- Г-н Радев, последните социологически данни показват, че между издигнатата от ГЕРБ Цецка Цачева и Вас се очертава оспорван и дори драматичен балотаж на изборите. Как смятате да убедите хора, извън твърдия електорат на БСП, да ви подкрепят, за да победите?
- Болшинството българи искат промяна. България от години се управлява от телевизора, а той дава погрешна представа за настроенията. Народът навсякъде роптае срещу несправедливостта, ниските доходи, липсата на поминък в селата и малките градове. Не можеш да утешиш хората с това, че строиш магистрали, когато животът им минава далеч от близките, които са на гурбет зад граница, защото не виждат перспектива тук. Административният рекет души дребния бизнес. При срещите си чувам всякакви разкази за местни дерибеи. Картелът на горивата, който дори КЗК най-сетне забеляза, бърка в джоба на всички шофьори. Болните са отчаяни от здравните услуги, някъде в провинцията дори ги няма или са далеч. Огромен брой българи са недоволни от това, което властта ни пробутва с думата "стабилност". Затова съм убеден, че мнозина ще гласуват за промяната, защото без пробив в монопола на партията държава не може да се даде ход на политическия процес в страната. А шанс за пробив имаме на 6 ноември.
- Притеснява ли Ви фактът, че огромно количество избиратели не подкрепят нито един от кандидатите? Как може да се преодолее отвращението на хората от политиката?
- Това е симптом за лошото здраве на българската демокрация. Хората имат право, но не виждат смисъл да гласуват. Намирам за предимство това, че нямам политическо минало, което неизбежно оплита в партийни и лични зависимости. Отвращението от политиката се лекува с гражданско участие. Ако оставиш друг да избира, не можеш после да му придиряш за избора. Гражданите не участват в политиката за удоволствие, а за да заявят мнението си и да защитят интересите си. Отвращението работи срещу нас и трябва да го преодоляваме.
- Редно ли е да се правят промени в Изборния кодекс дни преди изборите? Ако Вие бяхте държавен глава, щяхте ли да наложите вето, или да сезирате КС за гласовете "Не подкрепям никого", или за ограничението на секциите за гласуване в чужбина? С какви мотиви?
- Със сигурност щях да наложа вето на пръстовите отпечатъци в здравеопазването. Бих наложил вето и бих сезирал Конституционния съд, ако правителството подпише договора за свободна търговия с Канада (СЕТА). Що се отнася до Изборния кодекс, в него не бива да се правят чести промени, още повече в последния момент. Считам, че опцията "не подкрепям никого" е необходима, щом изборите са задължителни. Тя отразява общото недоверие в политическата класа и е важен параметър, но не бива да поставя под въпрос валидността на изборите, нито да фаворизира най-силния кандидат.
- Мнозина смятат, че кампанията е беззъба и дори скучна? Какви са Вашите впечатления от нея?
- За мен е емоционална, защото общувам с хиляди българи. За кандидатите от управляващата коалиция вероятно е скучна, защото е трудно хем да си на власт, хем да се правиш на критик. Затова и разправиите между г-н Борисов и неговите партньори стигнаха до лични оскърбления, принципни различия между тях няма.
- Държавният глава обединител или коректив трябва да бъде?
- Той трябва да съчетава тези две роли и много други. Когато си коректив на ощетяващите хората закони, ти пак работиш за обединението на нацията, като отстояваш правата на българите. Обединител не означава "държавен нотариус", както немците наричат своя президент, защото ролята му се свежда до това да промулгира законите. Президентът е най-легитимната фигура в държавата, избира се с всенароден вот и това му дава правото да говори по важните теми от висока трибуна. Да речем по демографията.
- Как бихте оценили работата на сегашния президент Росен Плевнелиев? Кои негови действия не бихте повторили?
- Допускам, че той е действал според своето разбиране за доброто на България, но резултатът от дейността му е една по-разделена нация. Във външната политика той бе декламативен, често лишен от реализъм и авантюристичен, достатъчно е да си спомним случая с така наречената флотилия в Черно море, която бе договаряна зад гърба на премиера. В социален план президентът Плевнелиев не бе надежден коректив на безобразията в здравеопазването.
- Кои са най-спешните проблеми, които биха могли да бъдат решени с правомощията, които има държавният глава?
- Държавният глава трябва да свика КСНС по въпроса с мигрантската криза, която тихо ескалира. Трябва да се постигне консенсус по искането на България за замразяване и ревизия на Дъблинското споразумение, което крие риск да ни превърне в европейско гето за мигранти. Да се дострои оградата, да се подготви план за разгръщане на армията в случай на изостряне на кризата, но най-вече да се отрежат каналите за трафик на мигранти.
- Какво Ви питат най-често избирателите при Вашите срещи?
- Повечето са огорчени от години на празни обещания и очакват действия. Искат справедливост. Не давам празни обещания, винаги обяснявам какви са президентските правомощия. Считам обаче, че пробив на тези избори би бил оздравителен за целия политически процес. Сегашната власт вече не се ползва с доверие, то е видно и от водевила в управляващата коалиция.
- Какво казвате на избирателите, които смятат, че Вашият евентуален избор ще е завой от европейското и евроатлантическо бъдеще на България?
- Някои медии търсят да отъждествят еврофилията с русофобия. Това е техният бизнес. Тъкмо те внушават, че подобряването на отношенията с Русия е отстъпление от НАТО и ЕС. Според тях отношенията с Русия никога не са достатъчно лоши. Това е геополитическа неграмотност, която струва скъпо и носи рискове. България е част от европейското семейство. Трябва да бъде активен член на ЕС и НАТО, но категорично трябва да хармонизира отношенията си с Русия.