:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,807,532
Активни 239
Страници 6,521
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

И при над 50% безработица тук няма желаещи да работят

Монтанската община Якимово реши сама да финансира студенти срещу обещанието да се върнат в родния край
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Децата нямат примера на родителите, че образованието е важно, казва учителката с 38 г. стаж Юлия Николова.
Бизнесът поиска наскоро студентите по държавна поръчка да бъдат задължени да работят в страната поне няколко години, след като вземат диплома - две, три или пет. Мотивът на работодателите е да не изтичат към чужбина знания и умения, за които данъкоплатците у нас плащат. Който иска да е свободен да замине за чужбина с бакалавърската си диплома например, ще трябва да си плаща цялото обучение, а не само семестриалните такси както сега. Предложението е повече от спорно и реализацията му изглежда чисто и просто мираж. "Гледам някакъв работодател по телевизията ми обяснява, че трябва да съм длъжна да работя тук. Ама задължи ме, бе, приятелю, нищо против нямам! Ама работа ще ми осигуриш ли? Ще ми дадеш ли 1000 лв., за да си гледам спокойно семейството?", пали се младо момиче от Карнобат. Тя е докторант и асистент с "чистата" заплата от малко над 670 лв., сочи фишът й за септември.

В монтанската община Якимово кметът е решил да подходи наобратно - с добро, към малкото млади хора от четирите села, които правят общината. Идеята на Георги Георгиев е кметството да плаща семестриалните такси на студенти от общината, ако те подпишат договор, че след това ще се върнат да работят при него за поне пет години. Според нова наредба на общината се финансират само бакалаври и магистри редовно обучение, които не прекъсват, ходят редовно на лекции и учат специалности, от които има нужда в администрацията - икономика, финанси, публична администрация, технически специалности. Има и условие за доходите на семейството, което на пръв поглед изглежда доста ограничаващо - на човек трябва да се падат под минималната заплата за страната, тоест под 420 лв. В Якимово това не е трудно - заради огромната безработица и ниските заплати условието е лесно постижимо. "Идеята ми хрумна, защото вече съм трети мандат, а от две години



не мога да си попълня двете свободни места



в общината. Едното място е за директор на дирекция "Финанси" със заплата от 800 лв. И няма хора. Но мисля, че сега ще си бъдем от взаимна полза, защото един студент, като завърши, много трудно си намира работа, ако няма и един ден стаж. А ние им гарантираме работно място - в кметството, читалището...", обяснява Георгиев.

На думи звучи лесно, но на практика никак не е. Интерес проявили само трима младежи от Якимово, но никой още не е подал заявление до кметството. Един от проявилите интерес е Валдемар - сега той е първи курс в русенския университет "Ангел Кънчев". Учи компютърни системи и технологии и казва, че иска да се върне в родния си край, след като завърши. "Мисля да кандидатствам за стипендията, защото ми се вижда добра възможност. Като цяло в нашия край няма много висшисти, но няма и възможности за работа, а така ще имам гарантирано място, като завърша. А и аз съм малко проблемен с парите, така че тази помощ ще е добре дошла", разказва Валдемар. Специалността му е перспективна, би могъл да работи на много места, но по думите му това, което би го върнало в Якимово, е "несигурността".

В кафенето местното събрание кима одобрително, но след добър ден тук задължително ще чуеш



"няма работа"



Якимово е типична малка община (около 4500 души), със стряскаща безработица (официално над 50% от хората не работят), застаряващо и намаляващо население, преобладаващо роми. Основно се разчита на социални помощи, на изпратеното от гурбетчиите в Испания, Италия, Франция, на временните програми за заетост от държавата. На фона на данните за ниската им ефективност тук субсидираните програми са като глътка въздух. "Да, няма ефективност, след една година пак са без работа, но вие какъв друг начин виждате? Какво друго да правят тези хора с ниска квалификация? Това е единственият шанс за общини като нашата - социалните помощи и програмите за временна заетост", твърди кметът.

Фирми в общината няма, въпреки че има готова ремонтирана сграда, годна за цех. "Идва една шивашка фирма, но така и не проявиха после интерес", казва кметът. Хората, които не работят в кметството, се занимават със земеделие, с животновъдство. Оказва се, че липсата на работа, както на много други места, е въпрос на гледна точка. "На мен не ми се е случвало да остана без работа. Който иска, ще си намери какво да работи. Ама нали е по-лесно да се редиш всеки месец на пощата за по 40-50 лв. помощи. Те не са свикнали да работят, децата им също няма да работят", казва млада жена от селото.

Проблемът с безработицата естествено пуска корени доста по-рано - още от липсата на образование. "За ромите не е важно да учат. Родителите им нямат образование и те не смятат за важно децата им да учат. Мислят, че ще отидат в чужбина и ще работят нещо, за което не им трябва никакво образование. Така се получава един омагьосан кръг, от който няма излизане", обяснява учителката по английски език Юлия Николова. В общината от няколкото училища са направили едно средно школо със забележителните почти 240 деца и 30-ина учители. Преди половината деца са били българчета, половината ромчета, сега съотношението е 20 към 80. На вратата на ремонтираното приветливо школо - стената на срама за Якимово, са залепени плачевните резултати от матурите след седми клас по български и математика. Двойката е почти единствената оценка. "Те се оправят



по-добре с английския, отколкото с българския



Иначе са сръчни, танците им се отдават, ако им поднесеш нещата интересно, може да ги спечелиш", казва Николова. И според нея идеята на кмета да плаща семестриалните такси на младите е добра, но "трябват работни места, трябва да дойдат тук фирми, защото той не може само в кметството да ги назначава".

Как да дойде някой тук, като няма път, пита кметът. Якимово се вписва идеално в профила на обезлюдените общини, които биха могли да сключат договор с държавата за настаняване на бежанци на нейна територия. Георгиев не ще и да чуе. "Така и така е висока безработицата тук, да дойдат още хора какво да ги правя? Ако има някакъв поминък - ок, но те няма какво да правят. Да крадат ли? Разбирам, че идеята е да не са в София, но на мен не ми е такава идеята, извинявам се", отсича кметът.

Якимово може и да е типична за Северозападна България община, обаче според кмета по едно може да съперничи на големите градове - по усвоените средства от еврофондовете. За миналия период са



усвоени почти 10 млн. лв.,



за ремонт на 12 км четвъртокласни пътища, за ремонт на сградите на училището, общината, за рехабилитация на площадите в четирите села. Звучи много, но според регионалните профили на развитие, които Институтът за пазарна икономика изготвя в последните няколко години, Якимово е сред общините в страната, които усвояват най-малко средства от фондовете на човек от населението - за 2015 г. се падат по 17.10 лв. на човек. Според кмета обаче това е максимумът, който може да се постигне.

Георгиев естествено не е съгласен с тезата, че толкова много общини не са необходими при все по-намаляващото население. Не вярва на стратегии и приказки за целево инвестиране на средства в Северозапада, които управляващите току подхвърлят - "нагледали сме се и сме се наслушали". "Окрупняването на области или на общини е много тежка административна реформа, свързана с много средства, за да преместиш нещо, което работи, от едно на друго място. Това би поставило в ужасно затруднение възрастните хора и тези без финансови възможности - най-елементарното, да отидеш за една скица или за едно удостоверение за наследници до съседна община, ще е много трудно. И кое е критерият, за да бъдат закрити общините - броят жители ли? Та една съседна на нас община с 20 хил. души е усвоила по-малко средства от нас", коментира Георгиев. Според него държавата трябва да остави кметовете да се оправят кой както може. "Нека ни оставят ние да си определяме нещата - нашата община например има 200 хил. дка земя, ще наложа данък от 1 лев на земеделците. Постоянно говорим за децентрализация, но не я усещаме", дава пример кметът.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
"Кмете, кажи къде да работя", ме питат постоянно хората, ако не са тези програми за заетост, какво да им кажа?, пита Георги Георгиев.
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
По-малките деца са на училище по цял ден - получават закуска, безплатен обяд. За големите обаче следобедите са свободни.
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Усвоените 10 млн. лв. са пределът ни, казва кметът.
25
3714
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
10 Октомври 2016 20:21
Де е кайлито да ни разкаже за трудолюбивите българи и лошите бизнесмени?
10 Октомври 2016 20:48
Браво на кмета! Опитва човекът!
10 Октомври 2016 20:55
Това е единственият шанс за общини като нашата - социалните помощи и програмите за временна заетост", твърди кметът.


10 Октомври 2016 21:19
Преди половината деца са били българчета, половината ромчета, сега съотношението е 20 към 80.

Значи е само въпрос на време да сменят името на държавата от България на Мангустан.
10 Октомври 2016 21:46
при 80% цигани няма как другояче да е, а че циганите станаха 80% отдавна ви го говорим, щото който може да работи, избега навън, а такива като теб още не разбират какво са сътворили. Да, точно така, родните бизнесмени и мутри и може и журналисти, щото те викат на ония, що се стрелят и краднат, бизнесмени, та всички вкупом изгониха работливите и то нормално сега са останали циганите и неработливите. Да го бехте мислили преди около 25 години.
10 Октомври 2016 22:16
Готин тип кмета, поне се пробва. Ако изучи поне няколко циганета и те се реализират, останалите може да им светне под капите че има и такъв път за развитие.
10 Октомври 2016 22:18
И защо на табелата на пътя са написали СЕГА?
11 Октомври 2016 09:17
Идеята ми хрумна, защото вече съм трети мандат, а от две години не мога да си попълня двете свободни места в общината. Едното място е за директор на дирекция "Финанси" със заплата от 800 лв. И няма хора.
Община с население 4500 човека и 50% безработни си има дирекция "Финанси". Вероятно и други дирекции си има. И тези дирекции си имат директори и чиновници. Има си и кмет. И общински съвет. И кметове в селата. И всичкото това за 4 села със затихващи функции, 4 основни училища с 400 ученика, 1-2 детски градини и 4 читалища. И за помощите на безработното циганско население естествено. Направо си представям какъв усилен труд кипи в тази общинска администрация и колко пари троши за собствената си издръжка. Вероятно една от причините за упадъка на селата е именно раздутата им общинска и селска администрация, която харчи за себе си повече, отколкото събира като данъци. Повечето от 265-те общини в България са такива.
11 Октомври 2016 09:26
Еврофондовете не създават трайна заетост. Парите отиват или за временна заетост или за някакви инфраструктури, които стоят после като паметници и не създават работни места. Какъв е смисълът от ремонтиран площад освен заплати за няколко човека общака за по 2-3 месеца? Или новите стадиони ако нямаш пари да наемеш треньори, да купиш екипчета на децата, да не плащат такси, да поддържаш поне 4-5 работни места покрай тоя стадион? Или те ще изскочат от самосебе си демек като има стадион ще дойде и отбора и бизнеса дрън-дрън. Има смисъл да се субсидират само постоянни работни места като в музей, поддръжка и т.н. пък нека изработват на 1/5 от получаваното, но поне да се учат на трудова дисциплина вместо лежане на помощи. А младите зомбита с болните амбиции нека си трошат здравето по широкия свят за 10-12ч. дневно като искат 80 инчови плазми и найкчета.
11 Октомври 2016 11:07
20:80. След 5 години ще е 10:90, а след още пет 5:95. Бъдещето на общината било в социални помощи и временна заетост. От това следва, че няма бъдеще.
11 Октомври 2016 11:53
Изключвайки напреднала възраст или влошено здраве, в този момент има 3 основни причини да си без работа:

1. недостатъчно качества, съответстващи с пазара на труда ; 2) мързел; 3) нежелание да се преместиш в друг град. Единствено третата причина е донякъде разбираема. Работа - бол. За който знае и може - и добре платена. За огромните възможности да се учи и да се повишава квалификацията пък да не говорим.
11 Октомври 2016 12:41
Bentonit
11 Окт 2016 11:07

20:80. След 5 години ще е 10:90, а след още пет 5:95. Бъдещето на общината било в социални помощи и временна заетост. От това следва, че няма бъдеще.


Тези кметове са за лудницата. Бълнуват само за еврофондове. Не се интересуват от заобикалящата ги действителност. Включени са към някаква паралелна виртуална система, и ако в един момент им спрат тока, сигурно ще изпаднат в сериозна депресия и ще почнат да скачат от шестия етаж.
11 Октомври 2016 12:50
tantus
11 Окт 2016 11:53

Изключвайки напреднала възраст или влошено здраве, в този момент има 3 основни причини да си без работа:

1. недостатъчно качества, съответстващи с пазара на труда ; 2) мързел; 3) нежелание да се преместиш в друг град. Единствено третата причина е донякъде разбираема. Работа - бол. За който знае и може - и добре платена. За огромните възможности да се учи и да се повишава квалификацията пък да не говорим.


Оти се мориш с напрегната мозъчна дейност? Нещата са така прости и очевидни - и при 150% безработица, тука няма желаещи да работят без пари.

Аа - ти си боднал и една точка 3та
нежелание да се преместиш в друг град
! Сега ти предлагам упражнение за схващане на заглавието. Помедитирай върху значението на думичката "тук". Щото заглавието е "И при над 50% безработица
тук
няма желаещи да работят".

Или може би, при днешната система, за зомбираните е съвсем правилно, да няма човек право да живее и работи в родния си град и дом? А що ривете по комунистите тогава, че са интернирали два трима за 45 години?
11 Октомври 2016 12:54
Усвояването на еврофондове оправдава наличието на кмет, ерго неговата заплата. Социалните помощи са за радост на живущите. Този кмет в прав текст казва, че това което е усвоил в общината е максимума, не мой повече. Е как да може като няма никакъв мотив наливане в производство. И единствения краварник е измазан, готов за цех, ама няма работна сила да покрие изискванията на тоя цех. Над половината от жителите на общината са над 55 години, а при младите 80% са на социални помощи.
11 Октомври 2016 16:04

Или може би, при днешната система, за зомбираните е съвсем правилно, да няма човек право да живее и работи в родния си град и дом? А що ривете по комунистите тогава, че са интернирали два трима за 45 години?


Ти вместо да се правиш на последна инстанция, вземи и ти да прочетеш какво съм написал - не съдя, не казвам кое е добро и лошо. Просто споменавам факти. В някои градове и села има повече работа, в други по-малко. Така е навсякъде. Имаш избор дори и в родния ти град да няма работа - или можеш да стоиш на помощи, или се местиш и бачкаш. Просто е. Дали би било по-добре във всяко село да има изобилие от работа едновременно за доктори, инженери, обикновени работници, архитекти, мениджъри, финансисти, счетоводители, професори, чистачи, заварчици, кранисти и т.н.? По-добре би било. Ама реалността горе-долу в цял свят е друга - няма ли в една малка община туризъм или близък голям бизнес или град - забрави. Дори и във Франция, страната с една от най-високите коефициенти на плодовитост, някои селища се обезлюдяват, заради липса на перспектива. В крайна сметка, човек има избор дали да работи и къде. Понякога този избор е болезнен.
11 Октомври 2016 16:22
В някои градове и села има повече работа, в други по-малко. Така е навсякъде. Имаш избор дори и в родния ти град да няма работа - или можеш да стоиш на помощи, или се местиш и бачкаш.

И си зарязваш къщата да я обират и да се руши, за да плащаш наем в големия град минимум едната заплата. В големите градове няма места в детските градини и училищата дори. Ако ти си намериш работа, дали половинката ще намери? Те обезлюдиха половин България с малоумието си. И сега на тези територии ще настаняват бежанци ,които ще хранят.
11 Октомври 2016 16:28
Община с население 4500 човека и 50% безработни си има дирекция "Финанси".

Която най-често в такива общини се състои от двама човека "директор" и касиерка.
11 Октомври 2016 16:42
Те обезлюдиха половин България с малоумието си. И сега на тези територии ще настаняват бежанци ,които ще хранят.


Кои точно са "ТЕ"? И какво трябва точно да направят "ТЕ"? Предполагам някои политици? Кои? Те ли са виновни, че хората правят все по-малко деца, а много по-бедни от България страни са много по-плодовити? Това български процес ли е или универсален за средно и силно развитите страни? Дали връзката между броя на селското население и икономическото развитие е право или обратнопропорционална?

Има ли партия, която предлага да направи това, което ти смяташ, че трябва да се направи за тези територии? Какво точно е то? Барем дадем акъл и на другите европейски страни, които, в една или друга степен, го имат този проблем (повечето от тях).
11 Октомври 2016 17:02
те са политици и тикви-бизнесмени, на които все вълната им пречи и все реват, че заплатите високи, а хората мързеливи, това са те, ти от тях ли си?
11 Октомври 2016 17:08
Якимово е типична малка община (около 4500 души), със стряскаща безработица (официално над 50% от хората не работят), застаряващо и намаляващо население, преобладаващо роми.


Кмете, то и в Африка е пълно със зебри, които много приличат на коне, ама никой не е успял да ги опитоми и да ги впрегне да работят !
11 Октомври 2016 17:28
tantus
11 Окт 2016 16:04



Или може би, при днешната система, за зомбираните е съвсем правилно, да няма човек право да живее и работи в родния си град и дом? А що ривете по комунистите тогава, че са интернирали два трима за 45 години?


Ти вместо да се правиш на последна инстанция, вземи и ти да прочетеш какво съм написал - не съдя, не казвам кое е добро и лошо. Просто споменавам факти. В някои градове и села има повече работа, в други по-малко. Така е навсякъде.


Е и аз споменавам факти. Споменавам фактите, дето ти си ги изпуснал. Под конкретния твой нов бисер, имам също намерението да спомена още един изпуснат от тебе факт. В градовете и селата в които има повече работа ( и най-вече по-големи заплати), това е защото са конфискувани ресурси от градовете и селата в които има по-малко работа и по-малки заплати. А тая конфискация, в крайна сметка се свежда до конфискация на къщите, изхвърляне на улицата, изселване, интерниране, превръщането на хората в евтини проститутки (говоря буквално а не преносно), и принуждаването им да си продават органите. С една дума, национализацията навремето пасти да яде. А и държавните дотации към губещото производство навремето (наречено "непазарно" във ден днешен), пасти да ядат в сравнение с държавните дотации към днешното губещо производство (нарочено за продиктувано то свободния пазар).

Но има и някои още по-мощни преразпределителни системи, даже и от държаните субсидии. Най-важното, както съм казвал е банкерския трик с емисията на пари от въздуха и даването им с лихва.
11 Октомври 2016 17:30
В България бизнеса е монополен, условия за конкуренция няма и никога не е имало, извън монопола останалото е шир-потреба със затихващи функции!
11 Октомври 2016 17:35
kaily
11 Окт 2016 17:02

те са политици и тикви-бизнесмени, на които все вълната им пречи и все реват, че заплатите високи, а хората мързеливи,


Мене на тия работливите хора най- ме е яд. Щото те дърпат все още каруцата на крадливите бизнесмено-полит-тиквонии. Понеже ситуацият е все повече работа за все по-малка заплата, от една страна; а от друга - на тиквите все повече им върви като на глупави. И като им каже човек на работливите, че като работиш все повече за все по-малко, е все едно, че работиш безплатно и тия отговарят "Ако останем и без тая заплата по-добре ли ще е?" Абре хора, хора ли сте или магарета? Без коя заплата ще останете - без тая дето я няма ли?
11 Октомври 2016 18:01

bgman13

11 Октомври 2016 17:35



12 Октомври 2016 02:17
tantus,

аз съм се местила от малък град в областен, после в София, оттам в Лондон.
Загубих 5 години от живота си за да си търся работа в България. Намерих я, дойде кризата и хайде навън...
Хората не искат да работят като роби! Така и трябва да бъде.



Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД