:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 234
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Телефонни измами се разкриват. Рядко и частично

Разследващите постигнаха осъдителни присъди за “мулетата”, взели над 500 хил. лв. от възрастна жена, но така и не намериха “мозъка” на схемата
СНИМКА: БГНЕС
Телефонните измами носят приходи от милиони, но организаторите им рядко се разкриват.
Прокуратурата и МВР не могат да се похвалят с особени резултати при разследването на телефонни измами. Това се дължи както на спецификата на самите престъпления, така и на общото ниво на разкриваемост. А то е плашещо ниско. И то при най-често срещаните престъпления като кражбите. Телефонните измами обаче също добиват масовост. Статистиката на МВР сочи, че през миналата година са регистрирани 918 телефонни измами. Разкрити са 85.

Сред тях обаче е най-голямата, извършена някога у нас - тази в Първомай на 8 септември м. г. Тогава двама души успяха да измамят възрастна жена с инициали Е.А., която им даде общо 575 760.70 лв. Преди две седмици те получиха присъди на първа инстанция - Албенко Методиев - 7 години, съучастникът му Борислав Димитров - на 5 години. Случаят придоби широка известност, след като полицията обяви, че го разкрила.

На фона на непрекъснатите предупреждения към пенсионерите, известни със своята наивност при телефонните измами, този случай беше наистина показателен, защото възрастната жена бе услужила на измамника с ъглошлайф, с който да отвори касата с парите.

Освен с разбиването на сейфа случаят е показателен и за самата схема на измамата - класическа, при която поръчителят никога не бива открит. Методиев, който е сочен за извършител, всъщност е "мулето". Пред разследващите той обяснява, че пуснал в интернет обява, че си търси работа, а на следващия ден му се обадил непознат мъж и го попитал иска ли да изкара пари. "Непознатият му казал, че трябва да отиде до Първомай, откъдето да вземе пари и документи и да ги "достави" до Велико Търново. След това го уведомил за адреса в Първомай и му съобщил, че там живеела възрастна жена", пише в съобщението на прокуратурата. Когато отива на място, Методиев се представя за служител от здравната каса. Възрастната е жена е "обработена" по телефона, че внукът й, чиито са парите, е пострадал в катастрофа и трябва спешно да се оперира, защото бил загубил единия си крак, но другият можел и да бъде спасен с пирони и скоби на цена 30 хил. лв.

"Възрастната жена се притеснила за внука си, който същия ден бил в нейния дом и малко преди телефонното обаждане тръгнал за Пловдив. Тя казала на непознатия, че има само 500 лева, събрани от пенсията. Непознатият заявил, че за да започне операцията, трябвало спешно да се дадат още пари. Е.А. предложила на непознатия да се обади на родителите на внука й. Мъжът отвърнал, че бащата давал кръв и предал телефона на непозната жена, която се представила за дъщерята на Е.А. и казала: "Майко, много е зле, отива! Каквото имаш, събирай!". Е.А. поискала да излезе да търси пари. Непознатият мъж я предупредил никъде да не ходи, да не затваря телефона и казал, че ще изпрати служител от здравната каса да вземе парите, които имала вкъщи", пише в обвинителния акт срещу двамата.

След телефонното обаждане от мнимия "д-р Николов" в дома на възрастната жена се появява Методиев. На нея предварително й е обяснено, че се искат парите от сейфа в къщата. Тя му дава тесла, кирка, бормашна и ъглошлайф. Мъжът обаче не успява да отвори касата, взима 500-те лв., събрани от пенсията й, и си тръгва. След това обаче получава ново обаждане от "д-р Николов", връща се, купува нов ъглошлайф от магазин в Първомай, успява да среже сейфа, взима парите и бяга. Междувременно възрастната жена започва да задава въпроси: "Е.А. попитала "д-р Николов", с когото през цялото време разговаряла по телефона, къде е автомобилът, с който бил дошъл "докторът от здравната каса", а той й отвърнал, че бил паркирал другаде, и затворил телефона". Малко след като Методиев си тръгва, тя се обажда в полицията и започва разследване. По-късно същия ден колата на Методиев е забелязана край Килифарево. Вечерта е арестуван и Димитров, сочен за негов съучастник. Той също твърди, че е получил обаждане по телефона и обещанието да изкара 500 евро, ако отиде до билборд, близо до разклона за с. Добромирка, Севлиевско, и прибере едни пари. Малко преди полунощ е на място, започва да търси парите в тревата и е арестуван.

След задържането му Методиев се признава за виновен. Димитров - не. Въпреки това и двамата са осъдени. "Д-р Николов" обаче изобщо не е открит. По делото той се води неустановено лице. Парите са собственост на строителна фирма от Хасково, пише в решението на районния съд в Първомай.

От гледна точка на схема измамата в Първомай не е нещо особено, а класическа. Разкриването й също не излиза от рамките, в които се движат тези разследвания - "мулетата" са заловени, "мозъкът" - не. Наскоро от прокуратурата представиха анализ, от който се вижда, че наред с неособено високата разкриваемост липсата на наказания за организаторите на тези схеми също е масова. Обикновено при измамата има три нива - т. нар "въртячи", които контактуват с жертвите по телефона, на второ ниво са хората, които транспортират парите, често пъти това са таксиметрови шофьори, наети по обяви за работа, които не знаят какво носят и третото ниво са "мулетата". Т.е. в случая не са разкрити и "въртячът", и организаторът на измамата.

За тези неуспехи могат да се посочат множество причини. Често пъти разследващите успяват да стигнат до човека, на чието име се води СИМ картата, от която се провеждат разговорите с жертвите. Оказва се обаче, че формално той притежава стотици или дори хиляди такива. От прокуратурата разказаха за мъж от Добрич, на когото се водели около 80 хил. карти и за друг от Димитровград с около 25 хил. Разследващите обявиха, че ще поискат законови промени, с които да се ограничи броят на картите, които един човек може да си купи. Друг проблем се оказва изискването в НПК за разследващите да дават информация за човека, чиито данни искат от мобилните оператори. От МВР и прокуратурата твърдят, че искат данните, за да разберат кой говори по телефона и няма как да дадат такава информация преди това. Освен това има и лоша организация при работата на отделните дирекции на МВР. Често пъти обаждането е от територията на една област, а предаването на парите в друга. В тези случаи трябва координация между полицията в различни градове, но такава трудно се постига. И още един - повечето разговори между измамниците се водят на ромски и полицаите не разбират какво се говори. Все пак обаче разследващите са установили, че голяма част от тези престъпления се вършат от ромски фамилии в региона на Плевен, Русе и Велико Търново.

В същото време от прокуратурата отчитат, че телефонните измами вземат по-застрашителни размери. В този "бизнес" се въртят милиони. Само за миналата година измамниците са взели над 6.7 млн. лв. Според данните през 2014 г. са взети над 3.8 млн. лв. Година по-рано са били 4.3 млн. лв., а през 2012 г. - над 2.3 млн. лв. Най-често жертви на телефонни измами са възрастните хора от градовете, а най-"работещият" сценарий е пострадал в катастрофа близък или болен от заразна болест. В масовия случай измамите се вършат с обаждане на стационарен телефон. Най-често хората дават между 1000 и 3000 лв.

Извършителите пък са на възраст между 18 и 35 години, предимно безработни, с ниско образование, осъждани.
СНИМКА: БГНЕС
Полицейските акции срещу телефонни измамници не са малко, но при тях хващат предимно "мулета".
2616
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД