:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,011
Активни 421
Страници 23,421
За един ден 1,302,066

Бизнес, синдикати и държава са на различни планети за минималните доходи

Административното определяне на осигурителните прагове генерира криза
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Заради увеличението на минималната заплата осигурителните доходи на нискоквалифицираните работници растат по-бързо, а на квалифицираните намаляват.
И тази година има напрежение за минималните осигурителни доходи на близо 2 млн. заети българи във всичките 85 икономически сектора у нас. Какви осигуровки ще плащат работодатели и работници в последните 13 години зависи от това какво ще се договорят браншовите организации и профсъюзите. С малки изключения през годините обаче социалният министър прибягва до порочната практика да наложи без всякаква икономическа логика средното увеличение от всички договорени сектори върху тези, в които социалните партньори не са се разбрали какви да са минималните доходи за осигуряване. Минималната заплата се определя също административно от кабинета без оглед на икономическата реалност. И никакви предупреждения на работодатели и на Брюксел за негативното влияние на начина, по който се определят у нас минималните възнаграждения, върху неквалифицираните работници, регионите, сектори и прочие не трогват към този момент управляващите.

Но договарянето сега е близо до тоталния провал. Четири от петте национални работодателски организации са категорични, че ще бойкотират преговорите, докато заедно с кабинета и синдикатите не се намери консенсусен модел за определяне на минималната заплата. Работодателите искат минималните възнаграждения да се определят по сектори. Синдикатите пък предупредиха, че са готови



да бранят статуквото с протести



Колко непримирими изглеждат позициите им показва фактът, че бизнесът не е съгласен с 460 лв. минимална заплата за 2017 г., а синдикатите искат 700 лв. минимална заплата за висшистите. Новият фактор тук е Съюзът за стопанска инициатива на бившия земеделски министър Мирослав Найденов, който наскоро беше признат от кабинета за национално представителен и сега реши да спасява преговорите от провал. Останалите бизнес организации обаче не признават ССИ.

В тази ситуация социалното министерство трябва да е балансьор, но от социалния министър не може да се изкопчи каквато и да е конкретна позиция. Министър Зорница Русинова се държи по темата все едно нищо не се е случило и даде срок до 16 септември да се установи конструктивен диалог, при положение че по-голяма част от работодателите отказват да преговарят.

"Практиката по договаряне на минималните осигурителни прагове продължава да играе позитивна роля за изсветляване на неформалната икономика, за стимулиране на коректната конкуренция между производителите, за гарантиране на осигурителните права на наетите", мотивира се социалният министър, сякаш е била някъде другаде през последните няколко години. "Административно определяните прагове се разминават драстично с икономическото състояние на отделните сектори и предприятия, с динамиката на заетостта, общата и секторна производителност на труда и ръста на цените. Този подход увеличава сивия сектор и ограничава заетостта в отделни региони, сектори, предприятия и на уязвими социални групи с ниска квалификация", смятат четирите работодателски организации. Според тях този механизъм е архаичен. Според МТСП фактът, че 13 години "успешно" се прилага системата на минимални прагове, доказва, че няма нужда от промяна. Нищо че в плановете на същото това министерство за тази година е да разработи механизъм за определяне на минималната заплата. Впрочем по всичко личи, че този ангажимент е забравен или най-малкото по него се работи без участието на работодателите и синдикатите. Възможно е това да е само за заблуда на Брюксел, но колко ли поред години ще минава?

Дали работодателите ще запазят позицията си, или пък



правителството ще направи някакъв компромис,



ще се разбере скоро. Вече не е изключено дори да се стигне до ситуация, в която само ССИ се договаря със синдикатите и налага осигуровките над всички останали.

Според фирмите именно административното разпростиране на средното увеличение върху всички останали засилва сивия сектор - фирмите наемат на половин ден, на 3/4 дори. Вместо това работодателите искат всеки да се осигурява върху колкото получава, а контролните органи да следят за нелоялните. Миналата година бизнесът също беше против социалният министър да налага средния ръст върху всички сектори без договорка. Тогава от фирмите от производство на напитки се оплакаха, че определянето на минималните прагове влияе изключително негативно върху техния сектор. Социалният министър се опита да въведе някакви обективни критерии, но от тях излезе, че само един сектор е много закъсал и затова само той ще бъде пожален от административното увеличение на осигуровките. Секторът съвсем не беше случаен - производство на тютюневи изделия, та се наложи след избухналия скандал премиерът през медиите да нареди на Ивайло Калфин да мери с еднакъв аршин.

А междувременно статистиката доказа, че фирмите в производството на напитки знаят какво говорят. Данните на НОИ за реалния осигурителен доход показват, че секторът наистина преживява тежки времена, защото тук доходите са се сринали за година, а и заетите са по-малко. Средните доходи на квалифицирания персонал намаляват - например на техниците с цели 22%, а на специалистите - с 6%, но под натиска на увеличената минимална заплата доходите, върху които се осигуряват нискоквалифицираните работници, растат. Тези без квалификация получават средно с 10% повече от миналата година, или по 436 лв. Това ли е за държавата успешен модел? Звучи повече като начало на криза.
7
2427
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
12 Септември 2016 19:37
"...Вместо абстрактни разсъждения за „справедливо – несправедливо“ да дадем думата на числата:

В България производството на БВП на човек е само 2.4 пъти по-малко от това в Еврозоната, а средната реална заплата е 4.83 пъти по-ниска. Изводът – ако разпределението на националния доход между капитала и труда е такова като в Еврозоната, средната заплата би трябвало да е два пъти по-висока. Това е измерената несправедливост в заплащането на труда в България, ако приемем за еталон – критерий Еврозоната, ядро на която са страни, най-представителни за европейския социален модел."
12 Септември 2016 19:39
"Ако някой не е е склонен да приеме осреднените за Еврозоната числа, предлагам като критерий за сравнение водещата в Eврозоната страна – Германия. Ето и числата: България има 2.6 пъти по-малко БВП на човек от Германия, а средната реална заплата е 5.2 пъти по-ниска у нас. Резултатът е същия – за единица сравнима производителност на труда, за единица сравним резултат в България заплащането на труда е два пъти по-ниско, в сравнение с Еврозоната, с Германия."
12 Септември 2016 21:36
constelation


Даже нещата са още по-зле!
И причината не са само българските чорбаджии и слугинския ни политически елит!
А и чуждестранните им господари. Как иначе биха правили печалбите, които правят в страни като България?
Неоколониализъм се нарича явлението.
13 Септември 2016 06:59
Каква производителност като няма нормална икономика??? Производителност се постига с технологии и машини. А ние чакаме една продавачка или сервитьорка да обслужи 100 клиента едновременно?! Или една камериерка да оправя по 5 легла, защото има 10 ръце?! Дори там, където се произвежда нещо, фирмите са малки, не може да има ефективност и при нередовните клиенти не може да се гарантира,че стоките ще бъдат продадени. За да произвеждаш повече, ти трябват организация и пазари. В малката фирма парите не са в касата, а в джоба на шефа. Персонала не може да взема решения и да работи самостоятелно. Дори, когато е компетентен за това, няма как да си използва способностите и да допринася за развитието. Често се чака един клиент да плати, за да се намерят пари за най-елементарните инструменти и материали. Във фирмите работят роднини, които нямат капацитет и качества. Голяма част от работодателите са със средно и по-ниско образование, повечето нямат никакво понятие от сектора, който "развиват". Те са останали без работа или са решили, че няма да работят за друг и за това почват нещо. Обикновено това е магазинче, кафене, пицария. Може и хотел. Т.е. нищо ново, а копиране на другите, където има огромна конкуренция. Което определя ниския оборот/ печалба. Това пък трябва да се компенсира с ниско качество на продукта и ниски разходи за труд. Докато фалират. А пък в по-бедните райони направо си режат клона, на който седят. Защото те плащат по-ниски заплати, след това клиентите харчат по-малко или нищо в магазините и кафетата и така затъват все повече в блатото. За това в София бизнеса върви, въпреки че плаща повече, а в другите райони нищо не върви, макар че се плаща по-малко. Но като цяло всичко е пълен провал. И ИПИ и БСК въобще не си образоват бизнеса и не му търсят пазари, за да печели. А само се дърлят с правителството и синдикатите, което е загуба на време и пълна излагация. Защото показват само, че бизнесмените ни са некадърници и мошеници.
13 Септември 2016 09:32
Ето и числата: България има 2.6 пъти по-малко БВП на човек от Германия, а средната реална заплата е 5.2 пъти по-ниска у нас. Резултатът е същия – за единица сравнима производителност на труда, за единица сравним резултат в България заплащането на труда е два пъти по-ниско, в сравнение с Еврозоната, с Германия."

"Ето ги числата", но просто не са тези числа. Номиналният БВП на човек в Германия през 2015 е 37587 евро а в България 6161 евро. Това прави БВП на човек в Германия 6.1 пъти по-голям отколкото в България, по номинал. Ако заплатите там са 5.2 пъти по-високи, излиза, че в България се плаща по-добре за единица произведен доход.
Ако БВП се смята по паритетна покупателна сила, тогава разликата в БВП е само 2.71 пъти, но заплатите сметнати по същия начин с ППС са 2.3 пъти (при допускане за съотношение 5.2 пъти на номиналите) , тоест и по този начин, пак в Германия получават по-малко заплата за единица произведен доход.
Това казват числата, а който не разбира какво означават, ще продължава да настъпва мотиката.
13 Септември 2016 12:44
„справедливо – несправедливо“
В икономиката няма такива понятия. Това са понятия от етиката.
13 Септември 2016 15:05
Ще стане по-добре, ако се премахне 10 % облагане и максималния осигурителен доход и се въведе прогресивното подоходно облагане.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД