:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,647,860
Активни 246
Страници 18,270
За един ден 1,302,066

БСП зацикли в индустриализацията

Социалистите обявиха стряскащо намерение - да пишат национален план за развитие
ПРЕСЦЕНТЪР БСП
Председателят на БСП Корнелия Нинова лансира за пореден път на среща в ББР идея за възраждане на индустрията.
БСП, изглежда, е зациклила в далечното минало, когато съществуваше в почти еднопартийното политическо-държавно пространство под друго име. В понеделник от пресцентъра на столетницата разпространиха съобщение, че се предлага да бъде създаден специален фонд "Индустрия", който да подпомага определени сектори. Идеята е обявена от председателката на партията Корнелия Нинова на среща с представители на Българската банка за развитие (ББР). Кои са "определените сектори" не се съобщава. На тази среща е подчертано още едно, меко казано, стряскащо намерение - социалистите щели да направят национален план за развитие, който да бъде представен до края на годината.

"Първото нещо, което ще направим, когато спечелим парламентарните избори, е държавна политика за българско производство, производство и пак производство. Без собствена икономика не може да се развиват други сфери. Нашата идея е да се определи кои сектори ще се развиват в следващите 10-20 години. За тях да се осигури финансиране, кадри и пазари и да има специален фонд "Индустрия", е казала Корнелия Нинова. Тя смята, че ББР трябва да стане част от общ план за подпомагане на малкия и среден бизнес. Според партийното съобщение от ББР харесали идеята и предложили тя да бъде обсъдена на втора среща с експерти.

Каква й е работата на банката, създадена точно за да подпомага малкия и среден бизнес, да се среща с червеното партийно ръководство, не става ясно. Самата ББР напоследък неведнъж бе обвинявана, че раздава големи кредити на големи фирми, ползващи се с държавна подкрепа и подкрепящи партийни централи, а е позанемарила основната си цел. Тези дни пък окончателно бе прехвърлена под ръководството и надзора на министъра на икономиката, в момента Божидар Лукарски. Но това е друга тема.

Удивителното е, че в БСП са забравили



неколкократното си присъствие в управлението



в годините на така наречения преход и всеки един от последвалите провали. Или по-скоро предпочитат да забравят забатаченото от тях и периодично да се изявяват така, все едно са се родили наново. Но може би е разбираемо. Оставете напъните за повсеместна индустриализация от преди повече от четвърт век, последвани от фалит на държавата. Оставете и началото на деиндустриализацията и следващия фалит на държавата преди 20 години. Тогава дейно участие имаха и някои сегашни депутати от БСП като държавни министри и един сегашен зам.-председател на парламента, който призоваваше държавните предприятия да не плащат на банките.

Но подобни напъни за "реиндустриализация" имаше и в съвсем скоро време - при кабинета на БСП, воден от "независимия" Пламен Орешарски. Тогава бе обявено, че се работи по дългосрочна програма. "През 90-те години у нас, разбирайте 80-те в развития свят, господстваше тезата, че напреднала е страна, в която най-голям относителен дял в БВП заемат услугите. Това отдавна не е така, а друг е въпросът, че ние все още разсъждаваме дали е така, или не е, без да подценяваме услугите в никаква степен", казва тогава Орешарски при среща с бизнесмени. И продължава: "Що се отнася до подхода за основаване на нови индустриални мощности или там, където това би било икономически по-ефективно, възстановяване на някои стари мощности, този дебат ми се струва излишен в обществото. Тоест той ми изглежда така - ние ще направим ли някаква индустриална база, или ще продължим да излизаме в чужбина да работим по чужди бази."

На същата среща тогавашният лидер на БСП Сергей Станишев дава примери за "едно по-ново отношение към проблемите на икономиката и бизнеса - "Химко", "Ремотекс", и добавя енергийни проекти - 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" и АЕЦ "Белене". "Представете си тези два проекта в следващите няколко години да стартират реално. Какво по-добре за реиндустриализацията?".



Всичко това се оказаха голи приказки



"Ремотекс" фалира напук на щенията държавата да го откупи. Намеренията да се инжектира фалиралият "Химко" с едни 50-ина милиона от бюджета, за да бъде пуснат, пак се провалиха. Наскоро комбинатът бе продаден от синдика и подобно на "Кремиковци" става единствено за скрап и за разчистен терен. За "Белене" сме вътре засега с поне 2.5 милиарда лева.

БСП обаче е чиста от спомени и продължава да вдига неясни лозунги. С какво ще се пълни новият фонд "Индустрия"? Не е ясно. Да не би да стане като в енергетиката, където фонд "Сигурност" обира 5% от приходите на производителите на енергия с единствената цел да покрие част от дълговете на фалиралата държавна НЕК? После тези разходи отиват в цената на тока, която плащаме всички. Или като с такса "Задължения към обществото", която удари работещия бизнес и която сега ще трябва да се връща със задна дата?

Но най-невероятното е, че социалистите още не са разбрали, че



индустриализацията в България върви и без държавата,



или по-скоро - напук на държавата, без помпозни стратегии и изтъкани от голи фрази планове за развитие. Стратегии и планове си имаме достатъчно. Погледнат ли се данните за българския износ, се вижда, че в него водят машиностроенето, химията, металургията. Един от най-успешните проекти - индустриалните зони край Пловдив, са резултат на частна инициатива, не на държавна подкрепа. В същото време държавните техпаркове и индустриални зони засега по-скоро гълтат пари, отколкото да се развиват успешно. Прибавете към това "новите правила", налаганите от държавата непосилни задължения на бизнеса и данъчни промени със задна дата, за да разберете какво задушава всички фирми. Отговорност за това с участието си в управлението има и БСП. И е най-добре соцпартията да се откаже от безплодните си напъни да направлява и управлява икономиката, а да поработи за свободното предприемачество и за свободния пазар там, където може - в парламента. Засега от нейните представители в Народното събрание лъха само на минало.
29
3168
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
04 Октомври 2016 20:00
меко казано, стряскащо намерение - социалистите щели да направят национален план за развитие...Без собствена икономика не може да се развиват други сфери.


И това стряска, така ли? Че някои искат България да има индустрия, да се развива? Кво да им коментираш на ткива откровени глупости?
04 Октомври 2016 20:02
БСП, общо взето, нищо не са казали, та се налага чичката да си казва какво са щели да кажат, ако го бяха казали и после да си отговаря защо не са прави. Иначе, тия дни от БСК, по повод професионалното образование, бяха казали, че може и да не живеем в еднопартийния държавно-политически модел, ама поне малко някаква държава в сегашния не е лошо да се вкара, след като плащаме заплати на президенти, министри, депутати и разни всякакви.
04 Октомври 2016 20:09
Някои може и да искат, но такива на Позитано няма. Там са селектирани от чичо Шмуел само душмани на бившата компартия, всичко ляво или национално, което предлагат, е измама и лъжа.
04 Октомври 2016 20:24
автора изглежда от 10 години не се е самообразовал и е зациклил в недалечното минало
04 Октомври 2016 20:27
стряскащо намерение - да пишат национален план за развитие

Кво си позволяват тия бе? За развитие ще ми говорят, когато имаме СТАБИЛНОСТ!
04 Октомври 2016 20:28
Неграмотността и семплите познания може да имат някакви житейски оправдания, но откровеното лъготене не.
04 Октомври 2016 20:33
Бе що ни требва идустрия! Стигат ни услугите. Келнерите не достигат. Изнасяме секс-услуги. Какво му требва на човекааааа...
04 Октомври 2016 20:34
В понеделник от пресцентъра на столетницата разпространиха съобщение, че се предлага да бъде създаден специален фонд "Индустрия", който да подпомага определени сектори. Идеята е обявена от председателката на партията Корнелия Нинова на среща с представители на Българската банка за развитие (ББР).

Комуто не е ясно какво е казано тук, е или шушумига, или неграмотник.
За статията -
Пази, Боже, от индустриализация по бесепарски план!
04 Октомври 2016 20:45
Този писач, къде точно живее и как си изкарва прехраната? Надали ще е с писане! Изглежда и с икономика не е... Не знам!

България се индустриализирала и то без БСП... България, всъщност, се деиндустриализира с помощта на ВСИЧКИ политици и политически партии! Ето това е истината, неуважаеми!

А без планиране не се постига нищо, това поне трябваше да знаеш!
04 Октомври 2016 21:30
"Първото нещо, което ще направим, когато спечелим парламентарните избори ....

Споко. От това изречение се вижда, че се шегува Корнито, малко и е черен хумора за всички, които помнят какво се случва с държавата, когато тази мафия е на власт.
04 Октомври 2016 21:35
Ако Нинова и БСП смятат да правят индустриализация с тия на снимката , дето ги гонят от една банка , а те се присламчват в друга - по- добре да се погрижат за Бузлуджа - по-голям кяр ще има.
Вижте ги на снимката - Димитър Димитров, другия с гръб мяза на Ангел Геков и т.н.
А иначе за материала - пай се .
04 Октомври 2016 21:38
Вариантите са два - или това е ишлеме на пореден олигархичен кръжец или Корни се е предала на поредния социален рационализатор, помъкнал разработка за епохални реформи, написана на ... пишеща машина, понеже от дълбок анализ на светлото бъдеще е пропуснал през последните 25 години да се ограмоти компютърно.
04 Октомври 2016 23:01
Удивителното е, че в БСП са забравили неколкократното си присъствие в управлението в годините на така наречения преход и всеки един от последвалите провали. Или по-скоро предпочитат да забравят забатаченото от тях и периодично да се изявяват така, все едно са се родили наново. Но може би е разбираемо. Оставете напъните за повсеместна индустриализация от преди повече от четвърт век, последвани от фалит на държавата. Оставете и началото на деиндустриализацията и следващия фалит на държавата преди 20 години. Тогава дейно участие имаха и някои сегашни депутати от БСП като държавни министри и един сегашен зам.-председател на парламента, който призоваваше държавните предприятия да не плащат на банките.


Масовата приватизация с акциите, които ни раздадоха, е пак тяхно дело. В творенето на зулуми са ненадминати. И все така ненаказани.
04 Октомври 2016 23:15
Понеже много се стреснах от стреснатостта на автора и мигом хукнах във виртулното пространство (демек интернет) да видя какави бедствия са се случили по белия свят в следствие на създаване и приемане на национален план за развитие, намерих следната страница на сайта на Британското управление озаглавена по много стресиращ начин:

Industrial strategy: government and industry in partnership

From: Department for Business, Innovation & Skills

This document collection was published under the 2010 to 2015 Conservative and Liberal Democrat coalition government

A collection of documents relating to industrial strategy.

Contents
• Overview publications
• Aerospace
• Agricultural technology
• Automotive
• Construction
• Information economy
• International education
• Life sciences
• Nuclear
• Offshore wind
• Oil and gas
• Professional and business services
• Cross-cutting areas

These documents support industrial strategy. They explore areas where government action can have a real and early impact across 5 themes:

• working with all sectors and developing strategic partnerships with those where we can have the most impact on growth
• supporting emerging technologies
• improving access to finance for businesses
• working with business to help develop skills they need
• developing supply chains and simplifying government procurement processes

Through industrial strategy, the whole of government is working in partnership with industry to set the long term direction needed to give business the confidence to invest. We aim to create more opportunities, skilled jobs and to make the UK more competitive so British businesses can thrive and compete with rising economies.


Понеже не знам дали на икономист от ранга на автора му се налага да се тормози с чужди езици, ще се наема да преведа доколкото мога (а не мога кой знае колко) някои части от страницата, като предварително се извинявам на изпозлващите английския език за възможните допуснати от мен грешки:

Индустриална стратегия: Сътрудничество между държавно управление и индустрия.
...
Този сборник от документи е публикуван между 2010 до 2015г по време на Коалиционното управление на Консерватори и Либерал-демократи.
...
Тези документи очертават индустриална стратегия. Те изследват области (?на индустрията?) в които правителствените действия могат да постигнат бърз и осезаем резултат в пет направления:

• Да се работи с всички сектори и да се развие стратегическо сътрудничество с онези с които може да се постигне най-голям резултат и разтеж.
• Подкрепа на новите технологии
• Улесняване на достъпа до кредити на бизнеса
• Сътрудничество с предприемачите за развитие на специалисти от които те се нуждаят
• Развитие на транспортната и търговска мрежа и опростяване на процедурата по обществените поръчки

Чрез индустриалната стратегия правителството ще работи в сътрудничество с индустрията за да установи дългосрочни мерки необходими да убедят бизнеса да инвестира. Ние се стремим да създадем повече възможности, работни места за специалисти, за да наравим Обединеното Кралство по-конкурентоспособно, така че британският бизнес да просперира и успешно да се съревновава с бързо развиващите се (?конкурентни?) икономики.


Доколкото мога да съдя от небрежно предадената информация в статията, какво всъщност са казали от БСП по идеята им за индустриална стратегия, то тяхната идея се покрива доста добре с очертаната от предишното правителство на консерваторите и либерал-демократите във Великобритания индустриална стратегия.

От което стигнах до потрисащия извод, че авторът волното или неволно е разкрил, че в средите на британски консерватори е пълно със социалисти, които:

• Са зациклили в далечното минало, когато са съществували в почти еднопартийното (де факто двупартийно) политическо-държавно пространство.
• Не казват моментално и ясно, така че и български икономист да ги разбере, откъде ще дойдат парите.
• Не обясняват кой им дава правото да говорят с бизнеса и особено с банки даващи кредити на бизнеса по теми свързани с разработваната от правителството индустриална стратегия и улесняване достъпа на бизнеса до финанси.
• Правят планове за бъдещето все едно са забравили неколкократното си присъствие в управлението и свързаните с тях кризи и провали.
• Не са разбрали безплодността на плановете си, от които лъха само на тоталитарно минало и безпътица. (Ха! Много добре си им го казал, авторе!)

Тъй като сме все още побратими с британците в НАТО и ЕС, предоставям интернет адреса с горната „Индустриална стратегия“, за да може авторът на нашенската статия да направи анализ на слабите места на британската индустриална стратегия (копи-пейст на тази му статия с бърз превод вероятно ще е достатъчен) и да се свърже с правителството на Обединеното Кралство за да изобличи марксистките агенти из средите на Консервативната партия, да предотврати плановете им за превръщането на Великобритания в централизирана икономика и по възможност да спре да се стряска.

https://www.gov.uk/government/collections/industrial-strategy-government-and-industry-in-partnership#overview-publications
Натисни тук
05 Октомври 2016 01:12
Те на Позитано в какво ли не зациклиха. Кат се почне с националноотговорния капитал на Луканов и се стигне до Гергови...
05 Октомври 2016 04:05
Соц-стратегията би била добра ако не беше само думи в червено-синята мъгла. Авторът прави фундаментална грешка - критикува идеята вместо сбърканата основа на цялата ни вътрешна политика.
05 Октомври 2016 06:18
Тая дописка е много българска. Досущ като известния случай за самоковчани. Като ги попитал цар Фердинанд искат ли да им прекара ЖП линия да града, те казали, че не щат. Не им трябвал вапор. А какво им трябвало? Искали да им подари един бик за разплод. Сега Самоков няма гара, но има прилично говедовъдство.
05 Октомври 2016 07:32

"Първото нещо, което ще направим, когато спечелим парламентарните избори, е...

Може и на Марс да полетите , Кори. За вас това е по-лесно от спечелването на избори , вервй ми.
05 Октомври 2016 07:36
Добра статия.
През периодите между власт и фалит БКП то се чуди каква още простотия да натресе на окрадена България.
Вие кажете, кое управление е завършило с пълен мандат и с подем в икономиката.
05 Октомври 2016 07:41
Симеон Първи и Иван Асен , май ?
05 Октомври 2016 08:51
както казваше един:
"Икономиката глупако!!!" Сриването на тежката индустрия има огромно влияние за сегашното ни пършиво положение. Тъй като съм работил в малки и средни предприятия по света, а и имах фирма у нас, знам, че техния пазар е тежката индустрия. Не говоря за адвокатски кантори, ПР агенции и др, а за фирми които реално произвеждат продукт. Сега , който успее да се свърже със западна фирма, произвежда нещо си на ишлеме, но това са малцинства, които имат този шанс.
Така, че идеята, като идея не е лоша и авторът суе се напъва. България в момента не произвежда и от там ниските заплати и пенсии, огромната безработица, особено младежката, безобразното здравеопазване, образование и всичко друго.
05 Октомври 2016 08:58
индустриализацията в България върви и без държавата

Къде е това бе, Цигуларов - да идем да го посетим като част от 100-те туристически обекта?
05 Октомври 2016 08:58
Slava
Масовата приватизация с акциите, които ни раздадоха, е пак тяхно дело. В творенето на зулуми са ненадминати. И все така ненаказани.
Славче, Виденов тръгна с масовата приватизация, но напусна правителството. Тя беше реализирана от Ването Костов от село Драгалевци и неговите бандюги по безобразен начин, както впрочем той реализира и касовата приватизация. Всичко това срина нашата икономика.
05 Октомври 2016 09:38
Славче, Виденов тръгна с масовата приватизация, но напусна правителството. Тя беше реализирана от Ването Костов от село Драгалевци и неговите бандюги по безобразен начин,


Той реализира и Юлската концепция, щото бай Тошо тръгна с нея, ама напусна. И националното обединение го започнаха Батенбергите и Сакскобургготите, но напуснаха и Ването Костов от село Драгалевци го завърши по безобразен начин. Само Беров нещо ми се губи в картинката с масовата приватизация, щото той я започна, ама явно Виденов не само през 97-ма, а и през 95-та е тръгвал, след като някой му даде начална скорост.
05 Октомври 2016 09:46
За тях да се осигури финансиране, кадри и пазари и да има специален фонд "Индустрия", е казала Корнелия Нинова.

Това е особено ценно, специално за осигуряването на пазари - важен принос в съкровищницата, дет' се казва.
Ти ми дай финансиране, кадри и пазари, па стой, та гледай.
Есенцията на стратегията е: "Другари, дайте да дадем!"
05 Октомври 2016 09:49
БСП БКП: "Ей, ухнем !... ".
Нищо старо не е забравено, нищо ново не е научено. Пък и Перник- Волуяк и Хаимбоаз вече са построени...
05 Октомври 2016 09:54
Виденов тръгна с масовата приватизация, но напусна правителството

Виденов бе бушонът на старите червени хиени - Луканов, Лилов, Пирински, Дойнов & Co. Дадоха го на вълците, а те/техните авери прибраха пáрсата от сриването на банките. Повечето олигарси в България са червени отвътре, пребоядисани отвън. Както и на ДПС (Доган ), като Прасчо мамим сладък...
05 Октомври 2016 11:20
Дъртите и наскоро пръкналите се червени бизнесмени много обичат да гепат от държавна софра - за това искат да има държавни фондове, централизирано управление на индустрията - за да не може някой ей така да вземе да ганерира приходи в които те да не са си пъхнали мазните зад ... , опа, пръстчета. (макар че те и със зад*иците могат да гепат).
Който е тръгнал наоред с тази стратегия за централизация на индустриализацията - разбира от съвременна икономика колкото Таско Ерменков и гумен речев, взети заедно, тоест - по малко от нищо.
05 Октомври 2016 13:43
Ако във в. Сега се появи една добра дума за БСП ще почерпя цялата редакция с торба лукчета.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД