Председателят на БСП Корнелия Нинова лансира за пореден път на среща в ББР идея за възраждане на индустрията. |
"Първото нещо, което ще направим, когато спечелим парламентарните избори, е държавна политика за българско производство, производство и пак производство. Без собствена икономика не може да се развиват други сфери. Нашата идея е да се определи кои сектори ще се развиват в следващите 10-20 години. За тях да се осигури финансиране, кадри и пазари и да има специален фонд "Индустрия", е казала Корнелия Нинова. Тя смята, че ББР трябва да стане част от общ план за подпомагане на малкия и среден бизнес. Според партийното съобщение от ББР харесали идеята и предложили тя да бъде обсъдена на втора среща с експерти.
Каква й е работата на банката, създадена точно за да подпомага малкия и среден бизнес, да се среща с червеното партийно ръководство, не става ясно. Самата ББР напоследък неведнъж бе обвинявана, че раздава големи кредити на големи фирми, ползващи се с държавна подкрепа и подкрепящи партийни централи, а е позанемарила основната си цел. Тези дни пък окончателно бе прехвърлена под ръководството и надзора на министъра на икономиката, в момента Божидар Лукарски. Но това е друга тема.
Удивителното е, че в БСП са забравили
неколкократното си присъствие в управлението
в годините на така наречения преход и всеки един от последвалите провали. Или по-скоро предпочитат да забравят забатаченото от тях и периодично да се изявяват така, все едно са се родили наново. Но може би е разбираемо. Оставете напъните за повсеместна индустриализация от преди повече от четвърт век, последвани от фалит на държавата. Оставете и началото на деиндустриализацията и следващия фалит на държавата преди 20 години. Тогава дейно участие имаха и някои сегашни депутати от БСП като държавни министри и един сегашен зам.-председател на парламента, който призоваваше държавните предприятия да не плащат на банките.
Но подобни напъни за "реиндустриализация" имаше и в съвсем скоро време - при кабинета на БСП, воден от "независимия" Пламен Орешарски. Тогава бе обявено, че се работи по дългосрочна програма. "През 90-те години у нас, разбирайте 80-те в развития свят, господстваше тезата, че напреднала е страна, в която най-голям относителен дял в БВП заемат услугите. Това отдавна не е така, а друг е въпросът, че ние все още разсъждаваме дали е така, или не е, без да подценяваме услугите в никаква степен", казва тогава Орешарски при среща с бизнесмени. И продължава: "Що се отнася до подхода за основаване на нови индустриални мощности или там, където това би било икономически по-ефективно, възстановяване на някои стари мощности, този дебат ми се струва излишен в обществото. Тоест той ми изглежда така - ние ще направим ли някаква индустриална база, или ще продължим да излизаме в чужбина да работим по чужди бази."
На същата среща тогавашният лидер на БСП Сергей Станишев дава примери за "едно по-ново отношение към проблемите на икономиката и бизнеса - "Химко", "Ремотекс", и добавя енергийни проекти - 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" и АЕЦ "Белене". "Представете си тези два проекта в следващите няколко години да стартират реално. Какво по-добре за реиндустриализацията?".
Всичко това се оказаха голи приказки
"Ремотекс" фалира напук на щенията държавата да го откупи. Намеренията да се инжектира фалиралият "Химко" с едни 50-ина милиона от бюджета, за да бъде пуснат, пак се провалиха. Наскоро комбинатът бе продаден от синдика и подобно на "Кремиковци" става единствено за скрап и за разчистен терен. За "Белене" сме вътре засега с поне 2.5 милиарда лева.
БСП обаче е чиста от спомени и продължава да вдига неясни лозунги. С какво ще се пълни новият фонд "Индустрия"? Не е ясно. Да не би да стане като в енергетиката, където фонд "Сигурност" обира 5% от приходите на производителите на енергия с единствената цел да покрие част от дълговете на фалиралата държавна НЕК? После тези разходи отиват в цената на тока, която плащаме всички. Или като с такса "Задължения към обществото", която удари работещия бизнес и която сега ще трябва да се връща със задна дата?
Но най-невероятното е, че социалистите още не са разбрали, че
индустриализацията в България върви и без държавата,
или по-скоро - напук на държавата, без помпозни стратегии и изтъкани от голи фрази планове за развитие. Стратегии и планове си имаме достатъчно. Погледнат ли се данните за българския износ, се вижда, че в него водят машиностроенето, химията, металургията. Един от най-успешните проекти - индустриалните зони край Пловдив, са резултат на частна инициатива, не на държавна подкрепа. В същото време държавните техпаркове и индустриални зони засега по-скоро гълтат пари, отколкото да се развиват успешно. Прибавете към това "новите правила", налаганите от държавата непосилни задължения на бизнеса и данъчни промени със задна дата, за да разберете какво задушава всички фирми. Отговорност за това с участието си в управлението има и БСП. И е най-добре соцпартията да се откаже от безплодните си напъни да направлява и управлява икономиката, а да поработи за свободното предприемачество и за свободния пазар там, където може - в парламента. Засега от нейните представители в Народното събрание лъха само на минало.