Миналата седмица генерал Реймънд Томас, който командва американските специални части, буквално изригна по време на своя реч в Института за изучаване на войната във Вашингтон срещу своите подчинени, които пишат книги за тайните операции, снимат се в игрални филми или консултират производителите на видеоигри. "Това явление е неприемливо за мен", отсече генералът, който по думите на в."Вашингтон пост" по принцип е много сдържан, дори банален военен, когато говори за операциите на спецчастите в Ирак, Афганистан, Сомалия или Йемен. Сега обаче той даде воля на чувствата си. "Ние вредим най-вече на себе си с тези игрални филми и книги. Ние няма да търпим повече това", категоричен е Томас. Присъстващите на речта му веднага предположиха, че тя е насочена най-вече срещу бившия боец от военноморските спецчасти - морския тюлен Мат Бисонет, който написа под псевдонима Марк Оуен бестселъра "Нелек ден". В него той описва нощната операция в пакитанския град Аботабад през 2011 г., когато беше ликвидиран лидерът на "Ал Кайда" Осама бин Ладен. Смята се, че той е бил застрелян от друг морски тюлен - Робърт О'Нийл, макар че Бисонет отрича това и твърди, че бившият терорист №1 в света е бил ликвидиран от трети боец от екипа им, чието име не се разкрива. И О'Нийл, и Бисонет отдавна са демобилизирани, но не престават да изнасят лекции, макар че Мат Бисонет го прави под литературния си псевдоним. Наскоро пък стана ясно, че Робърт О'Нийл в момента завършва своя книга за военната си служба и скоро ще я покаже за редакция в Пентагона.
"Нелек ден", която бившият боец от военноморските спецчасти написа заедно с журналиста Кевин Морер, излезе през 2012 г. - само година след ликвидирането на Осама и предизвика дълга съдебна битка между бившия тюлен и Пентагона, която завърши едва през това лято. Военните го обвиниха, че е нарушил споразумението, което е подписал, за запазване в тайна на мисиите, в които е участвал и не е предоставил ръкопис от книгата за проверка в Пентагона. По думите на Бисонет неговият тогавашен военен адвокат Кевин Подласки го уверил, че това не трябва да се прави. Именно за това бившият тюлен заведе граждански иск срещу Подласки, който ще се гледа догодина от съда.
Военните са настроени много решително
и дори мислеха да привлекат под съдебна отговорност Бисонет за нарушаване на закона за шпионажа.
Американската аудитория обаче е ненаситна, когато става дума за операцията за ликвидирането на Осама бин Ладен, която носи кодовото име "Копието на Нептун" и военното командване на САЩ неведнъж се е опитвало да предотврати разкрития от страна на бойци от спецчастите по тази тема. През 2014 г. бившият командващ спецчастите на ВМС контраадмирал Браян Лоуси се обърна към своите подчинени с вътрешна бележка, в която се казваше, че "ние няма да потърпим съзнателното и користно пренебрегване на основните ни принципи заради желанието за скандална известност и финансова печалба". Според Лоуси личният състав на военноморските спецчасти трябва да се ръководи на първо място от принципа "аз не рекламирам характера на своята работа и не търся признание за своите действия". Като това засяга както периода на военната служба, така и живота на тюлените, след като я приключи и отново е цивилен. Това се смята и за предупреждение към други анонимен боец от спецчастите, който написа през 2013 г. статия за ликвидирането на Осама в сп."Ескуайър".
Самият Мат Бисонет е бесен, че Пентагонът реши да го използва за назидание, но не предяви никакви претенции срещу бившия директор на ЦРУ Леон Панета, който посвети няколко глави от своите мемоари да опише подробно операцията по убийството на лидера на "Ал Кайда", за което разказва и книгата "Нелек ден". Бисонет разкри, че идеята му да опише рейда срещу Бин Ладен се е зародила, именно след като Панета запознал американската режисьорка Катрин Бигълоу с командира на Шеста десантна спецгрупа, която проведе операцията в Пакистан. По-същото време тя снимаше филма за ликвидирането на Осама - "Враг номер едно", който дори беше после номиниран за "Оскар". Тогава избухна голям скандал, тъй като докато ръководството на спецчастите като генерал Томас или контраадмирал Лоуси се опитваха да запазят подобни операции в тайна, от Министерството на отбраната и Белия дом бяха заинтересувани от това да рекламират успеха на това подразделение. Критиците на президентската администрация директно казват, че целта била преизбирането на Барак Обама за президент през 2012 г. Предишният командващ военноморските спецчасти генерал Джоузеф Вотел в края на м.г. изпрати докладна записка на сегашния военен министър Аштън Картър, с която го призова да не осветлява прекалено много дейността на елитните бойци. Аз смятам, че е време нашите подразделения за специални назначения
да се върнат обратно в сянката,
написа Вотел.
Засега най-много от това противостояние пострада Мат Бисонет, който беше принуден да се съгласи да даде на държавата всички пари, които спечели със своята книга. В края на август т.г. военните се съгласиха да не обвиняват повече Бисонет, при условие че изплати на държавата всички приходи, получени от правата за филм и от продажбите на "Нелек ден". Към момента печалбата му възлиза на 6.6 милиона долара. Освен това той ще трябва да изплати на Чичо Сам още около 1.3 млн. долара, които са били изхарчени за адвокати. "Четири години те се хващаха за всякакви дреболии, а сега сложих един подпис и те вече нямат претенции към мен. Сега ще трябва да напиша купища банкови чекове и дори ще имам дълг от около 1.5 милиона долара", оплака се Бисонет. Той също така се съгласи да даде на хазната 100 000 долара, които е получил за шест лекции в началото на 2013 г., които илюстрирал с различни снимка, без да има разрешение от Пентагона за това. Бившият тюлен ще плати и 180 000 долара, които е получил от три компании, които е консултирал още докато е бил част от Шеста спецгрупа на морските спецчасти. Едно от тях изготвя каски за нея, а другите две - униформи и екипировка. Адвокатът Робърт Ласкин, който представя Мат Бисонет, се оплака пред медиите, че редица високопоставени чиновници постоянно са предоставяли информация на други автори на книги за убийството на Бин Ладен и на създателите на филма "Враг номер едно", но за всичко си изпатил именно неговият клиент. Бисонет написа и друга книга, "Никакъв герой: Еволюцията на военноморския тюлен", която обаче мина по каналния ред и от нея бяха премахнати само няколко параграфа от страна на военните.