:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,624
Активни 418
Страници 8,467
За един ден 1,302,066
Континентално

САЩ и ЕС подеха война на корпоративно ниво

Финансовите регулатори се надпреварват да налагат рекордни глоби на емблематични компании
Снимка: ЕПА/БГНЕС
И "Гугъл" е сред американските компании, които ЕС погна заради нарушения на евроразпоредбите в сферата на конкуренцията и данъчното облагане.
САЩ и Европа са се съсредоточили в скъпата и предизвикваща съжаление трансатлантическа законодателна война срещу емблематични компании и тази война ще нанесе сериозни поражения върху международната търговия. Преди дни стана ясно, че германската Дойче банк се опитва да избегне глоба от 14 милиарда долара по съдебен иск, заведен от американски прокурори, които я обвиняват в продажбата на високорискови ценни книжа. Това се случи няколко седмици след като Европейският съюз нареди на гиганта от Силиконовата долина "Епъл" да върне на Ирландия неправомерно спестени 13 милиарда евро от данъци. Съвпадение или отмъщение? Това е без значение. Почти еднаквите огромни суми и моментът на налагането на наказанията създават основания да се смята, че властите на двата континента са се прицелили във всеки от националните шампиони в икономическия сектор. "Епъл" и Дойче банк обаче не са сами.



Глобалните гиганти са на прицел



Американски технологични гиганти като "Епъл", "Фейсбук" и "Гугъл" попаднаха в мерника на ЕС заради участие в предполагаеми нарушения на антитръстовите закони, както и на евроразпоредбите, свързани с личните данни и с данъците. В последните години Министерството на правосъдието на САЩ и финансовите регулатори наложиха глоби и наказания в размер на милиарди долари на френската "БНП Париба" (9 милиарда долара) и на британската компания за банкови и финансови услуги "Стандарт Чартърд" за нарушаване на международни санкции, на швейцарските "Креди сюис" и Ю Би Ес за оказване на помощ в международно укриване на данъци и на британската Ейч Ес Би Си за това, че е дала възможност на наркодилъри и на терористи да перат пари. През 2014 г. "Креди сюис" стана първата банка в САЩ, която се призна за виновна по обвинения в криминални престъпления. Това беше първи подобен случай в Америка за повече от десетилетие. Банкерите от Ейч Ес Би Си пък бяха първите физически лица, обвинени от САЩ, че са били начело на трансакциите с чуждестранни валути.

САЩ решиха да не предявяват криминални обвинения само срещу Ейч Ес Би Си по друго дело, след като бившият финансов министър на Великобритания Джордж Озбърн и британският банков регулатор в частни разговори през 2012 г. заявиха пред американски представители, че подобна мярка може да предизвика "глобално финансово бедствие".

Банките от "Уолстрийт" също са наказани със справедлив дял от наложените глоби, свързани с неморални бизнес практики, допринесли за финансовата криза през 2008 г. Американските регулатори обаче предприемат доста по-строги мерки срещу европейските финансови институции, обвинени в престъпления. На чуждестранни корпорации и физически лица е наложена забрана да участват в американския политически процес чрез финансови дарения. Не е задължително чрез даренията да се купуват благоприятни решения. Те обаче могат да създадат по-лесен достъп до високопоставени хора, отговорни за взимането на решения, вместо да бъдете непознат европейски ръководител, на когото е наложена глоба от регулатор, намиращ се от другата страна на Атлантическия океан.



Обезпокоителни сигнали



Намеците и знаците за национализъм, шовинизъм и специално отношение са обезпокоителен сигнал за международната търговия и инвестициите. Особено в момент, когато глобалната търговия се забавя, възходът на популисткия протекционизъм на Доналд Тръмп и Брекзит създават опасения за търговски войни и икономическа политика с цел защита на интересите на местното население. Фискално притиснатите правителства, изглежда, много искат да напълнят хазната си с пари, като се стремят към гръмки водещи заглавия за налагането на "рекордни" глоби на тези непослушни фирми. В много случаи финансовите извънсъдебни споразумения не са прозрачни, преговорите се водят при закрити врати и не се обсъждат в обществени съдилища. Големите глоби, наложени на институциите, а не на физически лица, могат да се окажат и съмнителни.

За съжаление американските регулатори не успяват да вкарат в съдебна зала нито един от високопоставените финансисти за подлото им поведение, което доведе до срив на банките и глобалната финансова криза през 2008 г. Малко банкери от средния ешелон и трейдъри, замесени в различни скандали на финансовите пазари, се оказаха "трофеите", които банковите регулатори успяха да получат. Обикновено една компания плаща огромни финансови наказания в продължение на дълъг период от време след извършването на нарушенията - тогава обаче извършителите, бившият мениджмънт и притежателите на ценни книжа вече са се спасили и са избягали с плячката. Твърди се, че шефът на "Уелс Фарго" - банката, която направи 2 млн. фалшиви сметки за дебитни и кредитни карти, довели до уволнението на 5300 души и глоба от 185 млн. долара - ще си тръгне от банката със 125 млн. долара по сметките.

Увеличават се настроенията срещу бизнеса и търговията, както и доста строгите регулации, въвеждани от правителствата в отговор на гневната общественост. Не е чудно, че доста желаното търговско споразумение между ЕС и САЩ - Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции - е на животоподдържащи системи и вероятно ще бъде прекратено. В крайна сметка, когато потенциалните търговски партньори погнат големите корпорации и настроения срещу глобализацията превземат света, международната икономика ще бъде големият губещ.

10
2605
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
25 Септември 2016 19:50
Стигнах до "предполагаеми нарушения" - и стана ясно кой поръчва музиката...
---------------
Сайтът на Генек
25 Септември 2016 20:13
Ся, "глобалните интереси и националната сигурност" на ФАЩ са приоритет не само на корпоративно ниво, а на секакво ниво. Другата флора и фауна е без значение!
25 Септември 2016 22:16
Фискално притиснатите правителства, изглежда, много искат да напълнят хазната си с пари, като се стремят към гръмки водещи заглавия за налагането на "рекордни" глоби на тези непослушни фирми.

Невярно. Ирландия обжалва решението на ЕС срещу Епъл.
25 Септември 2016 23:01
За съжаление американските регулатори не успяват да вкарат в съдебна зала нито един от високопоставените финансисти за подлото им поведение, което доведе до срив на банките и глобалната финансова криза през 2008 г.

Тази криза е циклична и е тъпо търсенето на виновници за нея.
26 Септември 2016 01:16
Дойче Банк били един
от националните шампиони в икономическия сектор


Големи рабирачи ги пишат тия статии, няма лабаво,
Те Дойче Банк милите душа берат да не фалират и съкратиха 25% от персонала ПРЕДИ глобата. Това просто ги довършва.
26 Септември 2016 06:00
И какво като международната икономика е губеща??? Сега пък са губещи държавите, т.е. всички балъци, а спекулантите печелят. Те да си печелят, но после правителствата им покриват загубите като фалират банките или се спука поредния балон, който са надули. Обезпокоителното е само, че САЩ и ЕС не са съюзници в тази война, а са врагове. Защото лошите практики, измамите, данъчните шашми трябва да бъдат спрени от всички правителства, а не-всяка държава да защитава своите мошеници. Корпорациите трябва да се научат на правила и да плащат данъци и това ще спаси всички. В противен случай излиза, че всички правителства са корумпирани и съучастници. Голяма част от тези корпорации отдавна не са американски, нито европейки, а мултинационални. Т.е. са зарязали държавите си, не създават там работни места, нито плащат данъци. И правителствата ги спасяват не, защото това е от полза на икономиката им, а, защото са решили, че така спасяват жертвите им. Което трябва да престане.
26 Септември 2016 06:09
Корпорациите трябва да се научат на правила и да плащат данъци и това ще спаси всички. В противен случай излиза, че всички правителства са корумпирани и съучастници.
Ами къде отиват да работят политиците от правителствата, след като вече не са в правителствата? Май все в разните корпорации и банки.
Само се чудя - с конкурс ли ги назначават или ...?
26 Септември 2016 16:42
Загниват яко.
26 Септември 2016 23:10
Не разбирам ....Защо еврокомисарката ползва продукт произведен от данъчни измамници? Принципно правилната позиция е да го тресне в земята и да даде личен пример как трябва да се отнасяме към престъпни действия, които са в разрез с Европейските ценности.
27 Септември 2016 03:38
Шмекерува еврокомисарката. Ползва продукт на който не са платени данъците ( според нея ) . С което става съучастничка в далаверата.
Еврократи, сър.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД