:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,360
Активни 509
Страници 23,770
За един ден 1,302,066

Извинете, забравихме ли, че ще има референдум?

Както е тръгнало, дебатът “за” и “против” по трите въпроса ще се състои през ноември
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
След първоначалния шум около референдума Слави Трифонов позагуби инерцията.
Политическата скука взе да става опасна. Трие памет като гумичка. На 6 ноември ще гласуваме за президент, но и трябва да отговорим на три въпроса в референдум. Всички днес се питат кой ще е кандидат-президентът на ГЕРБ, обаче никой не се вълнува от изхода на питанките. Нима е маловажно? А обсъждания "за" и "против" кога?

Този референдум влезе в няколко капана. Първият е, че закъснялата кандидатпрезидентска кампания го изтиква в ъгъла и реално за обсъждане на въпросите няма да остане време. Вината не е само на ГЕРБ - Реформаторският блок до последно изяснява взаимоотношенията със себе си и с Трайчо Трайков, баталиите вляво не секват и всичко това изсмуква енергия и внимание. Вторият капан е, че референдумът май бе пожелан от



хора, които не знаят много-много какво искат



Дали Слави Трифонов наистина е планирал да влиза в политиката, не е толкова важно, но той определено вложи цялата си страст в инициирането на въпросите. ОК, сега той е човекът, който трябва да поведе дебата по съдържанието. Защо не го прави? Третият капан щрака, след като се разбра, че обществото няма мнение по един стар принципен въпрос - демокрацията ли ни е важна, или парите. Едновременното провеждане на национални избори с национален референдум, особено с няколко въпроса, не е подходящо за България. Поне на този етап. Защото винаги може да се стигне до ступор като сегашния - личностни и партийни дребнотемия затискат важните принципни теми, подлежащи на всеобщо разискване. Дори да не ги потулят боричканията, може други спорове да ги запушат - като про и анти Русия, възникнал спонтанно в конюнктурата днес. Предизборните кампании винаги са среда на компромати, лъжи и скандали... Затова допитванията трябва да се провеждат отделно, независимо от цената. Но има ли го този смелчага, който би изправил ръст: "Демокрацията е по-важна от парите!"?

Политиците много рядко имат изгода от допитвания - особено такива, които биха размътили собствената им гнилоч. Понякога обаче се появяват твърде спорни популистки идеи за допитване. Хора или политически играчи (тайни или явни) предлагат законово допустими, но практически вредни или излишно хабящи енергията въпроси. Само че цари всеобщ страх да им се опонира - зер някой да не помисли, че



онзи, който опонира, е враг на пряката демокрация



Така стана и сега. Всички приклекнаха, изчаквайки Конституционният съд да спре част от въпросите. Мълчанието продължава и днес по отношение на оцелелите. Защо се мълчи? Нима не трябва да се каже смело и силно, че идеята политическите партии да получават 1 лв. държавна субсидия за подаден глас е вредна и популистка. Добре, нека бъде намалена. Но защо на 1 лв.? По-зависими или по-независими ще станат партиите, ако драстично им се свие бюджетният приход? До гражданите ли ще се приближат, или до олигарсите, ако редовият данъкоплатец спре да ги издържа? От български или чужди бюджети ще зависят? В тази посока може да се кажат още доводи, но и без тях се знае, че свиването на субсидията е неизгодно за партиите. Защо обаче мълчат, защо не възроптаят? Ясно е - страхуват се да застанат срещу и без това мразещото ги общество. Една проявена смелост обаче би инициирала дебат по темата, би отворила спор "за" и "против", ще провокира градивен сблъсък. Нека да го има, нека се каже всичко, може пък единият лев да роди идеи за милиони.

Сблъсък няма и по другите въпроси (за мажоритарния и задължителен избор), темите не се повдигат... Сигурен съм, че голяма част от българите напълно забравиха, че на 6 ноември ще гласуват и на референдум. Медиите също прекалено се вторачиха върху липсващите кандидат-президенти и оскъдните налични. ГЕРБ казват, че ще извадят претендент на 5 октомври, другите отвръщат, че едва тогава ще сложат всички карти на масата. Човека на ГЕРБ ще го обсъждаме детайлно поне седмица, като прибавим разцъкването на белота, някой друг неминуем скандал (запис в интернет, Костинбродска афера...), времето ще изтече. Кога ще бъде дебатиран референдумът, през ноември ли? Положението е истински абсурдно и опасно, защото темите



освен лакърдии заслужават и експертиза



Обаче не виждам и експерти, развълнувани да се произнесат.

Всичко това се случва на фона на остър дефицит от пряка демокрация в България, на фона на отдавна проявено желание на българите да бъдат питани по важните въпроси. Но питането е и съдържание, и технология. Не се получава този път. На 7 ноември сутринта България ще е обогатила опита си в пряката демокрация. Но новината, чийто силует вече се очертава, е, че това ще бъде опит, натрупан от грешки.
6
3298
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
12 Септември 2016 20:19
Дали Слави Трифонов наистина е планирал да влиза в политиката, не е толкова важно, но той определено вложи цялата си страст в инициирането на въпросите. ОК, сега той е човекът, който трябва да поведе дебата по съдържанието. Защо не го прави?

А защо да го прави? Той постигна каквото искаше. Подписа нов договор сБТВ. Референдумът, макар и орязан, е факт. Животът продължава.
12 Септември 2016 20:31
Божидаров, 1 млн гласа на избори носят за партията 48 млн лв за един мандат. С 48 млн лв всяка партия може да купи всички следващи избори и не да да управлява, а да царува.

Ако не се лъжа герб в момента имат около 40 млн лв депозити? WTF?

Отказвам да гласувам, ако моят глас носи 48 лв в коя да е партийна каса!

Партиите трябва да разпределят помежду си фиксирана сума - макс 5 млн на година, сума напълно достатъчна за финансиране на партийните писарушки и рекламни.. пардон предизборни кампании.
12 Септември 2016 23:07
Извинете, забравихме ли, че ще има референдум?
Никак не са забравили. Дори много ги е страх от референдума. Особено от въпроса за мажоритарни избори с балотаж. Подобна избирателна с-ма ще срути чудесно построената къщичка на олигархията (необходимо е само малко време).

Едновременното провеждане на национални избори с национален референдум, особено с няколко въпроса, не е подходящо за България. Поне на този етап.
В САЩ тези въпроси се решават на президентските избори. Още на 8-ми ноември освен 1-вият въпрос Доналд Тръмп или Хилари Клинтън, ще има още 20-ина въпроса, които ще се различават (вкл. и по брой) по щати, окръзи / общини. Значи американците могат да изразяват мнение по 20 въпроса наведнъж, а на нас 3 ни идват много. Айде, де!

Нима не трябва да се каже смело и силно, че идеята политическите партии да получават 1 лв. държавна субсидия за подаден глас е вредна и популистка
Няма да е нито смело, нито силно, а само непочтено. Преди 15-ина години тезата "да нахраним партиите, защото иначе ще има черни партийни каси, или зависимости от бизнеса" можеше да има известни основания, но за 15 год. стана безпощадно ясно, че голямата субсидия не ликвидира този проблем. Тоест, многото пари за подаден глас, не намали корупцията (дори я увеличи). Журналистическите призиви "това е популизъм" са недостойни.
13 Септември 2016 10:07
Дали Слави Трифонов наистина е планирал да влиза в политиката, не е толкова важно, но той определено вложи цялата си страст в инициирането на въпросите.

е, както се каза по-горе, целта му беше нов договор с телевизията, затова и "се вложи" толкова много
сега му е през ..... жилетката
13 Септември 2016 10:30
А защо да са улеснени партиите с повече от лев субсидия, Диян Божидаров? Ето сега за кандидат президентските избори, за които не се знае дали ГЕРБ ще има кандидат, г-н Цветан Цветанов каза да следят "под лупа" от къде ще дойдат парите на инициативните комитети. Те - ГЕРБ, си имали пари от субсидията ( ако се наложи, той ще заложи някой от апартаментите си). Нека се затрудняват, като намират пари. Все някакви следи остават!
ПП Мисля, че един лев е множко и смятам, като си спомня цената на билетчето в София, че 60 стотинки стигат, стигат!
14 Септември 2016 20:00
Нима не трябва да се каже смело и силно, че идеята политическите партии да получават 1 лв. държавна субсидия за подаден глас е вредна и популистка.
И аз така мисля. И по останалите два въпроса съм на такова мнение -- популистки и вредни предложения.
Едно не ми е ясно, поради природна простота: ако искам да направя сечено на референдума, какво да правя? Да гласувам с НЕ или изобщо да не гласувам или да зачеркна бючетината, правейки я невалидна?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД