Лавината от протести срещу застрояването на зелените площи в столицата обхвана и най-големия район - "Люлин". В късния следобед вчера жителите на жк "Люлин-център" излязоха на улицата да изразят недоволството си срещу подготвените изменения в подробния му устройствен план. За тях стана ясно в края на юли, а в средата на август беше проведено първото им обществено обсъждане, обясни пред "Сега" арх. Женя Илиева, присъствала на срещата.
Най-големите притеснения на жителите там са, че планът не само не предвижда зелени площадки в междублоковите пространства, ами ще позволи застрояването и на малкото съществуващи в момента свободни зони. Пример за това е издигането на високи сгради за т.нар. смесено функционално строителство върху зелени площи в непосредствена близост до бул. "Царица Йоана". В тях се очаква да бъдат поместени офиси на районната администрация, която в момента се намира в жилищен блок на бул. "Захари Стоянов".
Като друг минус в устройствения план Илиева изтъкна изграждането на пробив от ул. "397", който да свързва улицата с ул. "Асен Николов" от другата страна на бул."Царица Йоана". "Това означава, че кварталът ни ще бъде разцепен, затова свързването на улиците искаме да отпадне", обясни архитектката. Тя добави още, че става въпрос за разширяване на вътрешноквартална уличка, което означава отчуждаване на имоти, а за живеещите в района - подлагане на непрекъснат шум и прахови частици във въздуха. Проблемът с паркирането, който и в момента измъчва квартала, ще се задълбочи, тъй като в подготвения ПУП не е помислено за това, смятат гражданите.
"Това не е протест на жителите на квартала, а протест на живущите в т.нар. "Люлин-център", който е една от най-комплицираните зони в комплекса. Там има много частични изменения, много новопостроени сгради и зоната наистина страда от липсата на добър устройствен план, така че е изключително важно това да се случи максимално бързо", заяви кметът на район "Люлин" Милко Младенов пред "Фокус". Той обаче отхвърли твърденията на хората там и заяви, че дори се планира в квартала да има голям парк. Той съществува и сега, но проектите за него не са осъществени. В границите му има и частни имоти.
ДОПИТВАНЕ
Междувременно в "Младост" успяха да съберат над 3000 подписа за референдум срещу строежите. Още 12 000 са нужни, за да бъде постигнат минимумът за провеждане на местното допитване. Въпросите в него са два:
1. Подкрепяте ли да се приемат изменения в Общия устройствен план и Подробните устройствени планове на "Младост 1", "Младост 1А", "Младост 2", "Младост 3", "Младост 4", които да не позволяват ново застрояване на съществуващи зелени площи, междублокови пространства, терени с разположени съоръжения за игра на деца, паркинги и погранични на парковете територии?
2. Подкрепяте ли да се обяви мораториум върху издаването на разрешения за строеж и започващо строителство в район "Младост" на Столична община, област София-град, до промяна на Общия устройствен план и Подробните устройствени планове на "Младост 1", "Младост 1А", "Младост 2", "Младост 3" и "Младост 4"?
"Люлин" се вдигна
Ма вие сериозно ли?
Няколко клявки прецакват квартал от няколко стотина хиляди души! Аре стига сте преписвали един от друг!