:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 136
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Опит

Испания погна корупцията по висшите етажи на властта

37 членове на управляващата Народна партия и бизнесмени са обвиняемите за вземане на подкупи срещу изгодни договори за обществени поръчки
Снимка: ЕПА/БГНЕС
37 души са на подсъдимата скамейка по делото, определяно като процесът на годината в Испания, което започна преди дни в Мадрид. Очаква се то да продължи няколко месеца.
В Испания започна мащабно дело за корупция, в което основните подсъдими са бизнесмени и водещи фигури от управляващата Народна партия. 37 души са изправени на подсъдимата скамейка по обвинения, че са участвали в раздаване и получаване на рушвети с цел спечелване на апетитни обществени поръчки. Очаква се в съдебната зала в Мадрид да се чуят разкрития, които могат да предизвикат големи сътресения в страната, която от почти година е затънала в тежка политическа криза. Процесът с участието на високопоставени политици е нов етап в борбата срещу корупцията в Испания, категорични са местни анализатори. Делото се очаква да продължи няколко месеца.

Делото, придобило известност като "Гюртел", е определяно като процеса на годината в Испания. В хода на разследването бяха разкрити сметки в швейцарски банки, фалшиви фактури и куп закононарушения, извършвани от членове на Народната партия. В центъра на процеса е Франсиско Кореа - бизнесмен с близки връзки в Народната партия, който е обвинен, че е плащал подкупи на партийци в периода между 1999 г. и 2006 г. в замяна на договори за извършване на обществени дейности и организиране на различни събития. Наричаният Дон Вито като героя от филма "Кръстникът" Кореа е смятан за лидер на престъпната схема и ако бъде признат за виновен,



може да бъде изпратен зад решетките за 125 години



Сред подсъдимите са трима бивши ковчежници на Народната партия, като единият от тях, Луис Барсенас, е бивш близък сътрудник на испанския премиер Мариано Рахой. Министър-председателят не е разследван по случая "Гюртел".

През 2013 г. се появиха ръчно написани счетоводни документи, съхранявани от бившия ковчежник на Народната партия Луис Барсенас, а разследването по случая "Гюртел" се разширява до финансите на управляващата партия. Барсенас беше арестуван, а в швейцарски банкови сметки бяха открити десетки милиони евро.

Скандалът, който преследва Народната партия от 2009 г.,



доведе до оставката на здравната министърка Ана Мато



преди две години. Бившият й съпруг Хесус Сепулведа е съден за незаконно присвояване на пари, измами и злоупотреба с власт, извършени по времето, докато е кмет на Посуело де Аларкон, западно от столицата Мадрид. Семейството е обвинено, че е приемало ваканции, подаръци, сред които и стоки на "Луи Вюитон", автомобил "Ягуар", а на всеки рожден ден на децата им имало клоуни, ангажирани от компаниите на Кореа.

През септември т.г. сенаторът от Народната партия Рита Барбера напусна партията, след като Върховният съд обяви, че ще започне разследване на съмненията за пране на пари по време на 24-годишното й кметско управление във Валенсия. В проучване на общественото мнение, направено през февруари т.г., анкетираните посочват корупцията като един от най-големите проблеми на обществото, веднага след безработицата.

Партията на премиера Рахой е разяждана от корупционни скандали в последните години. Бившият шеф на МВФ Родриго Рато, който беше министър на икономиката на Народната партия и вицепремиер, е съден от испански съд за злоупотреби с корпоративни кредитни карти, докато отговаря за две водещи банки в страната.

Мащабната корупционна схема, която е в основата на разследването "Гюртел", всъщност е



разкрита случайно от испанска държавна чиновничка



Струва ли си да си съсипеш спокойния живот на човек от средната класа, ако това означава да предадеш на правосъдието богати и влиятелни хора заради съмнения за корупция? Да, категорична е пред Би Би Си 50-годишната Ана Гаридо, която има основна роля при разкриването на огромната корупционна мрежа в Народната партия. Това обаче съсипва живота й.

Ана Гаридо започва работа в администрацията на градчето Боадия дел Монте, в покрайнините на Мадрид, през 1993 г. Днес тя е безработна, след като се оказва принудена да напусне заради разкритията, които прави. През 2007 г., докато работи в общинския отдел за младежта, Гаридо получава странно нареждане, според което договори за обществени поръчки трябва да бъдат раздадени на точно определени фирми. Тя проверява данните и установява, че свързани с тогавашния кмет на града Артуро Гонсалес Панеро фирми са се облагодетелствали, без изобщо да са участвали в търгове. До този момент "обичах работата си; имах добра заплата, купих си нов дом и пътувах много. Бях един много щастлив човек".

Когато Гаридо започва да осъзнава размерите на скандала, който се простира доста извън пределите на родния й град, тя е уплашена, незащитена и уязвима. "В Испания няма такова нещо като права за хората, които разобличават закононарушения. Не само че не сме защитени, но и



може да бъдем подложени на тормоз от тези, които обвиняваме



в злоупотреба с власт", споделя жената. Доказателствата, събрани от Ана Гаридо, са предадени на разследващия съдия Балтасар Гарсон. Отношението, с което по-късно се сблъсква на работното си място, я докарва до клинична депресия и накрая тя е принудена да напусне държавната администрация. "Шефовете ми заседаваха без мен, непрекъснато ме караха да сменям кабинета си и спираха всеки проект, по който работех. Всеки ден, когато пристигах на работа, не знаех какво ме очаква".

Ана Гаридо печели съдебно дело срещу градския съвет за тормоза, на който е подложена, но все още не й е изплатено обезщетението от 95 000 евро, тъй като управата на Боадия дел Монте обжалва решението. Освен това Народната партия се оплаква, че Гаридо е съхранявала неправомерно общински документи в дома си. Тя също така твърди, че е била оклеветена и в испанските медии. "Някои от приятелите ми ме попитаха дали съм подправяла документи. Подобни акции целят да дискредитират хората, които разкриват закононарушения. Не съм единственият човек, на когото се е случило това." И веднага дава пример: в испанската област Андалусия трудовият профсъюз UGT се опита да вкара в затвора за 4 години бившия си служител Роберто Масиас по обвинения, че е откраднал компютърни файлове, помогнали да се разкрият измами с използването на правителствени субсидии. Гаридо твърди, че всички парламентарно представени партии в Испания освен Народната партия подкрепят предложението й да се осигури правна защита на хора като нея.

Заслужава ли си всичко това? "Все още има голяма корупция в Испания, но може би днес хората ще се замислят два пъти, преди да нарушат законите. Аз лично отново бих постъпила, както направих, но успях да стигна толкова далеч, защото нямам деца. Нямаше да позволя да стана обект на изнудване и директни заплахи, ако това засяга живота на децата ми", категорична е Ана Гаридо.



Снимка: ЕПА/БГНЕС
Бизнесменът Франсиско Кореа, известен като Дон Вито, е основният обвиняем по делото.
Снимка: "Ел Паис"/Би Би Си
Ана Гаридо разкрива престъпната корупционна схема, в която се оказват заплетени висши членове на управляващата Народна партия и бизнесмени.
1
2689
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
19 Октомври 2016 13:38
И ни разправят басни и приказки за приказни страни, където подгонили корупцията по висшите етажи на властта. А тук не подгонили нищо, щото няма корупция. Въобще и изобщо. И така вече повече от четвърт век...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД