Децата на йезидите от малки заучават народни песни и танци. Традициите се предават дори и в бежанския лагер. |
Полетът от Истанбул до Диарбекир каца на време. Модерен за българските стандарти, еърбъсът за тамошните е приеман като междуградски автобус. Машината рулира на новото международно летище, построено миналата година. Така
в града на занданите вече има два аеропорта
Новият впечатлява с ръкави, електроника, мрамор, английски двор, богата зеленина. Градският автобус пристига навреме и безшумно потегля по новия четирилентов път. По-късно щях да разбера, че шофьорите се качват за смяната си направо от съответната спирка. В рейсовете - работещ климатик и електронни билети. Неусетно направих сравнение с Варна и София - едно особено тегаво усещане, което не ме напусна до края на 10-дневния ми престой в Диарбекир.
В града съм по линия на финансиран от ЕС проект за младежки обмен "Еразъм +". (По късна справка ми показа, че като дестинация за младежки обмен Турция е на 13-о място от 34 държави, а България - на 29-о.). Четиримата българи, пратени със съдействиe на фондация "Деца на Балканите", сме част от по-голяма група, включваща представители от Германия, Италия, Испания, Румъния, Сърбия, Турция. Целта - младежки обмен и работа с деца в лагер за бежанци йезиди.
Бежанци - втора натоварена с емоции дума. Лагерът им се намира на 30 минути от Диарбекир, разположен е върху зона за пикник и спорт. Инфраструктурно е
благоустроен с игрища, фитнес на открито
Палатките са с климатици, има течаща вода. Предприемчиви преселници са обособили няколко бакалии и бръснарница в лагера - колкото за търговия, толкова и за социален контакт. Йезидите са част от кюрдската етническа група, не са приели исляма. Обект на гонения както от мохамедани, така и от християни. Вярата им е по-скоро езическа, молят се на слънцето, има общо с древния иранския зороастризъм. Нямат писмен свещен текст. "Спорим и до днес. Надделява мнението, че ако имаме текст, ще създадем догма, която след години ще бъде неактуална." Това обясняват немски граждани с йезидско потекло, които за първи път посещават Турция, и то в рамките на европроекта. Младежите са второ поколение изселници. В Германия етносът им има две колонии. Живеят по-скоро затворено. Ожени ли се някой за "чужденец", общността и семейство му го изгонват, отричат се от него.
"В Ирак живеехме добре. Разбирахме се със съседите си мюсюлмани. Помагахме им дори финансово", разказва активистка от лагера. С възхода на "Ислямска държава" нещата рязко се променили. Съседите им се обърнали срещу тях. Започнали грабежи, насилие, изнасилвания. Причините са не само религиозни, но финансови и търговски.
Октомври е, а термометърът показва 35 градуса. "Нямаме точна информация колко души има в палатките. Лагерът е като гара разпределителна. Хората идват и заминават", обяснява управителят, полегнал под дебела сянка. Доскоро през вечер по един-два автобуса са извозвали йезидите към Истанбул. Оттам - към Европа. "Искаме в Германия", обясняват чистосърдечно. Чували са и за България като част от Балканския маршрут. Имат два начина за трансфер. Първият е нелегален, на малки групи. Цената е около 8000 долара на човек. Вторият е чрез легализиране. Семейството изпраща свой представител нелегално в Германия, където се легитимира, записва се да учи и започва работа. След около година придобива
статут, който му позволява да вземе и роднините си
В семейство са между 6 и 10 деца. "Искам да стана очен лекар. Искам да стана учителка", споделят мечтите за бъдещето си в Европа тийнейджърите от лагера. Повечето демонстрират добри обноски, възпитание, маниери и отличен английски.
Част от тях бягат от "Ислямска държава". Но повечето като че ли ползват случая и търсят по-добри бъднини в гостоприемна Европа.
А защо ли не останат в столицата на Кюрдистан, при своите си хора? Сещам се за новите квартали на Диарбекир и кипящото строителство, за лъскавите офиси. За училищните автобуси, детските площадки между блоковете, благоустройството. Дали причината е само религиозна, или има и нещо недоизказано? Отговорът на въпроса искат ли йезидите да останат в Диарбекир и иска ли Диарбекир йезиди, остава висящ.
"Ела, брат, ела да ти обясня". Бинго! Собственикът на заведение, в което сме отседнали, говори български. По произход е кюрд, преселил се в София преди десетина години, има ресторанти и в двата града. Веднага черпи българската група с по едно безалкохолно. Иска и наздраве с гроздова да си кажем. Заведението обаче е пълно и моментът не е подходящ. "Видяхте ли новите жилищни квартали, автомобилите, търговията? Вземат ли преселници, ще трябва да си споделят стандарта", подсказва ни. Преселниците пък предпочитат да не са в район с мюсюлмани, пък макар и от техния етнос. "Преди 50-60 години кюрдите бяха 15 милиона. Сега сме над 40. Хората си търсят нова територия", обяснява домакинът ни. Произлиза от стандартно за региона семейство с 10 братя. Проверявам статистиката в интернет. Данните са сходни не само за кюрдите, но и за Афганистан, Иран, Ирак - държавите, от където идва ударната вълна преселници в Европа.
Останат ли в родината си, стандартът на живот ще падне
Богатите им плащат за "билета". Богатите съседи като Саудитска Арабия не приемат преселници. Инжектирайки нискообразовани мюсюлмани в Европа, арабите си осигуряват политическо влияние върху Стария континент.
По-късно щях да разбера, че дори и в Германия йезидите са обект на нападения от мюсюлмани. Така наречените нови мигранти нападали и тях, и християнски семейства. Процеси, които днес учебниците ни по история срамежливо наричат "присъствие".