Какво би се случило с работници, които произвеждат предимно некачествена продукция? Или се трудят много по-малко от предишните години? Или които не спазват строго определени технологични правила? Отговорът е прост и логичен - ще видят как вратата се затваря зад гърба им. Ако все още предприятието е оцеляло.
Не така стоят нещата в МВР и в частност в Пътна полиция. Резултатите от проверка на Върховната административна прокуратура за миналата година се оказаха убийствени. Прокурорите са установили, че през 2015 г. е намалял броят на съставените актове за установяване на административни нарушения и електронни фишове в сравнение с 2014 г. и 2013 г. На някои места в страната това намаление се измерва не с проценти, а с пъти. Още повече на фона на признания от самото МВР, че констатираните нарушения са много повече от преди. Нещо, на което обикновените граждани са свидетели.
При проверките било констатирано, че масово не се спазва изричното изискване на Закона за административните нарушения и наказания - прекратяването на административно-наказателните преписки да става с мотивирана резолюция.
Тоест полицията, която трябва да следи за изпълнение на законите, масово не ги спазва.
Не може да има прекратяване на преписка, без да се посочат съответните мотиви. В противен случай въпросите и съмненията дали не става въпрос за "уреждане на проблеми" стават много.
Проверката установила, че е значителен процентът на отменените наказателни постановления, като "в някои структури той превишава половината от обжалваните". Това на практика означава, че голяма част от наказателните постановления падат в съда като незаконни. Това, от една страна, говори за неспазване на закона от тези, които са призвани да го налагат, а, от друга, хиляди нарушения на пътя остават ненаказани и не оказват превантивно влияние за бъдещите нарушители.
За седмица КАТ констатира с фишове и актове около 15 000 нарушения. Това означава поне 780 000 годишно. Общо е мнението, че това представлява не повече от 10 на сто от всички извършени нарушения. Няма как хванатите нарушения да са повече, когато камерите недостигат, полицейските патрули са по-малко от необходимото, а често пътните полицаи са заети или да правят засади на любими от тях места, или да охраняват кортежите на властта в София.
Така държавата се превръща в село без кучета. Всеки вижда какво става там, където няма камери или патрули -
превишена скорост, опасно изпреварване на забранени участъци, притискане на "по-бавните" коли, които спазват закона и буквално хулиганство. Да не говорим за пияните и все по-често дрогирани водачи, чийто процент на залавяне от КАТ е нищожен.
Да приемем, че у нас се извършват около 8 000 000 нарушения годишно. 800 000 от тях се констатират по някакъв начин - било от пътен полицай или най-вече от камерите. Проблемът е, че дори установените от камерите нарушения не се наказват. Това говори как и колко се преглеждат записите.
Една камера в центъра на София вероятно засича по 10 000 неспазвания на закона на ден - дали има човек или техника, която е в състояние да прегледа детайлно всички записи, да констатира всички нарушения, да издаде електронни фишове с всички необходими данни и да ги връчи. Няма. И отгоре на всичко голяма част от малкото документирани нарушения падат в съда. Не е ясно какво би станало, ако всички бъдат обжалвани. После следва драмата с връчването на електронните фишове и наказателните постановления. По признание на самото МВР има десетки хиляди, които изобщо не стигат до нарушителите. Но и това не е всичко. Защото следва проблемът с неплащането на наложените глоби.
Накрая ще се окаже, че след целия този шум и имитиране на дейност
наказаните нарушения на пътя са около 1 на сто
Е, тогава човек си задава въпроса контролни ли са контролните органи, какъв е смисълът от пътната полиция, от МВР, от държава изобщо?
Нищо не се получава и в борбата с корупцията в тази система. След поредния корупционен скандал бе обявено, че всички патрули ще имат видеокамери и микрофони и всяка проверка ще бъде записвана "от-до", че само пътни полицаи ще могат да спират и проверяват на пътя, и то само ако има налице нарушение (а не в търсене тепърва на такова), че ще има безкомпромисна борба, че ще има още много стационарни камери. Кое от тези неща се превърна във факт? И защо?
А през годините е доказано, че когато самото МВР реши да "бръкне" в тази система, винаги хваща нещо. През няколко години вътрешното министерство приложи различни експерименти и тестове за лоялност в опит да уличи и изобличи случаи на катаджийската корупция. И друг път е ставало дума как още в зората на демокрацията тогавашният шеф на Национална служба "Сигурност" пусна през нощта екипи под прикритие. Само дни след това обяви, че всеки втори катаджия на пътя искал рушвет. Години по-късно при операция на инспектората на МВР само за денонощие бяха установени 14 корумпирани и 19 неспазили задълженията си автопатрули на КАТ. Своеобразният тест се извършваше от тайни полицаи, които нарочно нарушавали Закона за движение по пътищата. Тогава МВР призна срамната истина -
само 3 от проверените 37 патрула са действали законно
Дори само тези два случая са достатъчни, за да стане ясно, че през всичките тези години катаджийската корупция е масова, постоянна, без аналог. И е още по-нагла, когато не е контролирана чрез технически средства - микрофони, камери, отчети, GPS.
По време на управлението на ГЕРБ имаше няколко операции с масови арести на полицаи. При една от тях премиерът Бойко Борисов беше категоричен: "Да се оплакват, колкото си искат. Не са намерили църквата, в която да се молят. Ще ги гоня с вътрешната сигурност докрай, защото това, да взимат пари полицаите под всяко дърво или на магистралата, няма да го бъде!". И се закани, че няма да допусне този рекет да продължава.
В този период беше извършена и шумната операция "Палките", при която бяха арестувани други 10 души - този път от магистралната полиция в Пловдив и Пазарджик, които редовно прибирали рушвети на магистрала "Тракия". На практика бяха прибрани всички полицаи, контролиращи магистралата от София до Пловдив. Обявено бе, че само през последните два месеца десетимата са прибрали над 1000 рушвета. Обикновено искали между 20 и 50 лв. И дори си изобретили тайник за прибиране на подкупите. Развинтвали болтовете на стоп палките и криели в дръжките банкнотите.
Няколко месеца по-късно бе разбита друга катаджийска банда. При операция "Палките 2" бройката скочи - арестувани бяха 17 служители от столичната магистрална полиция. Обвиненията бяха същите - месеци наред са следени и записвани хиляди шофьори, които са платили рушвет. Общото във всички тези случаи е, че те започват медийно, шумно, хвърлят прах в очите на потърпевшите и обичайно катастрофират в съда. Освен това показват какво става на пътя, когато няма камери и микрофони, които да записват всяко спиране на автомобил, всяко наказване на водач.
И друг път е имало повод да се каже, че пътната корупция е най-масовата. Тя е толкова често срещана, че
въпросът изобщо не е дали някои униформени юнаци са си направили частен КАТ, а дали изобщо има държавен?
Тази корупция не е лесна за изкореняване, защото е единствената, от която никой никога не се оплаква - нито този, който дава, нито този, който взема. И тя не започва и не свършва с КАТ. Началото й е още при издаването на шофьорските книжки, продължава при техническите прегледи, при разрешителните за таксита, маршрутки или товарни камиони, при делата за катастрофи, при вещите лица, при лекарите и медицинските сестри, които подменят кръвни проби за алкохол. Корупцията е превзела цялата верига. Най-трагичното е, че резултатът от нея не е само обогатяване на отделни служители, а много невинна кръв. Корупцията е една от основните причини за касапницата по пътищата, при която загиват всяка година стотици, а хиляди остават инвалиди.
Прокурорите са установили, че през 2015 г. е намалял броят на съставените актове за установяване на административни нарушения и електронни фишове в сравнение с 2014 г. и 2013 г.
Логично е, нали умните министри забраниха на най-масовата териториална полиция да съставя актове и фишове по ЗДвП?!
Проверката установила, че е значителен процентът на отменените наказателни постановления, като "в някои структури той превишава половината от обжалваните". Това на практика означава, че голяма част от наказателните постановления падат в съда като незаконни. Това, от една страна, говори за неспазване на закона от тези, които са призвани да го налагат, а, от друга, хиляди нарушения на пътя остават ненаказани и не оказват превантивно влияние за бъдещите нарушители.
Ъхам. Това отдавна се говори - ЗАНН е от 1956 год., когато АУАН и НП не са били чак толкова много. За какъв чеп (с извнение към Замразителя) е да се пише АУАН за говорене по мобилен телефон или за шофиране без включени светлини? Та после да се дири извършителя на несъществуващ адрес за да му се дава НП!? Па той милия не знаел, че след АУАН ще го търсят за НП...
После следва драмата с връчването на електронните фишове и наказателните постановления. По признание на самото МВР има десетки хиляди, които изобщо не стигат до нарушителите.
И това си го говорим отдавна. Кварталните полицаи са се превърнали в пощаджии иходят да разнасят НП-та и фишове...
Нищо не се получава и в борбата с корупцията в тази систе
ма. Няма да се получи, докато Ганю е свикнал да пуска рушвет, когато не е редовен. Ако е редовен, няма как да го глобят.
И така - ред констатации, които се знаят от доста време. Какви са предложенията? Ама нека да бъдат от хора, които знаят за какво иде реч, а не от парашутисти и социолози...