:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,251
Активни 544
Страници 10,181
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Сделката на България с еврото

Казват, че правителството преди дни е изпратило писмо до Европейската комисия да заяви намерение България да се присъедини към еврозоната. Явно поредният предпазливо-вежлив сондаж преди обвързващото изявление, че нашата страна желае да ползва правото си да приеме еврото за своя национална валута. Крайно време е, защото губим от всеки ден, в който стоим извън Еврозоната, макар че левът от години е твърдо вързан и пренася в икономиката както положителния ефект на твърдата парична котва, така и всички отрицателни ефекти, заради които доста финансисти съветваха страни с тежки проблеми в икономиката - като Гърция и Италия - да излязат от еврото.

Този път няма да повтарям икономическите аргументи защо е нужно час по-скоро България да замени лева с общата европейска валута и да излезе от сегашния паричен режим - скъп и сковаващ стопанското ни развитие. Иска ми се да подчертая чисто търговската, "сделкаджийската" страна на влизането в еврозоната, защото този важен аспект винаги потъва зад "макроикономически" и политически аргументи. Трябва недвусмислено да припомним, че



еврото е наше право и задължение



и не става дума тепърва някой да приема България където и да било. Единната валута на страните е част от договора, наречен "Европейски съюз". С подписването на договора между България и страните от ЕС, с който нашата страна се присъедини към тази международна организация и пое с него редица тежки ограничения и задължения, и ние както всички други страни в ЕС имаме и правото, и задължението да приемем общата европейска валута за национална. Разбира се - по правилата и когато изпълним критериите, посочени в същия Маастрихтски договор от 1992 г. Тези критерии са ясни и известни (друг е въпросът, че са измишльотина без икономически фундамент). В момента ги изпълняваме най-вече защото развитието на икономическия ни потенциал е потиснато от глобалната депресия. Знаем, че



"началниците" блокират присъединяването



на новобранците като България към части от европейския механизъм, като Шенген и Еврозоната, и налагат режим на някакъв нов "прием" на страните в тези вътрешни клубове в общия европейски клуб. Има и софийски папагали, които повтарят, че трябвало първо да кандидатстваме да ни приемат в "чакалнята" за Еврозоната. Въпросната "чакалня", т.е. измененият Европейски резервен механизъм (ERM II), всъщност е договор между Европейската централна банка, страните от Еврозоната и страните от ЕС, които още не са част от Еврозоната. България е част от този договор, както и от всички други договори, към които се присъединихме на 1 януари 2007 г. като нов член на Евросъюза. И забележете, че участието на страните в ERM II е доброволно! Друг е въпросът, че това участие е предусловие за присъединяване към Еврозоната. Но стига политика, къде е



великата сделка на България с еврото,



когато стане и наша национална валута? Щом България влезе в Еврозоната, ЕЦБ ще смени левовете с евро, а БНБ ще стане част от Евросистемата (централните банки на страните от Еврозоната). Просто казано: в деня на еврото ние, българите, даряваме БНБ на ЕЦБ, а ЕЦБ превръща левчетата (в брой и по сметка) в евро. В този момент нашият прочут валутен резерв става излишен. Това не е фискалният резерв на правителството. Резервът на борда се трупа в Емисионно управление от 1997 г. досега като обезпечение на левовете в обращение. Според последния баланс към 7 октомври общият валутен резерв е 44.9 млрд. лева, близо 23 млрд. евро. От тях нетно разполагаеми са над 18 млрд. евро. Изчезне ли левът, отпада нуждата от обезпечение.



Това са наши и само наши пари!



За да натрупаме този валутен резерв, през 1997 г. държавата взе при нечовешки условия заем от МВФ и Световната банка (отдавна е върнат), добави златния резерв, тоновете злато, скътани и в най-гладните години, всички собствени валутни резерви на централната банка (т.нар. депозит на Банково управление в Емисионно управление на БНБ). В никакъв случай не бива да се допусне при присъединяването ни към Еврозоната тези пари да отидат зестра за Европа. При замяната на левовете с евро този най-голям финансов фонд на страната трябва да остане в ръцете на българската държава, а Емисионното управление на БНБ (което играе ролята на валутен съвет в други страни с паричен режим като нашия) трябва да се закрие или да се трансформира в Държавен трезор, или в нова държавна банка, но отделна от БНБ и независима от евросистемата. Нито ЕС, нито ЕЦБ и евросистемата имат каквито и да е права върху тези пари. Те са буквално отгладувани от българите и трябва да се ползват само и единствено от България. Не че някой в ЕС или ЕЦБ е заявил претенции за 23 млрд. евро зестра на БНБ за българската евросватба, но е добре отсега да кажем на всички желаещи да препипат хазната с еврата, че няма как да стане. Толкова тъпи не сме и бунт ще има, ако се опита който и да е, в Брюксел или Франкфурт, да грабне целия (23 млрд. евро) валутен резерв на българите като своеобразен "данък евро". И тежко му, който в София клекне да хариже българския валутен резерв на Европа. Впрочем, дори да се съгласят да не го задигат, "началниците"



няма да позволят да харчим резерва



и тук ще са прави. От една страна, е безумно щастливият кабинет на власт в деня на еврото да гушне в бюджета си продукта на две десетилетия спестяване. От друга страна, "началниците" са и кредитори на България и с пълно право разглеждат нашия валутен резерв като обезпечение на своето вземане. Може да се договори (това "началниците" със сигурност ще приемат, защото в крайна сметка е в тяхна полза), че щом бъде освободен в деня на еврото,



с валутния резерв да платим дълга



на държавата, първо външния дълг (към 31.05.2016 г. - 9.8 млрд. евро), после - и ако искаме - вътрешния (3.5 млрд. евро към 31.05). Вероятно ще може да се договори остатъкът да се ползва като суверенен инвестиционен фонд или за национално съфинансиране по европроекти. Реалностите са такива. Съвършено сигурно е (нищо, че никой не го пише: за България и другите като нас - или лошо, или нищо) обаче:



приеме ли еврото, България остава без дълг



и дори със сериозен финансов ресурс за бъдеще. Съвсем реално ние ще се окажем единствената страна в ЕС без никакъв държавен дълг, дори с нетна финансова наличност в държавния фонд, наследник на борда. Но засега денят на еврото остава в неясното (макар и недалечно според мен) бъдеще и докато го чакаме, най-важната ни роля на граждани и съсобственици на валутния резерв е да следим зорко да не заграби някой "началник" спестените от нас десетки милиарди евро. Щото, който не знае и не гледа, го обират.

33
9437
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
16 Октомври 2016 18:56
Съвсем реално ние ще се окажем единствената страна в ЕС без никакъв държавен дълг


Това какво значение има за гражданите на страната като са най-бедните в ЕС?
16 Октомври 2016 19:01
Просто казано: в деня на еврото ние, българите, даряваме БНБ на ЕЦБ, а ЕЦБ превръща левчетата (в брой и по сметка) в евро.


И това било хубаво???
абеееееееееееееееееееее...........

И какво ми пречи и сега да си обърна левчетата в евро, ако ги имам в банката?

Тия тъпанари ни подготвят за двойното обедняване, спрямо това което сме сега.

п.п. И моля ви някой да ми обясни, щото не разбирам икономиката - като е толкова хубава тази Еврозона, защо англичаните така и не влезнаха в нея?
16 Октомври 2016 20:28
Едно действие е или право, или задължение, но не може да е едновременно и двете.
България е част от този договор

България или е страна по някакъв договор или не е страна. Не може да е "част" от договор, ама не може бе, наистина не може.
В никакъв случай не бива да се допусне тези пари да отидат зестра за Европа

Спокойно, г-н Хърсев, с тези пари ще закриляме милионите мигранти от Африка и Азия.
16 Октомври 2016 20:32
*
16 Октомври 2016 21:06
.
16 Октомври 2016 21:32
Хайде че ес ще се разпадне преди да се "облажим" от еврото. Такова облажване ще е.. че направо ще цъфнем и вържем.
16 Октомври 2016 21:45
добави златния резерв, тоновете злато, скътани и в най-гладните години, всички собствени валутни резерви на централната банка

Имам някакъв спомен, че седерастите изкараха златото на БГ и го пратиха в западни банки (щото сме щели да печелим от това ).
Та тук Хърсев послъгва. Не му е за първи път. Той си гледа неговия джоб, не си мислете, че милее за БГ.
16 Октомври 2016 23:17
Хайде че ес ще се разпадне преди да се "облажим" от еврото.

Но пък, когато се разпадне, ще намажем дебело филиите.
16 Октомври 2016 23:19
Браво господин Хърсев ! Дано !
16 Октомври 2016 23:56
След като всички разбраха, че еврото е дефектна валута, защото не можеш да имаш обща валута в общ пазар без общ държавен тип бюджет, след като го видяха и го виждат, като последица за страните от Южна Европа, то да искаш България да се присъедини към еврозоната е безумие.

Опоскването на валутният резерв може да е съблазнително за някои, но то е краткотрайно. А след това ?

България може и да се присъедини към еврозоната, но едва тогава, когато еврото бъде поправено. Когато се появи общ европейски тип бюджет, централизирани данъци и плащания. Когато учителя от Горно Нанагорнище започне да получава заплатата си директно преведена от Брюксел по перото "Образование в ЕС".

Ако България приеме еврото преди въвеждането на общ държавен тип бюджет за еврозоната, то след опоскването на валутният резерв ще е принудена да започне прогресивно да задлъжнява. Защото няма механизъм да коригира търговският си баланс, който тогава рязко и нарастващо ще се влоши.
17 Октомври 2016 00:02
Опоскването на валутният резерв може да е съблазнително за някои, но то е краткотрайно. А след това ?
Ха, хайде сега, въпроси! На кой му пука за след това? Каквото има да става - ще става. Някои ще се нагушат вероятно, едва ли краткотрайно - другите, както обикновено ще - там каквото се казва - супичката.
17 Октомври 2016 03:21


17 Октомври 2016 03:42
Веднъж и аз да съм напълно съгласен с Хърсев.
Друга тема е каква част от читателите му са разбрали за какво иде реч.
Най вероятно болшинството от тях не правят съществена разлика, дали например България или Румъния ще влиза в еврозоната.
Кой знае защо си мислят че влизането в еврозоната е почти еднакъв процес и за двете държави.
И трудно разбират защо това е полезно за България и не толкова за Румъния, още по малко за Чехия, Унгария, Полша и да не говорим за Англия.
Просто защото не са наясно в детайлите на валутния борд.
Да се надяваме че от статията на Хърсев поне частично са схванали, как сега получаваме негативите от еврозоната, без да ползваме предимствата.


17 Октомври 2016 03:54
Защото няма механизъм да коригира търговският си баланс, който тогава рязко и нарастващо ще се влоши.

За тази цел (да има механизъм да коригира търговският ни баланс) трябва първо да напуснем валутния борд!

17 Октомври 2016 04:10
И моля ви някой да ми обясни, щото не разбирам икономиката - като е толкова хубава тази Еврозона, защо англичаните така и не влезнаха в нея?

Ами ако не бяхме във валутен борд и за нас нямаше да има особен смисъл да бързаме да влизаме в еврозоната.
Обаче докато сме във валутен борд, а сме извън еврозоната, на практика сме прецакани.
Не случайно другите източноевропейски държави, които като нас бяха във валутен борд, отдавна побързаха да влязат в еврозоната.
Само ние като последни малоумници си клечим във валутен борд извън еврозоната.

И за разлика от Хърсев, имам големи съмнения че лесно ще ни допуснат до еврозоната.
Нищо че ще изпълним критериите за влизане в еврозоната.
Ако помните, ние и критериите за шенген изпълнихме навремето.


17 Октомври 2016 07:47
Фактите, посочени от г-н Хърсев, са малко известни, макар и публични, и през последните 19 години абсолютно по никакъв начин не са присъствали в медиите.
Активът от петнайстина милиарда, който споменава г-н Хърсев, са ограбените пенсии и спестявания на ВСИЧКИ работили досега. Тези пари са дивашката бедност, в която внимателно и с любов ни разположиха евроатлантическите модератори. Тези пари са пенсиите по 120 лева на нашите родители, тези пари са спестяванията на нашите родители, правени в продължение на 20-30 години, тези пари са дрехите, купени преди 1990, които нашите родители носят и до днес, тези пари са забраната за медицинска помощ на нашите родители и смъртта им от тривиални лечими болести.
Ако с преминаването към евро в баланса на БНБ предстои да се появи актив от десетина милиарда, това незабавно би станало публично. Фактът, че това не е така означава че не предстои да се появи абсолютно никакъв финансов актив, т.е. цялото имущество, спестявания и живот на родителите ни и половината от нашия е ограбен окончателно и завинаги от тиквите.
Повечето от тези пари тиквите вече са ги дръпнали (гласно или негласно; юридически или фактически) като кредит, а остатъкът им ще бъде за лихвите по тоя кредит. А лихвите със сигурност са повече от прекрасни и надхвърлят и най-дръзките очаквания на всеки финансист - в това може да сме абсолютно сигурни. А още по-вероятно ако е имало такива пари тиквите да са подписали отказ от използването им, например купили са некви "ценни" книжа с тях, които ще се "изплащат" след 99 години. Затова изглежда е бил целият зор България непременно, каквото и да стане, да се управлява от тиква.
След прехода към евро и анулиране на всички държавни активи, свързани с валутния борд, медиите ще започнат да намекват, че управлението на Орешарски всъщност не е било толкова неуспешно, че социалистическата партия всъщност не е толкова деструктивна, а си е съвсем европейска партия, и дори Пеевски не е чак такъв престъпник щом все пак никой не е доказал никакво негово престъпление, и вероятно дори ще има право на бизнес ако желае в тази демократична свободна страна с многопартийна система, пазарна икономика и американски посланик.
17 Октомври 2016 09:10
Вчера в 20:32 ч. написах коментар, как е заменен със звездичка за мен е загадка?!
17 Октомври 2016 09:54
Знаем Хърсев, че си мислите, че тия 20 млрд. са само Ваши, ама за хората файда йок от въртележката, дето я готвите.
А! Веднага ще ни представят и сметката за Гърция, Кипър, и прочие... и после ББ ще обяснява как взима кредити, щото парите ги няма...
Цялата битка е овреме да се ликвидира вкусната хапка от 20 млрд..
17 Октомври 2016 09:55
ако се опита който и да е, в Брюксел или Франкфурт, да грабне целия (23 млрд. евро) валутен резерв


Брюксел? Ако има таквиа кинти, то те са или ще бъдат откраднати от нашите мушмороци. А пък концепцията 1 лев към 1 евро за цените е силно притеснителна. А познавайки нашите търгаши и измекяри шанса за шоково 100%тово поскъпване е силно реалистично. И тогава вече го втасахме. Аме влезнем ли веднъж, няма излизане - справка какъв филм им спретнаха на гърците. И Ципрасчо как се врътнА на 180 градуса след среща с буля.
17 Октомври 2016 10:57
И хубаво де, като останем без дългове ще имаме ли задължението да плащаме дълговете на по-богати от нас държави? Защото всичките спасителни планове се финансират от държавите от еврозоната и де факто дълговете се плащат солидарно. Защото ако това е така, ползата от еврозоната ще е много съмнителна.
17 Октомври 2016 17:57
Странно е, че д-р ик. може да напише толкова глупости.

Черна гора и Косово са с евро и може би затова прогресират. Всички държави по света, които не ползват еврото, ще закъсат.
Що се отнася до изплащане на дълга, всеки го знае. Банките дават заем и не искат да им се връща, а искат да събират лихва. Дори държава, като Норвегия, която е нетен донор, има заем от стотици милиарди долара. А ако някой, както Чаушеску сведе заема до НУЛА, го чакат неприятни неща.
17 Октомври 2016 18:59
Гърция прие еврото и няма държавен дълг.

Чехия, Унгария, Румъния и Полша като по-прости не щат и да чуят за присъединяване нкъм еврото и изпускане на контрола върху паричните потоци и си държат собствените валути.

Италия се готви да излезе от еврозоната в опита да спаси икономиката си.

А нас, като най-умни, несъмнено ни очакват реки от евромед и евромасло.

17 Октомври 2016 22:28
Ами като не искате еврото, защо не искате да махнем валутният борд?
Така хем ще станем наистина независими в паричната си политика от ЕС, и пак ще освободим тези пари за които говори Хърсев.
Ама нещо май ви е страх от родните банкстери.
Що ли???

Рано или късно валутния борд ще се махне.
Има само два варианта.
Връщане към независим лев или въвеждане на еврото.
Коя от двете злини ви изглежда по малка?



17 Октомври 2016 23:02
Рано или късно валутния борд ще се махне.
Има само два варианта.
Връщане към независим лев или въвеждане на еврото.
Коя от двете злини ви изглежда по малка?


т.е. след падане на валутния борд ни чакат две злини- по-малка и по-голяма?

тогава що да пада борда, и сега си имаме злина някаква.
17 Октомври 2016 23:43
Коя от двете злини ви изглежда по малка?


Въпросът е некоректен. С влизането си в ЕС, България е поела задължението при изпълнение на цитираните по-горе рамкови условия, да влезне и в Еврозоната.
Тачър и датчаните си оставиха навремето opt-out клауза.

Да илюстрираме като дядо ЗИП :

http://www.youtube.com/watch?v=lP1Xk2UcQpY

Ако обаче хипотетично се приеме, че такъв избор би съществувал, аз избирам първият предложен изход от Валутния борд. Валутният борд теоретично не е замислен като някакъв перманентно прилаган инструмент на парична политика респ. на отсъствие на такава.
Това че Хърсев напоследък под път и над път е почнал масивна пропаганда за влизане в Еврозоната, съвсем не означава, че това е първо: разумното решение към настоящия момент и второ: че България доброволно взима това решение. Подтикът идва отвън, от "началниците". А това е против интересите на държавата!
18 Октомври 2016 00:39
т.е. след падане на валутния борд ни чакат две злини- по-малка и по-голяма?
тогава що да пада борда, и сега си имаме злина някаква.

Ако се разпадне ЕС, както мнозина си мечтаят, оставаме вързани към марката.
Тогава еврото ще ни изглежда като приказка в сравнение с марката.
Искаме не искаме сами ще зарежем валутния борд.
18 Октомври 2016 00:45
Въпросът е некоректен. С влизането си в ЕС, България е поела задължението при изпълнение на цитираните по-горе рамкови условия, да влезне и в Еврозоната.

Ние условията ги изпълнихме и дори преизпълнихме още при Дянков.
Сега сме дори по зле с условията, отколкото тогава.
Можехме спокойно да влезем с Прибалтика, ако тогава искахме.
След Гръцката трагикомедия, сега едва ли ще ни чакат с отворени обятия.
18 Октомври 2016 09:04
Ако България приеме еврото преди въвеждането на общ държавен тип бюджет за еврозоната, то след опоскването на валутният резерв ще е принудена да започне прогресивно да задлъжнява.


Нали целта е постоянно да задлъжнява?
18 Октомври 2016 22:56
ПАК‌ ли ще купувате фабрика на 8 септември, бе?!
18 Октомври 2016 23:02
Neopol
16 Окт 2016 23:56

Вероятно сега когато UK излезе, може и да стане. Обаче не и с Меркел и Оланд начело.
19 Октомври 2016 06:53
Друга тема е каква част от читателите му са разбрали за какво иде реч.

Читателите на в-к Сега ? Малка част, много малка, кажи-речи двама или трима ведно с автора.
Останалите ги тресе носталгия по младините, която бъркат с житейски успех.
Те и от политикономия не са разбирали никога, но поне се чувстваха успели, защото съседа също нямаше лада, та базата за сравнение бе същата.
19 Октомври 2016 21:50
dissidentbg: Черна гора и Косово са с евро и може би затова прогресират.
А някой знае ли, какво означава тая думичка- "прогресират"? Някой бил ли е в Черна гора - Црна гора, или по западняшки- Монтенегро? Или в Косово? Никаква работа няма за хората, аз да ви кажа.

Монтенегро е "европейски проект" за разделяне на Югославия (Сърбия). По метода - разделай и владей. Иначе са били винаги свързани с историята на Сърбия и Югославия. Те никога не са имали собствена валута - още от 1992 година (след отделянето от Югославия). И там са скали + достъп до морето. Почти никакво земеделие.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D1%80%D0%BD%D0%B0_%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B0
20 Октомври 2016 14:42
При замяната на левовете с евро този най-голям финансов фонд на страната трябва да остане в ръцете на българската държава,

Може да пишете за "българска държава", но на практика след демографската катастрофа на българите, държавата ще е на ромите и на мигрантите. Нали такава беше вашата сделка!
Иначе, след като държавите в ЕС се напълнят с мигранти, всички страни една по една ще излязат от Евросъюза.
ЕС отчасти се разпадна. Гърция и Италия са фалирали, Англия е след Брекзит. Моята прогноза е, че ЕС ще се разпадне окончателно до 2030 г.
Какво евро какви пет лева!
ПП
Трябва да мислим какво ще стане в България след ЕС!

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД