:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,805
Активни 389
Страници 23,215
За един ден 1,302,066

Путин извлича максимум ползи от намесата в Сирия

Вашингтон бе принуден да се присъедини към позицията на Москва
Снимки: "Фигаро"
Руският президент Владимир Путин е доволен от първата година на интервенцията в Сирия.
Интервенцията в Сирия се вписва в глобалната политика за възстановяване на руското влияние извън бившето съветско пространство, за промяна на баланса в международните отношения в ущърб на САЩ в един район, където те желаят да се дезангажират. Успехът на тази политика зависи от военната победа на терен. Победа, която може да се постигне само чрез военно сътрудничество с Иран, чрез преговори с Турция и чрез безгрижие на Съединените щати. Втората година на руската интервенция в Сирия би трябвало да е белязана от засилване на експедиционния корпус, за да може Москва да се наложи като главен военен актьор на терена и разбира се, да постигне победа.



Разделение на труда между Русия и Иран



Иран и Русия имат нужда взаимно да си помагат в Сирия. Иран контролира между 40 000 и 60 000 шиитски бойци (Хизбула, иракски шиитски милиции, афганистански шиитски бежанци в Иран, пакистански шиити и гвардейци), които представляват незаменима сила за офанзива, тъй като сирийската армия е изтощена и трудно се попълва. Русия пък има военновъздушни сили, които дават решително предимство на сухопътните войски, както се потвърди от успеха в битката за Алепо, където шиитските милиции, гвардейците и руската авиация взаимно се допълват.



Иран и Русия имат нужда от друга Сирия



Между двете страни се извършва известно разпределение на територията: сирийският югозапад - за иранците, а северозападът, заедно с Палмира, за руснаците. Затова Русия никога не оперира в южната част на страната. Единственото изключение бе въздушната подкрепа при завладяването на Шейх Маскин по пътя от Дараа за Дамаск през април 2016 г. Израел не пропусна да се разтревожи от това, защото Путин бе обещал армията му да не подкрепя проиранските милиции южно от Дамаск. През август изглежда се премина към нов етап на сътрудничеството чрез използването от руската авиация на иранско летище. Но шумотевицата, която се вдигна около тази операция, не се хареса на Техеран и руските полети официално бяха прекратени. Въпреки че стрелба с крилати ракети по Сирия откъм Каспийско море отново пресича иранското въздушно пространство.



Относителен успех на руската военна стратегия



Благодарение на руската интервенция режимът на Башар Асад си върна самочувствието след пораженията си от пролетта на 2015 г., когато загуби Идлиб и Палмира. Териториалните придобивки на сирийската армия са малки (едва 2% от територията), но са много стратегически. Регионът на алауитите и руските бази там са вече защитени от бунтовническите нападения. Постепенно се ликвидират бунтовните анклави около Дамаск, в Дерая и Източна Гута. Битката за Алепо е по-сложна, защото провинцията общо взето е враждебна към режима и бунтовниците получават помощ през Турция. Между другото, руската авиация и шиитските милиции трябва постоянно да помагат на сирийската армия, защото тя се оказа неспособна да отбранява своята територия, както се вижда напоследък северно от Хама.



Стотици руски наемници са загинали



Несъмнено Русия трябва да изпрати още наземни части, за да защити онова, което смята за стратегическо - района северозападно от Латакия, Палмира и Алепо. Досега едва двайсетина руски войници от петхилядния контингент са убити, защото рядко се излагат на противников огън. В същото време според проучване на РБК стотици руски наемници са починали, защото съставът им от 1600 души е пратен на фронта. Подсилването на руския контингент ще стане главно чрез наемници, а не с войници от редовната армия, чието слабо представяне не предполага да се поемат рискове.

Във финансов план руската интервенция би трябвало да струва средно 3 млн. долара дневно, което е поносимо за Русия. Впрочем демонстрацията на бойна ефективност позволява на оръжейната индустрия да сключи важни контракти. Тази година досега те са за 50 милиарда, докато през цялата 2011 г. бяха за 38,5 милиарда долара. Русия укрепва позицията си на втори износител на военна продукция с 25% от световния пазар. Следователно финансите няма да бъдат причината, която би принудила Русия да се изтегли от Сирия.



Свадата с Турция се превърна в печалба за Путин



Турският президент бързо разбра каква опасност представлява за неговата страна руската интервенция в Сирия. Но той не може и не желае да се сблъска пряко с Русия. Реджеп Ердоган предпочита да използва своята способност за намеса чрез сирийските бунтовници. Последната офанзива на фронта Ан Нусра в Алепо не промени съотношението на силите и градът отново е обкръжен от сирийската армия. Но това попречи на завладяването на пътя Палмира - Деир ез-Зор и накара Русия да се забърка още повече в конфликта, което може да предизвика затъване като в Афганистан. Владимир Путин вече е прекалено замесен в Сирия, за да може да се изтегли. Реджеп Ердоган иска да установи равновесие в преговорите. Защото Владимир Путин притежава няколко ефикасни лоста срещу Турция. В икономически план турският проект за енергиен кръстопът вече зависи изцяло от добрата воля на руския президент, който контролира достъпа на енергия до турска територия.

Русия може да оказва силна подкрепа на ПКК, както ставаше през 80-те години на ХХ в. Сваленият от ПКК турски вертолет през май 2016 г. с помощта на преносима зенитна ракета SA-18, дошла направо от руските арсенали, е ясно послание за Турция. Русия смята, че кюрдският национализъм в Близкия изток е неизбежен процес, който ще прекрои границите чрез създаването на нови териториални единици. В Сирия Путин се надява кюрдите да не му искат помощ за съединяване на завладените от тях територии в Африн и Кобане. Помощ не могат да им окажат и Съединените щати, за да не скъсат с Турция, която е важен член на НАТО. За сметка на това Путин може да им предложи въздушна подкрепа и официално разузнаване в Рожава (кюрдската автономна зона в Северна Сирия). За да избегне това, Реджеп Ердоган трябва да преговаря с Путин. Темата вероятно е била в центъра на разговора между двамата президенти на 9 август.

Двамата държавни глави нямат никакво доверие помежду си, но са способни да намерят modus vivendi. Турската интервенция в района на Джараблус бе обсъдена с Русия, която изтъргува отказа от слабата си подкрепа за сирийските кюрди срещу отказа на Турция да подкрепя сирийските бунтовници. Следващите седмици ще са решаващи, за да се разбере дали руско-турското споразумение работи в коридора Азаз-Манбиж.



Разделя и владей чрез малцинствата



Ако не настъпи голяма промяна в американската политика след президентските избори, Сирия ще изглежда изоставена на волята на руско-иранския тандем. Саудитска Арабия ще продължи да се противопоставя на тази перспектива, защото не може да се примири с победа на Иран. Но ефикасността на нейната подкрепа за сирийската съпротива ще зависи от позицията на Турция, през която минава саудитската помощ, и следователно ще зависи от споразуменията между Ердоган и Путин.

Дали Турция ще ограничи зоните си за влияние в северозападната част на страната, и по-специално в зоните, където се намират туркменските малцинства? При този сценарий Путин би могъл да гарантира на сирийските кюрди просто пътна връзка между Африн и Рожава, която би могъл да прекъсне, когато пожелае. Защото, ако Путин подкрепя тяхното териториално съединение в северната част на Сирия, го прави не от любов към кюрдската кауза, а защото така ще блокира настъплението на подкрепяните от Турция бунтовници в северната част на страната, защитавайки по същия начин Алепо и запазвайки си възможността да завладее долината на Ефрат, и по-специално на Рака.

Една военновъздушна база в Латакия (Хмеймим), една военноморска база в Тартус, една база за подводници в Джебла. Алауитският район е предпочитаният от Русия заради географското си положение и заради нуждата от продължителна закрила на алауитите. Със спадаща раждаемост от 80-те години на ХХ в. и загуба на население поради войната алауитите не биха могли да удържат ново надигане на сунитите. Евентуално отделяне на алауитския район също ще има нужда от руска протекция. Русия изглежда не възнамерява да поема подобен ангажимент към сирийските кюрди. И накрая, трябва да се очаква разширяване на руското присъствие в Палмира. Това място е идеално за инсталиране на радарна база, която би покривала цялата вътрешност на Близкия изток.



Абдикацията на Барак Обама



Руската стратегия няма да бъде парирана от Съединените щати. Споразумението за прекратяване на огъня, постигнато в Женева на 10 септември, показа, че Барак Обама желае да намали напрежението в Сирия, дори ако това е в полза на Иран и Русия. Защото не вижда алтернатива, както призна Джон Кери пред американското радио NPR: "Каква е алтернативата? Алтернативата е да добавим още хиляди мъртви към 450 000 души, които вече загубиха живота си. Алепо щяло да бъде завладяно напълно? Руснаците и Асад щели да бомбардират безогледно навсякъде, докато ние гледаме безсилни? Алтернативата е да опитаме да получим все пак нещо, защото Америка не желае да се намеси с войски. Америка взе решение да не се намесва военно в Сирия. Президентът взе това решение."

Това признание на безсилие от САЩ представлява дипломатическа победа за Владимир Путин. Макар че военните му успехи са ограничени и въпреки че ще трябва да удвои усилията си заедно със своите съюзници за слагане край на сирийската съпротива, по-важно е в момента да провали американската стратегия за смяна на режима на Башар Асад. Това го кара да мисли, че е възстановил Русия като велика сила и че е сложил край на четвърт век американска хегемония след краха на СССР.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Бойци на сирийската армия си върнаха в началото на септември контрола над Оръжейната академия в Алепо.
 Руски стратегически бомбардировач, съпроводен от изтребител, лети на бойна мисия в сирийското небе.
Карта: "Фигаро"
Карта на успехите и пораженията на сирийската армия през 2016 г.
8
3459
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
26 Септември 2016 20:39
Изключително повърхностна и посредствена статия, типично за "Фигаро".
26 Септември 2016 21:25
Путин извлича ползи за сметка на народът и страната си.
26 Септември 2016 21:50
6 февруари 2012 г. Ветото, наложено в неделя от Русия и Китай, на резолюцията за Сирия в Съвета за сигурност на ООН беше очаквано. Авторитарните режими са предсказуеми и ясни. Знаят какво искат и всички знаят на какво се дължи позицията им, коментира британският вестник "Индипендънт".
Русия отдавна печели много от търговски сделки със Сирия и е главният й доставчик на оръжие. Договорите им възлизат на 5 млрд. долара и включват доставка на противокорабни ракети, изтребители и зенитни системи с малък обсег. Последната пратка бе доставена само преди седмица.

За Москва е най-изгодна една безконечна гражданска война, в интерес на руския експорт на нефт и газ, както и запазване на по-високи цени. Русия от десетилетия разпалва и подлива масло в огъня на всеки конфликт в Близкия Изток! Поддържа всички терористични групи и ги залива с планини от руско и съветско оръжие. Основната част от ИДИЛ са от руските републики, а руският спецназ активно участва в учредяването и контролът на тази терористична организация! Командването на ИДИЛ са баасистки офицери, обучавани от руската спецназ! Руснаците са се описали още по-точно в:
http://www.umma-42.ru/news-61165.html
26 Септември 2016 21:52
Къде е ЗИП?
26 Септември 2016 21:57
Изключително повърхностна и посредствена статия, типично за "Фигаро".
Аферим.
27 Септември 2016 10:28
Ама къде са рубладжиите ? Няма кой да направи задълбочен анализ на великите завоевания на космическата войска на великата империя.
27 Септември 2016 16:54
Горните козяци са изтрепали рибата. Успее ли в Сирия, Русия ще замени УСА в бл. Изток.
27 Септември 2016 17:38
Российско-американское соглашение по Сирии - это редкий пример убеждения Америки в признании нового/старого распределения взаимного влияния на Ближнем Востоке.

То, что сейчас происходит в регионе, это не борьба пешек, в которой Россия пытается прорваться через американские интересы, обозначенные после распада Советского Союза. Россия под руководством Путина стала другим государством и пытается поменять всю шахматную партию, чтобы положение в ней соответствовало новому уровню российского влияния в регионе.

Америка полностью убедилась в этом после провала Обамы в 2013 году в ликвидации Башара Асада и плана по химическому оружию. Это послужило сигналом для Путина, сигналом о том, что администрация США ослабла. Вернулась философия слабости сверхдержавы, воплотившейся в реализации политики невмешательства в конфликты, но они были неспособны это сделать.

Политики в Вашингтоне не смотрят на ситуацию с "восточной" точки зрения, не понимают, как арабы смотрят на США. То, что многим непонятно в регионе, - это то, почему происходящее в Ираке, его фактический распад связал всем руки на западе и не позволил никому вмешаться в регион, где конфликты не прекращаются до сих пор.

Открытое вторжение в Ирак в 2003 году прорвало плотину, стоящую на пути иранского наводнения на восточной границе. "Неприятие любого варианта" - позиция, выбранная Обамой в сирийском кризисе, - открыла еще одну лазейку на севере для проникновения в регион русских.

Но Путин - не Хомейни и не Хаменеи. До Путина Москва была заинтересована в поддержке союзников ее лагеря в регионе без преследования союзников Запада. Сейчас Россия думает совершенно по-другому, более не ограничивает себя и играет против Соединенных Штатов на Ближнем Востоке.

В то же время не вызывает сомнений тот факт, что Путин слишком умен, чтобы отказаться от основной силы, представляющей собой случайное совпадение с осью сопротивления. Это же совпадение привело к тому же шиитскому полумесяцу, который пытается окружить суннитское большинство любой ценой.

Стратегическая "случайность" применяется только в отношении России, не Ирана, который выступает в качестве основной движущей силы "шиитской оси, которая принимает форму полумесяца неповиновения".

Впервые после распада Советского Союза Путин конвертировал накопившиеся силы в построение моста с Ираном, который в течение многих лет работал над тем, чтобы поставить арабские столицы под свой контроль. Путин превратил этот "иранский" мост в сердце арабского мира в точку увеличения влияния на расширение поставок.

Из-за того, что Америка загнала себя в угол своими неудачами в регионе, Путин стал реализовывать план изменения баланса на Ближнем Востоке, который включает в себя недопущение вмешательства Запада в дела новых режимов, как это было с режимом Саддама Хусейна и Муаммара Каддафи, когда не было достигнуто соглашения с российской стороной. В любом случае Путин понимает, что за доступ в осиное гнездо надо платить.

С точки зрения по крайней мере двух сторон конфликта, суннитско-шиитское противостояние определяет ход сирийского конфликта и отражает российскую философию вмешательства в эту войну. В процессе поиска оптимальной стратегии расширения влияния в регионе Россия выступила в поддержку шиитов против суннитов.

Поведение России по отношению к иранцам часто похоже на то, как лев набрасывается на добычу, а она оказывается простой слабой гиеной.

Иран тратит миллиарды долларов, чтобы сохранить режим Асада в Сирии. А русские пришли в сентябре 2015 и собрали плоды иранских экономических и военных усилий.

Неправда, что русские стоят вне религиозных противоречий в регионе. Постоянные оправдания не приносят пользы перед лицом пунктов стратегии, разработанной прагматичными умами без "глупых" исторических перепалок.

Все, что хочет сейчас Кремль, это направить конфликты, в которых он не участвует, в своих интересах параллельно с теми, которые пытаются расширить свое влияние через Средиземноморье на юге и через Атлантический океан на севере. В Ливии не осталось места для российского влияния, так страна утонула в племенных, региональных и идеологических конфликтах, религиозное разделение здесь не является основным фактором, и потому русские не нашли готовой к использованию "смеси".

Путину нет необходимости отвлекаться на второстепенные конфликты - ведь неважно, как Россия будет превращаться в главную силу, воспринимаемую всерьез.

Путин не будет принимать боевые и политические потери, которые ведут к потерям экономическим. Россия не может позволить себе сломать свою монополию на экспорт газа в Европу. Российское политическое кредо стоит перед лицом неизбежной радикальной реконструкции. Во время холодной войны было соперничество Запада и Востока, в центре которого был контроль над водными и торговыми путями. Сегодня это конкуренция за нефтяные и газовые "энергетические коридоры".

Россия больше не допустит катарский газопровод через Сирию в Европу. Так как это будет иметь тяжелейшие последствия для российского бюджета, который и так находится под бременем санкций.

Цена отказа от катарского проекта, несущего на себе западный отпечаток - это другая трудность для России, которая, кажется, готова нести все расходы самостоятельно.

Вероятно, первой ценой являются удары северокавказских джихадистов по позиции философии "сглаживания религиозных противоречий", поддержанной Путиным, по крайней мере, в отношении суннитского большинства в Сирии, а возможно и в Ираке.

Нет ничего плохого в том, что российско-американское соглашение создает новую реальность на Ближнем Востоке, в которой должны будет действовать Россия и Западный мир.

Ахмад Абу Дух
Мадар Аль-Яум, Сирия


има още няколко статии на араби върху които е стъпил "Фигаро". Интересно е че в Близкия изток коментаторите са притеснени от заплахата ислямски радикалисти да свалят светският режим в Йордания.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД