И "Гугъл" е сред американските компании, които ЕС погна заради нарушения на евроразпоредбите в сферата на конкуренцията и данъчното облагане. |
Глобалните гиганти са на прицел
Американски технологични гиганти като "Епъл", "Фейсбук" и "Гугъл" попаднаха в мерника на ЕС заради участие в предполагаеми нарушения на антитръстовите закони, както и на евроразпоредбите, свързани с личните данни и с данъците. В последните години Министерството на правосъдието на САЩ и финансовите регулатори наложиха глоби и наказания в размер на милиарди долари на френската "БНП Париба" (9 милиарда долара) и на британската компания за банкови и финансови услуги "Стандарт Чартърд" за нарушаване на международни санкции, на швейцарските "Креди сюис" и Ю Би Ес за оказване на помощ в международно укриване на данъци и на британската Ейч Ес Би Си за това, че е дала възможност на наркодилъри и на терористи да перат пари. През 2014 г. "Креди сюис" стана първата банка в САЩ, която се призна за виновна по обвинения в криминални престъпления. Това беше първи подобен случай в Америка за повече от десетилетие. Банкерите от Ейч Ес Би Си пък бяха първите физически лица, обвинени от САЩ, че са били начело на трансакциите с чуждестранни валути.
САЩ решиха да не предявяват криминални обвинения само срещу Ейч Ес Би Си по друго дело, след като бившият финансов министър на Великобритания Джордж Озбърн и британският банков регулатор в частни разговори през 2012 г. заявиха пред американски представители, че подобна мярка може да предизвика "глобално финансово бедствие".
Банките от "Уолстрийт" също са наказани със справедлив дял от наложените глоби, свързани с неморални бизнес практики, допринесли за финансовата криза през 2008 г. Американските регулатори обаче предприемат доста по-строги мерки срещу европейските финансови институции, обвинени в престъпления. На чуждестранни корпорации и физически лица е наложена забрана да участват в американския политически процес чрез финансови дарения. Не е задължително чрез даренията да се купуват благоприятни решения. Те обаче могат да създадат по-лесен достъп до високопоставени хора, отговорни за взимането на решения, вместо да бъдете непознат европейски ръководител, на когото е наложена глоба от регулатор, намиращ се от другата страна на Атлантическия океан.
Обезпокоителни сигнали
Намеците и знаците за национализъм, шовинизъм и специално отношение са обезпокоителен сигнал за международната търговия и инвестициите. Особено в момент, когато глобалната търговия се забавя, възходът на популисткия протекционизъм на Доналд Тръмп и Брекзит създават опасения за търговски войни и икономическа политика с цел защита на интересите на местното население. Фискално притиснатите правителства, изглежда, много искат да напълнят хазната си с пари, като се стремят към гръмки водещи заглавия за налагането на "рекордни" глоби на тези непослушни фирми. В много случаи финансовите извънсъдебни споразумения не са прозрачни, преговорите се водят при закрити врати и не се обсъждат в обществени съдилища. Големите глоби, наложени на институциите, а не на физически лица, могат да се окажат и съмнителни.
За съжаление американските регулатори не успяват да вкарат в съдебна зала нито един от високопоставените финансисти за подлото им поведение, което доведе до срив на банките и глобалната финансова криза през 2008 г. Малко банкери от средния ешелон и трейдъри, замесени в различни скандали на финансовите пазари, се оказаха "трофеите", които банковите регулатори успяха да получат. Обикновено една компания плаща огромни финансови наказания в продължение на дълъг период от време след извършването на нарушенията - тогава обаче извършителите, бившият мениджмънт и притежателите на ценни книжа вече са се спасили и са избягали с плячката. Твърди се, че шефът на "Уелс Фарго" - банката, която направи 2 млн. фалшиви сметки за дебитни и кредитни карти, довели до уволнението на 5300 души и глоба от 185 млн. долара - ще си тръгне от банката със 125 млн. долара по сметките.
Увеличават се настроенията срещу бизнеса и търговията, както и доста строгите регулации, въвеждани от правителствата в отговор на гневната общественост. Не е чудно, че доста желаното търговско споразумение между ЕС и САЩ - Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции - е на животоподдържащи системи и вероятно ще бъде прекратено. В крайна сметка, когато потенциалните търговски партньори погнат големите корпорации и настроения срещу глобализацията превземат света, международната икономика ще бъде големият губещ.