Как ли е приел генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заканите на премиера Бойко Борисов, че ще връща контингента от Афганистан? |
Премиерът постави България в такава нелепа ситуация по повод проблема с афганистанските нелегални мигранти, които са хиляди в България и отдавна са много повече от сирийските бежанци. И с всеки изминал ден стават все повече и повече.
"С Даниел Митов и военния министър много ясно сме поставили темите в НАТО за Афганистан. Ние държим там контингент от много време. Дали сме досега над половин милиард.
Ще внесем предложение в парламента да изтеглим българския контингент
от Афганистан. Ние стоим там, за да налагаме мир и демокрация. Ако хората бягат от това, по-добре тези пари и военни да бъдат пренасочени към нашата граница. Ако не приемат реадмисията, да върнем военните ни от Афганистан", закани се премиерът Борисов и набързо прати онези 80-90 млн. лв., които България харчи на година за издръжката на контингента в охраната на границата, откъдето в страната влизат незаконни мигранти, в т.ч. и афганистанци. "Няма смисъл да държим контингента. Ще го вкараме в парламента - да оттеглим контингента", заключи той.
Всъщност Борисов направи опит да избяга от проблем, който се виждаше с просто око от поне от две години. Но тогава всички, включително и правителството си затваряха очите. Хиляди, дори десетки хиляди мигранти от Афганистан, където няма война, където огромен контингент от НАТО въдворява ред и законност, идваха в България. Но тъй като много от тях си заминаваха от страната на път към Западна Европа, властта си заравяше главата в пясъка. Докато постепенно стана така, че над 70 на сто от всички нелегални мигранти се оказаха от Афганистан, а след практическото усилване на границите, особено откъм Сърбия, техният брой у нас нарасна още повече. И вместо да бъдат взети мерки, Борисов
постави ултиматума
"или реадмисия, или оттегляме контингента"
Точно тук някъде обаче дойде проблем, който ще се върне като бумеранг. И то е, че някак лековерно слагаш, местиш, пращаш, връщаш хора, които са част от сили не на България, а на цялата НАТО. И чийто мандат и участие българският парламента продължи наскоро.
В случая НАТО запази самообладание и oтказа да коментира изявлението на премиера за евентуално изтегляне на българския контингент от Афганистан. Пред националното радио от централата на Алианса обявиха, че "България е ценен съюзник с важен принос за общата ни сигурност". Както и че "България допринася чрез значително участие на български войски в мисията на НАТО в Афганистан, която обучава, съветва и подпомага афганистанските сили за сигурност".
Всъщност България не е чак толкова важна в Афганистан, но пък е неизменна част от силите на НАТО от самото начало на присъствието им там, от години. Страната ни има в момента там около 110 души - съветнически екипи за подготовка на местните сили за сигурност в Кабул, охранява обекти и в столицата, и в Кандахар. Но е ясно как нееднозначно
би се изтълкувало дори закана за връщане.
Затова и военният министър Николай Ненчев побърза да омаловажи заканите на премиера Борисов, че може да върне българския контингент от Афганистан, ако официален Кабул не започне да приема обратно нелегалните мигранти. Министърът на отбраната обяви, че изтеглянето на контингентите от Афганистан, които НАТО продължава да поддържа, би означавало разпад на държавата и ще доведе до още по-голяма бежанска вълна от Централна Азия. Така Ненчев опита деликатно да обясни на премиера, че
България не може току-така да извежда контингента си,
както и че подобен ход би помогнал не за намаляване, а по-скоро за увеличаване на нелегалните мигранти. Достатъчно е да се припомни, че преди две-три години НАТО бе на път да се изтегли от Афганистан и тогава, дори самото обсъждане на тази възможност увеличи с много бежанския поток оттам. "Аз разбирам министър-председателя. Действително в последните месеци имаме огромен проблем, свързан с афганистански бежанци. Търсим решение на проблема... Но нека ясно да го кажа: Какво означава да оттеглим нашия контингент и какво означава, ако всички страни членки оттеглят контингентите си", попита смело министърът на отбраната. Това направо си прозвуча назидателно.
Всъщност
Европейският съюз се заканва да извърши депортирането на десетки хиляди афганистанци,
като преди това обяви, че между Брюксел и Кабул е подписано споразумение за реадмисия. Според еврочиновниците документът дава право на общността без каквито и да е било затруднения да връща обратно в родината им афганистанците, на които им е било отказано убежище на територията на съюза. Споразумението предвиждало бързо издаване на документи, необходими за депортирането на гражданите на Афганистан, а също и използването на афганистанските летища за тази цел. На свой ред ЕС е задължен да покрие всички разходи, свързани с реадмисията и реинтеграцията на афганистанските мигранти. Съгласно наличните данни
близо 80 хил. афганистанци в ЕС са с отхвърлени молби за убежище
Твърди се, че ЕС е поставил таен ултиматум на Афганистан да приеме споразумението, ако иска да продължи да получава финансова помощ. Дотук добре.
В същото време обаче няма как да няма съмнение по какъв точно начин ще се приложи това споразумение. Особено като се има предвид какво стана със споразумението за връщане на мигранти в Турция. И това е само едната посока на притеснение.
Другата пък е как точно България ще върне хилядите афганистанци, които са тук, и хилядите, които продължават да идват. Често са със стотици на ден. И това не спира. Отделно е и колко точно ще струва това връщане. Ако изобщо някога започне.