:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,437
Активни 491
Страници 23,847
За един ден 1,302,066

Задължително 50% родни стоки в супермаркетите - вредно и скъпо за всички

Държавата смята да направи следното: Забраняваме ви да купувате определен продукт от Гърция или Румъния за 1 лев за килограм, а за 1.30 лева от България само защото е произведен тук
Снимка: БГНЕС
През лятото на 2013 г. производители на домати протестираха срещу вноса на домати от Македония, който подбивал пазара на българските. Тогавашният земеделски министър Димитър Греков въведе мобилни групи по тържищата да проверяват откъде са плодовете и зеленчуците, които се продават. Очевидно, че от тези фойерверкни намеси нищо не се получи.
За съжаление вече над 25 години след началото на прехода от планова към пазарна икономика родните политици така и не успяха да проумеят как функционира тя и какви са подходящите мерки за стимулиране на устойчив стопански растеж. В последните седмици в публичното пространство излязоха слухове, че правителството е на път да наложи на търговските вериги една изключително опасна регулация, която ще окаже негативно влияние върху финансовото състояние на компаниите, сектора и икономиката на страната. Коментираната регулация най-общо казано гласи, че търговските компании ще бъдат задължени 50% от храните, които се реализират през тяхната търговската мрежа, да бъдат купувани от български производители.

Целта на предлаганата регулация е пределно ясна: да се стимулират българските производители на хранителни стоки. Най-честият аргумент, който се изтъква в защита на тази теза, е, че търговците заливат пазара с нискокачествени чуждестранни хранителни продукти. Тук основните проблеми са два.

Първият е свързан с това, че явно държавата не успява да изпълни функцията си да следи качеството на продуктите, които влизат в държавата и се реализират в търговската мрежа. Това са редица държавни институции, които се финансират от нашите данъци през държавния бюджет, които явно не успяват да си свършат работата по достатъчно ефективен начин. Вторият е чисто концептуален и е свързан с това, че ако определен търговец системно предлага нискокачествена продукция на клиентите си механизмите на свободния пазар ще го принудят по един естествен начин да спре да доставя тези продукти, защото потребителите няма да ги купуват и по този начин търговецът ще трябва да трупа загуби. Важен щрих е, че дори и към момента търговците предпочитат да работят с местни производители от чисто маркетингова гледна точка, а не защото някоя регулация им го налага. Поради чисто психологически фактори българският потребител търси българска продукция и напълно логично търговците капитализират от това.



Идеята за изкуствено налагане на ограничение от 50% е лишена от икономически смисъл,



защото нейното изпълнение ще доведе до много повече проблеми, отколкото реално може да реши (ако изобщо). На практическо ниво целта на всяка една търговска компания, която оперира в условията на пазарна икономика, е да реализира печалба чрез продажбата на стоки. Колкото по-ниска е цената на придобиване на определен продукт, толкова по-висока е печалбата, която търговецът ще успее да получи при успешна реализация на стоките си. В случаите, в които продажбата на един продукт не генерира достатъчно висока печалба за търговеца, той просто спира да го продава. Регулацията, която се коментира в момента с министерство на земеделието, е изключително опасна, защото ограничава възможността на бизнеса да оптимизира ефективно оперативните си разходите през силата на свободния пазар, а това е основна движеща сила в една пазарна икономика.

На практика това, което казва държавата, е следното: Забраняваме ви да купувате определен продукт от Гърция или Румъния за 1 лев за килограм, а за 1.30 лева от България само защото е произведен тук. В тази ситуация търговецът ще бъде изправен пред ситуацията, в която ще трябва да реализира загуба в размер на 30 стотинки за всеки продаден килограм от съответния продукт, ако не успее да прехвърли по-високата цена на продукта върху крайните потребители. В единия случай губи търговецът, а в другия - потребителят. Тук дори изключвам хипотезата, в която поради чисто климатични, сезонни и форсмажорни фактори този продукт не е наличен на пазара в момента в България. В тази ситуация губещите страни са много.



Българските производители



Факт е, че и към момента търговците работят предимно с български доставчици просто защото успяват да постигнат конкурентни цени спрямо съответния ценови клас продукция. Това важи в най-голяма степен за чисто българските продукти, които са специфични за нашата кухня и култура. Тази категория включва всякакви млечни продукти, консерви и подправки. В този аспект "невидимата ръка" на свободния пазар изпълнява перфектно своята функция да създава икономически позитиви за цялото общество чрез следването на индивидуалните интереси на производителите, продавачите и потребителите и налагането на регулации от страна на държавата е абсолютно ненужно и само би влошило равновесното състояние на пазара. Това е един изключително елементарен икономически термин, който Адам Смит въвежда преди над 250 години.

В други хранителни категории обаче ситуацията е малко по-деликатна. Ако вземем примерно зеленчуците. За да има икономически позитиви един търговец да ги продава, трябва да постигне минимална цена на продажба, която да покрива оперативните му разходи. Следвайки тази логика, на теория за него е изключително негативно държавата законово да му налага да купува домати (примерно) по 1.30 лева, когато от съседни на нас страни може да го прави по 1.00 лев. Това впоследствие би довело до голямо изкривяване на самия пазар на домати у нас, защото България така или иначе към момента внася една огромна част от зеленчуците си от чужбина, защото няма достатъчно местно производство, което да задоволи вътрешното потребление. Тоест за да отговорят търговците на изискванията на държавата, ще се създаде непазарно покачване на цените поради изкуственото повишаване на цените на продуктите. Като крайна мярка търговците просто ще трябва да спрат да предоставят тази хранителна категория на клиентите си, защото под тези регулации ще трупат само загуби. Търговията ще се възстанови отново едва когато цените на предлагане се срещнат с цените на търсене. Това се учи в първи курс по икономика във всеки университет.

Ако държавата наистина има желание да помогне на българските производители, просто ще трябва да започне да води икономически политики, които да намаляват тяхната данъчна, административна и регулаторна тежест, за да могат тези компании да инвестират повече в нови машини и технологии, с които да се подобри производителността на труда, а оттам и себестойността на продукцията.



Губят потребителите

Негативните ефекти върху потребителите, които неизменно ще последват от въвеждането на тази регулация, ще бъдат свързани най-вече с увеличаване на разходите и ограничаване на избора им. Ако търговците успеят да прехвърлят увеличението в цените на продаваните от тях продукти върху крайния клиент, ще видим ограничаване на възможността му да потребява други стоки услуги. От друга страна, ако търговецът не успее да реализира продукцията си на пазара на цени, които да покрият оперативните му разходи, той просто ще бъде принуден да спре продажбата на въпросния продукт, защото няма абсолютно никаква икономическа изгода от това. И в тази ситуация губещ отново ще крайният потребител, който няма да има възможността да потребява изчезналата от пазара стока.



Губят търговците

Търговците ще бъдат изправени пред ситуацията, в която ще трябва да реализират загуби (ако естествено не успеят да прехвърлят по-високата цена на покупка на продуктите върху крайните потребители) по търговските категории, които влизат в обхвата на предлаганата от държавата регулация. Това от своя страна ще намали маржа на печалба, което ще окаже негативно влияние върху нетната печалба. В тази ситуация бизнесът ще бъде принуден да оптимизира разходите си по други начини, които най-лесно се постигат чрез съкращаване на персонал или намаляване на заплатите на заетите, както и спиране изпълнението на бъдещи инвестиционни проекти в страната.

На теория в макроикономически аспект тези фактори ще доведат до ограничаване на икономическия растеж поради спада в инвестиционната активност, ръст на безработицата и свиване на доходите. Имайки предвид, че по-голямата част от търговските вериги в България са големи международни компании, това ще доведе и до спад в чуждестранните инвестиции в сектора. Като вторичен ефект инвестиционни проекти и в други сектори на икономиката биха били поставени под съмнение поради нестабилната регулаторна рамка в страната.



Губи страната

Най-големият губещ в тази ситуация обаче е държавата поради следните причини. Първата и може би най-съществена причина е, че подобни регулации директно увеличават нивата на несигурност във всяка една икономика. Те са изключително вредни, защото излъчват негативен сигнал към бизнеса, че във всеки момент има реална възможност да им бъде въведена регулация, която да увеличи данъчната и административната тежест, или както е конкретно в случая с коментираната регулация - да ограничи възможността им да оптимизират ефективно оперативните си разходи. Пряк резултат от увеличението на икономическата несигурност е намаляването на оперативните маржове на печалба на тези компании, което от своя страна води и до спад в инвестиционната дейност от страна на компаниите, които оперират в сектора, който влиза в обхваната на дадената регулация.

Вторият значим проблем е, че обсъждането на такива промени в законодателството показва дълбоко непознаване на чисто юридическите последствия от въвеждането на търговски ограничения в Европейския съюз. Към момента ЕК е стартирала проверка за близки като смисъл протекционистки регулации, въведени в Румъния и Унгария, които на всичкото отгоре са доста по-леки от тези, които се обсъждат у нас. В този контекст дори коментирането на този сорт политики дискредитира управляващите.



Заключение

Надяваме се коментирането на тази мярка да бъде просто една популистка идея на правителството, с която се цели консолидация на електората преди президентските избори и скоро след тях просто да бъде отхвърлена, както вече се случи на няколко пъти с други противоречиви закони.

Много е важно министърът на земеделието да не се поддаде на популистки и лобистки натиск. Личното ми впечатление от нея е за подготвен експерт, който добре разбира колко вредна за икономиката на страната би било въвеждането на една подобна регулация.



КАРЕ

"Кисело мляко от Дания?! Това е перверзия"

Земеделското министерство подкрепя идеята за протекция на българските стоки, а БСП вече внесе законопроект





50% от стоките в търговските вериги да са български предлагат от Министерството на земеделието и храните и представители на търговските мрежи в страната. Това стана ясно в края на септември на кръгла маса на тема "Подкрепяме българското" в Хасково.

Според заместник-министъра на земеделието Цветан Димитров делът на българските стоки в потреблението с всяка изминала година се повишава. "В момента има чисто нов Закон за храните и за хранителната верига, те формират нови пазарни отношения, при които българският производител може да се чувства сигурен в собствената си страна", каза Димитров.

"Ние настояваме процентът да бъде по-висок и ще работим в тази посока", уточни заместник-министърът. Хипермаркетите в Румъния преди няколко месеца бяха задължени да продават поне 15% местни стоки.

Димитров уточни, че става въпрос за традиционни за българския потребител стоки, при които няма как да не се защити пазарният ни дял. "Нормално ли е да допуснем на българския пазар да идва кисело мляко от Дания?! Има си пазарни ниши, които са традиционни за България, които по никакъв начин няма да позволим да бъдат заети от някой друг, а не от българския производител", подчерта заместник-министърът на земеделието.

БСП внесе в парламента проект за промени в Закона за храните, предвиждащ задължение за магазините да продават определено количество български стоки от основните продукти. Целта е да се гарантира интересът на българските земеделски стопани от нелоялни търговски практики на пазара. Вносител на проекта са депутати от БСП, начело с лидерката им Корнелия Нинова.

Те предлагат в закона да се създаде нов текст, който да задължи магазините с годишен оборот над 2 млн. лв. да предлагат определено количество пресни плодови и зеленчуци, мляко, месо и спиртни напитки, произведени в България.

Задължителното количество ще се определя в зависимост от стокооборота на магазина, но проектът въвежда минимален брой.

За пресните плодове и зеленчуци се предлага той да е минимум 51% от продаваните в сезона на тяхното производство и минимум 30% - извън сезона.

Мляко и млечни продукти - минимум 70%, произведени в България. При месото и месните продукти, без пилешкото, процентът на родните стоки от продуктите на щанда трябва да е най-малко 25. Пилешкото месо и продукти от него - минимум 50% произведени в България, а вино и спиртни напитки - най-малко 75% българско производство от асортимента в магазина.

За неизпълнение на това задължение социалистите са предвидили наказание - имуществена санкция до 10 на сто от годишния оборот от продуктите в групата, за която е хванато нарушението.



 Факт е, че и към момента търговците работят предимно с български доставчици просто защото успяват да постигнат конкурентни цени спрямо съответния ценови клас продукция. Това важи в най-голяма степен за чисто българските продукти, които са специфични за нашата кухня и култура. Тази категория включва всякакви млечни продукти, консерви и подправки. В този аспект "невидимата ръка" на свободния пазар изпълнява перфектно своята функция.
Снимка: БГНЕС
За карето - "Внасяме закон за храните, в който предлагаме големите търговски вериги задължително процент от това, което продават, да е българско, от български производители. При това да бъде задължително закупено от региона, където се намира търговската верига", обяви лидерът Корнелия Нинова на националния фестивал на ореха в с. Горно Дряново.
30
4875
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
19 Октомври 2016 19:46
***
19 Октомври 2016 20:45
Земеделското министерство подкрепя идеята за протекция на българските стоки, а БСП вече внесе законопроект

То БСП нали ще трябва да почне да плаща наем като всички останали обикновени стопански субекти, трябва да си избие отнякъде парите за наема, примерно от ония, за които лобира. От което следва, че изберете българското ще стане даже още по-скъпо заради цената на наема на Позитано.
19 Октомври 2016 21:00
Не виждам каква е разликата, когато аз си пазарувам от останалите 50%.
19 Октомври 2016 21:21
Това може и да се регулира с мита врху хранителни продукти, които имат родно производство. Обаче вроятно ЕК ще ни ошмари ако го направим.
19 Октомври 2016 21:26
Това може и да се регулира с мита врху хранителни продукти, които имат родно производство. Обаче вроятно ЕК ще ни ошмари ако го направим.
Но, евроценностите са си €ценности.
19 Октомври 2016 21:32
Обаче вроятно ЕК ще ни ошмари ако го направим.

Тц!
Не може!
Щото покрай нас са Турция, Македония, Египет, Йордания и проч., които изобщо не бръснат ЕС "за слива"(както у СЕГА вече е модерно да се пише)!
(за Китай няма да споменавам, щото като им турна чесънът у буркан със зеленчуци, и той посинява!)
19 Октомври 2016 22:07
Че на веригите почти всички стоки са им ЕС производство, мита не може да наложи, за ужас на бг чорбаджиите.
19 Октомври 2016 22:16
Уважаема Редакция,
Защо все по-малка взискателност проявявате към материалите и авторите...
Ако вземем примерно зеленчуците. За да има икономически позитиви един търговец да ги продава, трябва да постигне минимална цена на продажба, която да покрива оперативните му разходи. Следвайки тази логика, на теория за него е изключително негативно държавата законово да му налага да купува домати

Та творецът на тези редове дори не знае какво са плодове и какво зеленчуци, а да коментирам изразните средства не виждам смисъл...
19 Октомври 2016 22:42
По-малко държава - по-ниски цени. Никой не може да докаже, че каквато и да е намеса (регулация) в търговията би довела до ползи за потребителя.
19 Октомври 2016 22:44
Надявам се да няма квота за 50% БГ банани или 50% БГ маслини или кралски скариди.Голямо писане на сертификати ще падне.
19 Октомври 2016 22:48
Никой не може да докаже, че каквато и да е намеса (регулация) в търговията би довела до ползи за потребителя.
Спомням си когато археолози откриха маркирани теглилки от античен пазар- това е държавна регулация.И дори , викат, древните- при Хамурапи, имали закони регулиращи Пазара.С интересни санкции.Но сигурно само при Хамурапи на пазара е гъмжало от измамници.Предполагам че още тогава някой е ревнал че от държавна регулация потребителя полза няма, но пък си мисля че потрбителите са си умирали от кеф, кога регулаторите са му свалили кожата с бича заради търговски измами.Големи варвари са били Хамурапито и наследници.
20 Октомври 2016 03:02
Във Франция 80% от стоките в магазините са с местен произход. Нищо не пречи и в България да е така. Няма да е зле и поне 30-40% от стоките в европейските магазини да са с български произход. Известно е, че повечето западняци с нетърпение чакат ваканцията, за да отидат в Гърция и да се наядат вкусно, а идващите в България нагъват шопска салата като невидели.

Така че идеята е добра, но подходът е грешен, защото е спорен. По-подходящо би било да се повишат изискванията за качество и да се спрат всички вредни, некачествени и с дъмпингови цени храни - безумно лют китайски чесън, съдове от радиоактивна китайска керамика, бъкани с нитрати турски, гръцки, египетски и пр. зеленчуци, турски дрехи избелвани и боядисвани с вредни химикали и пр. Подобен подход би бил трудно атакуем и има смисъл дори и за търговците, защото като си отровят клиентите ще останат без клиенти.
20 Октомври 2016 08:22
Това може и да се регулира с мита врху хранителни продукти, които имат родно производство. Обаче вроятно ЕК ще ни ошмари ако го направим.

Това не означава ли пак вдигане на цените? Социалисти напират за по-високи цени на пазара? Не мое са социалисти тея... Нема начин.
Българските продукти ще са с приоритет, когато се отстранят прекупвачите. 30 ст. мляко от производител, 2 лева в магазина. 10 ст домати, на пазара лев и петдесет.
20 Октомври 2016 10:12
Мдаа по-добре е да си има мита.. такива, че държавите с големи субсидии и по-добър климат да не могат да продават толкова евтино и да убиват нашето производство. Все пак земеделието е част от националната сигурност. Не може всичко да е внос.

Обаче нали вече нямаме суверенитет.. каквото каже ЕС.. ама те там мислят за фирмите в Германия, Франция и Холандия да речем.. ние просто сме просто за тях клиенти, които трябва да купуват, а не да произвеждат. Гърците ни заливат със субсидирана продукция, която продават за 0 стотинки даже, просто защото субсидиите им са достатъчни и на килограм продадена продукция, независимо на каква цена.

Задължителните 50% родни стоки няма да свършат работата на митата.
20 Октомври 2016 10:21
По-малко държава, по-ниски цени. В момента БГ продукцията е ПЪЛНА СКРЪБ! С малки изключения. Но те не могат да запълнят 50% от пазара. Какво производство има в територията? Зърно, химия и ... май това е. Плодове и зеленчуци - недостиг и масово са толкова некачествени, че не стават. Имал съм случаи, в които да избирам само вносна продукция по миризмата на зеленчука. И т.н. и т.н. В ЛИДЛ например съм попадал на некачествена БГ продукция, която след две седмици е изчезвала и никога повече не се е появявала - което значи че има контрол на качеството. За разлика от държавният контрол, който позволява същото лайно да се продава по всички останали магазини. Тука видях някой да се мъчи да обяснява "че във Фрация било така". Ами така е, ама Франция ИМА производство да задоволи половин Европа, но има и КАЧЕСТВО, за да изберат френското. Само като пример ДИКСАУНТ серията на Карфур (дето Гърците съсипаха в района) беше в пъти по-качествена от всичко българско... Такива ми ти работи. Да ги ... и популистите тъпи и народопсихология дето все иска "някой да направи нещо" и все се възползват най-големите мошеници!
20 Октомври 2016 10:27
Mick, кой убива БГ производството? Западната продукция или местната лакомия дето иска с 10 стотинки инвестиция да искара 2 лв? Пак казвам, няма качествено(!) производство. Само боклуци. Е как да избера боклук, ако има вносен аналог, който макар и с 50 ст. по-скъп е в пъти по-хубав? "Изберете българското" се е превърнало в "Как да се отровим с най-много боклуци". Много малко са изключенията, като част от тях са именно местните марки на веригите.
20 Октомври 2016 11:18
Коя верига от магазини плаща на авторчето?
20 Октомври 2016 11:21
Авторът е прав. Такива ограничения в асортиментите на търговците не бива да се допускат. По-голяма част от българските хранителни продукти са боклуци, ерзаци и фалшификати. Такива, разбира се, се внасят и от чужбина. Но ако се допуснат ограниченията ще изчезне конкуренцията и единственото, което ще постигнат авторите и, ще са по-високи цени на същите боклуци, ерзаци и фалшификати.
20 Октомври 2016 11:21
*
20 Октомври 2016 11:25
Когато българската стока е с по-добро съотношение цена/качество от вносната, си купувам българска. Когато по-добра е вносната - вносна. Българските производители имат на пазара предимствата на по-ниските транспортни разходи и по-евтината работна ръка. Ако и това не им стига, за да произведат конкурентна стока - ДГД.
20 Октомври 2016 11:56
Не купувам от чужди "вериги" магазини. Купувам от български производители, от кварталните магазинчета и от една- две местни "вериги" магазини (разбирай от града, в който живея). Химия също от български производители, като изключение някои продукти от Германия. Това по причини, описани в една табела, сложена пред малко квартално магазинче в Англия. В свободен превод звучи така: "Когато купувате от малки търговци, не помагате на нечии изпълнителен директор да си купи трети ваканционен имот. Вие помагате на малко момиченце да получи уроци по танци, на малко момченце да получи спортен екип, на майка и баща да сложат храна на масата. Пазарувайте от кварталните магазини!"
Статията според мен е поръчкова.
20 Октомври 2016 12:20
Във Франция 80% от стоките в магазините са с местен произход. Нищо не пречи и в България да е така.

Пречи това, че няма производство, във Франция на пазарите се продават основно стоки от производители, в България на всички пазари вече се продават стоки, купени от прекупвачи, които са ги купили от не се знае къде. Една жена оня ден ми каза, че бобът е от Египет и отдавна вече няма български боб. Та откъде ще намерят 50% български боб, моля?
То идеята да забраниш нещо на супермаркетите е идиотска, направете така, че да има родно производство на сносни цени, то само ще си намери пътя към пазара.
И като трябва половината боб да е български, откъде ще го вземат?!

В България отдавна се унищожи производството на продове и зеленчуци и остана само пшеница и слънчоглед, щото е най-голяма печалбата от тях. Че даже тая пшеница се изнася и отвън се внася фуражна за нашия хляб, щото сме говеда.

И вместо да бръкнат в корена на проблема идиотите го задълбочават още повече.
20 Октомври 2016 13:57
ПОДИГРАВКА от страна на БСП - през кой период големите търговски вериги цъфнаха във всеки град - за забравилите да припомним - 2002 - 2007 г. Кой уверено водеше страната напред - СЪЩИТЕ. Със закон веригите не ще ги спрем, а само ще вдигаме пушилка и ще правим демагогия. За някои български продукти дори пари да ни дават не трябва да рискуваме да ги ядем. А за търговските вериги - те са такива, каквито реалната ни действителност им позволява. В заключение - трябва да съм луд да ям български кашкавал за 16-18 лв., като мога да си купя холандски за 10-11 лв, а българския го правят с мляко за 50 ст/л, а холандсия за 70-80 ст. Ха наздраве!
20 Октомври 2016 16:54
Perseus
20 Октомври 2016 10:27


Евтиният внос убива българското. Евтиният субсидиран внос от ЕС. Евтиният внос от Турция/пак субсидиран/ от Македония и другите южни държави.

И това е вече 27 години. Големите субсидии само за зърнарите също убиват зеленчукопроизводството да речем. Животновъдството също.

Калпавото ни законодателство - също убива земеделието ни, всъщност цялата ни икономика. Особено липсата на адекватен данък върху всички имоти. Щото благодарение на тая лиспа цените хвърчат/без горна граница, всеки стои и чака, вдига цените и чака, едно да продаде ама на висока цена/ и в същото време има огромна количество неподдържани и неизползваеми имоти.
20 Октомври 2016 18:47
Мъкааааа

Умрем да знаем как македонските земеделски стоки са конкурентни на нашите, след като в Македония НЯМА земеделски субсидии? Да не би щото македонските земеделски производители орат, сеят и поливат докато нашите точат евтина нафта за тираджиите?
20 Октомври 2016 19:40
Като чета постовете разбирам, че почти всички не са наясно как се произвеждат у нас зеленчуците - не могат вкусните български домати например да се продават в супермаркетите или в големите вериги, защото те просто имат трайност 2-4 дни, т.е. ще се развалят бързо. Вносните домати са специални сортове, издържащи на транспорт, студ, претранспорт и т.н. , но пък нямат вкус. Така, че който иска такива домати например, да ходи на пазара и да дава повече пари! Същото важи за всички промишлено приготвени храни - мляко и млечни продукти, месни продукти и т.н. !
21 Октомври 2016 14:25
Те съга, че ви обясним, кво е тва "цена" и кво значи "скъпо" и "евтино".

ЦЕНА - КОЛИЧЕСТВЕНО СЪОТНОШЕНИЕ ПРИ РАЗМЯНАТА НА ДВЕ ИЛИ ПОВЕЧЕ СТОКИ.

При това съотношение имаме знак за равенство. Примерно: 5 глави лук = 10 кибрита. Само че между качествено различните неща не може да има знак за равенство. Значи зад различните стоки има някаква субстанция, която е техния общ знаменател. Тая субстанция е човешкия труд. Заместваме следователно думичката "стоки" в заглавието с думичката труд.

"Задължително 50% роден труд в супермаркетите - вредно и скъпо за всички"

Това заглавие-девиз, има претенцията като да изглежда според пазарните принципи на днешната икономика (за която някои казват, че не е наука). Но същевременно, то като че ли казва, да работим по-малко, пък да консумираме. За кво трябва да работим, ни казва заглавието, не е ли по-добре, да получаваме подаръци. Е, ква пазарна икономика, кви пет лева? Тва си чиС популизъм.

"За да получиш, трябва да дадеш!" - китайска поговорка. За да купят българите, като купувачи, трябва да са произвели, като производители. Ако тяхната продукция се изкупува на ПО-НИСКИ цени, те няма да има с какво да купят, дори и да купуват на НИСКИ цени.

От къде идат по-ниските цени на родния труд, спрямо тоя в ЕС? Да не би да е от свободния пазар, в който държавата не се намесва централно? Обратното е - те идат от несвободния пазар, в който държавата и по-точно банко-държавата се намесва централно. Първо имаме централно определяне на емисията на лева и еврото. Второ имаме централно определен валутен курс лев-евро. Трето имаме централно определен лихвен процент в България, ЕС и САЩ. Четвърто имаме петролен стандарт но само за долара.

Някъде на пето място, вече иде субсидирането с пари от въздуха (купони) на държавата (ЕС, чиито филиал е България). За българското производство има централно наложени като субсидия едни пари, а за небългарското производство има централно наложени други пари.

Как може да се пресече тоя несвободен пазар, който ни е поробил?

1. Премахване на монопола над държавната власт, чрез внедряване на Правилната избирателна система.
2. Унищожаване на банките, т.е. на парите без покритие и лихвата. Това предполага като пари да функционират златото и среброто, но без монополното право на държавата да сече пари.
3. Срещу субсидираното от чужди държави производство, България може да се защити, като въведе мита. Срещу антипазарните методики, трябва да се действа антипазарно. И тогава, ще си дойдем на думата

- че когато произвеждаш плодове и зеленчуци на по-неплодородни от България територии, е нерентабилно да ги натовариш и с разход за транспорт, като ги докараш да ги продаваш в България. Или с други думи "На краставичар, краставици не се продават!"





21 Октомври 2016 14:32
mick
20 Окт 2016 10:12

Мдаа по-добре е да си има мита.. такива, че държавите с големи субсидии и по-добър климат да не могат да продават толкова евтино и да убиват нашето производство.


По-добър климат от България? Банани ли имаш предвид или всичко останало?
21 Октомври 2016 14:37
Perseus
20 Окт 2016 10:21
Тука видях някой да се мъчи да обяснява "че във Фрация било така". Ами така е, ама Франция ИМА производство да задоволи половин Европа, но има и КАЧЕСТВО, за да изберат френското.


Откак Данон пипна производството на кисело мляко в България, в него вече няма нито мляко, нито лактобактектерикус булгарикус. Чао, всичко хубаво и приятни сънища!
22 Октомври 2016 01:07
Задължително 50% родни стоки в супермаркетите - само ако се отнемат дотациите от зърнопроизводителите и отидат при тези които произвеждат за супермаркетите.
Другото са фантазии!

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД