Мик Купър поставя на дъното на чинията зелево листо, отстрани две парчета бекон, няколко резенчета домат и аранжира така изкусно храната, че преди да посегнеш с вилицата, да й се полюбуваш. Мургавата Роза край него е още по-голяма фурия - реже бързо салати, наднича в огромните тенджери, върти сръчно черпака, разнася напред-назад чинии на фона на гласа на Би Би Си, емблематичното радио за английската общност.

Във Phoenix Cafe, кокетното кафене пекарна, което англичанинът Мик Купър отваря преди три години във Видин, английският и българският си делят територията поравно. Езикът на Шекспир не само звучи от всички страни, но е затворен и между кориците на подредените в малка библиотечка книги под знамето на Великобритания. Пресягаш се към библиотечката, разтваряш избраната книга, отпиваш от английския чай пред теб и похапвайки от чийзкейка, неусетно се пренасяш далеч-далеч... Можеш и да побъбриш на воля с някой от насядалите край масите англичани, избрали живота в суровия Северозапад на България, да обсъдите както българските неволи, така и британските. Около 50-ина души са в околностите на града, а Мик ги събира редовно с атмосферата и вкуса на родината им.

В кафенето ухае вкусно - на прясно изпечен хляб, на



чудоземни сладкиши и супички,



екзотични за българския вкус - от моркови и портокали, от броколи и бадеми и още куп други чудновати комбинации, непривични за кулинарната карта на България. Зад витрините привличат погледите апетитни английски пайове със сладки и солени плънки, кифлички, кишове, сандвичи, тортички, различни самуни току-що изпечен хляб. Крем супите и шоколадовият фъч първи свършват. Малкият колектив на Phoenix Cafe приготвя всичко на място под ръководството на Мик - чудака, избрал да живее в най-бедния край на България, където всичко е като в бюлетина за нивото на река Дунав в сантиметри - sans changement. Или се случва с много усилия и административен отпор - трудно и бавно.

Когато за пръв път преди три години успешният майстор готвач и дългогодишен директор на престижен колеж по хотелиерство и ресторантьорство на Острова отворил артистичното заведение в центъра на Видин, хората от малкия град започнали да влизат в него първо от любопитство. Бързо обаче им допаднал английският му стил и вкус и вече са част от постоянната клиентела на майстора готвач и неговите български ученици.

Мик стъпва за пръв път в България през 2008 г. заедно с жена си Кристин. Идват на гости на свои сънародници, заселили се във видинското Ново село. Красивото кътче, стъпило на три граници, толкова му допада, че се връща на Острова, разпродава имуществото си и напуска работата си. Дотогава е живял в Норич - град, който се посещава от много туристи заради историческите и архитектурните му забележителности, заради многобройните му културни изяви. Но тук купува къща в Ново село. Родната ни атмосфера с всичките й неуредици, на които ние се мръщим, вместо да го изстреля обратно във Великобритания, го провокира и амбицира. Много от младите хора в северозападния град и в селото живеят мизерно, без перспектива. Основният проблем на младежите, без значение дали са сираци, израснали в институция, или са отгледани в обеднели покрай икономическата криза семейства, е



липсата на добра квалификация,



казва Мик. За да помогне на икономически западналия край, той решава да създаде професионален колеж по английски модел, със защитена програма. Така той ще може да разкрива тънкостите на кулинарното изкуство про боно пред младите хора, а най-амбициозните, най-талантливите от учениците му ще стажуват в Англия и накрая ще получават дипломи, които ще им отварят вратите за работа в цял свят. Мик създава фондация, която да подпомага различния старт на младите българи без перспектива, подсигурява сам скъпото оборудване на кухнята - дарените съдове пристигат от колежа, в който преди е работил, други са купени с пари, събрани от приятелите му в Англия, Германия и Франция, България, превърнали се и в негови съмишленици.

Обръща се първо към директора на социалния интернат в Ново село с предложението да изготвят заедно европейски проект за финансиране на социалната кауза, но идеята му удря на камък. Кметът на селото също не подкрепя желанието му за обучителното звено на местна почва. Ценните му познания и протегнатата му ръка, готова да дава, отхвърлило и професионалното училище по готварство в града. Двама кметове - единият в селото, другият в града, тръгнали да го уверяват, че нямат проблем с ромското малцинство, нито с реализацията на младите хора. Но пък следващата градска управа посрещнала с адмирации всичките му предложения и започнала да му помага. Така след шест години битки с родната бюрокрация, с българския манталитет, според който трудът, който полагаш трябва да е точно толкова, колкото да ти изкара заплата, Мик Купър вдигнал ръце. Е, добре тогава, щом не може да направи колеж, то и едно малко социално предприятие може да върши същата работа - да помага на младите хора без шанс, независимо от етноса им. Така преди три години се появило кафенето пекарна.

Мик Купър все още говори с огорчение и неразбиране за фалстарта на идеята си у нас. Казва, че



тук се е научил да чака и да не вярва на обещания



Леко е разочарован и от младите хора, той иска от тях всичко да е с английска точност, защото утре, като отидат в друга европейска държава, ще ги изгонят. Те обаче пак гледат да претупат работата, когато могат. Нямат и желание да вземат това, което им дава. Повечето искат отведнъж да получат всичко, от което ги е лишила съдбата. Да печелят лесни пари - като Елвис, който след няколко месеца обучение и работа го зарязал, без дори да предупреди. Но пък ей я Роза, за една година работа пред очите на всички направо е разцъфтяла. 31-годишната Роза пристигнала преди година във Phoenix Cafe - свита, неразговорлива, непохватна. Заради мургавия си тен, заради шамарите, които е получила от съдбата... Мик обаче я сложил нарочно на бара, за да се заговаря с клиентите. И Роза лека-полека отворила уста, започнала да се усмихва. Сега вече прави умело всичко в кухнята, посяга дори към тортите. Наскоро тръгнала и на частни уроци по английски, готви се отсега за стажа в Сити колидж - колежа на Мик в Норич.

26-годишната Светла е другата му надежда, чудесно се справя с тортите. "Направих книга, в която описах как се прави тестото, как се правят бисквитите, сладкишите, сандвичите, супите. След всяка глава правя изпит, с подпис и печат, пиша оценки. Може би в бъдеще ще започнем работа и с професионално звено в София", усмихва се широко Мик Купър, англичанинът, успял да се пребори по свой начин с българската опърничавост. Защото малкото кафене е само началото.
 50-те англичани в региона имат грижата за попълването на библиотечката в кафене пекарната на сънародника им.
 Покрай Мик Роза вече се е научила да работи в екип.
 Цените на английските специалитети са народни.
 Мик Купър събира със специалитетите си хора от целия дунавски град.
42
5865
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
06 Септември 2016 19:39
06 Септември 2016 20:25
А, така!
Най-накрая един позитивен, хубав материал.
Като отида отново във Видин, ще питам за тази сладкарница и ще хапна сладкиш с кеф.
06 Септември 2016 20:31
06 Септември 2016 20:37
Можеш да закараш коня до реката, но не можеш да го накараш да пие вода! Предполагам майсторът на сладкиши вече я знае тази нашенска поговорка! За всичко сторено добро от него - ! Дано устиска по-дълго!
06 Септември 2016 20:50
Браво! Радващо е, че е намерил у нас нещо което да му хареса. Завиждам му на позитивната нагласа, все пак не е младеж. Ние в болшинството си сме запуснати песимисти. Със свръхразвито чувство за справедливост. А ето, човекът просто се радва на живота. Но факт е, че ние умишлено сме държани дълго време бедни, и това ни е смачкало.
*********
Бъди здрав, Мик! И ако видиш кралицата, кажи и че и имаме зъб за отношението към нас последните два века.
***************
И да понаучиш мелодичния български език. Приятно е да чуеш чужденец да говори езика ти. Някои го научават по-добре и от нас.
06 Септември 2016 20:56
Какъв глупав репортаж...
06 Септември 2016 21:13
Какъв глупав репортаж...


Какво му е глупавото?
Че този човек е показал че винаги има изход да работиш и живееш,като човек, независимо от щуротията на администрацията?
06 Септември 2016 22:41
Искра, кой Ви заведе в това кафене, да напишете публикация и т.н.? Г-н Купър вече говори ли български език?
07 Септември 2016 00:42
Дон Кихот, след този адвенчър може да допише и "Ад" на
Данте.
07 Септември 2016 00:47
Не е правилно да се дава риба, правилно е да се научи някой да лови риба. Който не знае де, ние българите а и българските цигани знаем всичко, акъл да не ни дават виж
ако имат пари е друго.
07 Септември 2016 00:49
Извинете, това ли е най-важното, да говори вече български език? Защо не погледнем какво е направил?
Впрочем всичките ми познати чужденци, а те са много, когато идваха за първи път в България, знаеха достатъчно български думи, за да покажат добро отношение.
07 Септември 2016 02:01
Интересно ми е има ли печалба след като райна е бил много беден с много безработни?
07 Септември 2016 02:05
Предполагам е дошъл в България след като се е пенсионирал.
Решил е да бъде все още полезен със знанията и опита си.
07 Септември 2016 04:39
Какво му е глупавото?


Захаросан е.Човек ще си рече докато го чете, че тоя кафеджия най-малкото е извадил от пожар в родилното на Видин всичките 10 новородени.Авторката да си оправи сладкомера, че се е покапала.Каква гадост.
07 Септември 2016 04:45
Ценкова, не можа ли да пропуснеш някое клише в тая статия - "ухае", "стъпил", "супички".Ей така, за разнообразие.Редакцията, от къде ги намирате такива, от "Вестник за жената" ли?
07 Септември 2016 05:06
Авторката да си оправи сладкомера, че се е покапала.

Много си й е наред сладкомерът на авторката. Значи, ако ухае на супичка, така и пише, вместо да си криви душата и да гледа дали някой не е залепил дъвка под масата. Но разбирам претенциите на колежката Мика - как така ще се пише вестникарска статия без кръв, цици, поне два пищова и три купчини тор?! И забележете, нито една дума за някакъв задник, нито една дума за някакъв силикон, абе къде е гледала авторката, нищо значимо не е отразила!
07 Септември 2016 05:16
За англичанина -

А Мика вече е много добре описана в статията - борбата с некадърна, мрънкаща и вредна бюрокрация.
07 Септември 2016 08:47
Сюжетът е хубав, но воистина презахаросан.

На добрия англичанин мога да кажа само като Оливър: 'Please, sir, I want some more.'
07 Септември 2016 08:58
А с какво се е сблъскал ингилизинът по нашите места можем да съдим и по реакцията на сий достолепний форум. Ба, он че ми каже на мене!

Самият факт, че англичанинът се опитва да приложи на дело концепцията за социално предприятие и социална икономика, заслужава адмирации. Но тази концепция по тези места е или непозната или твърде слабо застъпена и подкрепена. И защо ли? Едната причина е - заради обилието на дървени философи. Плюс двете традиционни, повсеместни, от мен ненавиждани - невежество и негодност
07 Септември 2016 09:02
На умниците, дето нещо им е захаросано, нека седнат и направят нещо подобно в някоя от най-западналите български общини, пък тогава да седнат да пишат.
Защото, когато са тракали на компютрите суперумните си заключения, този англичанин вече е бил поне 3 часа на работното си място и е вършил работата си.
Браво на него!
07 Септември 2016 09:05
Факт е, че не ценим времето. Един грамотен човек, ако не е мързелив, с четене може да постигне много. В смисъл да се усъвършенствува и да бъде полезен на себе си и на всички. У нас не се култивира уважение и добронамереност. Към другия, към труда му, към проблемите му. Доста сме примитивни, ама не си го признаваме.
***********
Ще взема да му отида на гости на тоя човек. Туй лято минахме екскурзионно през Видин. Сефте за мен. Бабините Видини кули и толкоз. Всичко на кушия. А има още доста да се види.
07 Септември 2016 09:05
Ценкова, не можа ли да пропуснеш някое клише в тая статия - "ухае", "стъпил", "супички".
Айде ти да ги заместиш, а?
07 Септември 2016 09:12
Г-н Купър вече говори ли български език?


Що, руският посланик да не би да проговори български, докато беше в България?
07 Септември 2016 09:17
На умниците, дето нещо им е захаросано, нека седнат и направят нещо подобно в някоя от най-западналите български общини, пък тогава да седнат да пишат.


Захаросани са думичките на журналистката, а не делата на човека. Като изключим наличието на Шекспир, оставам с впечатлението за дантелени покривчици и порцеланови кученца.

Вот, например, фарфоровая собачка, которая украшает спальню в моей меблированной квартире. Эта собачка белая. Глаза у нее голубые, нос нежно-розовый, с черными крапинками. Она держит голову мучительно прямо и всем своим видом выражает приветливость, граничащую со слабоумием. Я лично далеко не в восторге от этой собачки. Как произведение искусства она меня, можно оказать, раздражает. Мои легкомысленные приятели глумятся над ней, и даже квартирная хозяйка не слишком ею восхищается, оправдывая ее присутствие тем, что это подарок тетки.
Но более чем вероятно, что через двести лет эту собачку - без ног и с обломанным хвостом - откуда-нибудь выкопают, продадут за старый фарфор и поставят под стекло. И люди будут ходить вокруг и восторгаться ею, удивляясь теплой окраске носа, и гадать, каков был утраченный кончик ее хвоста.
Мы в наше время не сознаем прелести этой собачки. Мы слишком привыкли к ней. Она подобна закату солнца и звездам, - красота их не поражает нас, потому что наши глаза уже давно к ней пригляделись.
Так и с этой фарфоровой собачкой. В 2288 году люди будут приходить от нее в восторг. Производство таких собачек станет к тому времени забытым искусством. Наши потомки будут ломать себе голову над тем, как мы ее сделали. Нас будут с нежностью называть "великими мастерами, которые жили в девятнадцатом веке и делали таких фарфоровых собачек".
Узор, который наша старшая дочь вышила в школе, получит название "гобелена эпохи Виктории" и будет цениться очень дорого. Синие с белым кружки из придорожных трактиров, щербатые и потрескавшиеся, будут усердно разыскивать и продавать на вес золота: богатые люди будут пить из них крюшон. Японские туристы бросятся скупать все сохранившиеся от разрушения "подарки из Рамсгета" и "сувениры из Маргета" и увезут их в Токио как старинные английские редкости.


Джером Клапка Джером
07 Септември 2016 09:21
Леко е разочарован и от младите хора, той иска от тях всичко да е с английска точност, защото утре, като отидат в друга европейска държава, ще ги изгонят. Те обаче пак гледат да претупат работата, когато могат. Нямат и желание да вземат това, което им дава.


Младите са такива, защото са копирали модела на възрастните - само да искат, без да положат усилия, без да дадат от себе си - труд, знания...
Хубаво е, че господинът не се е отказал. Защото ние сме способни да откажем и най - упорития. Докато ревем колко сме "бедни", колко ни е виновен някой друг за дереджето, в което сме.
07 Септември 2016 10:23
Що, руският посланик да не би да проговори български, докато беше в България?

Какво общо има г-н Купър с руския посланик? Къде в материала се споменава руския посланик?

Слава, аз пък познавам сума ти млади хора, българчета - амбициозни, точни, позитивни и усмихнати. И не са били в чужбина и искат да просперират тук.
Винаги съм казвал, че не е правилно и вярно да се обобщава на едро.
Аферим, на господин Купър. Ето, не всичко е черногледо в България: жените в кафето му (Роза и Светла) как са се научили.
07 Септември 2016 10:26
жените в кафето му (Роза и Светла) как са се научили.


Като им е бил даден шанс. Възможност. От която са се възползвали, отграничавайки се от лузърите.
07 Септември 2016 10:39
Като им е бил даден шанс. Възможност. От която са се възползвали, отграничавайки се от лузърите.


Именно, Firmin, именно. Даден им е шанс, не са мъркали, не са дрънкали, че сме на това дередже, както пише Слава, не са се оплаквали, а са "поели шанса" и предполагам, че са по добре отпреди. И други такива има и ще има, дай боже!

Ама нали трябва да се пише на едро, да се изкара българинът най-черногледия, най-големия лузър, дай да го оплюем, че да ни олекне на душата!
Слава, ами онези българчета, за които вчера научих че са спечелили 11 златни медала на състезанието по математика, проведено в Сингапур? И тях ли да ги включим в обобщението за младите, които ...
07 Септември 2016 10:48
Дон Кихот, след този адвенчър може да допише и "Ад" на
Данте.


Късно е, Лари Нивън го е направил ...
07 Септември 2016 11:33
Най-накрая един позитивен, хубав материал

Дай Боже, повече да се публикуват в бъдеще !
07 Септември 2016 11:51
Ама нали трябва да се пише на едро, да се изкара българинът най-черногледия, най-големия лузър, дай да го оплюем, че да ни олекне на душата!


Никой никого не е оплюл в коментарите, само стилистиката от ерата на "Воденичарската усойка". Няма и сянка от прочутия английски хумор. Явно авторката не е запозната с комедиите на Шекспир и Шеридан, с Дикенс, Дж. Джером, Ивлин Уо и Удхаус.
07 Септември 2016 12:28
Абе простеем, няма какво да шикалкавим. Поради бедност и заседялост в лагера / кошарата. Овчарите си кривяха калпака и шаваха насам-натам.
07 Септември 2016 12:32
Е, докато навърши 70, все ще прочете Ирвин Уо, или какъвто беше там.
07 Септември 2016 12:44
Никой никого не е оплюл в коментарите, само стилистиката от ерата на "Воденичарската усойка".


Дорис, това за "оплюването" не е насочено към автора на материала, а към колежката Слава. Тонът на постингите и е доста краен, не само сега, затова подходих по-емоционално.
07 Септември 2016 13:23
ИлияНиколов
07 Сеп 2016 10:23
Понеже бързах, не уточних, че имам предвид младите в тази статия. В никакъв случай не обобщавам, не само сега. Важно е кой те възпитава, на какво те учи, какви примери преобладават около теб. Та има всякакви млади Но че мързелът винаги служи за оправдание - да, мога да обобщя. Примери безброй, посочвала съм, излишно е да го правя отново.
07 Септември 2016 14:02
Леко е разочарован и от младите хора, той иска от тях всичко да е с английска точност, защото утре, като отидат в друга европейска държава, ще ги изгонят. Те обаче пак гледат да претупат работата, когато могат. Нямат и желание да вземат това, което им дава. Повечето искат отведнъж да получат всичко, от което ги е лишила съдбата. Да печелят лесни пари - като Елвис, който след няколко месеца обучение и работа го зарязал, без дори да предупреди.

За такива като горните никакви програми за социални включвания не помагат. Те си остават бедни, защото са мързеливи, не търсят активно шансове и не оценяват тези, които са им предоставени.
Животът предоставя много възможности, но успяват тези, които се възползват от тях.
Иначе за начинанието .
За българската бюрокрация
07 Септември 2016 15:55
Всичката тази хубост ми дойде малко много. Прочетох "Във Phoenix Cafe, кокетното кафене пекарна" и се сетих за същото кафене-сладкарница-пекарна в село Трудовец, което бе отворено преди 3 или 4 години. Но изтрая само един сезон - санитарните власти го затвориха, защото по някакви незнайни правила било забранено да се правят сладки на едно и също мято с печенето на хляб.
07 Септември 2016 19:28
Извинете, това ли е най-важното, да говори вече български език?

Разбира се, г-н Купър живее над седем години в България и още не говори български език. В противен случай, неговият български щеше да е отбелязан в публикацията. Което съвсем не е единственият случай с британските заселници. Познавам англичани, живеещи в България и от над десет години, без още дори да имат намерение някога да научат български

Защо не погледнем какво е направил?

Ако за седем години в една държава, човекът още не говори нейния език, нека погледнем първо в чия полза го прави
07 Септември 2016 21:35
Една от най-хубавите черти на английския характер - духовен оптимизъм и ентусиазъм на практика. На нас ни липсва.
11 Септември 2016 14:00
'Please, sir, I want some more.'

По скоро : " Please Sir, can I have some more".
По памет.
11 Септември 2016 15:23
'Please, sir, I want some more.'


Така е в английската уикипедия. А книгата ми е на руски.
11 Септември 2016 21:52
Забравих да добавя:
1) Английската "точност" е мит.
2) Кексът от моркови е буламач. С другите им манджи човек свиква, но с кекса от моркови - не.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД