:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 205
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Танкове, оръжия и сутиени - военно обучение по норвежки

Военната служба за жените е задължителна в скандинавската държава от 2013 г.
Снимка: www.rt.com
Повечето от жените в норвежката армия не са против, че обитават общи помещения с мъжете.
Те се потят и спят заедно в името на равенството между половете. Норвегия въведе задължителна военна служба за жените. Те живеят заедно с мъжете и обучението им преминава при едни и същи условия. Въпреки това балансът между двата пола в армията все още не е съвсем изравнен, но почти една трета от наборниците в армията, родени през 1997 г., са представителки на нежния пол. Новобранците в бронетанков батальон се учат да боравят с автомати, които да използват по време на бойни мисии. Обучението се осъществява във военната база Сетермун, намираща се над Полярния кръг. От време на време могат да се видят опашки, които стърчат изпод шапките на войниците.

"Така имам повече възможности за избор", казва ръководителят на батальона подполковник Пал Берлунд по повод проекта за равенство между половете в армията. "Винаги търся едни и същи умения при новобранците. Напълно наясно съм, че подобни способности имат не само мъжете, но и голяма част от жените в Норвегия."

В продължение на 40 години представителките на нежния пол в Норвегия можеха да избират доброволно дали да преминат военно обучение. Това помогна за постепенното навлизане на жени в армията, но броят им е значително по-малък от този на мъжете. В началото на 90-те години армията посрещна първата жена - пилот на хеликоптер, първата жена - пилот на боен самолет, и жена - командир на подводница.

През 2013 г., когато министър-председател на Норвегия беше настоящият генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг, парламентът почти единодушно



одобри закон, с който военната служба стана задължителна



и за двата пола. Скандинавската държава - където четирима от последните петима министри на отбраната са били жени - се превърна в първата държава - членка на НАТО, и европейска страна, която въведе наборна военна служба за мъже и жени. И така Норвегия се присъедини към малката група от страни в света, сред които е и Израел, където и жените задължително влизат в казармата. "Това, че жените могат да участват в операциите, ни дава голямо предимство. Те имат достъп до части от населението, до които мъжете нямат - например при събирането на разузнавателни данни", обяснява подполковник Пал Берглунд.

Армията има нужда от не повече от 10 000 новобранци всяка година, доста по-малко от 60 000, които подлежат на повиквателни. Това означава, че само най-мотивираните ще бъдат повикани на служба. Норвегия е една от държавите, в които военната служба се приема като лично постижение, което



много високо се цени на пазара на труда



и от работодателите. "Това позволява по-бързо да станем независими. Добре е, че на момичетата и момчетата се дават еднакви възможности", казва новобранката Мариане Вестум. "Целта ми е да стана по-независима, да се науча да работя в екип, да се сприятеля с хора от други сфери на живота, които иначе няма как да опозная. Смятам, че военното обучение ще ми помогне бързо да порасна."

18-годишната Мариане обитава една стая заедно с още едно момиче и с четирима младежи. Камуфлажната униформа и специалната армейска манерка са старателно подредени в метален шкаф, а само сутиен и чанта показват, че жена ползва гардероба.

Не е ли изкушение за съдбата млади мъже и жени да бъдат събирани в съвместни спални помещения? "Смятам, че по този начин ставаме по-толерантни, по-лесно приемаме другите и проявяваме повече разбиране един към друг", обяснява Нина Хелум, която работи в Норвежкия изследователски център по отбраната. "Все едно да правите глупости в дома си. Не си позволявате това, нали? Не искате да правите секс и да се сближавате с някой от вашата стая или от малкия ви екип, тъй като това изглежда доста странно."

Проучване, направено през 2014 г., показва, че унисекс спалните помещения помагат да се пребори сексуалното насилие. Споделяйки общи спални помещения, мъжете и жените обръщат повече внимание на поведението си и така по-лесно могат да създадат приятелства, а понякога дори установяват и братски отношения. Такива са впечатленията на авторите на изследването. "В началото малко се срамувахме. Но след като веднъж премине първоначалното притеснение, се отпуснахме и започнахме да общуваме помежду си. Момичетата направиха същото", обяснява Каспар Сяваг, който също е новобранец.

Смесването на момичета и момчета "означава, че когато трябва да покажем възможностите си, аз влагам всички сили и мога да свикна да работя по-усърдно, за да не изоставам", казва Гине Гримсбу, която е съквартирантката на Каспар. "От социална гледна точка момчетата се отнасят с нас добре и с уважение. Малко са



тези, които не са свикнали да живеят с момичета,



но според мен всичко е наред".

Наскоро направено проучване в норвежката армия показа, че голяма част от анкетирани жени военни подкрепят настаняването им в спални помещения заедно с мъжете. 18% от запитаните обаче твърдят, че са станали обект на неподходящи коментари или поведение, но като цяло няма оплаквания от сексуален тормоз. Засега съжителството между момичета и момчета в общите армейски спални помещения преминава сравнително безпроблемно.



--------------

МЕРКИ

Шведските власти също се готвят да върнат задължителната военна служба, тъй като не достигат армейци. Правителството предлага от 1 юли 2017 г. млади мъже и жени да се присъединяват към въоръжените сили на страната след попълване на въпросник, а от 1 януари 2018 г. да се въведе военната повинност за всички, избрани да преминат базово военно обучение. Първите, които ще бъдат задължени да влязат в казарма, са родените през 1999 и 2000 г., според правителствения план, който обаче трябва да бъде одобрен. Швеция официално отмени задължителната наборна служба през 2010 г., след като я поддържаше 109 години.
Снимка: www.rt.com
Мъже и жени участват във военните обучения наравно.
Снимка: Forsvaret/ Локал
Военната служба за жени в Норвегия е задължителна от 2013 г.
12
3553
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
09 Октомври 2016 19:35
Е това е равенство!
09 Октомври 2016 19:51
ми то и у нас мъжете няма да имат нищо против да са в едно спално с жените
09 Октомври 2016 20:10
Ах, защо не съм норвежец!
Даже и на свръхсрочна служба щях да остана!
Ееееех мечтиии!
09 Октомври 2016 20:12
Абе, някой знае ли в норвежката армия приемат ли български о.з. ефрейтори на усъвършенстване по линия на НАТО ? Нали сме едно - би трябвало да приемат ?
Ще им покажем какво значи кашик в атака с : "По пет на нож !"
10 Октомври 2016 08:43
"Повечето от жените в норвежката армия не са против, че обитават общи помещения с мъжете."
За жените - ясно. А мнението на мъжете, какво е?
10 Октомври 2016 09:47
В Израел пък военната служба е задължителна и за жените открай време, ама спалните помещения не са унисекс. И имаше автомат за презервативи в преддверието на столовата. На норвежците вероятно не им трябва?
10 Октомври 2016 09:51
В Норвегия вероятно и ерекцията е по команда , а не когато имаш сексуално желание. Лошото е когато и тая команда почне да не върши работа.
10 Октомври 2016 15:24
Това че военната служба от 2013г е станала "задължителна" за жените в Норвегия е по-скоро запетайка в закона, отколкото реална промяна в ситуацията. При скандинавците участието на жените в кашимерията не е някаква мода, а хилядолетна традиция. Просто жените са почнали да получават призовки.

Иначе както е задължителна, така реално служат под 10% от младежите и девойките. Изискванията са високи, местата малко и на който не му се набива крак не му придирят.

10 Октомври 2016 16:05
Тоя юнисекс модел с общите помещения бързо ще даде фира, когато почнат да приемат и норвежки младежи с пакистански и афганистански бекграунд. Някоя Анне здраво ще изпищи, ако попадне в една стая с Юсуф и Абдел. И тогава ще почнат едни анализи, изследвания, та дори и десертации ще се пишат по въпроса....
10 Октомври 2016 16:57
При скандинавците участието на жените в кашимерията не е някаква мода, а хилядолетна традиция


Ама верно ли?
Я разкажи, ако не те затруднява.
Викингите са имали жени войни? Ама такива, чието съществуване е доказано(например с погребение, намерени женски доспехи върху женски скелет, някоя летопис на врагове на викингите или нещо подобно), а не само митични персонажи.
В шведската армия във Великата северна война имало ли е жени - пехотинки?
В някоя друга армия в модерните времена?
10 Октомври 2016 18:46
Викингите са имали жени войни?


Жени войнѝ не са имали. Войнѝте нямат пол. Може да са имали во́инки.
11 Октомври 2016 11:38
Войните са к.ви, затова имат пол.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД