:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,039
Активни 586
Страници 13,969
За един ден 1,302,066
Предложение Q

Сан Франциско залага на силата срещу бездомниците

През ноември в града предстои референдум дали палатковите лагери на тези хора да се премахнат от полицията, а те да бъдат настанени в специални центрове, което вече предизвика вълна от протести
СНИМКА: http://www.sfchronicle.com
Трима бездомници беседват с ръководител (в средата) на център за настаняване на бездомници в Сан Франциско.
В някогашната люлка на хипи движението в САЩ един нов проблем тревожи властите и местните жители напоследък. Сан Франциско е залят от бездомни хора, които живеят в палаткови лагери, на моменти напомнящи на град в града. Това се дължи на факта, че никъде другаде в страната разривът между високоплатените технически специалисти и бедните слоеве на населението не е толкова огромен, както тук. На някои улици могат да се видят до 30-40 палатки с различни размери и "багажа" на техните жители. Мненията как да се справят с този проблем буквално раздели жителите на Сан Франциско. Именно затова властите решиха да разработят нов законопроект, който трябва да бъде предложен на референдум през ноември. Той носи името Proposition Q (Предложение Кю). Управляващите предлагат да се забранят палатковите лагери, като те бъдат премахнати, а имуществото на бездомните да бъде унищожено. Полицията, от своя страна, ще трябва да предупреди бездомници какво ги грози едва 24 часа преди да дойдат боклукчиите. Органите на реда също така ще трябва да осигурят убежище на всички, които останат без покрив над главата. Привържениците на Proposition Q, който си финансира от милиардерите на местната техноиндустрия, смятат, че с новия закон животът в палатките ще стане прекалено опасен и това ще накара много хора да изберат нощуването в специални центрове и социални жилища. Техните опоненти обаче са убедени, ча тази инициатива на властите



ще доведе до още по-голямо криминализиране



на бездомните хора.

Новите промени предвиждат на теория, в рамките на съществуващата в момента градска програма Homeward Bound, полицията или служители на градските служби да предоставят на живеещ в палатка човек къде да нощува, или да му платят автобусен билет до роднина наблизо, или до дестинация извън града. Ако бездомникът откаже, ще му бъде връчено 24-часово предизвестие и през това време той трябва да напусне с палатката си мястото, където нощува. Ако не направи това, то градските власти сами ще премахнат палатката, а цялото му имущество ще се пази на склад в продължение до 90 дни. Proposition Q е разработено и спонсорирано от Марк Фаръл, сътрудник на градското управление на Сан Франциско. Той отбеляза, че палатковите лагери са се превърнали в "символ на градските проблеми с бездомните" и "са едни от най-опасните места, които човек може да си представи". Той заяви, че там постоянно се стига до пожари, изнасилвания и се изсипват тонове боклук, като тези лагери са сериозен провал в сферата на обществената сигурност в града. Фаръл и другите привърженици на промените подчертават, че нито един бездомник няма да бъде изгонен от палатката си, докато не му бъде гарантирано място за нощуване. Освен това те предполагат, че ако нещата се запазят в сегашния им вид и на живеещите в тези места им се осигури вода и друга помощ, то това само ще насърчи и нови бездомници да се запътят към Сан Франциско. "Ако плъзне такъв слух, нас ни очаква масово изникване на нови палаткови лагери из целия град", смята сътрудникът на кметството. Марк Фаръл "категорично отрича" обвиненията на противниците на закона в това, че тази инициатива ще доведе до бум на престъпността сред бездомните хора в града. "Тази мярка е насочена към отказване от опасни условия на живот и избор в полза на сигурно нощуване в социални жилища", подчертава постоянно той.

Противоположна позиция застъпва Джон Авалос, също сътрудник на общината и официален противник на новия закон. Той определя Proposition Q като "политическо решение". "В момента полицията има всички тези правомощия, за да премести живеещите в палатките", каза Авалос. Този закон е предложен за референдум само за да може хората да гласуват, за да отприщят своята агресия срещу бездомниците, допълва той. Според чиновника този проблем в Сан Франциско може да се реши само ако се съсредоточат усилията за социалната реабилитация на хората, които живеят в палатките. "Предлаганата мярка въобще не е свързана с увеличаването на броя на жилищата или с програмата за социално реабилитиране на бездомниците.



Те просто ще бъдат изгонени от улицата,



от един район в друг, в надежда на жилище, което на практика не съществува", смята служителят. "Получава се една жестокост, предизвикана от добри намерения, но от опита в миналото вече знаем, че надделява жестокостта", отбелязва той.

Срещу новия закон се обявява и благотворителната Организация за помощ на бездомните в Сан Франциско. Изпълнителният й директор Дженифър Фрайденбах нарича новата инициатива "много измамна" и предупреждава, че тя само ща подгрее ненавистта към бездомните в обществото. "Палатките на улицата и без това са незаконни. Защо това трябва да се предлага за гласуване на референдум? Причината е само една - още повече да бъдат унижени бездомните и политиците да привлекат на своя страна консервативните избиратели", смята тя. Броят на хората без определено местожителство в Сан Франциско може на пръв поглед да покаже по-малко, отколкото в другите големи американски градове като Лос Анджелис, Вашингтон или Сиатъл. Но в Сан Франциско, където живеят 800 000 души, много повече са хората, които нямат покрив над главата - даже палатка. Според данни от 2015 г. на 100 000 души в града се падат поне 511, които спят буквално под открито небе. Това е пет пъти повече, отколкото във Вашингтон, в който като цяло има два пъти повече бездомни. Освен това данните на годишната статистика на департамента за жилищно строителство сочат, че броят на бездомните в Сан Франциско бавно, но сигурно расте.

Един от основните аргументи на противниците на Proposition Q се заключава в това, че



в града няма достатъчно центрове за бездомни,



което значи, че те просто ще бъдат гонени от една улица към друга. Марк Фаръл вижда решение на проблема във вече започналото строителство на нов голям център за бездомниците. Освен това в града вече съществуват поне 1500 места за нощуване, в които могат да бъдат разположени 600 души, които в момента живеят на улицата. Неговите опоненти възразяват, че неофициално в Сан Франциско има между 6500 - 9500 бездомници, които ще трябва да се наредят на дълги опашки, за да си намерят стая за нощуване. "Ние вече имаме над 800 молби за предоставяне на нощувки", обясни Дженифър Фрайденбах. Но градските власти предпочитат сега да държат тези места свободни заради предстоящия референдум и ако се наложи там да бъдат закарани хората от палатковите лагери, допълва тя. "Получава се, че възрастните хора и инвалидите, които също имат нужда от тези центрове, ще си останат без покрив над главата", смята тя.

Съгласно проведено през 2015 г. проучване на Калифорнийския университет в Бъркли, в един среден калифорнийски град вече съществуват поне 9 закона, които засягат бездомните. Това е много повече, отколкото в другите градове в различните американски щати. Но в Сан Франциско те са най-много - цели 23. Един от тях се нарича sit-lie, който бе приет през 2010 г. и забранява седенето или лягането на тротоарите през деня, като предвижда наказание от шест месеца затвор. Друг закон от м.г. е насочен срещу просията. Той забранява на просяците да се намират на поне шест метра от банкомат и да просят повторно пари от човек, който вече им е дал поне веднъж. В този закон също така има положение за това, че колкото се може повече бездомници трябва да попадат не в затвора, а в програмата за реабилитация от наркотици и в центрове за страдащите от психически заболявания. Според данни на британския в."Гардиън" богатите инвеститори от областта на технологиите са дали внушителна сума пари на кампанията в полза на новия законопроект за бездомните в Сан Франциско. Както например председателя на Sequoia Capital Майкъл Мориц, който е отделил 50 000 долара, и инвеститора Рон Ковей и шефа на един от хедж фондовете Уилям Оберндорф, които също са пожертвали общо $100 000.

Марк Фаръл подчертава, че кампанията в подкрепа на Proposition Q също така е привлякла дарения от много обикновени граждани в града. Но новината за богатите инвеститори, които са осигурили по-голямата част от нужната сума за законопроекта, ядоса много хора. "Тези хора харчат за една година повече пари, отколкото бездомниците имат нужда за храна в продължение на шест години. Това е направо ужасно - милиардери финансират кампания, чиято цел е да се вземат палатките от живеещите на улицата", казва Дженифър Фрайденбах. Инициативите, които са насочени против бездомните, традиционно се ползват с голяма популярност сред избирателите в Сан Франциско. Затова привържениците на Proposition Q смятат, че те имат големи шансове новият закон да бъде приет. Това ще стане, ако на референдума на 8 ноември в негова полза гласуват над 50% от имащите право на глас.

СНИМКА: www.pressdemocrat.com
Служител на здравните служби чисти една от централните улици на града.
СНИМКА: http://www.wbur.org
Активисти и жители на Сан Франциско протестират срещу плановете просто да се гонят бездомните хора с палатките от една улица към друга, вместо да бъдат интегрирани в обществото.
7
3145
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
01 Ноември 2016 11:25
Ужас! Бездомни в Америка!! Сигурно повечето са негри. А дали ги бият?
01 Ноември 2016 16:30
БатВаню
01 Ное 2016 11:25

Ужас! Бездомни в Америка!! Сигурно повечето са негри. А дали ги бият?


Вече ги убиват. Специално за Сан Франциско знаех отдавна. Един приятел беше ходил на някаква научна конференция и ми разказа, че повече не иска да чуе за Сан Франциско, защото по улиците, като се разхождаш няма бели а само просяци, които веднага се лепват за тебе и почват да те тормозят.
01 Ноември 2016 20:06
Логично е роботизацията да изхвърли на улицата в пъти повече хора от сегашните бездомни.

01 Ноември 2016 20:09
Логично е роботизацията да изхвърли на улицата в пъти повече хора от сегашните бездомни.

02 Ноември 2016 00:36
Причината за да има бездомни по улиците е общината с неините идиотски закони.Случая с мен.Имам 500 кв.м. дом води се еднофамилен.Дадох една стая на тавана на една бедна жена за $550 на месец наем.Обаче от общината в Ню Джерси ме дадоха под съд затова,че съм дал стая под наем и ме глобиха $500 преди дваес години.Тогава $500 си беха добри пари.Къде е човещината?Един ще се шири в толкова много стаи а друг ще живе на улицата понеже доходите не му стигат да вземе цел апартамент и възможностите финансови са само една по голема стая на тавана или в мазето.Кой е измислил този закон с удоволствие бих му се исрал в устата та дори и кмет да е.Та сега разбрахте защо има бездомни хора по улиците в САЩ.
02 Ноември 2016 00:52
А друг идиотски закон в Ню Джерси.Ако немаш законен брак не можеш да живеш в апартамент на дву фамилен дом.Само в апартаментите на капиталистите можеш да живеш с нея които са като блокчета двуетажни от десетина апартамента.Направо ти идва да си сложиш пояса на корема като терористите и да гръмнеш общината с чиста съвест.Така,че е страна на неограничените възможности е пениз.
02 Ноември 2016 01:22
Но в тези апартаменти има друг закон.Ако си сам можеш да вземеш апартамент едно стаен дву стаен и три стаен.Но ако имаш деца и жена задължително ще ти дадат двустаен или три стаен.Едно стаен е само за двама човека.Демек пак си жертва на закона за квадратурата на човек.Но ако си купиш дом едностаен можеш да живееш с неколко деца в него без проблем.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД