И на тези полицаи сигурно не им е лесно, но какво ли да кажат техните колеги из страната, нападани с моторни резачки, коктейл "Молотов", павета, стъклени бутилки, бухалки, пръти. |
Обвиняемата е гражданка на Руската федерация, постоянно пребиваваща в България, живееща в село край Сандански. Тя е многократно санкционирана за различни нарушения по Закона за движение по пътищата, включително и за управление на моторно превозно средство без свидетелство за управление.
Това е само част от официално съобщение на прокуратурата от преди дни. Пак там се разказва как "по време на проверка от автомобилен патрул, осъществяващ пътен контрол, жената, вместо да представи необходимите документи, проявила агресия и започнала да вика на висок тон обидни думи по адрес на служителите на реда". След закана от страна на униформения, че ще бъде задържана за възпрепятстване на проверката, нарушаване на обществения ред и обида на длъжностни лица, обвиняемата представила задграничния си паспорт, като продължила да крещи. В хода на нейното усмиряване тя изненадващо ударила с ръка автоконтрольора в областта на бузата и ухото,
"в резултат на което той изпитал силна болка и парене"
Впоследствие полицаят посетил спешния медицински център в Сандански, където бил прегледан и му била поставена работна диагноза "Зачервяване на лицето/болезненост", а жената била задържана за 24 часа по Закона за МВР. В хода на досъдебното производство обвиняемата Ж. не се признава за виновна и развива защитна теза, според която тя е жертва на полицейски произвол и насилие спрямо нея.
Това е обаче един от редките примери, в които обвинение за посегателство срещу полицай стига до съда. При това сигурно мнозина ще приемат по-скоро забавно, отколкото драматично и проблемно гореописаното, особено в частта с болката и паренето. Истина е и че не са редки и случаите, в които хора се оплакват от полицейско насилие. Има дори и сцени, в които е установено как полицаи си причиняват сами повреди в опит да прикрият собствено насилие. Сигурно мнозина си спомнят подобен случай в столично полицейско управление.
В същото време обаче
проблемът с насилието над полицаи наистина става все по-сериозен
и тревожен и изобщо не е за подценяване. Още повече че в огромната си част случаите, в които служители на МВР са нападани, бити, удряни, включително със сопи, резачки, брадви, стъклени бутилки, бухалки, изтичат през публичното пространство, минават и заминават и по различни причини изобщо не стигат до съдебната зала, още по-малко до наказание.
А през последните месеци и седмици тези истории зачестиха и стават все по-драстични. Да вземем пример от Асеновград, където полицаи бяха нападнати и бити. Според полицейския разказ при обход на маршрута в района на изхода на града полицейски автопатрул реагирал на кавга между група местни жители във видимо нетрезво състояние, които се превозвали с четири каруци. Полицаите ги спрели на кръстовището. Докато продължавали разправията, хората от каруците се разделили на две групи, с обиди и заплахи тръгнали срещу органите на реда.
С лопати, вили и дървени летви в ръце обградили полицаите
Мъж замахнал с лопата към един от служителите, ударил го и тръгнал към колегата му, който произвел предупредителен изстрел във въздуха, но е ударен в главата, разказа случката МВР в официално съобщение. После и двете групи се разбягали по улицата, полицаите ги последвали, но заради сериозното нараняване се наложило пострадалият служител да бъде откаран в болницата, където е настанен за лечение. Чак след това са пратени още патрули и дори жандармерия. Арестувани са 9 мъже мъже на възраст от 22 до 49 години. Не заради друго, а за да се видело кой от тях е нанесъл удар на по-тежко пострадалия полицай.
Отсега може да се обзаложим, че тези хора още не са наказани. Както и тримата мъже, които удариха с дървен прът и стъклена бутилка полицаи във Велинград. При това само защото са си позволили да ги спрат и да се опитат да им извършат проверка за алкохол. След като им бил поискан тест, те изскочили от колата и побягнали. Когато полицаите тръгнали след тях и ги настигнали, неочаквано
група от 10-15 мъже от квартала пресрещнали органите на реда
"с цел да осуетят задържането на съкварталците си и да се саморазправят в униформените". Единият от полицейските служители бил ударен с дървен прът в гърба и рамото. Неговият колега бил ударен със стъклена бутилка в главата и получил аркада на едната вежда. Ситуацията бързо се усложнила, когато нападател извадил нож и заплашил ранените полицейски служители. За да спрат тълпата, двамата полицаи стреляли предупредително във въздуха със служебното си оръжие. И отново типичното - образувани са полицейски производства, издирват се лица, установяват се извършители... Както и в случая - отново във Велинград, при който
мъж посегна на полицаи дори с моторна резачка
И то само защото са си позволили да му направят забележка, че трябва да спре силна музика. Благодарение отново на предупредителна стрелба във въздуха от страна на служителите на МВР е предотвратено кръвопролитие.
Пак след сигнал за висока музика полицейски патрул в Бургас изведнъж се озова под обстрел с тухли, камъни, павета. При нападението е било пробито дори купето на патрулката. И отново няма данни да има бързо и ефективно наказание.
Всъщност подобни примери от последните месеци и седмици могат да бъдат продължени на няколко вестникарски страници. Те дори вече са дообогатени и с нападения на мигранти срещу полицаи. Като например съвсем скоро в лагера в Харманли, където патрулка бе буквално потрошена при побой между над 800 мигранти. Дори там се наложи не само предупредителна стрелба, но и водни струи и помощни средства.
При всички положения обаче
проблемът изобщо не е за подценяване
А точно такива опити има дори и от самото МВР, което по различни причини се опитва да омаловажава подобни инциденти. Например за да не бъдат обвинени в дискриминационно говорене. Или пък за да не ги помисли обществото за слаби.
А тези случаи стават все повече и все по-дръзки. Истина е, че естеството на работата на МВР, особено на униформения състав, предполага рискове, включително и от насилие. При митинги, при бунтове, при гражданско неподчинение. Затова и те са първа категория труд, имат повече отпуск, пенсионират се рано, взимат пари за извънреден труд. И случаи на такова насилие е имало много през последните години. Но те винаги са минавали на заден план, на фона на други случаи, в които полицаите са употребили насилие срещу цивилни граждани. Имало е много инциденти с насилие над полицаи и по време на футболни мачове и всякакви други спортни прояви с по-буйни фенове. Не за тях става дума в случая.
А за драстичните нападения с резачки, коктейл "Молотов", бухалки
Всеки сигурно и сам би се сетил какво би се случило на лица, които употребят подобна сила срещу полицаи в западните държави. Поведението на българската държава обаче определено задълбочава проблема. Защото се крият свенливо подобни случаи или пък бързо се завоалират зад кодовото има разследване, издирват се извършителите. Иначе в Наказателния кодекс нападенията над полицаи - без значение като чисто хулиганство или пък с различни телесни повреди, са сложени в квалифицирани състави с големи наказания. Но дотук.
Всичко това определено прави нещата да стават все по-зле, а нападенията над полицаите - все по-дръзки и кървави. И ако това продължава все така, то със сигурност ще има и по-страшни неща. И тогава ще е вече много късно.