Предлаганите от Португалия Ф-16 са смятани за най-вероятния избор на МО, след като Румъния вече купиха от тези изтребители. |
Засега формулировката за изтребителите е "западни", а не "нови", защото официално все още няма яснота как точно ще протече изборът на боен самолет. Проектът е особено важен не само заради милиардите, които трябва да бъдат отделени. Първоначално се предвиждат около 1.5 млрд. лв. за 8-10 изтребителя, но вероятно крайната сума ще достигне 3 млрд. лв. За жалост официалната информация е доста оскъдна въпреки сериозните средства, които ще бъдат изразходвани. Затова засега се разчита основно на
неофициалната информация, която се оказва доста по-достоверна
от идващата от МО.
Според нея до края на този месец министерството ще отправи официално запитване до набелязаните страни, производителки на изтребители, за обвързваща оферта. От МО ще изпратят т. нар. Request for Proposal - RfP. Така реално ще бъде даден стартът на дългоочаквания търг. Началото му се отлага вече 15 години, в резултат на което бойната ни авиация почти беше приземена. През годините в МО са били получени 15 предложения за нови и употребявани изтребители, но RfP едва ли ще бъде изпратено до всичките. Министерството ще използва т. нар. съкратена листа с доставчици. Очаква се писма да бъдат изпратени до САЩ, Португалия и Израел за употребявани Ф-16, до Италия - за втора употреба "Юрофайтер", и до Швеция - за нови "Грипен". До края на януари доставчиците ще трябва да представят своите предложения на МО, а то ще ги оценява около месец. Това означава, че до края на март ще е ясен победителят. След това договорът трябва да бъде подписан и ратифициран от парламента.
Именно Народното събрание се очаква да бъде най-голямото препятствие пред проекта, след като в средата на октомври ръководството на МО беше разпънато на кръст от депутатите заради
промяна в показателите, по които ще се оценяват офертите
Народните представители искаха да знаят дали е вярна информацията, че са променени изискванията в полза на употребяваните самолети Ф-16. Няколкото заседания не хвърлиха светлина върху въпроса. В крайна сметка информацията за промяната на параметрите е била потвърдена с писмо от командира на ВВС ген. Цанко Стойков до комисията по отбрана от 19 октомври, научи "Сега" от източници от парламента. В него ясно се заявявало, че на заседание на Съвета по отбрана на 22 август са били променени част от параметрите в проекта за RfP.
Това означава, че по време на заседанието на комисията по отбрана на 13 октомври министърът на отбраната Николай Ненчев е знаел за измененията. Обаче се създаде друго впечатление. Тогава народните представители поискаха да разберат от министъра вярно ли е, че са променени критериите за оценка на предложенията. Ненчев побърза да уточни, че докато се е работело по проекта, той под никаква форма не е оказвал натиск върху когото и да е. Депутатите не останаха доволни и поискаха конкретен отговор. Военният министър обеща да даде отговор, но на следващото заседание вместо него се появи заместникът му Атанас Запрянов. И въпросите отново останаха.
От писмото на ген. Стойков обаче ставало ясно, че са
променени два от параметрите в изискванията към доставчиците
Както "Сега" писа, предложенията са дошли от Института по отбрана. Една от промените е свързана с вида симулатор, на който трябва да се обучават бъдещите пилоти на западния изтребител. Първоначалното предложение на ВВС било да се достави по-евтина техника, но от института предложили това да е Full Mission Simulator, който е доста по-скъп. Това кара някои депутати да предполагат, че се подготвя търг за Ф-16, тъй като производителят на този модел самолети не разполага с по-евтиния вариант, поискан от военните. Тук обаче може да се разсъждава и в обратна посока - че първоначалните изисквания са били писани само за компания, която разполага с евтиния симулатор. Затова в крайна сметка е било взето решение за покупка на FMS, с който разполагат всички доставчици.
Съвсем друг е въпросът защо е нужен симулатор на всички възможни мисии, след като министерството не иска бъдещият изтребител да е многоцелеви. С това е свързана другата промяна. Предлага се да отпадне опцията да се изпълняват мисии "Въздух - Повърхност" , за да може да се намали цената и така да се купят повече самолети. Това е вариантът да се вземат 10 вместо 8 изтребителя.
Тук обаче се явяват два проблема. Първият е, че в този случай армията ще бъде принудена да поддържа руските Су-25, което ще доведе до повече разходи. Съществува вероятност ВВС да купи на по-късен етап опциите изтребителят да изпълнява такива мисии, но това ще излезе доста по-скъпо. Така се оказва, че това решение
ще струва солено на данъкоплатците
тъй като ще оскъпи жизнения цикъл на изтребителя. Макар засега никой в МО да не говори по този въпрос, при покупка на изтребители най-важната цена се оказва именно колко ще струва поддръжката на един самолет до края на използването му. Но явно никой в министерството не се замисля върху това или удобно го избягват. Важното е да се купят повече изтребители! Без значение на каква цена.